Czy darmowe kursy online to coś dla ciebie? Jeśli tak, to na pewno ucieszy cię wiadomość, że w ciągu kilku chwil możesz mieć dostęp do ponad 11 000 darmowych kursów online.
Zmiany na świecie wymuszają konieczność uczenia się nowych rzeczy przez całe życie. Dzięki kursom online możesz zdobyć nowe umiejętności w bardziej dopasowany sposób do swojego tempa i stylu nauki.
Oferta kursów online jest tak szeroka, że możesz nauczyć się niemal wszystkiego zdalnie. Nowe umiejętności przydadzą się, gdy myślisz o awansie lub zmianie branży. W ofercie kursów znajdziesz wiele, które potwierdzą nowo zdobyte umiejętności certyfikatem.
Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób pracodawcy postrzegają certyfikaty darmowych kursów online?
MOOC DARMOWYCH KURSÓW ONLINE
Darmowe kursy online, czyli MOOC od Massive Open Online Course to szkolenia stworzone przez największe uniwersytety w USA.
MOOC pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku, a 6 lat później stały się powszechne na otwartych dla wszystkich platformach szkoleniowych Coursera, edX i Udacity. Pionierami tych kursów byli profesorowie ze Stanford, MIT i Harvard. Nagle ludzie w dowolnym miejscu na świecie mieli dostęp do szkoleń stworzonych przez prawdziwych ekspertów.
Większość z tych kursów jest dostępna całkowicie bezpłatnie. Tylko niektóre kursy są płatne – za niewielką sumę (w porównaniu ze stacjonarnymi studiami) możesz uzyskać tytuł magistra.
Z biegiem lat te otwarte platformy kursów online stały się bardzo popularne. Obecnie platforma edX ma ofertę ponad 2000 kursów i 14 milionów użytkowników. Coursera ma ponad 2000 kursów z ponad 180 specjalizacji, a nawet kilkoma tytułami magisterskimi i ponad 25 milionów użytkowników. Te otwarte platformy kursów online stały się dla wielu synonimem niezależnych zasobów wiedzy.
Jednak ze względu na stosunkowo krótki okres istnienia naturalne jest pytanie o kilka ważnych kwestii dotyczących darmowych kursów online. Czy darmowe kursy online są warte twojej uwagi i czy ich certyfikaty będą miały wartość dla pracodawców?
CZY KURSY ONLINE SIĘ LICZĄ DLA PRACODAWCÓW
Badanie prawie 1000 uczniów online w Harvard Business School rzuciło ważne światło na te pytania. W ankiecie przeprowadzonej przez City Square Associates 50% osób zgłosiło, że po ukończeniu kursu Harvard Business School Online zwróciło na siebie więcej uwagi rekruterów.
Co czwarta osoba otrzymała awans lub zmianę tytułu stanowiska. Co ciekawe prawie jedna trzecia z tych osób była w stanie zmienić branżę. Certyfikat kursu online renomowanej instytucji edukacyjnej może mieć taki sam lub nawet lepszy wpływ na twoje CV niż dyplom kursów stacjonarnych.
Nauka w tej formie nie jest niczym nowym dla dużych pracodawców. W korporacjach każdy nowy pracownik przechodzi serię wstępnych szkoleń online.
Dodatkowa edukacja jest zawsze doceniania przez pracodawców. Zdalną naukę zazwyczaj łączysz z pracą na etacie lub innymi rolami. Dla pracodawcy jest to dobry przykład wykorzystania umiejętności organizacyjnych czy zarządzania czasem. To też dowód na to, że dobrze radzisz sobie z nowoczesną technologią.
Pamiętaj, że w CV nie wpisujesz informacji o formie kształcenia, podajesz tylko temat i nazwę instytucji szkolącej. Informacji o tym, że kurs czy studia odbywały się przez internet, nie ma też na certyfikacie. Jeśli certyfikat wydała znana uczelnia, to pracodawca może na to nawet nie zwrócić uwagi.
Ukończenie kursu online może wzmocnić twoje CV, ale pamiętaj, że pracodawca nie podejmuje decyzji o zatrudnieniu tylko na podstawie twojej edukacji. Liczy się całość: doświadczenie, umiejętności, postawa i osobowość.
KORZYŚCI KURSÓW ONLINE
Lista plusów, jakie mają darmowe kursy online, jest długa. Przede wszystkim możesz uczyć się za darmo, więc oszczędzasz pieniądze. W dodatku możesz to robić bez wychodzenia z domu – oszczędzasz więc też czas na dojazdy.
