Czy istnieje test talentów za darmo podobny do popularnego testu Gallupa? Czy możesz sprawdzić w wiarygodny sposób swoje mocne strony bez ponoszenia kosztów?

Choć test Gallupa jest jednym z najbardziej znanych, nie jest jedynym testem na świecie do badania talentów i mocnych stron. Istnieją też inne, wiarygodne testy, które pozwalają poznać twoje najsilniejsze cechy.

Świadomość swoich talentów jest cenną wiedzą, która przekłada się na konkretne korzyści. Badania potwierdzają, że znajomość swoich talentów i mocnych stron może zwiększyć twoją produktywność o 31%. Możesz więc znacząco zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu, o którym marzysz, szybciej do niego dotrzeć i bardziej zaangażować się w pracę.

TEST TALENTÓW GALLUPA = THE CLIFTONSTRENGTHS ASSESSMENT / STRENGTHSFINDER 

Znany w Polsce test talentów Gallupa tak naprawdę nazywa się The CliftonStrengths Assessment – wcześniej też znany jako StrengthsFinder. Test talentów Gallupa właściwie nie jest testem, co jest często podkreślone przez Instytut Gallupa. Chodzi o to, że testem zazwyczaj nazywamy coś, co możesz zdać lub nie. 

The CliftonStrengths Assessment to kwestionariusz, w którym nie ma złych odpowiedzi. Każda odpowiedź jest wartościowa, bo daje informacje o tym, jakie są twoje preferencje, jeśli chodzi o myślenie, działanie i odczuwanie. Nazwa „test” jednak przyjęła się w Polsce, więc pozwól, że będę jej używać w całym artykule.

Test Gallupa w wersji podstawowej pozwala ci odkryć twoich 5 najsilniejszych talentów. Wszystkich talentów jest 34 i możesz je odkryć, wykupując dodatkową opcję. Nie musisz ponownie robić testu – wystarczy wykupić dostęp i dostajesz informację o tym, jak układa się lista pozostałych talentów. Możesz też od razu wykupić dostęp do wszystkich 34 talentów.

Test StrengthsFinder jest więc płatny. W momencie kiedy piszę ten artykuł, za odkrycie twoich top 5 talentów zapłacisz 19,99 dolarów, a za pełną listę 34 talentów – 49,99 dolarów.

Test jest dostępny tylko online na stronie The CliftonStrengths Assessment

Strona jest w języku angielskim, ale w trakcie przechodzenia procedury logowania do testu możesz wybrać język polski. Warto to zrobić, bo masz tylko 20 sekund na odpowiedź na każde ze 177 pytań. Odpowiedź powinna być automatyczna, intuicyjna, więc najlepiej robić test w języku ojczystym. 

Po skończeniu odpowiadania na wszystkie pytania automatycznie generują się raporty z wynikami. Dostajesz więc informacje o swoich talentach zaraz po skończeniu testu.

Test talentów Gallupa

DLACZEGO TEST TALENTÓW GALLUPA STAŁ SIĘ TAK POPULARNY W POLSCE? 

Test od razu po zrobieniu daje ci informację o twoich 5 talentach. Przyznasz, że wiadomość, że jesteś w czymś najlepsza, jest wyjątkowo pozytywna i podnosząca własną samoocenę? Jeśli jesteś w momencie swojego życia, gdy wydaje ci się, że nic nie osiągnęłaś i nie masz jakiś wybitnych zdolności, to informacja, że masz nie jeden a pięć (i więcej!) talentów może być punktem zwrotnym.

Test talentów Gallupa stał się też popularny w Polsce dzięki działalności certyfikowanych trenerów The CliftonStrengths Assessment. Wielu z nich prowadzi blogi, podcasty i działa aktywnie w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się wiedzą na temat talentów Gallupa.

CZY ISTNIEJE DARMOWY TEST GALLUPA? 

Ponieważ test talentów Gallupa jest płatny, nie każdy jest gotowy na poniesienie takiej inwestycji. Jeśli nic nie wiesz o tym teście i nie bardzo też wiesz, jakie korzyści możesz uzyskać ze zrobienia testu, to możesz mieć opory, żeby otworzyć swój portfel.

