Najlepsza ścieżka kariery to taka, która nie tylko pomoże ci zapłacić rachunki, ale też zapewni satysfakcję i radość. Tylko jak mieć pewność, że ścieżka kariery, którą chcesz podążać, jest tą najlepszą dla ciebie?

Niepewność, dokąd zmierza twoje życie, jest jedną z najbardziej frustrujących rzeczy. Boimy się, że wybierzemy złą ścieżkę kariery i czeka nas życie pełne frustracji, niskiej motywacji i smutku. 

Choć na zmianę drogi zawodowej nigdy nie jest za późno, to jednak lepiej zaoszczędzić sobie rozczarowania złym wyborem. Poznaj 7 pytań, dzięki którym sprawdzisz, czy wybrałaś dla siebie właściwą ścieżkę kariery.

CZY TA ŚCIEŻKA KARIERY WSPIERA WYMARZONY STYL ŻYCIA?

Każdy z nas ma inne potrzeby, wartości i aspiracje, które wpływają na nasze wybory i decydują o tym, jak wygląda nasza ścieżka kariery. 

Dla niektórych osób ważne jest wyraźne rozgraniczenie pracy i życia prywatnego. Inni wolą elastyczne podejście – dowolnie przeplatać godziny pracy z życiem rodzinnym. Są tacy, co wolą pracować w biurze, a inni chcą mieć wolność w wyborze miejsca pracy. Ważne, żebyś ustaliła, co ty preferujesz.

Zastanów się, do jakiego stylu życia dążysz i czy ta ścieżka kariery będzie go wspierać.

Łatwiej będzie ci odpowiedzieć na to pytanie, jeśli stworzysz jasną wizję życia, do którego dążysz. Gdy będziesz mieć pełniejszy obraz tego, jak chciałabyś, żeby wyglądało twoje życie, nie będziesz mieć wątpliwości przy wyborze właściwej ścieżki kariery.

CZY TA ŚCIEŻKA KARIERY STAWIA CI WYZWANIA?

Wiele osób ma przekonanie, że po wyborze właściwej ścieżki kariery wszystko będzie odbywać się łatwo, gładko i przyjemnie. Faktycznie na wysokim poziomie eksperckim można mieć takie wrażenie, bo osiągamy biegłość w tym, co robimy. Jeśli jednak nie będziemy stawiać sobie nowych wyzwań, to jest ryzyko, że w końcu dopadnie nas rutyna i znudzenie.

Wyobraź sobie, że jesteś sportowcem, który przez cały rok przygotowywał się do startu w olimpiadzie. Twoja kondycja jest na najwyższym poziomie. W końcu stajesz na starcie, rozglądasz się, żeby sprawdzić swoją konkurencję i ze zdziwieniem stwierdzasz, że są to… dzieci. Na pewno zdobycie zwycięstwa byłoby łatwe, gładkie i bezproblemowe, prawda? Ale czy czułabyś satysfakcję z tego zwycięstwa? 

Właściwa ścieżka kariery daje ci możliwość pogłębiania wiedzy, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń. Nie da się przy tym uniknąć dyskomfortu związanego ze wkraczaniem w nowe nieznane obszary. 

Każde nowe wyzwanie poszerza twoją strefę komfortu i daje szczyptę więcej odwagi do kolejnego. Coś, co cię przerażało rok temu, jest na tyle oswojone przez częstą praktykę, że dziś nie robi już na tobie wrażenia. 

Pamiętam, jak kilka lat temu po opublikowaniu mojego pierwszego wpisu na blogu umierałam ze strachu przed tym, co się dalej stanie. Gdy po raz pierwszy publikujesz coś w sieci, to wydaje ci się, że wszyscy na ciebie patrzą i za chwilę posypie się fala hejtu. Śmiać mi się dzisiaj chce z tego, że tak myślałam, bo w porównaniu z tym ile osób mnie dziś czyta, to wtedy na mój blog zaglądała garstka ludzi i to pewnie przypadkowo 😀 

Po opublikowaniu więc pierwszego wpisu nic się nie stało. Mój mózg stwierdził, że to zajęcie jednak mnie nie zabije, więc napisałam i opublikowałam kolejny. Strach i dyskomfort malały przy każdym następnym wpisie. Dziś już w ogóle tego nie odczuwam, a w zamian pojawiła się frajda z pisania i ochota na nowe wyzwania.

