Czy istnieje test talentów za darmo podobny do popularnego testu Gallupa? Czy możesz sprawdzić w wiarygodny sposób swoje mocne strony bez ponoszenia kosztów?
Choć test Gallupa jest jednym z najbardziej znanych, nie jest jedynym testem na świecie do badania talentów i mocnych stron. Istnieją też inne, wiarygodne testy, które pozwalają poznać twoje najsilniejsze cechy.
Świadomość swoich talentów jest cenną wiedzą, która przekłada się na konkretne korzyści. Badania potwierdzają, że znajomość swoich talentów i mocnych stron może zwiększyć twoją produktywność o 31%. Możesz więc znacząco zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu, o którym marzysz, szybciej do niego dotrzeć i bardziej zaangażować się w pracę.
TEST TALENTÓW GALLUPA = THE CLIFTONSTRENGTHS ASSESSMENT / STRENGTHSFINDER
Znany w Polsce test talentów Gallupa tak naprawdę nazywa się The CliftonStrengths Assessment – wcześniej też znany jako StrengthsFinder. Test talentów Gallupa właściwie nie jest testem, co jest często podkreślone przez Instytut Gallupa. Chodzi o to, że testem zazwyczaj nazywamy coś, co możesz zdać lub nie.
The CliftonStrengths Assessment to kwestionariusz, w którym nie ma złych odpowiedzi. Każda odpowiedź jest wartościowa, bo daje informacje o tym, jakie są twoje preferencje, jeśli chodzi o myślenie, działanie i odczuwanie. Nazwa „test” jednak przyjęła się w Polsce, więc pozwól, że będę jej używać w całym artykule.
Test Gallupa w wersji podstawowej pozwala ci odkryć twoich 5 najsilniejszych talentów. Wszystkich talentów jest 34 i możesz je odkryć, wykupując dodatkową opcję. Nie musisz ponownie robić testu – wystarczy wykupić dostęp i dostajesz informację o tym, jak układa się lista pozostałych talentów. Możesz też od razu wykupić dostęp do wszystkich 34 talentów.
Test StrengthsFinder jest więc płatny. W momencie kiedy piszę ten artykuł, za odkrycie twoich top 5 talentów zapłacisz 19,99 dolarów, a za pełną listę 34 talentów – 49,99 dolarów.
Test jest dostępny tylko online na stronie The CliftonStrengths Assessment
Strona jest w języku angielskim, ale w trakcie przechodzenia procedury logowania do testu możesz wybrać język polski. Warto to zrobić, bo masz tylko 20 sekund na odpowiedź na każde ze 177 pytań. Odpowiedź powinna być automatyczna, intuicyjna, więc najlepiej robić test w języku ojczystym.
Po skończeniu odpowiadania na wszystkie pytania automatycznie generują się raporty z wynikami. Dostajesz więc informacje o swoich talentach zaraz po skończeniu testu.
DLACZEGO TEST TALENTÓW GALLUPA STAŁ SIĘ TAK POPULARNY W POLSCE?
Test od razu po zrobieniu daje ci informację o twoich 5 talentach. Przyznasz, że wiadomość, że jesteś w czymś najlepsza, jest wyjątkowo pozytywna i podnosząca własną samoocenę? Jeśli jesteś w momencie swojego życia, gdy wydaje ci się, że nic nie osiągnęłaś i nie masz jakiś wybitnych zdolności, to informacja, że masz nie jeden a pięć (i więcej!) talentów może być punktem zwrotnym.
Test talentów Gallupa stał się też popularny w Polsce dzięki działalności certyfikowanych trenerów The CliftonStrengths Assessment. Wielu z nich prowadzi blogi, podcasty i działa aktywnie w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się wiedzą na temat talentów Gallupa.
CZY ISTNIEJE DARMOWY TEST GALLUPA?
Ponieważ test talentów Gallupa jest płatny, nie każdy jest gotowy na poniesienie takiej inwestycji. Jeśli nic nie wiesz o tym teście i nie bardzo też wiesz, jakie korzyści możesz uzyskać ze zrobienia testu, to możesz mieć opory, żeby otworzyć swój portfel.
Jeśli chciałabyś mieć namiastkę testu talentów Gallupa, to może zainteresuje cię inny test talentów za darmo. High 5 jest to darmowy test mocnych stron, który możesz zrobić online. Choć twórcy High 5 zastrzegają, że test nie jest substytutem ani repliką popularnego testu StrengthsFinder to jest w nim wiele podobieństw.
