Czy darmowe kursy online to coś dla ciebie? Jeśli tak, to na pewno ucieszy cię wiadomość, że w ciągu kilku chwil możesz mieć dostęp do ponad 11 000 darmowych kursów online. 

Zmiany na świecie wymuszają konieczność uczenia się nowych rzeczy przez całe życie. Dzięki kursom online możesz zdobyć nowe umiejętności w bardziej dopasowany sposób do swojego tempa i stylu nauki. 

Oferta kursów online jest tak szeroka, że możesz nauczyć się niemal wszystkiego zdalnie. Nowe umiejętności przydadzą się, gdy myślisz o awansie lub zmianie branży. W ofercie kursów znajdziesz wiele, które potwierdzą nowo zdobyte umiejętności certyfikatem.

Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób pracodawcy postrzegają certyfikaty darmowych kursów online?

MOOC DARMOWYCH KURSÓW ONLINE

Darmowe kursy online, czyli MOOC od Massive Open Online Course to szkolenia stworzone przez największe uniwersytety w USA.

MOOC pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku, a 6 lat później stały się powszechne na otwartych dla wszystkich platformach szkoleniowych Coursera, edX i Udacity. Pionierami tych kursów byli profesorowie ze Stanford, MIT i Harvard. Nagle ludzie w dowolnym miejscu na świecie mieli dostęp do szkoleń stworzonych przez prawdziwych ekspertów.

Większość z tych kursów jest dostępna całkowicie bezpłatnie. Tylko niektóre kursy są płatne – za niewielką sumę (w porównaniu ze stacjonarnymi studiami) możesz uzyskać tytuł magistra. 

Z biegiem lat te otwarte platformy kursów online stały się bardzo popularne. Obecnie platforma edX ma ofertę ponad 2000 kursów i 14 milionów użytkowników. Coursera ma ponad 2000 kursów z ponad 180 specjalizacji, a nawet kilkoma tytułami magisterskimi i ponad 25 milionów użytkowników. Te otwarte platformy kursów online stały się dla wielu synonimem niezależnych zasobów wiedzy.

Jednak ze względu na stosunkowo krótki okres istnienia naturalne jest pytanie o kilka ważnych kwestii dotyczących darmowych kursów online. Czy darmowe kursy online są warte twojej uwagi i czy ich certyfikaty będą miały wartość dla pracodawców? 

CZY KURSY ONLINE SIĘ LICZĄ DLA PRACODAWCÓW

Badanie prawie 1000 uczniów online w Harvard Business School rzuciło ważne światło na te pytania. W ankiecie przeprowadzonej przez City Square Associates 50% osób zgłosiło, że po ukończeniu kursu Harvard Business School Online zwróciło na siebie więcej uwagi rekruterów. 

Co czwarta osoba otrzymała awans lub zmianę tytułu stanowiska. Co ciekawe prawie jedna trzecia z tych osób była w stanie zmienić branżę. Certyfikat kursu online renomowanej instytucji edukacyjnej może mieć taki sam lub nawet lepszy wpływ na twoje CV niż dyplom kursów stacjonarnych.

Nauka w tej formie nie jest niczym nowym dla dużych pracodawców. W korporacjach każdy nowy pracownik przechodzi serię wstępnych szkoleń online.

Dodatkowa edukacja jest zawsze doceniania przez pracodawców. Zdalną naukę zazwyczaj łączysz z pracą na etacie lub innymi rolami. Dla pracodawcy jest to dobry przykład wykorzystania umiejętności organizacyjnych czy zarządzania czasem. To też dowód na to, że dobrze radzisz sobie z nowoczesną technologią. 

Pamiętaj, że w CV nie wpisujesz informacji o formie kształcenia, podajesz tylko temat i nazwę instytucji szkolącej. Informacji o tym, że kurs czy studia odbywały się przez internet, nie ma też na certyfikacie. Jeśli certyfikat wydała znana uczelnia, to pracodawca może na to nawet nie zwrócić uwagi. 

Ukończenie kursu online może wzmocnić twoje CV, ale pamiętaj, że pracodawca nie podejmuje decyzji o zatrudnieniu tylko na podstawie twojej edukacji. Liczy się całość: doświadczenie, umiejętności, postawa i osobowość.

Darmowe kursy online z certyfikatem

KORZYŚCI KURSÓW ONLINE

Lista plusów, jakie mają darmowe kursy online, jest długa. Przede wszystkim możesz uczyć się za darmo, więc oszczędzasz pieniądze. W dodatku możesz to robić bez wychodzenia z domu – oszczędzasz więc też czas na dojazdy.

Jeśli znasz angielski lub inne języki, możesz korzystać z oferty uczelni na całym świecie. Możesz uczyć się o dowolnej porze dnia – wtedy, kiedy tylko masz czas na naukę. Dzięki temu możesz bez problemu łączyć pracę z nauką. 