Poczucie dyskomfortu jest więc stale odczuwane na właściwej ścieżce kariery. Nagrodą za pokonanie tego dyskomfortu jest satysfakcja, poczucie rozwoju i spełnienia. 

Ścieżka kariery, jak wybrać właściwą drogę

CZY BYŁABYŚ GOTOWA PRACOWAĆ ZA DARMO?

Każda praca wiąże się z jakimś wysiłkiem, który musimy w nią włożyć. Często nie jest to tylko koszt intelektualny i fizyczny, ale też psychiczny i emocjonalny. Dlatego nie jest nam łatwo zgodzić się na pracę za darmo, mając świadomość, ile nas ta praca kosztuje.

A jednak satysfakcja z pracy może być tak duża, że przewyższy te koszty. Łatwiej jest wtedy powiedzieć: „ta praca daje mi tak wiele, że mogłabym pracować za darmo”.

Oczywiście nie chodzi tu, żeby do tego doszło – masz bezwzględne prawo do zapłaty za każdą wykonaną pracę. Raczej chodzi o to, żeby dojść do takiego momentu, że zyski z pracy: czyli satysfakcja, radość i spełnienie przekroczą koszty, jakie ponosisz przy jej wykonywaniu.

CZY TA ŚCIEŻKA KARIERY WSPIERA REALIZACJĘ TWOICH WARTOŚCI?

Lubię porównywać wartości do drogowskazów w życiu, bo często nasza ścieżka kariery jest ułożona według wyborów tego, co jest dla nas ważne. 

Jeśli twoja ścieżka kariery wspiera wartości, o które gotowa byłabyś walczyć, to jest duża szansa, że jesteś na dobrej drodze. Praca spójna z twoimi wartościami daje ci poczucie działania w zgodzie ze sobą. Podążając właściwą ścieżką kariery, robisz rzeczy, z których zawsze będziesz dumna. 

Ścieżka kariery zgodna z twoimi wartościami daje ci również możliwość wyjścia poza swój mikro świat. Wartości wiążą cię z większą całością – tego co możesz wnieść od siebie do świata i życia ludzi, którzy cię otaczają.

Podążanie ścieżką kariery, która stoi w konflikcie z twoimi wartościami, może być na dłuższą metę po prostu niemożliwe. Zdarza się, że na krótki czas jesteś w stanie zaakceptować pracę poniżej swoich możliwości zawodowych. Dzieje się tak często, gdy musimy utrzymać bezpieczeństwo finansowe rodziny. 

Jeśli jednak sytuacja się unormuje, a rozwój jest dla ciebie ważną wartością, to będziesz dążyć do zmiany. Wcześniej czy później zaczniesz rozglądać się za pracą, która pozwoli ci realizować wartość, jaką jest dla ciebie rozwój.

CZY MASZ POCZUCIE, ŻE SIĘ ROZWIJASZ?

Na obecnym rynku pracy zdobywanie nowych umiejętności i nauka trudnych rzeczy jest wręcz konieczne do utrzymania pracy. Jeśli praca, którą wykonujesz, nie daje ci możliwości rozwoju, to w pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że stoisz w miejscu. Łatwo to sprawdzić, gdy porównasz się sama z sobą z okresu sprzed roku czy dwóch.

Gdy jesteś na właściwej ścieżce kariery, ciągle uczysz się nowych rzeczy. Wciąż trafiasz na nowe i ekscytujące tematy, które chętnie zgłębiasz. Podobnie jest z umiejętnościami – jedna umiejętność łączy i rozwija inne.

Najlepsza dla ciebie ścieżka kariery daje ci wiele możliwości rozwoju zawodowego. Rozwój idzie w parze z większymi zarobkami i satysfakcją z pracy. Przyczynia się do budowania twojego poczucia sprawczości i pewności siebie, co przekłada się na wyższe poczucie wartości siebie. A to z kolei daje ci odwagę do podejmowania kolejnych wyzwań i uczenia się coraz trudniejszych rzeczy.

jak upewnić się, że wybrałaś właściwą drogę

CZY MASZ POCZUCIE DOPASOWANIA?