Test High 5 składa się ze 100 pytań, na które musisz odpowiedzieć, zaznaczając odpowiedzi, przesuwając oczko na skali. Podobnie jak w teście talentów Gallupa na skali odpowiedzi zaznacza się, jak bardzo zgadzasz się z danym stwierdzeniem:
Nie ma tu ograniczenia czasu do 20 sekund na odpowiedź, ale jest zalecenie, żeby odpowiadać jak najszybciej, bez zbędnego zastanawiania. Przejście wszystkich pytań powinno zająć ci około 15-20 minut.
Niestety test jest na razie dostępny tylko w języku angielskim. Pytania są dość proste, a ponieważ test nie jest na czas, to możesz skorzystać z internetowych tłumaczy lub poprosić kogoś, żeby pomógł ci przetłumaczyć trudniejsze pytania.
JAK OKREŚLIĆ SWOJE MOCNE STRONY
Jeśli chcesz w miarę szybko i za darmo określić swoje mocne strony to wystarczy, że zalogujesz się na stronie:
High5test: high5test.com/strengthsfinder-free/
Możesz zalogować się, używając konta Facebooka, LinkedIn lub po prostu podając adres e-mail.
Po zaznaczeniu odpowiedzi na wszystkie pytania pojawią się twoje wyniki. Pod każdą mocną stroną znajdziesz krótki opis dający więcej informacji:
Ciekawą opcją jest możliwość poproszenia przyjaciół lub kolegów z pracy o weryfikację twoich 5 mocnych stron. Możesz to zrobić w prosty sposób za pomocą strony z wynikami testu High 5.
JAKIE SĄ TWOJE MOCNE STRONY
Test talentów za darmo High 5 daje ci informacje o twoich 5 mocnych stronach. Opis jest krótki, ale jeśli znasz już co nieco siebie, to te informacje ci wystarczą.
Jeśli jednak chciałabyś lepiej zrozumieć swoje mocne strony i dalej z nimi pracować, to niestety za więcej informacji trzeba zapłacić. Odkrycie raportów ze szczegółowymi opisami talentów wynosi 29,99 dolarów + VAT w zależności od kraju, w którym się rozliczasz. Podając swój adres e-mail, dostajesz w pierwszej wiadomości 10% zniżki do wykorzystania.
JAKIE SĄ RODZAJE TALENTÓW?
Podobieństwo High 5 do testu talentów Gallupa widać nie tylko w konstrukcji pytań i samego kwestionariusza. Co prawda talenty są inaczej nazwane, ale jeśli znasz dobrze StrengsFinder, szybko dostrzeżesz podobieństwo w opisie.
Poniżej znajdziesz pełną listę mocnych stron High 5:
ANALITYK (ANALYST)
Analitycy pobudzają się, szukając prostoty i przejrzystości w dużej ilości danych. Analitycy frustrują się, gdy ktoś ich prosi, żeby podążali za głosem serca, a nie logiką i sprawdzonymi faktami.
WIERNY (BELIEVER)
Wierzący kierują swoimi działaniami, opierając się na najwyższych dla nich wartościach, których nie poświęcą w imię sukcesu. Wierzących wyczerpuje, jeśli ich przekonania i wartości są kwestionowane lub nie są zgodne z tym, co muszą zrobić.
BURZA MÓZGÓW (BRAINSTORMER)
Osoby posiadające tę mocną stronę są podekscytowane, gdy poprosi się je o wymyślenie nowych pomysłów oraz połączenie rzeczy i idei pozornie niemożliwych do połączenia. Burza mózgów szybko się nudzi standardowymi praktykami lub osobami o zamkniętych umysłach.
KATALIZATOR (CATALYST)
Katalizatory lubią zaczynać i tworzyć dynamikę w zastoju. Katalizatory nie znoszą czekania i marnowania czasu, kiedy są już gotowe do działania.
KAMELEON (CHAMELEON)
Kameleony czerpią radość z ciągle zmieniającego się otoczenia, niespodzianek, niespodziewanych objazdów i pracy „w locie”. Umierają z nudów, gdy pojawia się przewidywalność i rutyna.
TRENER (COACH)
Trenerzy lubią odkrywać potencjał innych ludzi i wspierać ich rozwój osobisty. Trudno im zaakceptować sytuację, gdy widzą, że potencjał się marnuje.
DOWÓDCA (COMMANDER)
Dowódcy uwielbiają dowodzić, wypowiadać się i prosić o bezpośrednią opinię. Nie unikają konfliktów i nie uznają owijania w bawełnę.
