Według portalu pracuj.pl aż 94% Polaków deklaruje gotowość żeby zmienić zawód. Według danych z KPPP Lewiatan wynika, że średnio zmieniamy pracę 7 razy w ciągu życia. Szybko zmieniające się potrzeby na rynku pracy niemal zmuszają nas do elastyczności i ciągłej gotowości na zmiany. Warto więc poznać sposoby, które pomogą przygotować się do zmiany zawodu i przejść ją z sukcesem.
Mimo, że deklarujemy w badaniach gotowość do zmiany zawodu, to jednak samo przekwalifikowanie się nadal u większości z nas wzbudza niepokój. Zmiana zawodowa jest procesem i wymaga czasu, ale ten proces wcale nie musi być nieprzyjemny i stresujący. Przy dobrym zaplanowaniu i wsparciu innych osób może być wartościowym i pozytywnym doświadczeniem. Jeśli czeka cię właśnie zmiana zawodu, to masz wspaniałą okazję, żeby lepiej poznać siebie, odnaleźć satysfakcjonujące zajęcie i poprawić jakość swojego życia.
5 rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę jeśli chcesz zmienić zawód
Jest kilka ważnych rzeczy, nad którymi powinnaś się zastanowić, jeśli myślisz o zmianie zawodu:
- Zastanów się, dlaczego chcesz zmienić zawód?
- Sprawdź, w jakim miejscu jesteś teraz, jakim potencjałem już dysponujesz i jak możesz go najlepiej wykorzystać
- Zastanów się, jak uzupełnisz ewentualne braki doświadczenia, umiejętności i wiedzy
- Zacznij już teraz szukać ludzi, którzy będą cennymi kontaktami w procesie twojej zmiany zawodowej
- Opracuj plan działania, który pozwoli Ci bezpiecznie przejść zmianę zawodu.
Możesz zamienić te punkty na oddzielne kroki, które zrobisz na swojej nowej ścieżce zawodowej. W tym artykule znajdziesz informacje, jak zrobić pierwszy krok. Jeśli interesują cię kolejne kroki – zapraszam do śledzenia następnych artykułów w cyklu „Jak zmienić zawód z sukcesem”.
Od czego najlepiej zacząć planowanie zmiany zawodu?
Najważniejsze pytanie, które powinnaś sobie zadać na samym początku to: dlaczego chcesz zmienić zawód? Zastanów się, co stoi za powodem tej zmiany? Szczere odpowiedzenie sobie na te pytania to pierwszy krok, który musisz wykonać, jeśli rozważasz zmianę zawodu.
Dlaczego to pytanie jest tak ważne?
Zmiana zawodowa będzie wymagać od Ciebie zaangażowania. Jeśli więc nie będziesz mieć silnego argumentu, który będzie dawał Ci energię w trakcie całego procesu, to szybko stracisz entuzjazm i siły. Jeśli jednak zmiana zawodowa wniesie do Twojego życia coś ważnego, to łatwiej poradzisz sobie, gdy pojawią się trudności. Ten ważny argument pozwoli Ci wystartować, a później wytrwale przejść przez cały proces.
Znalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego chcesz zmienić zawód uchroni Cię przed uleganiem chwilowej modzie. Czasami kusi nas, żeby spróbować tego, co z sukcesem robią nasi znajomi. Zapominamy w takich sytuacjach, że zmiana zawodu pociąga za sobą inne duże zmiany w naszym życiu. Zmienia się środowisko pracy, może się zmienić Twój status społeczny, może też będzie wymagana zmiana pewnych przyzwyczajeń. Dlatego taka pochopna zmiana zawodu, bez wcześniejszego przygotowania i sprawdzenia, czy rzeczywiście zawód będzie nam pasować może skończyć się niepowodzeniem.
Wartości będą Twoim drogowskazem na nowej ścieżce
Na tym etapie warto również przypomnieć sobie swoje wartości. Zastanowić się, co tak naprawdę jest ważne w Twoim życiu i dlaczego. Przemyśl dobrze, co jest ważne dla Ciebie, jeśli chodzi o pracę. Jakie czynniki, elementy i inne ważne rzeczy powinny bezwzględnie znaleźć się w nowym zawodzie. Musisz być tu bardzo szczera ze sobą, bo ewentualne przymykanie oka na ważne dla Ciebie sprawy może skończyć się frustracją i niepotrzebnym stresem.
To właśnie wartości są barometrem naszego nastawienia do pracy. Jeśli nie czujesz satysfakcji z pracy, to prawdopodobnie właśnie któraś z ważnych dla Ciebie wartości jest niespełniona.
Określenie wartości zawodowych i życiowych na pewno będzie też bardzo pomocne w dalszych etapach zmiany zawodu. Jeśli będziesz mieć jasno określone, co jest dla Ciebie najważniejsze, to łatwiej będzie Ci podejmować dalsze decyzje zawodowe.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy zmianie zawodu:
- Idź w kierunku swoich zainteresowań – szukaj takich zajęć, pracy, która może być dla Ciebie źródłem pozytywnych emocji np. radości.
- Przygotuj się na dłuższy proces – zmiana zawodu wymaga czasu, cierpliwości, a czasami poświęcenia.
- Wykorzystaj to, co już masz – sprawdź, gdzie jesteś zawodowo i jakimi umiejętnościami, doświadczeniem już dysponujesz.
- Im więcej czasu poświęcisz na przygotowania i rozeznanie tajników zawodu, tym będziesz mieć większe szanse, że zmiana zawodu zakończy się sukcesem.
- Pozwól sobie na błądzenie – jeśli przypadkiem trafisz na ślepą uliczkę w swoich poszukiwaniach nowego zawodu, nie rób z tego katastrofy. Nie obwiniaj się – wyciągnij wnioski na przyszłość i idź dalej.
- Przygotuj plan alternatywny, bądź otwarta na zmianę kierunku.
Najłatwiej jest zmienić zawód, kiedy możesz wykorzystać swój potencjał, czyli swoje doświadczenie, umiejętności uniwersalne, wiedzę oraz zainteresowania. Oczywiście jest wiele osób, które zbudowały swoje kariery i nauczyły się wszystkiego zupełnie od zera, ale jest to duży wysiłek – to jak wtaczanie ogromnego głazu na górę sukcesu. Nie utrudniaj sobie dodatkowo życia, masz już w sobie wystarczająco dużo potencjału, żeby wykorzystać to w wielu zawodach.
Mieszanka twoich cech osobowości, twoich zainteresowań, mocnych stron, doświadczenia i wiedzy może stworzyć mnóstwo ciekawych kombinacji, które mogą być bardzo cenne na rynku.
Jak zmienić zawód z sukcesem – krok drugi
Kolejnym krokiem w przygotowaniach do zmiany zawodu jest analiza twojego potencjału. Zrobienie takiego podsumowania swoich dokonań, cech osobowości i umiejętności może dać Ci wiele interesujących spostrzeżeń. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wykonać analizę swojego potencjału zawodowego, to zapraszam Cię na kolejną część cyklu „Jak zmienić zawód z sukcesem”.