Często po odkryciu mocnych stron pojawia się pytanie: ok, świetnie, tylko jak teraz wykorzystać te moje mocne strony w pracy?

Chciałabym pokazać Ci na przykładzie 24 mocnych stron charakteru, jak możesz wykorzystywać swoje silne strony w konkretnych sytuacjach w pracy. Potraktuj te przykłady jako inspirację, bo możliwości zastosowania Twoich mocnych stron jest mnóstwo!
Spróbuj sama poszukać możliwości wykorzystania Twoich mocnych stron w codziennej pracy.

Każdą z 24 mocnych stron opiszę w osobnym poście. Cykl o mocnych stronach charakteru otwiera ciekawość, bo jest pierwsza na liście według kolejności alfabetycznej.

 

Mocna strona: Ciekawość

 

Ciekawość należy do grupy mocnych stron tzw. poznawczych – związanych z nabywaniem i wykorzystywaniem wiedzy. Jest to jedna z najczęściej występujących mocnych stron na świecie (wg Via Institute on Character)

Ciekawość połączona jest zainteresowaniem światem. Osoby, których posiadają tę mocną stronę, lubią zadawać pytania i każdy temat jest dla nich fascynujący. Lubią odkrywać i badać nowe rzeczy. Są ciekawe otaczającego je świata, ludzi i zjawisk.

Mocne strony zawsze występują w towarzystwie innych i tak ciekawość występuje najczęściej w połączeniu z kreatywnością, zamiłowaniem do uczenia się, zapałem, entuzjazmem i energią, perspektywą (mądrością) i nadzieją.

 

Mocne strony w pracy: Ciekawość

 

Jak możesz wykorzystać ciekawość w swojej codziennej pracy:

💡Ciekawość może być bardzo pomocna przy wykonywaniu zadań, które masz ochotę uniknąć – bo są nieciekawe, nudne lub z innych powodów nie zachęcają Cię do pracy.

W takiej sytuacji warto sięgnąć po swoją ciekawość i zastanowić się, jaki np. nowy element mógłby ożywić to zadanie, sprawić, że byłoby dla Ciebie przyjemniejsze? Twoja ciekawość może sprawić, że poszukasz lub zapytasz o nowe podejście do wykonania tego zadania. Może istnieją jakieś nowe narzędzia, które mogą sprawić, że zadanie będzie przyjemniejsze lub szybciej się z nim uporasz?

💡Ciekawość świetnie sprawdza się na początkowych etapach projektu, kiedy jeszcze rozpatrywane są nowe pomysły, koncepcje i rozwiązania – ta mocna strona przejawia się w zadawanych pytaniach. Pomyśl jak Twoje pytania, mogą pomóc zbadać różne kwestie na tym etapie projektu?

💡Ciekawość przydaje się też w usprawnianiu tego, co już istnieje – ludzie, których mocną stroną jest ciekawość, chętnie wyszukują nowinki, najnowsze badania lub branżowe aktualności. Takie osoby chętnie dzielą się wiedzą, którą można wykorzystać do wprowadzenia zmian, usprawnienia pracy czy znalezienia zupełnie nowego podejścia do rozwiązania problemu.

💡Ciekawość może też ożywić relacje w pracy – poprzez zadawanie pytań osobom, z którymi pracujesz, możesz lepiej poznać ich osobowość, styl pracy i sposób komunikowania się. To sprzyja budowaniu trwałych relacji.

Pomyśl, jak Twoja ciekawość może sprawić, że zadanie, które chcesz wykonać, będzie choć odrobinę łatwiejsze lub przyjemniejsze dla Ciebie?

Chcesz poznać swoje mocne strony? – Możesz łatwo je określić dzięki liście 24 mocnych stron charakteru, którą znajdziesz poniżej:

Pin It on Pinterest

Share This