DOSTAWCA (DELIVERER)
Dostawcy realizują swoje zobowiązania i cieszą się, widząc, jak buduje to między innymi większe zaufanie i szacunek. Czują się okropnie, jeśli obietnice zostają złamane – zarówno po stronie przyjmującej, jak i tej, która daje.
EMPATA (EMPATHIZER)
Empaci świetnie zauważają, jak inni się czują i potrafią to wykorzystać, żeby zrobić coś dobrego. Są sfrustrowani, gdy proszeni są o zlekceważenie uczuć i emocji i postępowanie według ścisłej logiki.
EKSPERT SKUPIENIA (FOCUS EXPERT)
Eksperci skupienia wolą koncentrować się na doprowadzeniu jednego projektu do mety, zamiast ciągle zmieniać kurs. Nie mogą znieść rozproszenia, które może im przeszkodzić w skupieniu się na jednej rzeczy na raz.
OPTYMISTA (OPTIMIST)
Optymiści lubią chwalić to, co właściwe w ludziach i być wdzięcznym za to, co mają. Trudno im przebywać w otoczeniu ludzi, którzy nieustannie wytykają, co jest nie tak we wszystkim.
STRAŻNIK POKOJU (PEACE KEEPER)
Strażnicy pokoju to mistrzowie równowagi, znajdujący sojusze i budujący mosty między ludźmi, żeby osiągnąć najlepszy wynik. Czują się wyczerpani emocjonalnie ciągłymi tarciami wśród ludzi, którzy nie szukają wspólnej płaszczyzny.
FILOMAT – MIŁOŚNIK NAUKI (PHILOMATH)
Filomaci są zakochani w nauce – poznawaniu wielu zainteresowań, podążaniu nowymi ścieżkami, uczeniu się jak największej liczby rzeczy. Nie lubią towarzystwa ludzi „wiedzących wszystko”, którzy nie są ciekawi, żeby dowiedzieć się czegoś nowego lub odkryć nowe pomysły.
ROZWIĄZYWACZ PROBLEMÓW (PROBLEM SOLVER)
Rozwiązujący problemy lubią znajdować błędy, odkrywać wady, diagnozować problemy i znajdować rozwiązania. Trudno im zamiatać problemy pod dywan i kontynuować, ignorując nierozwiązane problemy.
WIERZĄCY W SIEBIE (SELF-BELIEVER)
Wierzący w siebie są ludźmi niezależnymi i samowystarczalnymi, inspirującymi innych swoją pewnością siebie. Nie mogą znieść, gdy inni mówią im, co mają robić lub kontrolują ich działania.
ANEGDOCIARZ (STORYTELLER)
Narratorzy są mistrzami komunikacji. Lubią występować, przemawiać publicznie i słuchać. Wyczerpują ich sytuacje, w których nie mogą wyrazić siebie poprzez słowa.
STRATEG (STRATEGIST)
Stratedzy mają umiejętność dostrzegania dużego obrazu, który pozwala im znaleźć najlepszą trasę przez bałagan. Ponieważ łączenie kropek przychodzi im tak naturalnie, że niecierpliwią się ludźmi, którzy podejmują powolne decyzje.
MYŚLICIEL (THINKER)
Myślicielom podoba się aktywność umysłowa, intelektualne dyskusje i spędzanie czasu na samodzielnym myśleniu. Trudno im pracować w zespołach, w których działanie przed myśleniem jest normą.
STRAŻNIK CZASU (TIME KEEPER)
Nic nie podnieca Strażnika Czasu bardziej niż dotrzymanie terminu. Lubią konfigurować procesy, harmonogramy i plany. Strażnicy Czasu gubią się w chaosie, w którym ani wyniki, ani sposoby ich osiągnięcia nie są jasne.
ZWYCIĘZCA (WINNER)
Zwycięzcy mogą zamienić każde przyziemne zadanie w grę lub wyzwanie, ponieważ poczucie konkurencji jest dla nich niezbędne. Czują się zagubieni w środowisku bez określonej miary sukcesu.
Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są rodzaje talentów Gallupa, to przejdź do artykułu Testy, które pomogą ci w karierze.
DO CZEGO WYKORZYSTAĆ WIEDZĘ O SWOICH TALENTACH
Misją twórców testu High 5 jest lepsze zrozumienie oraz docenienie siebie i innych. Poznanie swoich mocnych stron pomoże ci też uświadomić sobie, co cię wyróżnia – twoja kombinacja mocnych stron jest unikalna. Znając swoje mocne strony, lepiej rozumiesz siebie i częściej dostrzegasz okazje do ich wykorzystania.