Wiele osób ma problem z określeniem swojego typu osobowości, mocnych stron i predyspozycji. Jednak nawet bez uświadomienia sobie tych wszystkich rzeczy każdy intuicyjnie czuje, że gdzieś pasuje lub nie. Nie chodzi tylko o sam zakres obowiązków, ale też warunki i miejsce pracy, które wpisują się w twój preferowany styl działania i myślenia.

Praca dopasowana do typu osobowości przekłada się na wiele korzyści w życiu. Wiedza o tym, co do ciebie pasuje, ochroni cię przed wyborem ścieżki, na którą kierują cię inni – rodzice, znajomi lub firma, dla której pracujesz. 

Przyjaciele i rodzina mogą udzielić świetnych porad, ale ciężko jest znaleźć szczęście, gdy twoje życie jest podyktowane oczekiwaniami kogoś innego. Zasługujesz na znalezienie ścieżki kariery, która pasuje do ciebie.

CZY TA ŚCIEŻKA KARIERY POZWALA CI REALIZOWAĆ INNE CELE?

Właściwa ścieżka kariery pomaga ci wcielać w życie ważne dla ciebie cele. W dłuższej perspektywie podążając właściwą drogą zawodową, powinnaś mieć również możliwość realizowania celów, które będą wspierać innych. 

Właściwa ścieżka kariery przekłada się nie tylko na bezpieczeństwo finansowe twojej rodziny, ale też jej rozwój. Dzięki dopasowaniu pracy do stylu życia i ciągłego rozwoju możesz sobie pozwolić na dodatkową edukację twoich dzieci czy partnera i rozwój ich zainteresowań.

Gdy podążasz właściwą drogą zawodową, przełamujesz swoje słabości, wzmacniasz charakter i budujesz pewność siebie. To daje ci siłę do realizacji tych najtrudniejszych celów – urzeczywistniania twoich marzeń.

JAK UPEWNIĆ SIĘ, ŻE WYBRAŁAŚ WŁAŚCIWĄ ŚCIEŻKĘ KARIERY

Czytając ten post, możesz mieć wrażenie, że właściwa ścieżka kariery prowadzi do idealnej pracy. Ale ty i ja wiemy, że takiej nie ma. Każda praca ma jakieś aspekty, które nie będą do ciebie pasować i które będziesz niechętnie wykonywać.

Nawet jeśli pojawią się na twojej ścieżce kariery jakieś aspekty, które nie będą ci pasować, to będą one w mniejszości. Główna treść pracy i jej otoczka powinny dawać ci radość, satysfakcję i poczucie spełnienia. Zadania, które nie wzbudzają twojego entuzjazmu, będziesz zawsze mogła delegować innym.

Bez względu na to, jak długo będziesz wszystko analizować i zadawać sobie pytania, nie możesz przewidzieć przyszłości. To, czy dana ścieżka kariery jest dla ciebie najlepsza, sprawdzisz dopiero, stawiając pierwszy krok. Refleksja i analiza w głowie jest bardzo ważna, ale dopiero działanie da ci pewność, że wybrałaś właściwą drogę zawodową.

Działając, masz większe poczucie kontroli nad życiem, bo to ty je kształtujesz. Zaczynasz tworzyć swoją drogę zawodową. Nie czekasz, aż ktoś cię dostrzeże, tylko sama aktywnie angażujesz się w szukanie dla siebie możliwości. Dobra znajomość siebie, swoich wartości i aspiracji będzie ci pomagać w znalezieniu właściwego kierunku. 

W pewnym momencie więc trzeba zaakceptować nieprzewidywalną naturę życia, przestać analizować i zacząć żyć więcej w chwili obecnej. Jaką jedną rzecz możesz dziś zrobić, żeby wejść na ścieżkę kariery, która da ci radość, satysfakcję i spełnienie? 😉

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This