Jeśli znasz angielski lub inne języki, możesz korzystać z oferty uczelni na całym świecie. Możesz uczyć się o dowolnej porze dnia – wtedy, kiedy tylko masz czas na naukę. Dzięki temu możesz bez problemu łączyć pracę z nauką.
Darmowe kursy online świetnie sprawdzają się, gdy myślisz o zmianie branży. Bez żadnego ryzyka możesz wypróbować nowe specjalizacje. Poprzez głębsze zapoznawanie się z tematem w trakcie kursu sprawdzasz, czy jest interesujący dla ciebie.
Po ukończeniu specjalistycznego kursu możesz wzbogacić swoje CV informacją o zdobyciu nowych umiejętności i potwierdzić swoje kwalifikacje certyfikatem renomowanej uczelni. Ucząc się przez internet, możesz uzyskać dyplom licencjata lub magistra, nie wspominając już o studiach podyplomowych.
Nie musisz jednak skupiać się tylko na kursach związanych z pracą. Możesz w końcu nauczyć się czegoś, czego zawsze chciałaś. To może być coś powiązane z twoim hobby. A jeśli ci się spodoba, to możesz zamienić swoje hobby na specjalizację i potwierdzić kwalifikacje certyfikatem.
MINUSY KURSÓW ONLINE
Darmowe kursy online nie są jednak dla wszystkich.
Przerobienie kursu online wymaga spędzenia dodatkowego czasu przed ekranem, co może być uciążliwe dla osób ceniących sobie ruch lub mających problem ze wzrokiem.
Nauka wymaga dużej samodyscypliny i dobrej organizacji, bo nie musisz się pojawiać w sali lekcyjnej o określonym czasie. Brakuje interakcji z nauczycielem, bezpośredniego kontaktu i możliwości zapytania w razie niezrozumienia materiału.
Masz też mniejsze możliwości poznania innych osób, które się uczą w tym samym czasie. Jeśli nie ma utworzonej grupy na FB lub forum dyskusyjnego, to nie masz możliwości wymiany swoich doświadczeń z innymi.
Obecnie masz do wyboru ponad 11 000 kursów online, co może powodować paraliż decyzyjny, który z kursów wybrać.
Mimo szerokiej oferty kursów online nie zawsze taka forma kształcenia będzie idealna w danej specjalizacji. Na przykład w przypadku przeprowadzania badań lub eksperymentów musisz mieć dostęp do materiałów fizycznych lub laboratorium.
DARMOWE KURSY ONLINE Z CERTYFIKATEM
Gdzie znaleźć darmowe kursy online z certyfikatem? Masz do wyboru wiele platform szkoleniowych. Poniżej znajdziesz kilka z nich. Większość kursów jest w języku angielskim. Jednak prawie każdy z nich ma transkrypcje i materiały w formie PDF, które łatwo ściągnąć i przetłumaczyć. Jeśli jednak w ogóle nie znasz języka angielskiego, to zajrzyj na Udemy – znajdziesz tam wiele darmowych kursów online po polsku.
Coursera
Platforma szkoleniowa założona w 2012 roku przez profesorów Stanforda, jest najpopularniejszym źródłem MOOC na świecie. Kursy trwające około dziesięciu tygodni są zaprojektowane przez najlepszych profesorów uniwersyteckich i ich zespoły. Mają zadania, quizy, a nawet końcowe projekty lub egzaminy zamiast tradycyjnych zajęć. Kursy na tej platformie możesz przerabiać we własnym tempie.
Kurs możesz zakończyć certyfikatem, który można bezpośrednio udostępniać na przykład na LinkedIn.
Certyfikat jest dodatkowo płatny, ale w związku z pandemią Coursera oferuje darmowy certyfikat do części swoich kursów online. Pełna lista kursów z limitowaną ofertą darmowego certyfikatu znajdziesz poniżej:
For a Limited Time, Coursera Offers Free Certificates for 115 Courses. Here is the Full List
HubSpot Academy
HubSpot Academy jest liderem w bezpłatnych szkoleniach online dla specjalistów marketingu, sprzedaży i obsługi klienta. Specjalizuje się w kompleksowych programach certyfikacyjnych oraz pojedynczych kursach tematycznych dla profesjonalistów, którzy chcą rozwijać swoją karierę i biznes.
edX
Platforma edX została założona w 2012 roku przez MIT & Uniwersytet Harvard. edX oferuje darmowe kursy na poziomie uniwersyteckim. Zajęcia online mają charakter interaktywny. Każdy kurs ma asystentów dydaktycznych, uczniowie mogą omawiać kurs na forach, zadawać pytania i wchodzić w interakcje z innymi. Podobnie jak na platformie Coursera za niewielką opłatą można uzyskać certyfikat ukończenia kursu.