Jeśli chciałabyś mieć namiastkę testu talentów Gallupa, to może zainteresuje cię inny test talentów za darmo. High 5 jest to darmowy test mocnych stron, który możesz zrobić online. Choć twórcy High 5 zastrzegają, że test nie jest substytutem ani repliką popularnego testu StrengthsFinder to jest w nim wiele podobieństw.

Test High 5 składa się ze 100 pytań, na które musisz odpowiedzieć, zaznaczając odpowiedzi, przesuwając oczko na skali. Podobnie jak w teście talentów Gallupa na skali odpowiedzi zaznacza się, jak bardzo zgadzasz się z danym stwierdzeniem:

Test talentów za darmo

Nie ma tu ograniczenia czasu do 20 sekund na odpowiedź, ale jest zalecenie, żeby odpowiadać jak najszybciej, bez zbędnego zastanawiania. Przejście wszystkich pytań powinno zająć ci około 15-20 minut.

Niestety test jest na razie dostępny tylko w języku angielskim. Pytania są dość proste, a ponieważ test nie jest na czas, to możesz skorzystać z internetowych tłumaczy lub poprosić kogoś, żeby pomógł ci przetłumaczyć trudniejsze pytania.

JAK OKREŚLIĆ SWOJE MOCNE STRONY  

Jeśli chcesz w miarę szybko i za darmo określić swoje mocne strony to wystarczy, że zalogujesz się na stronie:

High5test: high5test.com/strengthsfinder-free/

Możesz zalogować się, używając konta Facebooka, LinkedIn lub po prostu podając adres e-mail.

Po zaznaczeniu odpowiedzi na wszystkie pytania pojawią się twoje wyniki. Pod każdą mocną stroną znajdziesz krótki opis dający więcej informacji:

Test talentów za darmo - High 5 wyniki

Ciekawą opcją jest możliwość poproszenia przyjaciół lub kolegów z pracy o weryfikację twoich 5 mocnych stron. Możesz to zrobić w prosty sposób za pomocą strony z wynikami testu High 5.

JAKIE SĄ TWOJE MOCNE STRONY  

Test talentów za darmo High 5 daje ci informacje o twoich 5 mocnych stronach. Opis jest krótki, ale jeśli znasz już co nieco siebie, to te informacje ci wystarczą. 

Jeśli jednak chciałabyś lepiej zrozumieć swoje mocne strony i dalej z nimi pracować, to niestety za więcej informacji trzeba zapłacić. Odkrycie raportów ze szczegółowymi opisami talentów wynosi 29,99 dolarów + VAT w zależności od kraju, w którym się rozliczasz. Podając swój adres e-mail, dostajesz w pierwszej wiadomości 10% zniżki do wykorzystania. 

Test High 5

JAKIE SĄ RODZAJE TALENTÓW? 

Podobieństwo High 5 do testu talentów Gallupa widać nie tylko w konstrukcji pytań i samego kwestionariusza. Co prawda talenty są inaczej nazwane, ale jeśli znasz dobrze StrengsFinder, szybko dostrzeżesz podobieństwo w opisie.

Poniżej znajdziesz pełną listę mocnych stron High 5:

ANALITYK (ANALYST)

Analitycy pobudzają się, szukając prostoty i przejrzystości w dużej ilości danych. Analitycy frustrują się, gdy ktoś ich prosi, żeby podążali za głosem serca, a nie logiką i sprawdzonymi faktami.

WIERNY (BELIEVER)

Wierzący kierują swoimi działaniami, opierając się na najwyższych dla nich wartościach, których nie poświęcą w imię sukcesu. Wierzących wyczerpuje, jeśli ich przekonania i wartości są kwestionowane lub nie są zgodne z tym, co muszą zrobić.

BURZA MÓZGÓW (BRAINSTORMER)

Osoby posiadające tę mocną stronę są podekscytowane, gdy poprosi się je o wymyślenie nowych pomysłów oraz połączenie rzeczy i idei pozornie niemożliwych do połączenia. Burza mózgów szybko się nudzi standardowymi praktykami lub osobami o zamkniętych umysłach.

High 5 burza mózgów

KATALIZATOR (CATALYST)

Katalizatory lubią zaczynać i tworzyć dynamikę w zastoju. Katalizatory nie znoszą czekania i marnowania czasu, kiedy są już gotowe do działania.

