Czy zmiana zawodu po 30 to nie jest już za późno? I czy warto zmieniać karierę, skoro poświęciłaś już tyle czasu i wysiłku na swój obecny zawód?
Choć może to zabrzmieć banalnie, nigdy nie jest za późno, żeby wprowadzić pozytywne zmiany do twojego życia. Nie oznacza to, że przejście będzie proste lub że można to zrobić bez żadnego wysiłku. Zmiana zawodu po 30 może być trudna, nawet jeśli dobrze się do niej przygotujesz.
Prawda jednak jest taka, że znacznie trudniejsze jest codziennie chodzenie do pracy, której nie cierpisz lub która nie daje satysfakcji.
CZY ZMIANA ZAWODU PO 30 JEST MOŻLIWA
Badania pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na znaczącą zmianę zawodu po 30. Już ponad 40% z nas ma za sobą taką zmianę. Aż 9 na 10 osób jest zadowolonych ze zmiany swojej kariery. Co ciekawe, średni wiek, w jakim ludzie podejmują decyzję o zmianie kariery to 39 lat.
Zmiana zawodu po 30 na inny zajmuje średnio około 11 miesięcy. To oznacza, że za rok o tej porze możesz być w zawodowo w zupełnie innym miejscu. Możesz mieć pracę, która da ci spełnienie finansowe, zawodowe, twórcze i emocjonalne.
ZMIANA ZAWODU PO 30 – CO BRAĆ POD UWAGĘ
Im jesteś starsza, tym decyzja o zmianie zawodu staje się trudniejsza. Z biegiem lat dochodzą nam różnego rodzaju zobowiązania: opieka nad małymi dziećmi, starszymi rodzicami, kredyty i opłaty za dom itd. To sprawia, że nie jest łatwo zdecydować się na totalną zmianę, bo sfera zawodowa zasila inne ważne sfery twojego życia.
W takiej sytuacji trzeba rozważyć różne scenariusze i przygotować do nich plan działania. To dobry moment, żeby przyjrzeć się bliżej swoim finansom. Rozwiązaniem może być zebranie oszczędności, które pomogą przetrwać, gdyby pojawiły się jakieś większe trudności podczas zmiany zajęcia.
Zmiana zawodu po 30 będzie od ciebie wymagała też poświęcenia czasu na naukę i zdobywanie nowego doświadczenia. Większość osób mających rodzinę mocno ceni sobie czas spędzony z najbliższymi.
Weź pod uwagę swoją indywidualną sytuację i realistycznie określ, ile mniej więcej czasu będziesz w stanie poświęcić na naukę. Jeśli jest to duży problem dla ciebie, to poszukaj zajęć, które raczej będą wymagać ukończenia krótszych kursów niż wieloletnich studiów. Szukaj też sposobów, żeby maksymalnie wykorzystać wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które już posiadasz.
ZMIANA ZAWODU PO 30 – CZY WARTO
Której decyzji żałowałabyś bardziej: zmiany kariery teraz czy pozostania przy tym, co robisz do końca życia zawodowego?
Pozostanie w obecnej pracy, może być łatwiejszą decyzją, ponieważ nie wiąże się z żadnymi wyzwaniami i trudnościami finansowymi oraz zapewnia względną stabilność. Ale czy faktycznie tak jest? Decyzja o pozostaniu we frustrującej pracy może być jak cichy zabójca – konsekwencje mogą być niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Z biegiem czasu może się jednak okazać, że ta decyzja może cię kosztować więcej, niż ci się wydaje.
Pozostając w pracy, w której nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału, możesz nie mieć szans na większe wynagrodzenie i awans. Robienie tego, czego nie lubisz, może doprowadzić do wypalenia zawodowego i problemów zdrowotnych. Wcześniej czy później pracodawca odkryje, że jesteś niezadowolona z pracy. Może to wpłynąć na różne decyzje – łącznie z podziękowaniem za współpracę.
Warto więc zastanowić się, czy pozostanie w obecnej pracy to rzeczywiście „mniejsze zło”.
ZMIANA ZAWODU PO 30 – JAKIE SĄ KORZYŚCI
Twój wiek nigdy nie powinien być czynnikiem wpływającym na decyzję o zmianie zawodu.