Tematyka: Programowanie, języki obce, biznes i zarządzanie, inzynieria
Class Central
Class Central to zbiór kursów z: edX, Coursera, Stanford, Harvard, MIT, Google
Na platformie znajdziesz też darmowe kursy online uniwersytetów: Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Penn, Princeton, and Yale.
Tematyka kursów: Biznes, Nauki społeczne, Informatyka, zdrowie i medycyna, sztuka i design,
Udemy
Jedna z największych platform, gdzie znajdziesz darmowe kursy online. Na platformie jest również ogromny wybór płatnych kursów, które możesz kupić za niewielkie pieniądze. Udemy kilka razy w miesiącu ma promocje na swoje kursy online – ceny zaczynają się od 35 zł.
W odróżnieniu od takich platform jak Coursera lub edX, kursy na Udemy nie są tworzone przy współpracy z największymi uczelniami na świecie. Instruktorem na Udemy może zostać każdy, kto ma wartościową wiedzę i spełni wymogi platformy. Każdy kurs jest oceniany przez uczestników, więc możesz szybko filtrować najlepsze w danym temacie.
Najbardziej popularne kategorie kursów online to: biznes, IT i oprogramowanie, design, marketing, fotografia oraz muzyka.
DARMOWE KURSY ONLINE GOOGLE Z CERTYFIKATEM
Kursy Google Analytics dla początkujących i zaawansowanych oraz podstawy Menedżer tagów Google:
Podstawy marketingu internetowego: Digital marketing
Aby otrzymać certyfikat ukończenia kursu, musisz zdać wszystkie testy z wynikiem co najmniej 80%.
DARMOWE KURSY ONLINE EXCEL
Szkolenie Excel i VBA
Excel szkolenie
Unikatowy Excel [skopiuj link do przeglądarki]: https://www.udemy.com/course/unikatowy-excel/
Excel 2019 beginner to Microsoft intermediate [skopiuj link do przeglądarki]: https://www.udemy.com/course/excel-2019-beginner-to-microsoft-intermediate/
DARMOWE KURSY ONLINE INFORMATYKA
Java dla testerów: Java dla testerów
Darmowe kursy Javy: Javastart.pl i Kurs Javy dla początkujących
Podstawowy kurs PHP: Kurs PHP od podstaw – aż 61 darmowych lekcji online [plus e-book gratis]
Bezpłatna interaktywna platforma do nauki programowania: Apki.org
Bezpłatne kursy programowania: [skopiuj link do przeglądarki] https://www.udemy.com/courses/development/?price=price-free&ratings=4.5&sort=popularity
Nauka SQL i Excel do analizy danych: Datamonkey – Learn to analyse data
Platforma szkoleniowa Microsoft Learning
Szkolenia na platformie są darmowe, płatny jest egzamin i szkolenia z instruktorem: Microsoft Learning
DARMOWE KURSY JĘZYKOWE ONLINE
Darmowe kursy online angielskiego: angprofi.pl
Angielski dla początkujących: e-angielski.com
Darmowy kurs języka hiszpańskiego [skopiuj link do przeglądarki]: http://www.ebrio.pl/
Darmowy kurs języka niemieckiego [skopiuj link do przeglądarki]: https://deutsch.info/pl
Niemiecki dla początkujących [skopiuj link do przeglądarki]: https://podstawyniemieckiego.pl/
Darmowy dostęp do nauki 12 języków: busuu.com
JAK WYBRAĆ NAJLEPSZE DARMOWE KURSY ONLINE
Ilość dostępnych darmowych kursów online może przytłaczać. Jak więc wybrać dla siebie najlepszy kurs? Na co zwracać uwagę?
Pierwsza rzecz, to reputacja szkoły, która prowadzi kurs. Im bardziej prestiżowa uczelnia, tym większe prawdopodobieństwo, że kurs przełoży się na konkretne dla ciebie korzyści: awans, wyższe zarobki lub zmianę pracy na lepszą.