KAMELEON (CHAMELEON)

Kameleony czerpią radość z ciągle zmieniającego się otoczenia, niespodzianek, niespodziewanych objazdów i pracy „w locie”. Umierają z nudów, gdy pojawia się przewidywalność i rutyna.

TRENER (COACH)

Trenerzy lubią odkrywać potencjał innych ludzi i wspierać ich rozwój osobisty. Trudno im zaakceptować sytuację, gdy widzą, że potencjał się marnuje.

DOWÓDCA (COMMANDER)

Dowódcy uwielbiają dowodzić, wypowiadać się i prosić o bezpośrednią opinię. Nie unikają konfliktów i nie uznają owijania w bawełnę.

DOSTAWCA (DELIVERER)

Dostawcy realizują swoje zobowiązania i cieszą się, widząc, jak buduje to między innymi większe zaufanie i szacunek. Czują się okropnie, jeśli obietnice zostają złamane – zarówno po stronie przyjmującej, jak i tej, która daje.

EMPATA (EMPATHIZER)

Empaci świetnie zauważają, jak inni się czują i potrafią to wykorzystać, żeby zrobić coś dobrego. Są sfrustrowani, gdy proszeni są o zlekceważenie uczuć i emocji i postępowanie według ścisłej logiki.

EKSPERT SKUPIENIA (FOCUS EXPERT)

Eksperci skupienia wolą koncentrować się na doprowadzeniu jednego projektu do mety, zamiast ciągle zmieniać kurs. Nie mogą znieść rozproszenia, które może im przeszkodzić w skupieniu się na jednej rzeczy na raz.

OPTYMISTA (OPTIMIST)

Optymiści lubią chwalić to, co właściwe w ludziach i być wdzięcznym za to, co mają. Trudno im przebywać w otoczeniu ludzi, którzy nieustannie wytykają, co jest nie tak we wszystkim.

STRAŻNIK POKOJU (PEACE KEEPER)

Strażnicy pokoju to mistrzowie równowagi, znajdujący sojusze i budujący mosty między ludźmi, żeby osiągnąć najlepszy wynik. Czują się wyczerpani emocjonalnie ciągłymi tarciami wśród ludzi, którzy nie szukają wspólnej płaszczyzny.

FILOMAT – MIŁOŚNIK NAUKI (PHILOMATH)

Filomaci są zakochani w nauce – poznawaniu wielu zainteresowań, podążaniu nowymi ścieżkami, uczeniu się jak największej liczby rzeczy. Nie lubią towarzystwa ludzi „wiedzących wszystko”, którzy nie są ciekawi, żeby dowiedzieć się czegoś nowego lub odkryć nowe pomysły.

High 5 miłośnik nauki

ROZWIĄZYWACZ PROBLEMÓW (PROBLEM SOLVER)

Rozwiązujący problemy lubią znajdować błędy, odkrywać wady, diagnozować problemy i znajdować rozwiązania. Trudno im zamiatać problemy pod dywan i kontynuować, ignorując nierozwiązane problemy.

WIERZĄCY W SIEBIE (SELF-BELIEVER)

Wierzący w siebie są ludźmi niezależnymi i samowystarczalnymi, inspirującymi innych swoją pewnością siebie. Nie mogą znieść, gdy inni mówią im, co mają robić lub kontrolują ich działania.

ANEGDOCIARZ (STORYTELLER)

Narratorzy są mistrzami komunikacji. Lubią występować, przemawiać publicznie i słuchać. Wyczerpują ich sytuacje, w których nie mogą wyrazić siebie poprzez słowa.

STRATEG (STRATEGIST)

Stratedzy mają umiejętność dostrzegania dużego obrazu, który pozwala im znaleźć najlepszą trasę przez bałagan. Ponieważ łączenie kropek przychodzi im tak naturalnie, że niecierpliwią się ludźmi, którzy podejmują powolne decyzje.

MYŚLICIEL (THINKER)

Myślicielom podoba się aktywność umysłowa, intelektualne dyskusje i spędzanie czasu na samodzielnym myśleniu. Trudno im pracować w zespołach, w których działanie przed myśleniem jest normą.

