Czy zainteresowania w CV mogą mieć wpływ na zaproszenie na rozmowę? Ta niepozorna sekcja w CV może zdradzać o tobie więcej, niż przypuszczasz. Choć zainteresowania w CV są najczęściej umieszczane na końcu, mogą wzmocnić lub osłabić twoje szanse na zdobycie pracy.

Sekcja z zainteresowaniami w CV może odróżnić cię od innych kandydatów i pokazać twoją osobowość. Kluczowe jest jednak pokazanie takich zainteresowań w CV, które są cenne dla firmy. 

Twoje CV jest biletem wstępu na rozmowę kwalifikacyjną. Powinno więc odzwierciedlać to kim jesteś i dlaczego pasujesz do nowej roli. Dlatego świetnie będzie jeśli uda ci się w zainteresowaniach pokazać te cechy twojej osobowości, które mogą się przydać w nowej pracy.

ZASTANÓW SIĘ, JAKIE ZAINTERESOWANIA W CV POKAZAĆ

Zanim wypiszesz wszystkie swoje zainteresowania w CV, zastanów się, co chcesz przekazać pracodawcom za pomocą tych informacji. To, co uwzględnisz w tej sekcji, da pracodawcom wyobrażenie nie tylko o tym, jak spędzasz wolny czas. Zainteresowania wskazują też na tematy, które obecnie zgłębiasz i dodatkowe umiejętności, które posiadasz.

CO ZDRADZAJĄ TWOJE ZAINTERESOWANIA W CV?

Tworząc sekcję poświęconą zainteresowaniom, zachowaj więc ostrożność. Pamiętaj, że pewne zainteresowania mówią o tobie konkretne rzeczy. Pomyśl o tym, jak postrzegane jest twoje hobby i jakie skojarzenia może mieć menedżer.

To, co pokażesz w tej sekcji, będzie interpretowane na różne sposoby w zależności od odbiorców. Uwzględnij więc przede wszystkim zainteresowania, które pokazują pożądane umiejętności i cechy. 

4 KATEGORIE ZAINTERESOWAŃ

Zastanawiasz się, jak rekruter czy menadżer interpretuje twoje zainteresowania w CV?

Pokażę ci to na 4 głównych grupach zainteresowań. Choć zainteresowania mogą być różnorodne, to te 4 grupy skupiają większość z nich i łączą się z najbardziej poszukiwanymi cechami i umiejętnościami.

Profil LinkedIn - lista

ZAINTERESOWANIA SPOŁECZNE

Trudno dziś znaleźć stanowisko w firmie, na którym nie masz żadnego kontaktu z ludźmi. Praktycznie każde stanowisko w organizacji jest w mniejszym lub większym stopniu połączone z jakimś zespołem ludzi. Współpraca z innymi jest więc dziś jedną z kluczowych umiejętności poszukiwanych przez pracodawców.

Jeśli wymieniasz takie zainteresowania w CV jak: organizowanie spotkań towarzyskich, wolontariat, publiczne przemówienia, uczenie innych – pokazujesz, że jesteś towarzyska i dobrze współpracujesz z innymi. Te zainteresowania mogą też wskazywać, że masz mocno rozwinięte umiejętności komunikacji.

Przyjrzyjmy się bliżej temu, co jeszcze mówią o tobie te zainteresowania. Organizowanie spotkań wymaga wielu interakcji – koordynacji działań grupy, jasnego przekazywania informacji i współpracy z różnymi ludźmi. Uczenie innych osób pokazuje, że masz duże pokłady cierpliwości i wyrozumiałości.  

Członkostwo w klubie lub stowarzyszeniu pokazuje, że jesteś aktywnym członkiem swojej społeczności i udzielasz się towarzysko. Masz rozwiniętą inteligencję społeczną: potrafisz odczytywać emocje, budować trwałe więzi z innymi i motywować do działania.

Zainteresowania społeczne są świetne, ponieważ będziesz wchodzić w interakcje z innymi ludźmi w większości zawodów. Mogą więc dodatkowo wzmocnić twoje umiejętności miękkie w CV.

ZAINTERESOWANIA TWÓRCZE

Zainteresowanie twórcze takie jak: rysowanie, rzeźbienie, projektowanie, taniec, gra aktorska lub tworzenie muzyki wskazują na pomysłowość, wrażliwość estetyczną i wyobraźnię. Tego typu zainteresowania przydadzą się, jeśli chcesz pracować w branży kreatywnej lub skoncentrowanej na projektowaniu.

Granie lub tworzenie muzyki wymaga dyscypliny, innowacji i poświęcenia. Dodatkowo bycie członkiem zespołu wymaga współpracy i umiejętności interpersonalnych. 

Blogowanie lub pisanie to doskonały sposób na pokazanie umiejętności tworzenia i edytowania różnego rodzaju tekstów. Prowadzenie bloga świadczy o krytycznym myśleniu, powiązaniu z branżą, samodzielności i inicjatywie.