Twoje mocne strony mówią ci, jak inni cię widzą. Możesz tę wiedzę wykorzystać przy budowaniu relacji, lepszej komunikacji i rozwijaniu swojej kariery.
Informację o swoich 5 mocnych stronach możesz dodać do swojego profilu na LinkedIn. W ten sposób budujesz swoją markę osobistą i pozwalasz, żeby inni poznali twoje mocne strony. Zwiększy to twoje szanse na znalezienie środowiska, które będzie rozumieć i doceniać te mocne strony.
Świadomość mocnych stron często jest iskierką, która zapala w nas chęć do dalszego poznania siebie i rozwoju osobistego.
Poznając swoje mocne strony, uczysz się też tego, że inni mogą działać, myśleć i czuć w zupełnie inny sposób. Zdecydowanie taka wiedza przydaje się w komunikacji i budowaniu relacji z innymi.
KTÓRY LEPSZY – PŁATNY CZY TEST TALENTÓW ZA DARMO?
Jeśli znasz angielski i potrzebujesz szybkich i zwięzłych informacji o swoich mocnych stronach, to test High 5 w wersji darmowej wystarczy. Przyda się też, jeśli wahasz się, czy zainwestować w test Gallupa. Być może obudzi w tobie apetyt, by dowiedzieć się o sobie więcej?
Jeśli chcesz lepiej siebie poznać – test da ci podstawowe informacje. Minusem wersji darmowej jest to, że nie daje wglądu w bardziej szczegółowe raporty. Nie widzisz więc kontekstu i powiązań twoich mocnych stron. W wersji darmowej test nie da ci informacji jak dalej rozwijać i postępować ze swoimi mocnymi stronami.
Poniżej znajdziesz krótkie porównanie płatnego testu Gallupa i testu talentów za darmo High 5:
Test Gallupa | High 5 |
– Płatny – 177 pytań – Ograniczony czas na odpowiedź do 20 sekund – Pytania dostępne w języku polskim – Dodatkowe raporty z opisem talentów, ich powiązaniami i listą działań, które możesz podjąć, żeby dalej rozwijać talenty | – Bezpłatny (5 top mocnych stron) – 100 pytań – Brak ograniczenia czasowego na odpowiedź – Pytania niedostępne w języku polskim – W wersji darmowej dostęp tylko do krótkiej informacji o każdej z mocnych stron; po wykupieniu dostępu otrzymujesz dodatkowe raporty |
TEST TALENTÓW ZA DARMO: HIGH 5
Test talentów za darmo High 5 świetnie sprawdzi się do szybkiego określenia twoich 5 najmocniejszych stron.
Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby maksymalnie wykorzystać wiedzę o swoich mocnych stronach, to warto rozważyć wykupienie płatnej wersji High 5 lub testu talentów Gallupa. Uważam, że w obu przypadkach ta inwestycja się zwróci, bo przełoży się na twoją produktywność i skuteczność.
Zrobiłaś test talentów za darmo High 5? Podziel się z nami swoimi wynikami i napisz w komentarzu, co sądzisz o tym teście!
Mega wartościowy wpis! Wielkie dzięki za udostępnienie!
Dziękuję za ten tekst 🙂
Od razu korzystam z okazji – może ktoś mnie nakieruje. Po 15 latach przechodzę wypalenie zawodowe i szukam innej drogi dla mnie. Ciężko samemu bez-emocjonalnie się z tym uporać, zwłaszcza na straży stoi trochę lęku…
Czy są może jakieś grupy, lub specjaliści do których można udać się po wsparcie w tym temacie?
Wszystkiego dobrego dla Was 😉
Czas na zmianę zawsze dobry 🙂
Dziękuję za Twoje słowa i zaufanie, jakim obdarzasz mnie, dzieląc się swoją sytuacją. Wypalenie zawodowe to trudne doświadczenie, a decyzja o poszukiwaniu nowej drogi wymaga odwagi i determinacji. Cieszę się, że tekst o teście High5 przyszedł w odpowiednim momencie.
Rozumiem, że zmierzenie się z lękiem i niepewnością co do przyszłości może być wyzwaniem. Może to być dobry moment, aby na nowo odkryć swoje mocne strony i talenty, co pomoże Ci poczuć się pewniej wybierając nową ścieżkę. Test High5 to świetne narzędzie, które może Ci w tym pomóc, pokazując, które obszary są Twoimi największymi atutami i jak możesz je wykorzystać w nowym kontekście zawodowym.
