Co zrobić, jeśli stoisz przed koniecznością zmiany zawodu i wiesz, że do pracy w wymarzonym zawodzie potrzebujesz uzupełnić kwalifikacje? Szukanie możliwości uzupełnienia ewentualnych braków wiedzy, doświadczenia czy umiejętności to trzeci krok na drodze zmiany zawodu.
Poprzednie kroki dotyczyły znalezienia solidnego argumentu uzasadniającego zmianę zawodu oraz analizę twojego potencjału zawodowego. Zanim jednak zaczniesz się zapisywać na kursy dokształcające, spróbuj najpierw poznać potrzeby branży związanej z nowym zawodem.
POZNAJ BRANŻĘ
Zacznij od prostego i szybkiego kroku – wyszukaj i sprawdź w internecie wszystkie informacje na temat branży:
– trendy w branży – poznaj, jakie tematy są obecnie najczęściej podejmowane;
– największe wyzwania branży;
– prognozy dla branży – jakie zawody w danej branży mają przyszłość, a dla jakich nie ma perspektyw;
– najpopularniejsze branżowe strony internetowe;
– czasopisma branżowe;
– wydarzenia związane z branżą – targi, konferencje, seminaria, otwarte warsztaty, kluby dyskusyjne są świetną okazją do poznania specyfiki branży i poznania ludzi, którzy mogą pomóc ci w zmianie zawodu;
– ogłoszenia o pracę – sprawdź, jakie stanowiska są oferowane, jakie wymagania, kwalifikacje i doświadczenie są najczęściej poszukiwane.
Dopiero po zebraniu tych wszystkich informacji będziesz wiedzieć, jakie dokładnie umiejętności, doświadczenie i wiedza są najbardziej cenione w zawodzie. Zrób listę brakujących kwalifikacji i zastanów się, jaki byłby dla ciebie najlepszy sposób na ich uzupełnienie.
UZUPEŁNIJ SWOJĄ WIEDZĘ
Najłatwiej jest uzupełnić wiedzę, bo dzisiaj jest ona dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko zorientować się, gdzie znajduje się najwięcej rzetelnej wiedzy dotyczącej branży związanej z nowym zawodem.
Masz do dyspozycji książki związane z tematyką branżową, branżowe strony internetowe oraz video dostępne w internecie, związane z zagadnieniami branżowymi. Bierz udział w kursach i to zarówno tych dostępnych online, jak i stacjonarnych, konferencjach, warsztatach oraz webinarach tematycznych.
Niewątpliwie kopalnią wiedzy mogą być także grupy w mediach społecznościowych i tematyczne fora internetowe. Zachęcam również do słuchania podcastów, związanych z zawodową tematyką.
Wybierz taką formę zdobywania wiedzy, która będzie dopasowana do twojego stylu uczenia. W ten sposób będziesz mogła szybciej przyswoić sobie nowe wiadomości. Warto też wcześniej zapytać się osób związanych z branżą, jakie polecają rzetelne źródła zdobywania wiedzy.
ZDOBĄDŹ KWALIFIKACJE I DOŚWIADCZENIE
Jeśli zrobiłaś wcześniej analizę swojego potencjału zawodowego, to na tym etapie możesz już określić, które z twoich kwalifikacji wykorzystasz w nowym zawodzie.
Najlepiej zacząć od umiejętności uniwersalnych, czyli takich, które możesz wykorzystać w każdym niemal zawodzie. Chodzi o takie umiejętności jak na przykład: planowanie, zarządzanie ludźmi, zdolności organizacyjne, umiejętności komunikatywne. W niektórych zawodach właśnie zdolności uniwersalne mają większe znaczenie, niż umiejętności techniczne. Istotne jest jednak, żeby te umiejętności były faktycznie wykorzystywane w obecnej pracy.
ETAPY I PROJEKTY
Bezpiecznym rozwiązaniem jest podzielenie całego procesu zmiany zawodu na etapy. Możliwe są różne ścieżki zmiany zawodu. Możesz zacząć zmianę od przejścia do innego działu w firmie, w której pracujesz.
Możesz też zacząć zmianę zawodu jeszcze delikatniej – na przykład przez udział w projekcie, który w jakiś sposób będzie się wiązać z nowym zawodem. Takie rozwiązanie pozwoli ci przetestować, czy zawód i środowisko pracy są zgodne z twoimi wyobrażeniami. Czasami nasze wyobrażenia o pracy czy zawodzie rozmijają się mocno z rzeczywistością, więc takie testowanie może być sprawdzianem przed podjęciem bardziej zdecydowanych kroków. Dzięki przejściu zmiany zawodowej w etapach będziesz mieć więcej czasu na szlifowanie nowych umiejętności.
Innym rozwiązaniem jest szukanie pracy na podobnym stanowisku, ale w branży związanej z nowym zawodem. Przenosisz więc swoje kwalifikacje w zupełnie nowe środowisko. Poznajesz branżę od środka i w zależności od ścieżki kariery u danego pracodawcy dążysz do zdobycia zawodu, który jest twoim celem.
WOLONTARIAT
Jednym ze sposobów na zdobycie doświadczenia jest zaangażowanie się w wolontariat. To świetna okazja, żeby sprawdzić, czy masz określone umiejętności i czy określony rodzaj pracy będzie ci odpowiadać.
Często przeszkodą w zdobyciu stanowiska menadżerskiego jest brak doświadczenia w kierowaniu zespołem. Wolontariat jest świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji, bo możesz szybko sprawdzić, jak sobie radzisz z zarządzaniem grupą ludzi.
Świetnym pomysłem jest wzięcie udziału w akcji organizowanej przez organizacje non-profit. Z reguły są to wydarzenia jednodniowe, ukierunkowane na jakiś konkretny cel – zebranie konkretnej kwoty lub wykonanie zadania. W krótkim czasie możesz więc sprawdzić się w nowej roli. A jeśli akcja się powiedzie, to będziesz mogła od razu pochwalić się konkretnym sukcesem. Pracodawcy bardzo cenią kandydatów z doświadczeniem w wolontariacie.
POWRÓT NA STUDIA – FORMALNE KWALIFIKACJE
Czasami zmiana zawodu wymaga jednak powrotu do szkoły, bo jest to jedyny sposób na zdobycie umiejętności i wiedzy. Taka sytuacja może się zdarzyć, jeśli nowy zawód będzie wymagać specjalistycznych szkoleń – np.
technicznych. Również w przypadku zawodów licencjonowanych, takich jak prawnik, lekarz, architekt, musisz się wykazać formalnym wykształceniem, żeby rozpocząć pracę.
Studia i kursy, to świetna okazja do nawiązania nowych i cennych kontaktów. W dość krótkim czasie możesz zbudować silną sieć zawodową, która na pewno przyda się przy poszukiwaniu pracy.
Pamiętaj jednak, że to nie stopnie akademickie liczą się na rynku, ale twoja wiedza i doświadczenie. Dlatego decyduj się na powrót na studia tylko wtedy, jeśli jest to jedyny sposób na osiągnięcie twojego celu zawodowego.
KOLEJNY KROK
Po ustaleniu, w jaki sposób możesz uzupełnić brakujące kwalifikacje, doświadczenie i wiedzę będziesz gotowa do zrobienia kolejnego kroku. Następnym etapem na ścieżce do zmiany zawodu jest zdobywanie cennych kontaktów zawodowych. Wszystkie informacje na temat tego etapu znajdziesz w kolejnym artykule z cyklu „Jak zmienić zawód z sukcesem” – Jak wykorzystać nawet niewielką sieć kontaktów przy zmianie zawodu.