Jeśli prowadzisz blog, podcast lub kanał na YouTube, wspomnienie o tym w CV to świetny sposób na pochwalenie się swoją kreatywnością, umiejętnościami organizacyjnymi i technicznymi. Blogowanie i vlogowanie są szczególnie istotne w przypadku pracy w marketingu lub reklamie. 

Kreatywni ludzie myślą nieszablonowo i potrafią spojrzeć na wyzwanie z innej perspektywy. Łatwiej dostrzegają powiązania między rzeczami, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Te umiejętności świetnie przydają się w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w każdej pracy.

ZAINTERESOWANIA ANALITYCZNE

Do czego w pracy może się przydać granie w szachy, karty, gry strategiczne lub komputerowe, rozwiązywanie sudoku lub czytanie? Jeśli starasz się o pracę, która wymaga nieszablonowego myślenia, możesz je wymienić jako zainteresowania w CV. 

Wszystkie te zainteresowania podkreślają twoje zdolności analitycznego i strategicznego myślenia. Jesteś też prawdopodobnie spokojna i opanowana, bo zazwyczaj najpierw myślisz, zanim coś zrobisz. Potrafisz myśleć o różnych wątkach i kontekstach oraz wyciągać spostrzegawcze wnioski. 

Zapaleni czytelnicy zwykle mają rozszerzone słownictwo, doskonale przetwarzają i rozumieją treść w formie pisemnej. Osoby, które uwielbiają czytać, mają otwarty umysł i lubią uczyć się nowych rzeczy.

Rozwiązywanie łamigłówek świadczy o tym, że posiadasz doskonałe umiejętności analityczne oraz lubisz pokonywać wyzwania umysłowe.

Wszystkie zainteresowania analityczne wymagają umiejętności koncentracji uwagi. W dzisiejszym świecie milionów rozpraszaczy jest to bezcenna umiejętność – zwłaszcza na stanowiskach, gdzie podejmowane są ważne strategiczne decyzje. 

co zdradzają zainteresowania w CV

ZAINTERESOWANIA SPORTOWE

Uwielbiasz ruszać się i dbać o swoje ciało? Zainteresowania sportowe są zawsze mile widziane w CV, chociażby dlatego, że świadczą o twojej witalności i sprawności. Ale nie tylko dlatego warto pokazać, że lubisz aktywnie spędzać wolny czas.

Sporty zespołowe (takie jak piłka nożna, koszykówka itp.) pokazują, że czujesz się komfortowo w pracy z innymi. To świadczy o tym, że masz silne umiejętności komunikacyjne, potrafisz pracować pod presją i w zespole. 

Sporty indywidualne (takie jak bieganie) pokazują twoją siłę, wytrwałość i dyscyplinę. Joga może pokazać, że jesteś uważna, spokojna i opanowana emocjonalnie. Jeśli dodatkowo prowadzisz sesje jogi, możliwe, że posiadasz umiejętności przywódcze.

Nawet samo chodzenie na siłownię pokazuje, że jesteś świadoma swojego zdrowia, sprawna i zmotywowana do osiągania celów.

Umieszczanie w swoim CV zajęć na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki czy biwakowanie, świadczy o tym, że prowadzisz zrównoważone życie i dbasz o zdrowie. Wspinaczka górska, wędkarstwo czy prace ogrodowe mówią, że posiadasz umiejętność obserwacji i potrafisz pracować w zmieniających się i często niełatwych warunkach.

Jeśli lubisz podróżować, prawdopodobnie jesteś otwarta, żądna przygód i tolerancyjna. Te zainteresowania przydadzą się, jeśli starasz się o pracę, która wymaga znajomości różnych kultur i zwyczajów biznesowych lub pracy w wielokulturowym zespole.

CO MÓWIĄ REKRUTEROWI TWOJE ZAINTERESOWANIA W CV

Jak widzisz, twoje zainteresowania w CV mówią wiele o twoich cechach osobowości i dodatkowych umiejętnościach. Nie wstydź się i pochwal się nimi w swoim CV. Rób to jednak strategicznie. 

Najpierw przyjrzyj się niektórym cechom wymaganym do pracy. Zastanów się, w jaki sposób twoje zainteresowania mogą je odzwierciedlać. Pokaż zwłaszcza te zainteresowania, które pasują do oczekiwań pracodawcy i stanowiska. Będą wtedy działać na twoją korzyść.

CV zawierające zainteresowania może pomóc pracodawcom nawiązać z tobą kontakt na poziomie osobistym. Dzięki temu rekruter uzyska twój pełniejszy obraz. Zainteresowania w CV mówią pracodawcy, że jesteś wszechstronną osobą, która oprócz samej pracy potrafi dobrze się bawić i cieszyć życiem w czasie wolnym.

10 rzeczy skuteczność CV

Pin It on Pinterest

Share This