Ponadto, jeśli czujesz, że trudno Ci uporać się z tym samodzielnie, warto rozważyć wsparcie profesjonalisty, np. coacha kariery czy psychologa. Z zewnętrzną pomocą łatwiej jest przepracować emocje i zaplanować przyszłe kroki.
Jeśli będziesz mieć więcej pytań, możesz napisać tutaj lub wiadomość bezpośrednio do mnie — na stronie głównej znajdziesz odnośnik do strony kontaktu.
Jesteś na ważnym zakręcie życiowym, ale pamiętaj, że każde doświadczenie jest okazją do wzrostu. Trzymam za Ciebie kciuki i jestem pewna, że znajdziesz drogę, która przyniesie Ci spełnienie i radość.
Za wszelkim wypaleniem stoja zmęczone nadnercza. Pora wzmocnić np. mieszankami ziołowymi.
Dzięki za tekst, czegoś takiego potrzebowałam, Gallupa sobie też zrobię, aczkolwiek chyba szukam potwierdzenia cech, które i tak u siebie widzę od dawna. Mam 31 lat i jestem zdecydowana na zmianę ścieżki kariery. Z poniższymi cechami, totalnie nieświadomie wybrałam kiedyś pracę w finansach, której nienawidzę (zrobiłam studia, certyfikaty, zmieniałam firmy i to nie to, jestem pewna). Totalnie się do tego nie nadaję, szybko się nudzę, tracę cierpliwość przy grzebaniu w cyferkach, męczy mnie etat, powolne tempo i ciągłe robienie tego samego. Nie jestem też team player’em. Mam pomysł na coś swojego, aczkolwiek zanim z tym ruszę, muszę skończyć kolejne studia. Wizja powrotu na uczelnię mnie nie przeraża, wręcz cieszę się na coś nowego, tylko będę zmuszona jeszcze z jakieś 2-3 lata pociągnąć obecny stan rzeczy (doszłam do poziomu finansowego, który mi umożliwi dalszą edukacją). Obecnie szukam pracy, oglądam oferty i próbuję znaleźć coś w zawodzie, co sprawiłoby mi najmniej bólu. Dość mam zmuszania się. Szkoda, że za moich czasów, nie podkreślano wagi charakteru i temperamentu człowieka przy wyborze zawodu, bo wtedy mając tę świadomość, w ogóle nie pchałabym się w tę branżę. Poniżej moje wyniki, test wydaje się być dosyć rzetelny, generalnie jestem typem człowieka, który jak sobie coś postanowi, to osiąga to czego chce.
Focus Expert
Self Believer
Strategist
Emphatizer
Commandor
Czy istnieje wersja w języku polskim?
Z tego, co mi wiadomo to niestety nie. Wszystkie tłumaczenia są wykonywane chyba w ramach wolontariatu, więc dopóki nie znajdzie się jakaś osoba, która to wszystko przetłumaczy, to pozostaje nam tylko tłumaczenie przez translator internetowy. Na szczęście test nie jest na czas, więc można sobie trudniejsze stwierdzenia przetłumaczyć.
Dziękuję za ten tekst 🙂 Dla mnie test super, szybki i prosty. Mi zgodził się w 100% – a już jak przeczytałam zdanie “You don’t necessarily need full control, but there must be order and predictability in the world around you” to zaczęłam się głośno śmiać, bo tak bardzo to do mnie pasuje.
Wcześniej miałam okazję skorzystać z raportu DISC, który też jest ciekawy i dał mi pewne zaskakujące wskazówki, z którymi po namyśle się zgodziłam. Zastanawiałam się nad zrobieniem dodatkowo testu Gallupa, ale polecony przez Ciebie High 5 okazał się fajną alternatywą!
To super! Bardzo się cieszę, że artykuł był pomocny i test Ci się spodobał.
Bardzo możliwe, że wyniki z testu Gallupa będą się w jakimś stopniu pokrywać z High 5.
Bardzo dziękuję za ten test! Uważam, że wynik jest naprawdę trafny i pomocny dla mnie. Intuicyjnie czułam, że to jest to w czym mogę się sprawdzić i dobrze czuć. Wynik testu utwierdził mnie w tym co podswiadomie przeczuwałam. Dzieki temu nabrałam pewności, że jestem na dobrej drodze.
Bardzo dziękuję.
Będę się starała wykorzystać mój potencjał. Pozdrawiam serdecznie.
To fantastycznie! Cieszę się, że test okazał się pomocny 🙂
Trzymam kciuki za powodzenie w realizacji tego, w czym się najlepiej czujesz. Również pozdrawiam serdecznie
Branstorm
Dzięki! Właśnie czegoś takiego szukałam!!! 🙂
Katalizator i myśliciel razem w pierwszej piątce…trochę się to wyklucza.