Jeśli korzystasz z polskich darmowych kursów online, to zwróć uwagę, czy firma ma akredytacje MEN. Masz wtedy gwarancje, że kurs spełnia wymogi, którym podlegają profesjonalne kursy stacjonarne. Certyfikaty są wtedy wydawane na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Taki certyfikat wygląda profesjonalnie i na pewno będzie respektowany przez każdego pracodawcę.
Przeglądając zawartość kursu, zwracaj uwagę na to, jaka jest proporcja teorii i praktyki. Im więcej ćwiczeń tym większa szansa, że faktycznie zdobędziesz nowe umiejętności. Dlatego ważny jest też dostęp do instruktora, który prowadzi szkolenie. Sprawdź też możliwość interakcji z innymi: poprze grupę na FB, forum, komentarze innych uczestników na platformie kursu.
Sprawdzaj opinie innych uczestników i ich rezultaty. Jeśli jest możliwość ukończenia kursu z certyfikatem, to sprawdź, jak go uzyskać. Najczęściej musisz zadać test lub egzamin pisemny z otwartymi pytaniami. Rzadziej zdarza się, że musisz napisać pracę ze studium przypadku.
Tylko ty możesz zdecydować, czy zajęcia online są dla ciebie, w oparciu o twoje osobiste i zawodowe cele oraz preferowany styl uczenia się. Kursy online dają dużą elastyczność i wygodę. Sprawdzą się świetnie, jeśli chcesz zrównoważyć rozwijanie nowych umiejętności z obecnym etapem życia i obowiązkami zawodowymi.
Bardzo ciekawe informację – Pozytywnie je odbieram i polecam powyższy artykuł. Wszystko w pigułce 🙂
Są jeszcze kursy dofinansowane ze środków unijnych dla poszczególnych województw. Wystarczy spełniać określone kryteria np. wiek i miejsce zamieszkania. Przykładowo dla mazowieckiego jest https://www.facebook.com/Darmowe-szkolenie-język-angielski-105373174762914/?ref=pages_you_manage a dla podkarpackiego http://www.zjezykiemwswiat.pl – kursy są bezpłatne, zwykle przewidują 120/180h dydaktycznych.
Duża pigułka wiedzy i duże dzięki-
Popieram e naukę ale to rzuciło mi się w oczy
“Pamiętaj, że w CV nie wpisujesz informacji o formie kształcenia, podajesz tylko temat i nazwę instytucji szkolącej ”
Tylko jak nie wpisze, że to e a nie stacjonarne, to czy to nie jest jakieś zatajanie?
Czy to nie wyjdzie tak, że ktoś nie akceptuje takiej formy nauki, a ja stracę tylko na niego czas i pieniądze na dojazd do pracodawcy, którego i tak nie przekonam.
Bez pisania o sposobie nauki to tak trochę wygląda jakbym na bezrobociu pół Polski objechała przy kilku kursach a mając zagraniczne kursy to wogole świat (gdzie ja nie mówię świetnie w językach obcych a potrafię profesjonalnie używać translatorów i wtyczek, nie chciałabym między wierszami sugerować jakieś biegłej znajomości języków obcych).
Nie wiem też czy to nie jest więcej tłumaczenia, będąc zapytana o kurs np. z zagranicznej uczelni, czy nie skreśla mnie za jakieś ukrywanie faktów albo uznają za kombinatorkę i przez brak informacji, stracę szansę na pracę w dobrej firmie.
Pisząc bez formy kształcenia może to wyglądać jakbym tam była i zapewne jakoś tam się komunikowałam, a prawda jest taka, że jak wspominałam, w telefonie mam wtyczki, skanery i mam zwyczajnie tekst po polsku, lepiej lub gorzej tłumaczony, w wielu przypadkach e-nauki i nie ma dla mnie problemu ze oryginalnie język kursu to język angielski czy jakikolwiek inny język, bo jestem dosyć sprytna
Napewno lepiej wygląda certyfikat z uniwersytet xyz, zakładam że w moim, zwrócą czy nie zwrócą, ale daje temu cień szansy, że w moim przypadku jednak może pójść na to uwaga, bo to jest jedyne na temat po pracy w innej branży.
Przerobiłam wszystkie kursy uczciwie, ale jednak robiłam to online i nie chce wyjść na kogoś kto ukrywa takie szczegóły, że to online żeby to lepiej wyglądało.
