Zmiana pracy po wielu latach w jednej firmie może wydawać się prosta. Masz w końcu duże doświadczenie i wiedzę – jesteś zazwyczaj ekspertem w tym, co robisz. Nie powinnaś więc mieć problemu z otrzymaniem interesujących ofert i zdobyciem nowej pracy.
A jednak każdy, kto zmieniał pracę, wie, że im dłużej pracujesz w jednej firmie, tym trudniej jest ją zmienić. Sama zmieniałam pracę po ponad 10 (!) latach pracy w jednej firmie, więc jestem w stanie wyobrazić sobie, co przeżywasz. Nie jest łatwo opuścić pozornie „bezpieczne” miejsce i zmierzyć się z wyzwaniami poszukiwania nowej pracy.
Powrót na rynek pracy po tylu latach wymaga podjęcia kilku kroków: określenia celu zawodowego, sprawdzenia dostępnych ofert, aktualizacji dokumentów aplikacyjnych i skutecznego dotarcia do pracodawców. Jednak zanim zaczniesz działać, warto zrobić coś jeszcze – uporać się z emocjami, które zazwyczaj towarzyszą zmianie pracy po latach.
EMOCJONALNE PRZYGOTOWANIE NA ZMIANĘ
Jeśli miałabym dać ci tylko jedną radę dotyczącą zmiany pracy po wielu latach w jednej firmie, to byłoby to dobre przygotowanie się od strony emocjonalnej.
Bardzo często jest tak, że pragniesz mocno zmiany, ale mimo tego nadal tkwisz w tej samej pracy. Strach, obawy i niechęć związane ze zmianą często skutecznie utrudniają działanie. Do tego dochodzą jeszcze emocje związane z obecną pracą – frustracja i zniechęcenie. Zmierzenie się z rynkiem pracy po wielu latach przerwy może dodatkowo przytłaczać.
Ta mieszanka emocji sprawia, że zamiast korzystać, ze swojego bogatego doświadczenia i atutów zawodowych dopada cię zwątpienie. Im lepiej więc sobie poradzisz z tymi emocjami, tym bardziej to zaprocentuje podczas rozmów o pracę. Dbaj więc o swoją energię, postaraj się zdystansować do obecnej pracy i skup się na nowych ekscytujących możliwościach.
PRZYGOTUJ SIĘ NA PROCES
Przygotuj się, że zmiana pracy po tylu latach może trochę potrwać. Znalezienie nowej pracy to zawsze jest proces, który składa się z wielu działań. Im więcej tych działań zrobisz, tym szybciej zdobędziesz nową pracę.
Niech to jednak będą przemyślane działania – ułóż je sobie w formę planu. Plan pomoże ci monitorować swoje postępy. Jeśli proces zmiany pracy będzie szedł za wolno, będzie ci łatwiej wprowadzić ewentualne zmiany w taktykach.
ZADBAJ O WSPARCIE PODCZAS ZMIANY PRACY
Zmiana pracy po tylu latach to wielkie wydarzenie i na pewno będziesz słyszeć na ten temat różne opinie. Najważniejsze, żebyś miała wsparcie w najbliższych ci osobach. Nic tak nie dodaje otuchy i odwagi, jak wiara w ciebie innych osób.
Jeśli nie możesz liczyć na wsparcie najbliższych, pomyśl, czy ktoś z twoich znajomych przeszedł taką zmianę. Zastanów się, czy ta osoba mogłaby cię w jakiś sposób wspierać w trakcie zmiany.
Zastanów się też, czy nie warto skorzystać ze wsparcia coacha, doradcy, mentora, żeby przejść sprawnie przez cały proces i mieć fachową pomoc.
No i najważniejsze — wspieraj samą siebie w tej zmianie. Bez względu na to, co się będzie działo, bądź dla siebie wyrozumiała. Nie utrudniaj sobie dodatkowo całego procesu przez krytykę czy brak cierpliwości.