Nawet gdybyś zdecydowała się zmienić karierę w wieku 50 lat, nadal masz ponad 10 lat do emerytury. To wystarczająco dużo czasu, żeby wywrzeć wpływ i odnieść sukces.
Bardzo często dopiero po 30 wiemy, czego chcemy od życia. Z biegiem lat dzięki zdobytemu doświadczeniu i umiejętnościom, stajemy się odważniejsi i pewniejsi siebie.
Zmiana kariery daje ci możliwość spełnienia marzeń lub spędzenia dni w pracy, która jest satysfakcjonująca. Zmiana zawodu po 30 może korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie poprzez wykonywanie pracy, którą kochasz, zamiast po prostu zarabiać na rachunki.
Nowe zajęcie może dać ci większą swobodę w ciągu dnia, zwłaszcza jeśli oferuje bardziej elastyczny harmonogram godzin pracy. Podczas nauki nowych umiejętności możesz skorzystać ze swojego wcześniejszego doświadczenia, co może zdecydowanie przyśpieszyć proces.
Bez względu na wiek, zawsze jest coś nowego, czego możesz się nauczyć, a szansa czeka za rogiem. Jeśli masz wystarczającą motywację i pasję do tego, co chcesz robić, nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nowej ścieżki kariery.
10 OSÓB, KTÓRE ODNIOSŁY SUKCES PO 30, A NAWET PÓŹNIEJ
Masz tylko jedno życie i jest ono twoje. Masz moc przejęcia nad nim kontroli i dążenia do swoich celów. Istnieją niezliczone historie sukcesów profesjonalistów zmieniających karierę po trzydziestce i później.
Niedawne badanie przeprowadzone przez Kauffman Foundation wykazało, że przedsiębiorcy odnoszący największe sukcesy są zwykle w średnim wieku – nawet w sektorze technologicznym. Badacze sporządzili listę 652 założycieli firm, którzy w latach 1995 – 2005 zatrudniali co najmniej jednego pracownika. Przeciętny założyciel startupu miał 39 lat, kiedy zakładał odnoszące największe sukcesy firmy technologiczne.
Inne badanie przeprowadzone przez Founder Institute wykazało, że firmy miały większe szanse odniesienia sukcesu wraz ze wzrostem wieku ich założycieli.
Zresztą sprawdź sama – poniżej znajdziesz kilka inspirujących historii osób, które założyły firmy lub zmieniły swoją karierę po trzydziestce, a nawet później:
GAP
Kiedy w 1969 Donald Fisher otwierał pierwszy sklep GAP, miał 40 lat i żadnego doświadczenia w handlu detalicznym. Mimo to ubrania tej marki szybko zdobyły popularność i dziś GAP to jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek odzieżowych na świecie.
FORD MOTOR COMPANY
Henry Ford założył swoją firmę zaledwie miesiąc przed swoimi 40 urodzinami. Miał 45 lat, kiedy jego model T został publicznie zaprezentowany w 1908 roku. Projekt Forda i genialne techniki marketingowe odmieniły przemysł samochodowy i stworzyły kultową amerykańską firmę.
WALMART
Sam Walton miał 44 lat, kiedy założył pierwszy Wal-Mart w 1962 roku. Jego firma całkowicie zmieniła koncepcję sklepów spożywczych w USA, stając się tym samym największym prywatnym pracodawcą na świecie. Obecnie firma zatrudnia 2,2 miliona pracowników.
RYANAIR
Gdy w 1985 roku Tony Ryan zakładał swoją niskobudżetową linię lotniczą miał już 48 lat. Dysponował zaledwie jednym samolotem i oferował loty za mniej niż 10 euro, a jednak udało mu się rozwinąć firmę tak, by obsługiwała 500 tras w całej Europie.
McDONALD’S
Sprzedawca maszyn do koktajli mlecznych Ray Kroc miał 51 lat, kiedy natknął się na małą sieć z hamburgerami prowadzoną przez braci MacDonald. Namówił ich do rozszerzenia sieci, robiąc z McDonald’s największą na świecie franczyzę fast food.
