Jakiś czas temu pisałam o bezpłatnych testach osobowościowych i jest to jeden z najczęściej czytanych wpisów na moim blogu. Potwierdza to, że lubimy różnego rodzaju testy, quizy i zabawy pozwalające odkryć, to co w nas najlepsze.

Testy są doskonałym narzędziem wpierającym na ścieżce zawodowej.  Na rynku dostępne są profesjonalne testy diagnozujące naturalne predyspozycje. Poniżej opisuję 4 testy, które pomogą ci w karierze. Każdy test jest inny:

 • Test Gallupa – Clifton StrengthsFinder pomoże Ci odkryć twoje talenty
 • FRIS pomoże ci poznać twój styl myślenia i działania
 • Reiss Motivation Profile zbada, gdzie ukrywa się twoja motywacja
 • DiSC pomoże ci lepiej zrozumieć sposób twojego zachowania

To są profesjonalne, sprawdzone testy, więc wszystkie są płatne. Jeśli interesują cię bezpłatne testy, przeczytaj mój wpis o bezpłatnych testach osobowościowych.

Linki do stron z testami i raportami znajdziesz pod słowami pogrubionymi i zaznaczonymi na różowo.

4 PROFESJONALNE I SPRAWDZONE TESTY:

TWOJE TALENTY: TEST GALLUPA – CLIFTON STRENGTHSFINDER

Test StrengthsFinder, zwany też Testem Gallupa, to jeden z najbardziej znanych testów pozwalający odkryć mocne strony. Do tej pory przetestowało się ponad 16 milionów osób.

Twórcą testu był Don Cliffton — prezes Gallupa, który w 2001 roku wydał książkę Now, Discover Your Strengths. Książka stała się bestsellerem w USA. W 2007 wydano nową wersję książki — StrengthsFinder 2.0, która jest jedną z najlepiej sprzedających się książek wszechczasów.

Test powstał na bazie wywiadów przeprowadzonych przez organizację badawczą Gallup z profesjonalistami z różnych dziedzin. Po przepytaniu ponad 1,7 miliona osób odkryto 34 unikalne talenty.

Według autora książki, każdy dorosły posiada pewne stałe cechy — mocne strony osobowościowe. Te mocne strony, zwanymi przez Gallup talentami, ułatwiają w znaczący sposób rozwijanie umiejętności i osiąganie doskonałości w określonych obszarach. Każdy z nas ma 5 wiodących talentów — naturalnych wzorców myślenia, działania i odczuwania.

Talenty są podzielone na 4 główne grupy: talenty strategiczne, związane z budowaniem relacji, talenty wykonawcze i związane z wpływaniem na innych.

Na liście talentów znajdziesz takie ciekawe talenty jak Czar, Zbieranie czy Kontekst. Test Gallupa zdecydowanie przełamuje schemat, w którym talenty łączy się tylko ze zdolnościami artystycznymi. Tutaj znajdziesz listę wszystkich 34 talentów Gallupa z opisem (po angielsku).

JAK WYGLĄDA TEST TALENTÓW GALLUPA

Test dostępny jest online i składa się z 177 pytań. Każde pytanie składa się z 2 stwierdzeń i w ciągu 20 sekund musisz zaznaczyć na skali, z którym stwierdzeniem się zgadzasz. Test dostępny jest w języku polskim, natomiast strona zakupu oraz wszystkie raporty są w języku angielskim.

Po zrobieniu testu otrzymasz od razu raport o twoich 5 wiodących talentach. W raportach otrzymujesz m.in. opisy każdego talentu i ćwiczenia do dalszego rozwoju tych talentów. Otrzymujesz również spersonalizowany opis talentów, w którym znajdziesz informacje, jak twoje wiodące talenty współgrają ze sobą. Ten raport pozwoli ci lepiej zrozumieć, jak poszczególne talenty wpływają na sposób, w jaki myślisz, działasz i odczuwasz.

Możesz również wykupić dostęp do raportu, który pokaże, jak układają się na liście pozostałe talenty. Jednak samo odkrycie 5 talentów daje tak wiele możliwości do pracy z nimi, że na początek zupełnie wystarczy.

Test StrengthsFinder świetnie przydaje się, jeśli masz trudności z określeniem swoich mocnych stron. Samo uświadomienie sobie, że posiadasz nie jeden, a pięć talentów doskonale podbudowuje wiarę w siebie. Test będzie najbardziej pomocny w sytuacji, kiedy chcesz poprawić swoją produktywność w pracy. Test opisuje, w jaki sposób zazwyczaj działasz i w jakich obszarach znajdują się Twoje silne strony.

TWÓJ STYL MYŚLENIA I DZIAŁANIA: FRIS

FRIS to całkowicie polskie narzędzie do diagnozowania sposobu myślenia i działania. Autorem modelu FRIS jest Anna Samborska-Owczarek.

Większość testów czy narzędzi diagnostycznych najczęściej wykorzystywanych w Polsce bazuje na koncepcji typów osobowości Carla Gustava Junga. Natomiast FRIS opiera się na teoriach i modelach psychologii poznawczej.

