Sukces zawodowy w dużym stopniu zależy od tego, czy umiesz dobrze wykorzystać sieć kontaktów. Jest to szczególnie ważne przy zmianie zawodu. To właśnie ludzie mogą stać się tym ważnym czynnikiem, który przyśpieszy twoje przejście do zupełnie nowego zawodu.
Bardzo ważne jest, żeby jak najszybciej nawiązać pierwsze kontakty z osobami, które pracują w branży związanej z nowym zawodem. Już w momencie podjęcia świadomej decyzji o zmianie, powinnaś szukać w swoim otoczeniu ludzi związanych z branżą.
Ważne jest, żeby przed nawiązaniem tych kontaktów nie powstrzymywało cię to, że nie pracujesz jeszcze w zawodzie. Nawet lepiej będzie, jeśli zaczniesz budować sieć kontaktów z branży jeszcze przed rozpoczęciem pracy w zawodzie. A jeśli ta zmiana łączy się z uzupełnieniem wykształcenia, to tym bardziej trzeba wcześniej poznać branżę, żeby upewnić się, czy na pewno inwestycja w edukację jest potrzebna.
SIEĆ KONTAKTÓW – ZACZNIJ OD NAJBLIŻSZEGO KRĘGU
Poszukaj wśród swoich bliskich, przyjaciół i znajomych osoby, które pracują w branży lub mają klientów z branży. Nie zawsze są to jednak tylko osoby związane z branżą. Mogą to też być znajomi, mający kontakt do osób znających daną branżę. Zacznij od najbliższego kręgu i stopniowo buduj swoją sieć kontaktów.
Porozmawiaj z kimś, kto wykonuje już ten zawód. Umów się na rozmowę,
przygotuj sobie wcześniej pytania, które dadzą ci więcej informacji na temat rzeczywistej pracy w tym zawodzie. Zapytaj, jak wygląda dzień pracy, jakie wyzwania musisz brać pod uwagę i co trzeba zrobić, żeby odnieść sukces w tym zawodzie.
Bardzo ważne jest, żeby dobrze sprecyzować pytania – nie zadawaj pytań ogólnych, bo niczego się nie dowiesz. Zastanów się, jaki aspekt nowego zawodu może być dla ciebie najtrudniejszy i zapytaj się, jak ta osoba sobie z tym poradziła. Postaraj się, żeby poznać branżę i dowiedzieć się jak najwięcej jeszcze przed spotkaniem, żeby nie pytać o rzeczy oczywiste lub takie, które z łatwością znajdziesz w sieci.
Przyjrzyj się również, jaki styl życia prowadzą osoby wykonujące dany zawód – zastanów się, czy na pewno taki styl będzie ci odpowiadać na dłuższą metę. Sprawdź też, jaka jest ścieżka kariery w danym zawodzie – jakie możliwości będziesz mieć po roku, a jakie po kilku latach pracy? Dowiedz się, jakie są kolejne szczeble kariery i czy są one dla ciebie interesujące.
BUDUJ SIEĆ KONTAKTÓW POPRZEZ WYDARZENIA
Na tym etapie powinnaś już wiedzieć, gdzie najczęściej spotykają się osoby, które wykonują interesujący cię zawód. Śledź wydarzenia z branży i w miarę możliwości staraj się w nich uczestniczyć. Dzięki internetowi i mediom społecznościowym szybko możesz sprawdzić, jakie branżowe spotkania odbywają się w twojej okolicy.
Również spotkania nieformalne mogą być dla ciebie cennym źródłem kontaktów. Dowiedz się, gdzie spędzają czas wolny osoby, które wykonują
interesujący cię zawód. Poznawanie ludzi z branży na takich nieformalnych spotkaniach, jak zawody sportowe, warsztaty kulinarne lub zajęcia dla dzieci może być skuteczniejsze niż biznesowe spotkania.
Pamiętaj jednak, żeby nie wypytywać nowo poznanej osoby o możliwości pracy. W takich sytuacjach ważniejsze jest nawiązanie relacji i zdobycie informacji o branży i zawodzie.
Dowiedz się też, czy istnieją organizacje zrzeszające osoby wykonujące wymarzony przez ciebie zawód. Świetnym pomysłem jest zgłoszenie się do takich organizacji i zaproponowanie pomocy lub współpracy. Dzięki temu zyskasz zaufanie i poznasz najważniejsze osoby w branży. Organizacje branżowe często zrzeszają firmy, które działają w branży – mogą mieć więc informacje o nowych miejscach pracy.
CZAS NA PODSUMOWANIE
Znasz już wszystkie kroki prowadzące do zmiany zawodu. Wiesz, że ważne jest zrozumienie, dlaczego zmiana zawodu jest konieczna. Na tym etapie jesteś też świadoma, jak ważny jest twój potencjał zawodowy. Określiłaś już, jakie kwalifikacje musisz uzupełnić. Rozumiesz też, jak ważna jest sieć kontaktów zawodowych i dobre poznanie specyfiki branży.
Czas na zebranie wszystkich działań, które powinnaś podjąć, żeby zdobyć nowy zawód.
ZAPLANUJ WSZYSTKIE KROKI I WPISZ W KALENDARZ
Wielkim błędem osób zmieniających zawód jest działanie bez planu. Zamiana zawodu to jest długotrwały proces i żeby nie pogubić się, trzeba dobrze zaplanować każdy krok. Potraktuj tę zmianę jak ambitny projekt i wyznacz siebie na menadżera tego projektu.
Każdy projekt kończy się określonym rezultatem – musisz więc dokładnie określić, jaki rezultat chcesz uzyskać. Wyznacz realną datę końcową zmiany zawodu.
Następnie podziel projekt na mniejsze części. Wyznacz mniejsze cele, które będą potrzebne, żeby uzyskać rezultat. To może być np. uzupełnienie wykształcenia, zdobycie ważnej umiejętności lub uczestnictwo w wydarzeniu branżowym. Te mniejsze cele podziel na poszczególne zadania, a następnie na pojedyncze kroki. Im mniejsze zadania określisz, tym łatwiej i szybciej je zrobisz.
Samo rozpisanie celów i zadań nie wystarczy – trzeba jeszcze je wpisać w kalendarz. Pamiętaj, żeby przy rozpisywaniu harmonogramu zadań w kalendarzu uwzględnić twoją aktualną sytuację życiową. Lepiej konsekwentnie realizować małe cele niż narzucić sobie ambitny plan, który trudno będzie zrealizować.
KONSEKWENTNIE REALIZUJ SWÓJ PLAN ZMIANY ZAWODU
To właśnie konsekwencja w dążeniu do celu jest tym składnikiem, który pozwoli ci zmienić zawód z sukcesem. Dlatego tak ważne jest określenie silnego argumentu stojącego za zmianą zawodu. Ten argument da ci motywację do zrobienia pierwszego kroku, czyli przeanalizowania twojego potencjału zawodowego. Poznając branżę, dowiesz się, jakie kwalifikacje są cenione w branży związanej z nowym zawodem.
Kontakty z osobami z branży pozwolą ci w niezauważalny sposób przeniknąć do branży, a może nawet zdobyć pracę. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz i będziesz się trzymać wytyczonej ścieżki, to z pewnością zrealizujesz swoje plany zawodowe z sukcesem.
Powodzenia!