ODŚWIEŻ SWOJE UMIEJĘTNOŚCI SZUKANIA PRACY
Rynek pracy nieustannie się zmienia. Jeszcze 10 lat temu CV przesyłane było pocztą tradycyjną. Dziś wszystkie dokumenty są przetwarzane elektronicznie. Zmieniły się też przepisy prawne. Jeśli nie umieścisz w CV klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, to dokument nie będzie mógł być przetwarzany.
Zanim zaczniesz szukać nowej pracy, zrób szybki przegląd ogłoszeń w twojej branży. Sprawdź, jakie stanowiska są najbardziej poszukiwane. Przejrzyj zakres obowiązków i wymagania. Koniecznie sprawdź, jakie wynagrodzenie możesz oczekiwać w pracy, której szukasz. Dowiedz się, jakie metody są teraz najskuteczniejsze przy szukaniu pracy.
Najważniejsze, żebyś określiła, jaką konkretnie pracę chcesz zdobyć. Im więcej będziesz znać szczegółów, tym łatwiej będzie przygotować CV i zaprezentować się podczas rozmowy.
JAK ZMIENIĆ PRACĘ PO LATACH
Jeśli zmieniałaś pracę kilka lat temu, to czas odświeżyć kilka rzeczy.
Zacznij od aktualizacji twojego CV. Koniecznie dopisz swoje aktualne stanowisko i całą ścieżkę, jaką przebyłaś w obecnej firmie. Uzupełnij sekcję z umiejętnościami i kwalifikacjami, które zdobyłaś w międzyczasie. Przedstaw swoje doświadczenie i umiejętności w taki sposób, żeby jak najlepiej nawiązywały do obowiązków i wymagań stanowiska, które cię interesuje.
Skup się na pokazaniu swojej wartości zawodowej: kluczowych kompetencji i osiągnięć. Napisz o swoich mocnych stronach, podając przykłady, jak je wykorzystujesz w pracy. Jeśli brakuje ci doświadczenia w jakimś obszarze, pokaż podobne umiejętności, które można przenieść do nowej pracy.
Załóż konto na LinkedIn – niech działa w tle jak twoje elektroniczne CV, które będzie przyciągać oferty. Dodaj do swojej sieci osoby, z którymi pracujesz.
Przy okazji – warto zrobić audyt twoich wszystkich kont w mediach społecznościowych. Wpisz swoje nazwisko w wyszukiwarkę i zobacz, co się pojawi. Twoje media społecznościowe powinny wspierać zmianę, którą chcesz wprowadzić w życie.
Sprawdzając swoje konta społecznościowe, skorzystaj ze swojej sieci kontaktów. Warto dać znać znajomym, że rozglądasz się za nową pracą. Im więcej konkretów im podasz, tym łatwiej im będzie ci pomóc.
Korzystaj z każdej okazji, żeby poznawać nowych ludzi w branży, w której chcesz pracować. Chodź na spotkania branżowe, meetupy i konferencje. Ludzie są nośnikami wielu informacji i kontaktów — mogą poznać cię z osobą, która będzie mieć dla ciebie pracę.
ZMIANA PRACY PO LATACH = ZMIANA ŻYCIA
Zmiana pracy po tylu latach w jednej firmie to dobra okazja do większej zmiany w życiu. Możesz poszukać pracy, która będzie bardziej dopasowana do twojej osobowości, wartości, zainteresowań, predyspozycji i stylu życia, który chcesz prowadzić.
To też dobry moment do podsumowania dokonań i uświadomienia sobie, co daje ci radość i pozytywną energię w pracy, a co cię przytłacza i dołuje. To czas, kiedy warto pożegnać się z tym, co ci już nie służy i zrobić miejsce na coś nowego.
Gdy będziesz szukać pracy, która da ci więcej satysfakcji i będzie bardziej do ciebie dopasowana, łatwiej będzie ci zaakceptować zmiany. O wiele łatwiej znaleźć w sobie motywację, odwagę pewność siebie, jeśli wiesz, o co walczysz.