Hej, dziękuję Ci za ten test. Szukałam już dawno alternatywy Gallupa.
1. Thinker
2. Deliverer
3. Empathizer
4. Coach
5. Strategist
Jak dla mnie to mega prawdziwy wynik, jestem pozytywnie zaskoczona 🙂
Pozdrawiam! 🙂
1. Dostawca
2. Myśliciel
3. Empata
4. Strażnik pokoju
5. Wierny
Według testu MBTI/16 – INFJ
Ciężko z takim zestawem „talentów” funkcjonować w przestrzeni biurowej nie narażając się na całkowite wyczerpanie, które prędzej czy później zawsze mnie dopada. Chyba trzeba będzie całkowicie zmienić kierunek i podążyć mniej uczęszczanymi szlakami, by wreszcie choć trochę odetchnąć. Dziękuję za wartościowy wpis.
Dowódca
Optymista
Strażnik czasu
Analityk
Anegdociarz
Mam wrażenie, że się zgadza 😀
No w końcu test, który mówi o mnie prawdę: empata, trener, strażnik pokoju, wierzący w siebie i zwycięzca 😀
Jednym słowem świat należy do Ciebie! Powodzenia! 😉
Wspaniały wpis! Od dawna słyszałam o teście Gallup’a, ale podchodziłam do niego z rezerwą. Nigdy nie słyszałam o High 5, więc wielkie dzięki za nowy pomysł na to jak odkryć swoje predyspozycje :))
Dziękuję Kasiu! Bardzo się cieszę, że mnie odwiedziłaś i spodobał Ci się High 5. Myślę, że to świetna alternatywa dla osób, które nie są przekonane do płatnego testu Gallupa, a chciałyby się upewnić, w czym są dobre.
1. Wierzący w siebie
2. Katalizator
3. Dowódca
4. Burza mózgów
5. Anegdociarz
Zaskoczył mnie katalizator i brak stratega…
Dziękuję za opis…
Dobry wieczór. Zrobiłam test high5. Wyszły mi talenty:
1. Problem solver
2. self-believer
3. Winner
4. Focus expert
5. Coach
W internecie nie znalazłam materiałów na temat talentów high5. Czy można je porównać do talentów z testu Gallupa? Teoretycznie znalazłam odpowiedniki, tylko czy takie połączenie będzie ok?
Zachowałabym ostrożność, bo twórcy High5 zarzekają się, że ich test jest oparty na innej metodologi i definicja talentów może nie pokrywać się z zakresem testu Talentów Gallup. Być może jest to jakaś forma zabezpieczenia się przed posądzeniem o kopiowanie słynnego testu, bo motywy talentów są uderzająco podobne…
U mnie wszystkie top 5 talentów pokrywają się z tym, co wyszło w teście talentów Gallupa – jest inna kolejność, ale to dla mnie ma niewielkie znaczenie, bo wszystkie są silnie widoczne w tym, jak myślę i działam.
Twoje charakterystyczne cechy prawdopodobnie będą przewijać się w każdym teście, jaki zrobisz – mogą być jedynie inaczej nazwane lub pokazane z innej perspektywy 😉
Ciekawy artykuł! Dziękuję za wylistowanie talentów z testu High5, nie mogłam znaleźć nigdzie wszystkich razem spisanych i tym bardziej opisanych po polsku. Zrobiłam dzisiaj ten test – i zastanawiam się co dalej :). Aktualnie nie szukam nowej pracy, ale będę musiała się nad tym zastanowić za 6-12 miesięcy. Liczyłam na to, że wyniki testu mnie jakoś zainspirują w planowaniu następnego kroku w karierze, ale nie czuję tej inspiracji :). Czy możesz doradzić gdzie jej szukać?
Dziękuję za to pytanie, bo zainspirowałaś mnie, żeby je uwzględnić na liście pomysłów na posty 😉
Temat jest dość obszerny, ale postaram się odpowiedzieć, tak, żebyś mogła zrobić chociaż pierwsze kroki.
Po zrobieniu testu warto poświęcić chwilę na zrozumienie swoich mocnych stron i talentów. Wybierz sobie jeden i zastanów się, jak przekłada się na sposób, w jaki zazwyczaj reagujesz, myślisz i działasz. Zastanów się, jak ten talent czy mocna strona pomaga Ci w pracy i czy w jakiś sposób wpływa lub pomaga innym osobom?
Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, jest zastanowienie się, jak dany talent przekłada się na zadania w Twojej pracy – zwłaszcza te, które lubisz wykonywać. Pomyśl, co możesz zrobić, żeby częściej wykonywać te zadania, które pozwalają Ci na wykorzystywanie mocnych stron.
Jeśli planujesz zmiany w karierze, to warto zastanowić się, na jakich stanowiskach, rolach czy zawodach będziesz mogła je wykorzystywać. W takiej sytuacji polecam też wpis o szybkiej analizie obecnej pracy, żeby określić, co działa, a co nie i w jakim kierunku możesz dalej podążać: https://monikajuniewicz.pl/co-robic-w-zyciu/
Czy udało mi się odpowiedzieć na Twoje pytanie?
Bardzo wartościowy wpis, dziękuję za niego! Nie wiedziałam o tym teście, a wykonałam go z dużym
zaciekawieniem. Choć nie wiem, jak zinterpretować to, że w mojej pierwszej piątce tuż obok siebie wyszło EMPATHIZER i ANALYST. Czy to nie powinny być dwa skrajne punkty w ramach jednej osi?
Dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że wpis okazał się przydatny.
Jeśli chodzi o te dwie mocne strony, to patrząc tylko na opisy, można faktycznie pomyśleć, że są przeciwstawne. Ale takie połączenie jest jak najbardziej możliwe i te dwie mocne strony mogą świetnie ze sobą współgrać. Empatia może na przykład pomagać Ci dobrze wczuć się w sytuację drugiej osoby. Analityk z kolei może pomóc Ci zrozumieć przyczyny jej zachowania.
Dzięki współpracy tych dwóch silnych stron możesz lepiej zrozumieć drugą osobę, a co więcej – pomóc jej w bardziej przemyślany sposób. Możesz zaoferować konkretną pomoc i działania, zamiast tylko współczuć i się litować.
Ciekawa jestem bardzo, jak u Ciebie grają te dwie mocne strony w różnych sytuacjach?
1. Rozwiązywać z problemów
2. Filomata
3. Empatyzator
4.Strateg
5. Strażnik czasu
Zastanawiam się jakie rodzaje pracy byłyby najbardziej odpowiednie dla takiego zestawu cech.
A darmowy Test MBTI/16 Osobowości? Czy nim także warto się zainteresować? Link do testu:
https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci
Oczywiście nie istnieją idealne narzędzia (pozbawione wad/wysoko użyteczne dla każdego użytkownika). Jednak chyba wszystkie mogą się sprawdzić jako inspiracja do refleksji nad samym sobą, prawda?
Prawda, że tak 🙂
Z tym że każdy test daje wgląd w trochę inne obszary. Test MBTI czy 16 Osobowości dają szersze spojrzenie na naszą osobowość, natomiast test HIGH 5 koncentruje się na samych mocnych stronach.
Mimo że 16 Osobowości też daje informacje o mocnych stronach, to widzę, że dużo osób nie bardzo wie, jak je później zastosować w praktyce w pracy.
Poza tym praca stawia coraz większe wyzwania przed nami i szukamy Super Mocy – stąd pewnie też popularność wszelkich testów talentów i mocnych stron.
Szukamy czegoś, co można szybko przełożyć na efekty w pracy – a to właśnie dają mocne strony, bo dzięki nim jesteśmy bardziej produktywni i skuteczni.
Niektóre nazwy talentów mówią same za siebie – np. Strateg, Osiąganie czy Rozwijanie innych – znacznie łatwiej jest pochwalić się nimi w pracy czy na rozmowie o pracę 😉
Zgadzam się. Biorąc oba testy pod uwagę, to z wynikiem Testu Hihg 5 można szybciej/łatwiej odpowiedzieć na pytanie: W czym jestem najlepszy, czyli do jakiej pracy najbardziej się nadaje?.
Odnośnie chwalenia się swoimi mocnymi stronami (wynikiem Testu High 5)… Czy Pani zdaniem warto uczynić to także na portalu LinkedIn? Dodam tylko, że na każdym profilu, w zakładce Osiągnięcia, znajduje się opcja Wyniki testów. Być może bardziej są tutaj pożądane inne rodzaje testów (np. wiedzy), jednak…
Tak, jak najbardziej! Właśnie świetne w profilu na LinkedIn jest to, że można tam umieścić wiele cennych informacji o sobie, co może ułatwić zbudowanie wizerunku, który przyciągnie konkretnych pracodawców.
Akurat platforma, na której jest zmieszczony test High 5, daje możliwość umieszczenia wyników na LinkedIn zaledwie kilkoma kliknięciami.
