Krytyczne myślenie to mocna strona, która ochroni cię przed błędami w myśleniu. Świetnie sprawdzi się do podważenia silnych przekonań. Polega na chęci aktywnego poszukiwania dowodów przeciwko utartym poglądom, planom lub celom oraz na rzetelnym sprawdzeniu wszystkich dostępnych argumentów.

Ocenianie, krytyczne myślenie i otwartość umysłu należą do grupy mocnych stron tzw. poznawczych – związanych z nabywaniem i wykorzystywaniem wiedzy. Motywem przewodnim tej mocnej strony jest sprawdzanie szczegółów.

Ta mocna strona charakteru jest jedną z najczęściej występujących silnych stron. W dzisiejszych czasach słowo osądzanie jest negatywne kojarzone z surowym ocenianiem kogoś. W przeszłości jednak to słowo było używane przez filozofów, by przywołać cnotę racjonalności i rozumu.

Osądzanie odnosi się więc do krytycznego myślenia, które jest główną cechą tej mocnej strony. Oznacza wykorzystanie rozumu i logiki do analizy szczegółów sytuacji, problemów i pomysłów. Osoby, które posiadają tą mocną stronę, są w stanie patrzeć na rzeczy z wielu różnych perspektyw, a zatem są otwarci na różne reakcje i pomysły.

Chciałabym pokazać Ci na przykładzie tych 24 mocnych stron charakteru, jak możesz wykorzystywać swoje silne strony w konkretnych sytuacjach w pracy. Potraktuj te przykłady jako inspirację, bo możliwości zastosowania Twoich mocnych stron jest mnóstwo!

Spróbuj też sama poszukać możliwości wykorzystania Twoich mocnych stron w codziennej pracy.

Każdą z 24 mocnych stron opisuję w osobnym poście. Cykl o mocnych stronach charakteru znajdziesz tutaj.

MOCNE STRONY CHARAKTERU: KRYTYCZNE MYŚLENIE

Jeśli krytyczne myślenie jest twoją mocną stroną to przemyśliwanie spraw i ocenianie ich z różnych perspektyw jest ważną częścią tego, kim jesteś. Nie wyciągasz pochopnych wniosków, a decyzje podejmujesz tylko na podstawie solidnych argumentów.

Jesteś osobą, która naturalnie szuka najmądrzejszych rozwiązań, równoważąc swoje doświadczenie i wiedzę oraz cenne poglądy innych. Łatwo zbierasz, ważysz i oceniasz decyzje, biorąc pod uwagę wiele alternatyw przed sformułowaniem ostatecznego rozwiązania.

Najlepiej czujesz się w środowisku, w którym masz czas i przestrzeń na gruntowne przemyślenie swoich decyzji oraz sprawdzenie różnych opcji. Jeśli dodatkowo lubisz maksymalizować swoje decyzje poprzez nieustanne poszukiwanie najlepszego wyboru – możesz znaleźć się w sytuacji, gdy ciągle zastanawiasz się, czy jest lepsza opcja od tej, którą wybrałaś.

Ta mocna strona może jednak sprawić, że staniesz się nieefektywna. Może się to zdarzyć, jeśli skupisz się na poszukiwaniu tej jednej idealnej odpowiedzi lub przytłoczysz się, zadając zbyt wiele pytań. Możesz tego uniknąć, ustalając punkty graniczne swoich decyzji. Zaplanuj, gdzie chciałabyś być podczas swojej ścieżki decyzyjnej w danym momencie. Użyj tych punktów jako wskazówek do wyciągnięcia wniosków, które później wykorzystasz.

MOCNE STRONY W PRACY: KRYTYCZNE MYŚLENIE

Jak możesz wykorzystać krytyczne myślenie, ocenianie i otwartość umysłu na co dzień w pracy:

Wyszukuj przeciwieństw – kiedy zmierzasz się z jakąś decyzją, spróbuj poszukać ludzi, którzy mają zupełnie inny punkt widzenia na sprawę. Zbadaj argumenty z różnych stron, zanim zdecydujesz się działać.

Rozważ różne opcje – zanim podejmiesz decyzję sprawdź, jakie mogą być pozytywne i negatywne konsekwencje każdej opcji.

Wciel się w rolę adwokata diabła – miej odwagę zadać jedno trudne pytanie w sytuacji, gdy pracujesz nad jakąś sprawą. To powinno ułatwić przełamanie schematu myślenia i rozszerzyć perspektywę. Takie podejście przyda ci się szczególnie w sytuacji, gdy zmierzasz się z silnymi poglądami, a czujesz, że nie wszystko zostało jeszcze sprawdzone w danym temacie.

Chcesz poznać inne mocne strony? – Możesz łatwo je określić dzięki liście 24 mocnych stron charakteru, którą możesz pobrać z mojej strony:

Pin It on Pinterest

Share This