Test High 5 raport

STRAŻNIK CZASU (TIME KEEPER)

Nic nie podnieca Strażnika Czasu bardziej niż dotrzymanie terminu. Lubią konfigurować procesy, harmonogramy i plany. Strażnicy Czasu gubią się w chaosie, w którym ani wyniki, ani sposoby ich osiągnięcia nie są jasne.

ZWYCIĘZCA (WINNER)

Zwycięzcy mogą zamienić każde przyziemne zadanie w grę lub wyzwanie, ponieważ poczucie konkurencji jest dla nich niezbędne. Czują się zagubieni w środowisku bez określonej miary sukcesu.

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie są rodzaje talentów Gallupa, to przejdź do artykułu Testy, które pomogą ci w karierze.

DO CZEGO WYKORZYSTAĆ WIEDZĘ O SWOICH TALENTACH

Misją twórców testu High 5 jest lepsze zrozumienie oraz docenienie siebie i innych. Poznanie swoich mocnych stron pomoże ci też uświadomić sobie, co cię wyróżnia – twoja kombinacja mocnych stron jest unikalna. Znając swoje mocne strony, lepiej rozumiesz siebie i częściej dostrzegasz okazje do ich wykorzystania.

Twoje mocne strony mówią ci, jak inni cię widzą. Możesz tę wiedzę wykorzystać przy budowaniu relacji, lepszej komunikacji i rozwijaniu swojej kariery.

Informację o swoich 5 mocnych stronach możesz dodać do swojego profilu na LinkedIn. W ten sposób budujesz swoją markę osobistą i pozwalasz, żeby inni poznali twoje mocne strony. Zwiększy to twoje szanse na znalezienie środowiska, które będzie rozumieć i doceniać te mocne strony.

Świadomość mocnych stron często jest iskierką, która zapala w nas chęć do dalszego poznania siebie i rozwoju osobistego.

Poznając swoje mocne strony, uczysz się też tego, że inni mogą działać, myśleć i czuć w zupełnie inny sposób. Zdecydowanie taka wiedza przydaje się w komunikacji i budowaniu relacji z innymi.

Zastanawiasz się nad zmianą kariery_

KTÓRY LEPSZY – PŁATNY CZY TEST TALENTÓW ZA DARMO? 

Jeśli znasz angielski i potrzebujesz szybkich i zwięzłych informacji o swoich mocnych stronach, to test High 5 w wersji darmowej wystarczy. Przyda się też, jeśli wahasz się, czy zainwestować w test Gallupa. Być może obudzi w tobie apetyt, by dowiedzieć się o sobie więcej?

Jeśli chcesz lepiej siebie poznać – test da ci podstawowe informacje. Minusem wersji darmowej jest to, że nie daje wglądu w bardziej szczegółowe raporty. Nie widzisz więc kontekstu i powiązań twoich mocnych stron. W wersji darmowej test nie da ci informacji jak dalej rozwijać i postępować ze swoimi mocnymi stronami.

Poniżej znajdziesz krótkie porównanie płatnego testu Gallupa i testu talentów za darmo High 5:

Test Gallupa High 5
– Płatny
– 177 pytań
– Ograniczony czas na odpowiedź do 20 sekund
– Pytania dostępne w języku polskim
– Dodatkowe raporty z opisem talentów, ich powiązaniami i listą działań, które możesz podjąć, żeby dalej rozwijać talenty
– Bezpłatny (5 top mocnych stron)
– 100 pytań
– Brak ograniczenia czasowego na odpowiedź
– Pytania niedostępne w języku polskim
– W wersji darmowej dostęp tylko do krótkiej informacji o każdej z mocnych stron; po wykupieniu dostępu otrzymujesz dodatkowe raporty

TEST TALENTÓW ZA DARMO: HIGH 5 

Test talentów za darmo High 5 świetnie sprawdzi się do szybkiego określenia twoich 5 najmocniejszych stron. 

Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby maksymalnie wykorzystać wiedzę o swoich mocnych stronach, to warto rozważyć wykupienie płatnej wersji High 5 lub testu talentów Gallupa. Uważam, że w obu przypadkach ta inwestycja się zwróci, bo przełoży się na twoją produktywność i skuteczność.

Zrobiłaś test talentów za darmo High 5? Podziel się z nami swoimi wynikami i napisz w komentarzu, co sądzisz o tym teście!

Pin It on Pinterest

Share This