Ja jednak do tego dopisałabym parę słów, żeby krótko wyjaśnić, co poszczególna mocna strona oznacza. Ktoś, kto będzie przeglądać profil, niekoniecznie musi znać ten test i orientować się, co każda mocna strona oznacza – bez tego wyniki mogą być niezrozumiałe.
Można pójść jeszcze krok dalej i opisać to, pokazując, jak te mocne strony działają w akcji w pracy. Tu jest duże pole do działania 🙂
Odnośnie testów psychologicznych i portalu LinkedIn, na swoim profilu zastosowałem następujący układ treści:
– nazwa testu,
– kiedy test został przeze mnie zrealizowany (założyłem, że wraz z upływem czasu mogą się pojawić inne wersje danego testu),
– krótka informacja o tym, czego dotyczy/co bada test.
– wynik testu,
– wyjaśnienie osiągniętego wyniku testu (cytat za autorem testu),
– źródło, z którego pochodzi powyższy cytat.
Dla przykładu:
01. Test Myers-Briggs/Test MBTI/16 Osobowości
✧ dostęp: 15.07.2020
Test pozwala określić typ osobowości danej osoby (z 16 typów wyróżnionych przez autora testu).
Wynik testu (test w wersji angielskojęzycznej): Mediator Personality/Pośrednik (INFP).
„Ludzie o osobowości Pośrednika są prawdziwymi idealistami: zawsze poszukują choć odrobiny dobra, nawet u najgorszych z ludzi czy w najmniej korzystnych okolicznościach i starają się doprowadzić do poprawy. Choć można ich postrzegać jako osoby zdystansowane lub nawet nieśmiałe, Pośrednicy mają pasję i wewnętrzny ogień, który sprawia, że potrafią naprawdę zabłysnąć. Stanowią zaledwie 4% społeczeństwa, co niestety wiąże się z wysokim ryzykiem bycia niezrozumianym. Gdy jednak znajdą podobnie myślące osoby, z którymi mogą spędzać czas, poczucie harmonii płynące z tych relacji może być źródłem prawdziwej radości i inspiracji…
Pośrednicy potrzebują emocjonalnego i moralnego związku ze swoją pracą (potrzebują wyraźnego przeświadczenia o słuszności/zasadności tego, czym się zajmują). Nie szukają łatwej do zapomnienia posady, aby tylko mieć z czego opłacić rachunki. Praca musi być dla nich znacząca, zgodna z ich wartościami, a wtedy szybko i chętnie się w nią angażują… Doskonale sobie radzą m.in. w twórczych przedsięwzięciach…
W pracy, Pośrednicy czują się najlepiej jako członkowie zespołu – nie są zainteresowani kontrolowaniem innych/stanowiskami kierowniczymi. Pośród kolegów i koleżanek z pracy, Pośrednicy będą wykazywać swobodę w dzieleniu się swoimi pomysłami i dołożą wszelkich starań, aby być przyjaznymi i wspierającymi. Pośrednicy nie lubią konfliktów ani wybierania stron i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zachować harmonię i współpracę…”.¹
1. Źródło: https://www.16personalities.com/pl/osobowosc-infp, dostęp: 15.07.2020 r., tłumaczenie własne.
……………………………………………………………………………………………………………………………
Czy to dobrze/profesjonalnie wygląda? A może inny cytat (bardziej zachwalający:-) byłby lepszy?
Bardzo dobry pomysł!
Skróciłabym jednak nieco tekst do 3 – 5 zdań, tak żeby w zwięzły sposób przekazać najważniejsze informacje.
Osoba, która przeczyta ten tekst, może zacząć się zastanawiać, czy wszystko z tego opisu odnosi się do Ciebie. Poszłabym więc krok dalej i napisała swoją interpretację o tym, jak ten typ i jego cechy charakterystyczne grają u Ciebie, w środowisku zawodowym. Nie jest to konieczne, ale nadaje bardziej spersonalizowany charakter opisu wyników tego testu. Poza tym daje Ci okazję do pokazania swoich mocnych stron czy kompetencji miękkich.
Ważna rzecz – warto brać pod uwagę, jak ten opis wpisuje się w profil stanowisk, na które aplikujesz. Jeśli zamieszczasz taki opis, dajesz sygnał, że nie jesteś zainteresowany stanowiskami kierowniczymi. Jeśli jest to zgodne z prawdą to ok, ale jeśli aplikujesz na takie stanowiska to rekruter czy menadżer szybko wychwyci niespójność.