Jeśli kreatywność jest twoją mocną stroną, to tworzenie nowych pomysłów jest ważną częścią tego, kim jesteś. Zawsze szukasz nowych sposobów robienia rzeczy, które inni wykonują w konwencjonalny sposób.

Może to być coś powiązanego ze sferą artystyczną, choć niekoniecznie. Możesz więc tworzyć nowe pomysły, produkty, idee, które nie mają nic wspólnego ze sztuką. Kreatywność może odnosić się do tego, że w danej sytuacji potrafisz wymyślić kilka różnych rozwiązań.

MOCNE STRONY CHARAKTERU: KREATYWNOŚĆ

 

Kreatywność jest jedną z 24 mocnych stron charakteru.

Chciałabym pokazać Ci na przykładzie tych 24 mocnych stron charakteru, jak możesz wykorzystywać swoje silne strony w konkretnych sytuacjach w pracy. Potraktuj te przykłady jako inspirację, bo możliwości zastosowania Twoich mocnych stron jest mnóstwo!

Spróbuj też sama poszukać możliwości wykorzystania Twoich mocnych stron w codziennej pracy.

Każdą z 24 mocnych stron opisuję w osobnym poście. Cykl o mocnych stronach charakteru znajdziesz tutaj.

 

Kreatywność, pomysłowość i oryginalność należą do grupy mocnych stron charakteru tzw. poznawczych – związanych z nabywaniem i wykorzystywaniem wiedzy. Motywem przewodnim tej mocnej strony charakteru jest robienie rzeczy w inny sposób.

Istnieją dwa podstawowe elementy kreatywności – oryginalność i adaptacyjność. Kreatywna osoba tworzy pomysły lub zachowania, które są nowe lub niezwykłe i mają pozytywny wpływ na życie jednostki lub na życie innych osób. Sprzyja temu elastyczne środowisko pracy, gdzie masz przestrzeń i wsparcie w myśleniu poza schematami.

Ta mocna strona charakteru najczęściej występuje z takimi mocnymi cechami jak: ciekawość, odwaga, perspektywa, zapał i krytyczne myślenie.

 

 

MOCNE STRONY W PRACY: KREATYWNOŚĆ

Jak możesz wykorzystywać pomysłowość i oryginalność w pracy:

Zawsze trzymaj pod ręką narzędzia, które wspierają twoją kreatywność. To mogą być notatniki do pomysłów, szkicowniki do rysowania map myśli lub aplikacje, w których będziesz przechowywać inspiracje. Wyrób sobie nawyk korzystania ze swoich ulubionych narzędzi przed przystąpieniem do nowego zadania lub projektu. Dzięki temu wygenerujesz jeszcze więcej ciekawych pomysłów.

Znajdź 7 rozwiązań. Spróbuj wymyślić 7 nowych rozwiązań sprawy nad którą pracujesz. Z reguły poprzestajemy na 1 lub 2 rozwiązaniach, ale najciekawsze pomysły pojawiają się, gdy eksplorujesz temat głębiej i pobudzasz umysł do wyjścia poza oczywiste schematy.

Wykorzystuj kreatywność podczas spotkań z innymi. Wspólna dyskusja nad znalezieniem nowych możliwości rozwiązania problemu nad którym pracujesz może przynieść sporo nowych inspiracji. Twoja kreatywność w połączeniu z kreatywnością innych może zaowocować oryginalnymi rozwiązaniami.

Wyznacz sobie 10 minut codziennie na kreatywne myślenie lub kreatywne aktywności. Jeśli kreatywność jest twoją mocną stroną na pewno masz takie ulubione zajęcia. To może być pisanie, tworzenie lub po prostu wymyślanie nowych sposobów zastosowania rzeczy, które używasz na co dzień.

Ciekawa jestem jak tobie pomaga kreatywność w pracy? W jakich sytuacjach jesteś najbardziej kreatywna? W jakich sytuacjach najbardziej przydaje ci się ta mocna strona w pracy?

Chcesz poznać swoje mocne strony? – Możesz łatwo je określić dzięki liście 24 mocnych stron charakteru, którą możesz pobrać z mojej strony:

Pin It on Pinterest

Share This