Darmowe kursy online świetnie sprawdzają się, gdy myślisz o zmianie branży. Bez żadnego ryzyka możesz wypróbować nowe specjalizacje. Poprzez głębsze zapoznawanie się z tematem w trakcie kursu sprawdzasz, czy jest interesujący dla ciebie.

Po ukończeniu specjalistycznego kursu możesz wzbogacić swoje CV informacją o zdobyciu nowych umiejętności i potwierdzić swoje kwalifikacje certyfikatem renomowanej uczelni. Ucząc się przez internet, możesz uzyskać dyplom licencjata lub magistra, nie wspominając już o studiach podyplomowych.

Nie musisz jednak skupiać się tylko na kursach związanych z pracą. Możesz w końcu nauczyć się czegoś, czego zawsze chciałaś. To może być coś powiązane z twoim hobby. A jeśli ci się spodoba, to możesz zamienić swoje hobby na specjalizację i potwierdzić kwalifikacje certyfikatem.

MINUSY KURSÓW ONLINE

Darmowe kursy online nie są jednak dla wszystkich. 

Przerobienie kursu online wymaga spędzenia dodatkowego czasu przed ekranem, co może być uciążliwe dla osób ceniących sobie ruch lub mających problem ze wzrokiem.

Nauka wymaga dużej samodyscypliny i dobrej organizacji, bo nie musisz się pojawiać w sali lekcyjnej o określonym czasie. Brakuje interakcji z nauczycielem, bezpośredniego kontaktu i możliwości zapytania w razie niezrozumienia materiału.

Masz też mniejsze możliwości poznania innych osób, które się uczą w tym samym czasie. Jeśli nie ma utworzonej grupy na FB lub forum dyskusyjnego, to nie masz możliwości wymiany swoich doświadczeń z innymi.

Obecnie masz do wyboru ponad 11 000 kursów online, co może powodować paraliż decyzyjny, który z kursów wybrać.

Mimo szerokiej oferty kursów online nie zawsze taka forma kształcenia będzie idealna w danej specjalizacji. Na przykład w przypadku przeprowadzania badań lub eksperymentów musisz mieć dostęp do materiałów fizycznych lub laboratorium.

DARMOWE KURSY ONLINE Z CERTYFIKATEM

Gdzie znaleźć darmowe kursy online z certyfikatem? Masz do wyboru wiele platform szkoleniowych. Poniżej znajdziesz kilka z nich. Większość kursów jest w języku angielskim. Jednak prawie każdy z nich ma transkrypcje i materiały w formie PDF, które łatwo ściągnąć i przetłumaczyć. Jeśli jednak w ogóle nie znasz języka angielskiego, to zajrzyj na Udemy – znajdziesz tam wiele darmowych kursów online po polsku.

Coursera

Darmowe kursy online Coursera
https://www.coursera.org/

Platforma szkoleniowa założona w 2012 roku przez profesorów Stanforda, jest najpopularniejszym źródłem MOOC na świecie. Kursy trwające około dziesięciu tygodni są zaprojektowane przez najlepszych profesorów uniwersyteckich i ich zespoły. Mają zadania, quizy, a nawet końcowe projekty lub egzaminy zamiast tradycyjnych zajęć. Kursy na tej platformie możesz przerabiać we własnym tempie. 

Kurs możesz zakończyć certyfikatem, który można bezpośrednio udostępniać na przykład na LinkedIn.

Certyfikat jest dodatkowo płatny, ale w związku z pandemią Coursera oferuje darmowy certyfikat do części swoich kursów online. Pełna lista kursów z limitowaną ofertą darmowego certyfikatu znajdziesz poniżej:

For a Limited Time, Coursera Offers Free Certificates for 115 Courses. Here is the Full List

HubSpot Academy

HubSpot
https://academy.hubspot.com/certification-overview

HubSpot Academy jest liderem w bezpłatnych szkoleniach online dla specjalistów marketingu, sprzedaży i obsługi klienta. Specjalizuje się w kompleksowych programach certyfikacyjnych oraz pojedynczych kursach tematycznych dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoją karierę i biznes.

edX

edX
https://www.edx.org/

Platforma edX została założona w 2012 roku przez MIT & Uniwersytet Harvard. edX oferuje darmowe kursy na poziomie uniwersyteckim. Zajęcia online mają charakter interaktywny. Każdy kurs ma asystentów dydaktycznych, uczniowie mogą omawiać kurs na forach, zadawać pytania i wchodzić w interakcje z innymi. Podobnie jak na platformie Coursera za niewielką opłatą można uzyskać certyfikat ukończenia kursu.

Tematyka: Programowanie, języki obce, biznes i zarządzanie, inzynieria

Class Central

Class Central
https://www.classcentral.com/collection/ivy-league-moocs

Class Central to zbiór kursów z: edX, Coursera, Stanford, Harvard, MIT, Google

Na platformie znajdziesz też darmowe kursy online uniwersytetów: Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Penn, Princeton, and Yale. 