NESTLE
Henri Nestlé miał 52 lata, gdy opracował mleko w proszku dla niemowląt – mimo że był bezdzietny. Po fuzji ze szwajcarskim konkurentem firma szybko rozszerzyła swoją działalność. Od tego czasu stała się największą firmą produkującą żywność i napoje na świecie.
RED BULL
Chaleo Yoovidhya wymyślił formułę Red Bulla, gdy miał 53 lata. Szybko odniósł sukces w Bangkoku dzięki decyzji o sprzedaży napoju pracownikom fizycznym, którzy potrzebowali dodatkowego zastrzyku energii. Austriacki biznesmen Dietrich Mateschitz odkrył ten napój w Tajlandii w 1984 roku, będąc zmęczonym po podróży lotniczej. Przygotował swoją wersję gazowaną, która pomogła miksturze przekształcić się w jeden z najbardziej rozpoznawalnych napojów energetycznych na świecie.
COCA-COLA
Coca-Cola rozpoczęła swoją historię jako tonik wymyślony przez 54-letniego Johna Pembertona cierpiącego na rany odniesione podczas wojny secesyjnej. John Pemberton’s French Wine Cola początkowo był napojem alkoholowym, który miał pomóc odzwyczaić ludzi od morfiny. Ze względu na dostosowanie się do prawa w Atlancie w 1885 roku przepis zbliżył się do napoju gazowanego, który znamy dzisiaj, chociaż nadal zawierał śladowe ilości kokainy. Kokaina ostatecznie została usunięta z przepisu w 1929 roku, ale ludzie nadal się uzależniają od coli 😉
HUFFPOST
Arianna Huffington miała 55 lat, gdy założyła swój blog The Huffington Post, który szybko przekształcił się w popularną platformę informacyjną. Wcześniej pracowała jako komentatorka i pisarka polityczna, ale to dopiero sukces jej publikacji w mediach cyfrowych sprawił, że stała się powszechnie znana. HuffPost został później sprzedany AOL za 315 milionów dolarów.
KFC
Harland Sanders, lepiej znany jako pułkownik Sanders (słynna twarz z logo KFC), miał 62 lata, kiedy w 1952 r. udzielił franczyzy Kentucky Fried Chicken. 12 lat później sprzedał ją za 2 miliony dolarów. Przed podaniem swojego słynnego oryginalnego przepisu Sanders wykonywał kilka dorywczych prac, w tym prawnika, operatora stacji benzynowej i pracownika kolei.
Jeśli te historie jeszcze cię nie przekonały, że nigdy nie jest za późno by zacząć to na koniec jeszcze ostatni przykład. Anna Mary Robertson Moses, lepiej znana jako Babcia Moses, rozpoczęła swoją karierę malarską w wieku 78 lat. W 2006 roku jeden z jej obrazów został sprzedany za 1,2 miliona dolarów.
Na co więc czekasz? Najlepszy moment na zmianę dla ciebie jest właśnie teraz. Według badań przeciętny czas osiągnięcia wolności finansowej w Polsce to 5-7 lat. Kto wie, czy każdy dzień zastanawiania się i zwlekania nie kosztuje cię – jak w przypadku Babci Moses – dosłownie miliony 😉
Inspirujące przykłady! Zgadzam się, że zawsze należy myśleć raczej o tym, ile lat pracy zawodowej pozostało nam jeszcze do emerytury. Dla 10 czy 20 kolejnych lat warto zaryzykować. Szkoda tylko że rynek pracy trochę nie nadąża za tymi potrzebami. Większość opisanych przykładów to ludzie, którzy założyli własne biznesy. Ze znalezieniem pracy w firmie może być dużo trudniej, pracodawcy wolą zatrudniać raczej młodsze osoby, a osoba wykonująca zwrot w karierze może budzić podejrzenia.
Moim zdaniem rynek wcześniej czy później będzie musiał się otworzyć na pracowników z większym doświadczeniem – mamy specyficzną strukturę osób pracujących i za chwilę zabraknie tych „młodych”. Dojrzalsi pracownicy mają wiele atutów, które mogą być bardzo atrakcyjne dla pracodawców.
Dużo też zależy od nas, czy pokażemy, że warto w nas inwestować, czy chcemy utrwalać stereotypy 😉