Czy słabość do pięknych rzeczy i zachwycanie się biegłością innych w wykonywaniu zadań może być twoją mocną stroną? Jeśli tak, to jak możesz to wykorzystać w praktyce?

Chciałabym pokazać Ci na przykładzie 24 mocnych stron charakteru, jak możesz wykorzystywać swoje silne strony w konkretnych sytuacjach w pracy. Potraktuj te przykłady jako inspirację, bo możliwości zastosowania twoich mocnych stron jest mnóstwo!
Spróbuj sama poszukać możliwości wykorzystania twoich mocnych stron w codziennej pracy.

Każdą z 24 mocnych stron opisuję w osobnym poście. Cykl o mocnych stronach charakteru otwiera ciekawość, a kolejną jest właśnie docenianie piękna i doskonałości.

 

Mocne strony charakteru: Docenianie piękna i doskonałości

 

Na pewno zastanawiasz się, jak wrażliwość na piękno i doskonałość można wykorzystać jako mocną stronę w pracy? Za chwilę ci wyjaśnię, ale najpierw przeczytaj parę słów o samej mocnej stronie.

Docenianie piękna i doskonałości należy do grupy transcendencji (duchowość). Do tej grupy należą mocne strony, które zapewniają szerokie poczucie połączenia z czymś o wyższym znaczeniu i celu niż my sami. Są to takie mocne strony jak wdzięczność, nadzieja oraz duchowość.

Ta mocna strona przejawia się w tym, że dostrzegasz piękno, doskonałość lub czyjąś biegłość w każdym z obszarów życia, od przyrody poprzez sztukę, matematykę, naukę, po codzienność. Jest obecna również w celebrowaniu ulotnych momentów życia.

Docenianie piękna i doskonałości może być ukierunkowane na:

  • Fizyczne piękno – wizualne, słuchowe, dotykowe lub abstrakcyjne
  • Umiejętność lub talent (doskonałość)
  • Dobro moralne (piękno moralne)

Mottem tej mocnej strony jest: Znajdź piękno w naturze, sztuce, pomysłach i ludziach.

Jeśli twoją mocną stroną jest docenianie piękna to najlepiej czujesz się w pracy, gdzie ceni się doskonałość. To środowisko, gdzie można otwarcie wyrażać podziw i gdzie masz styczność z pięknem lub doskonałością. Lubisz na przykład, gdy wyjątkowa praca twoich kolegów jest dostrzegana i doceniana na forum.

Ponieważ skupiasz się na dostrzeganiu dobrych stron, trudno jest ci pracować w środowisku, w którym ludzie wokół ciebie preferują postawę krytyczną lub negatywną. Na przykład możesz czuć się sfrustrowana, gdy ludzie wytykają w projekcie drobne błędy, zamiast docenić, że reszta została wykonana wyjątkowo dobrze.

Ciemną stroną tej mocnej strony jest perfekcjonizm, który akceptuje tylko to, co najlepsze. Wyobraź sobie, na przykład kogoś, kto nie może pracować przy biurku, dopóki wszystko nie jest na swoim miejscu. Albo kogoś, kto waha się dzielić swoją pracą z szerszą publicznością, ponieważ nie jest jeszcze “wystarczająco dobra”. Aby uniknąć popadania w niezdrowy perfekcjonizm staraj się doceniać dobre i mieć większą tolerancję dla rzeczy nieidealnych.

Docenianie piękna i doskonałości często występuje w połączeniu z ciekawością. Również z wdzięcznością, zamiłowaniem do uczenia się oraz z życzliwością.

 

Mocne strony w pracy: docenianie piękna i doskonałości

 

Jak wykorzystać docenianie piękna i doskonałości w pracy:

  • Poszukaj, gdzie doskonałość jest widoczna w twojej pracy: może są takie zadania, które robisz perfekcyjnie? Może w ostatnim czasie zrobiłaś wyraźne postępy w zdobywaniu nowych umiejętności? Co podziwiasz w swojej pracy, co cię zachwyca w pracy innych osób?
  • Zadbaj o wizualne aspekty pracy – możesz wykorzystywać tę mocną stronę przygotowując piękne prezentacje lub starannie przygotowując inne dokumenty. Ta mocna strona przyda się również, jeśli pracujesz w marketingu lub masz wpływ na tworzenie produktów.
  • Szukaj inspiracji – zapisuj sobie regularnie, co cię zachwyca w pracy innych osób i wykorzystaj to jako inspirację do zmian u siebie. Szukaj też inspiracji, które mogą wnieść coś cennego do Twojej pracy – np. wartościowe artykuły, ciekawe pomysły, piękne zdjęcia itd.
  • Celebruj sukcesy – w pracy nie zawsze jest czas na świętowanie ważnych sukcesów – to właśnie osoby z tą mocną stroną potrafią dostrzec chwilę i zachęcić zespół do uczczenia włożonego wysiłku i osiągnięcia ambitnego celu. To również cieszenie się drobnymi przyjemnościami: pyszną kawą czy ciekawą rozmową z kimś na przerwie.

 

Warto wypróbować któryś z pomysłów, bo badania wykazują, że świadome używanie tej mocnej strony może wzmacniać poczucie szczęścia.

Chcesz poznać inne swoje mocne strony? – Możesz łatwo je określić dzięki liście 24 mocnych stron charakteru, którą znajdziesz poniżej.

A może masz inne sposoby na wykorzystanie doceniania piękna i doskonałości w pracy? Śmiało podziel się w komentarzu:

Pin It on Pinterest

Share This