Tematyka kursów: Biznes, Nauki społeczne, Informatyka, zdrowie i medycyna, sztuka i design, 

Udemy

Udemy
https://www.udemy.com/

Jedna z największych platform, gdzie znajdziesz darmowe kursy online. Na platformie jest również ogromny wybór płatnych kursów, które możesz kupić za niewielkie pieniądze. Udemy kilka razy w miesiącu ma promocje na swoje kursy online – ceny zaczynają się od 35 zł.

W odróżnieniu od takich platform jak Coursera lub edX, kursy na Udemy nie są tworzone przy współpracy z największymi uczelniami na świecie. Instruktorem na Udemy może zostać każdy, kto ma wartościową wiedzę i spełni wymogi platformy. Każdy kurs jest oceniany przez uczestników, więc możesz szybko filtrować najlepsze w danym temacie.

Najbardziej popularne kategorie kursów online to: biznes, IT i oprogramowanie, design, marketing, fotografia oraz muzyka. 

DARMOWE KURSY ONLINE GOOGLE Z CERTYFIKATEM

Kursy Google Analytics dla początkujących i zaawansowanych oraz podstawy Menedżer tagów Google:

Google Analytics

Podstawy marketingu internetowego: Digital marketing

Aby otrzymać certyfikat ukończenia kursu, musisz zdać wszystkie testy z wynikiem co najmniej 80%.

DARMOWE KURSY ONLINE EXCEL

Szkolenie Excel i VBA

Excel szkolenie

Unikatowy Excel [skopiuj link do przeglądarki]: https://www.udemy.com/course/unikatowy-excel/

Excel 2019 beginner to Microsoft intermediate [skopiuj link do przeglądarki]: https://www.udemy.com/course/excel-2019-beginner-to-microsoft-intermediate/

DARMOWE KURSY ONLINE INFORMATYKA

Java dla testerów: Java dla testerów

Darmowe kursy Javy: Javastart.pl i Kurs Javy dla początkujących

Podstawowy kurs PHP: Kurs PHP od podstaw – aż 61 darmowych lekcji online [plus e-book gratis]

Bezpłatna interaktywna platforma do nauki programowania: Apki.org

Bezpłatne kursy programowania: [skopiuj link do przeglądarki] https://www.udemy.com/courses/development/?price=price-free&ratings=4.5&sort=popularity

Nauka SQL i Excel do analizy danych: Datamonkey – Learn to analyse data

Platforma szkoleniowa Microsoft Learning

Szkolenia na platformie są darmowe, płatny jest egzamin i szkolenia z instruktorem: Microsoft Learning

DARMOWE KURSY JĘZYKOWE ONLINE

Darmowe kursy online angielskiego: angprofi.pl

Angielski dla początkujących: e-angielski.com

Darmowy kurs języka hiszpańskiego [skopiuj link do przeglądarki]: http://www.ebrio.pl/

Darmowy kurs języka niemieckiego [skopiuj link do przeglądarki]: https://deutsch.info/pl

Niemiecki dla początkujących [skopiuj link do przeglądarki]: https://podstawyniemieckiego.pl/

Darmowy dostęp do nauki 12 języków: busuu.com

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE DARMOWE KURSY ONLINE

Ilość dostępnych darmowych kursów online może przytłaczać. Jak więc wybrać dla siebie najlepszy kurs? Na co zwracać uwagę?

Pierwsza rzecz, to reputacja szkoły, która prowadzi kurs. Im bardziej prestiżowa uczelnia, tym większe prawdopodobieństwo, że kurs przełoży się na konkretne dla ciebie korzyści: awans, wyższe zarobki lub zmianę pracy na lepszą.

Jeśli korzystasz z polskich darmowych kursów online, to zwróć uwagę, czy firma ma akredytacje MEN. Masz wtedy gwarancje, że kurs spełnia wymogi, którym podlegają profesjonalne kursy stacjonarne. Certyfikaty są wtedy wydawane na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Taki certyfikat wygląda profesjonalnie i na pewno będzie respektowany przez każdego pracodawcę.

Przeglądając zawartość kursu, zwracaj uwagę na to, jaka jest proporcja teorii i praktyki. Im więcej ćwiczeń tym większa szansa, że faktycznie zdobędziesz nowe umiejętności. Dlatego ważny jest też dostęp do instruktora, który prowadzi szkolenie. Sprawdź też możliwość interakcji z innymi: poprze grupę na FB, forum, komentarze innych uczestników na platformie kursu.

Sprawdzaj opinie innych uczestników i ich rezultaty. Jeśli jest możliwość ukończenia kursu z certyfikatem, to sprawdź, jak go uzyskać. Najczęściej musisz zadać test lub egzamin pisemny z otwartymi pytaniami. Rzadziej zdarza się, że musisz napisać pracę ze studium przypadku.

Tylko ty możesz zdecydować, czy zajęcia online są dla ciebie, w oparciu o twoje osobiste i zawodowe cele oraz preferowany styl uczenia się. Kursy online dają dużą elastyczność i wygodę. Sprawdzą się świetnie, jeśli chcesz zrównoważyć rozwijanie nowych umiejętności z obecnym etapem życia i obowiązkami zawodowymi.

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This