Humor i skłonność do zabawy jako mocna strona w pracy? Już widzę twoją minę 😉 Jak to wykorzystać w codziennych obowiązkach? Zaraz postaram się wszystko wyjaśnić.

 

Mocne strony charakteru: Humor i skłonność do zabawy 

 

Humor i skłonność do zabawy jest jedną z 24 mocnych stron charakteru. Należy do grupy transcendencji (duchowość). Transcendencja opisuje mocne strony, które zapewniają szerokie poczucie więzi z czymś o wyższym znaczeniu i celu niż my sami.

Jak pewnie domyślasz się osoby, których mocną stroną jest humor i skłonność do zabawy, bardzo lubią śmiać się i żartować. Szybko wyłapują dwuznaczność w sytuacjach. Mają też niezwykłą umiejętność wywoływania uśmiechu na twarzach innych ludzi. W każdej sytuacji widzą jasną stronę, co pozwala zachować im zawsze dobry nastrój.

Podobnie jak inne mocne strony charakteru, humor i skłonność do zabawy występuje w towarzystwie innych silnych cech. Ta mocna strona najczęściej łączy się z inteligencją społeczną, z zapałem, entuzjazmem i energią oraz z życzliwością. Często występuje u osób, u których są silne: nadzieja, optymizm oraz zdolność do kochania.

Humor i skłonność do zabawy jest jedną z pięciu mocnych stron charakteru, które są łączone ze szczęściem i satysfakcją w życiu. Jest silnie powiązana z przyjemnością oraz pozytywnymi emocjami.

Najnowsze badania naukowe pokazują, że śmiech ma znacząco pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Osoby posiadające humor jako mocną stronę lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach.

 

Mocne strony w pracy: Humor i skłonność do zabawy 

 

Jak więc możesz wykorzystywać humor i skłonność do zabawy w swojej codziennej pracy?

  • Zacznij dzień od uśmiechu – uśmiechnij się do kogoś w pracy, możesz zajrzeć do Dilberta lub pożartować z innymi osobami, które docenią twoje poczucie humoru.
  • Humor świetnie łączy się z kreatywnością – tworzenie czegoś nowego, wymyślanie nowych koncepcji często idzie w parze z zabawą. O wiele łatwiej wpada się na nowe pomysły, gdy panuje swobodna atmosfera i można pozwolić sobie na spontaniczność.
  • Humor i skłonność do zabawy świetnie przełamuje lody na spotkaniach i szkoleniach. Pozwala nawiązać relację z nowo poznanymi osobami lub rozładować napiętą atmosferę. W sytuacji konfliktowej łatwiej zdystansować się, gdy emocje zostają rozładowane w pozytywny sposób.
  • Ta mocna strona pomoże ci złagodzić stres. W sytuacji, gdy pojawia się problem w pracy i czujesz jak narasta napięcie, spróbuj spojrzeć na to z innej strony. Co w danej sytuacji jest pozytywne i może wyjść Ci na dobre? A może jest jakiś zabawny element, z którego możesz sobie pożartować w myślach, żeby choć trochę złagodzić napięcie?

 

Korzyści, jakie daje humor i skłonność do zabawy 

 

Oprócz wymienionych powyżej korzyści ze świadomego używania humoru w życiu są jeszcze inne – niektóre mogą być dość zaskakujące.

Takim przykładem mogą być wyniki badań, które wskazują, że dobre poczucie humoru idzie w parze z dobrym wynagrodzeniem. Dodatkowo takie osoby otrzymują znacznie więcej możliwości zawodowych od innych osób.

Poczucie humoru chroni też przed wypaleniem zawodowym – łatwiej zachować zdrowy dystans do pracy i zbudować odporność na sytuacje stresujące.

Dobry humor poprawia również produktywność. Aż 81% z grupy 2500 przebadanych pracowników, twierdzi, że praca w środowisku z elementami zabawy podniosła ich efektywność.

Dawka humoru uwalnia serotoninę w mózgu, która poprawia skupienie, zwiększa obiektywność i poprawia ogólne funkcjonowanie mózgu.

 

 

Pomyśl, jak możesz dodać odrobinę humoru i zabawy do twojej codziennej pracy? Jak jeszcze możesz wykorzystać tą mocną stronę w pracy? Podziel się w komentarzu, jakie śmieszne pomysły przychodzą ci do głowy 😉

Chcesz sprawdzić, jakie jeszcze masz mocne strony charakteru? Ściągnij sobie listę i sprawdź, które mocne strony są u ciebie najsilniejsze.

 

Pin It on Pinterest

Share This