Klara, po pierwsze to jest Twoje CV i możesz wpisywać sobie w ten dokument to, co chcesz (no prawie 😉 Więc nic się nie stanie, jeśli dopiszesz przy każdym informację, czy przerobiłaś to online czy stacjonarnie.
Z tym że widziałam tysiące CV i szczerze przyznam, że niewielu kandydatów takie informacje wpisuje.
Dlaczego? Ponieważ dla pracodawcy forma kształcenia ma drugorzędne znaczenie (chyba że jest to jakaś specyficzna organizacja). Zauważ, że nikt się nie pyta, czy skończyłaś studia dzienne, zaoczne czy wieczorowe 😉
Dzisiaj kursy online są powszechną formą nauki — zwłaszcza w branżach szybko rozwijających się, więc większość pracodawców nie powinno robić z tego problemu.
To, co się naprawdę liczy dla pracodawcy to, czy potrafisz w praktyce zastosować zdobytą wiedzę i o to będzie pytać na rozmowie 🙂
Uwielbiam takie publikacje! Dużo użytecznej wiedzy w jednym miejscu. Super! Dziękuję i proszę o więcej.
Czy poleca Pani także szkolenia z PARP-u? Tam również można uzyskać zaświadczenie i za ofertą szkoleń stoją profesjonaliści. A co ze szkoleniami na LinkedIn? Również warto?
Bardzo dziękuję za miłe słowa! Cieszę się, że artykuł jest przydatny. Chętnie dowiem się, jakie jeszcze tematy Cię interesują, o których mogłabym napisać.
Jeśli chodzi o darmowe kursy online PARP, to korzystałam z nich parę lat temu i merytorycznie były bardzo dobrze przygotowane. Pisząc ten artykuł, chciałam sprawdzić, co mają teraz w ofercie i jak wyglądają kursy, ale ciągle wyświetlał mi się komunikat, że strona jest niezabezpieczona i niestety nie udało mi się sprawdzić. Jeśli uda mi się zalogować ponownie na ich stronie, to spróbuję uaktualnić post.
Ze szkoleń na LinkedIn jeszcze nie korzystałam. Dostęp do kursów online jest tam bezpłatny tylko przez miesiąc, później niestety trzeba zapłacić. We wpisie chciałam uwzględnić darmowe kursy online, do których jest ciągły dostęp. Dlatego nie uwzględniłam LinkedIn, Skillshare czy Pluralsight, które oferują darmowy dostęp tylko przez określony czas.
Jeśli kurs jest pigułką wiedzy skondensowaną do 1-2 godzin, to myślę, że miesiąc darmowego dostępu starczy. Ale jeśli chcemy się głębiej wgryźć w dany temat, to trzeba poświęcić więcej czasu i wtedy miesiąc może już nie starczyć na przerobienie kursu. Chociaż jeśli kurs daje możliwość zdobycia umiejętności, dzięki którym będziemy więcej zarabiać lub zdobędziemy wymarzoną pracę, to zawsze warto zapłacić, bo ten koszt się zwróci 😉
Dziękuję za szybką odpowiedź i dodatkowe informacje. Planuję zweryfikować internetowe źródła, z których pozyskuję wiedzę/mogę ją pozyskać, a z Pani publikacją będzie to łatwiejsze. Raczej nikogo nie zaskoczę, kiedy stwierdzę, że jest wiele internetowych źródeł wiedzy, a przez to jest też trochę kłopotu przy ich wyborze. Zacząłem od przeglądu “moich” blogów (miękki HR, a także edukacja osób dorosłych) i powoli przechodzę dalej…
Spieszę z dobrą informacją. Platforma z darmowymi kursami – Akademia PARP – znowu działa. Właśnie zrealizowałem tam jedno z dostępnych szkoleń. Link do platformy:
https://www.parp.gov.pl/component/site/site/kursy-online
Chciałbym także podzielić się moim ostatnim odkryciem. Swoją platformę z darmowymi i certyfikowanymi i kursami online posiada również Fundacja Aktywizacja. Link do platformy:
https://aktywizacja.edu.pl/
Fundacja Aktywizacja działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jednak stworzona przez nią platforma jest dedykowana dla wszystkich zainteresowanych szkoleniami.
O super! Dzięki wielkie za sprawdzenie i podzielenie się!