Model FRIS oparty jest na 4 perspektywach poznawczych, które tworzą skrót FRIS:

 • Faktów
 • Relacji
 • Idei
 • Struktury

FRIS bada jakie informacje uznajesz za ważniejsze – czy najpierw sprawdzasz, jakie są fakty, czy raczej kierujesz się relacjami z osobami, które uczestniczą w nowej sytuacji?

Jest to szczególnie ważne w nowych sytuacjach, kiedy nie możesz odwołać się do swojego doświadczenia. W takich przypadkach reagujemy w typowy dla siebie sposób. I właśnie FRIS daje nam odpowiedź, jaki to jest sposób.

FRIS bada nie tylko styl myślenia, ale również styl działania. Styl myślenia opisuje, w jaki sposób naturalnie reagujesz. Natomiast styl działania uzupełnia styl myślenia poprzez doświadczenie, wartości, preferencje i przyzwyczajenia.

Styl myślenia jest trwały i wskazuje na twoje naturalne predyspozycje. Styl działania może się zmieniać w trakcie życia. Połączenie stylu myślenia ze stylem działania może dać cenne wskazówki przy podejmowania decyzji zawodowych. Dzięki poznaniu, w jaki sposób myślisz i działasz, możesz wybrać pracę, która będzie wspierać te dwa style i da ci możliwość szybszego rozwoju.

JAK WYGLĄDA TEST FRIS

Test FRIS dostępny jest online i składa się z 76 pytań jednokrotnego wyboru oraz 3 pytań podsumowujących. Po wykonaniu testu otrzymujesz 20 stronicowy raport indywidualny. W raporcie jest dokładny opis twojego stylu myślenia i działania, wskazówki i wiele pomocnych informacji na temat obu twoich stylów.

Dzięki FRIS możesz łatwo określić, w jakiej pracy możesz być najskuteczniejsza. Raport wyników pokazuje, na jakim etapie procesu pracy najchętniej się angażujesz. Dostaniesz informacje, czy jest to na przykład etap tworzenia nowego projektu, czy zbieranie informacji i przygotowywania. A może będzie to już etap, kiedy nowy projekt trzeba tylko wdrożyć.

FRIS na pewno świetnie się sprawdzi w budowaniu zespołów i poprawieniu komunikacji między poszczególnymi osobami. W raporcie FRIS otrzymujesz gotowe wskazówki, jak twój styl myślenia może skuteczniej komunikować się z innymi stylami.

 

TWOJA MOTYWACJA: REISS MOTIVATION PROFILE

Reiss Motivation Profile to test, który pomoże ci zbadać twoje główne motywatory życiowe. Test został opracowany przez profesora Stevena Reissa – eksperta w dziedzinie psychiatrii i psychologi klinicznej. Profesor Reiss wyodrębnił 16 potwierdzonych naukowo impulsów, które motywują ludzi do działania. Każdy z nas jest motywowany w różnym natężeniu przez te 16 motywatorów.

Test Reiss Motivation Profile jest jedynym testem motywacji opartym na badaniach naukowych.

16 motywatorów według Stevena Reissa to: Władza, Rewanż, Porządek, Uznanie, Rodzina, Piękno, Status, Spokój, Honor, Gromadzenie, Ciekawość, Aktywność, Niezależność, Kontakty Społeczne, Jedzenie i Idealizm. Tutaj przeczytasz opisy wszystkich motywatorów życiowych.

Dzięki testowi możesz dowiedzieć się, jakie wartości są dla ciebie najważniejsze oraz co motywuje cię do działania. To test, który wskaże, jakie są twoje naturalne mocne strony. Test może dać ci cenne informacje, jeśli rozważasz nową ścieżkę kariery. Wyniki testu mogą również przydać się, gdy masz problemy z realizacją celów lub chcesz poprawić swoje umiejętności porozumiewania się z innymi.

Test składa się z 128 pytań i zajmuje około 25 minut. Test dostępny jest online. Po zrobieniu testu otrzymasz 49-stronicowy raport ze szczegółowym omówieniem twoich wyników. Dodatkowo w raporcie otrzymasz wskazówki, nad czym możesz popracować. Dla ułatwienia pracy otrzymujesz ćwiczenia, które możesz samodzielnie wykonać.

Ze strony możesz ściągnąć fragment przykładowego raportu, który otrzymasz po zrobieniu testu. Na stronie znajdziesz też opinie osób, które wykonały ten test.

 

TWÓJ SCHEMAT ZACHOWANIA: DISC

DiSC jest jednym z najbardziej znanych testów na świecie. Ten test jest bardzo często wykorzystywany przez duże firmy w rekrutacji, budowaniu zespołów, sprzedaży i poprawie komunikacji w organizacjach.

DiSC jest oparty na czterech schematach zachowań ludzkich:

 • D – Dominujący (dominacja)
 • I – Inspirujący (wpływ)
 • S – Spokojny (stałość)
 • C – Cierpliwy (sumienność)

Test DiSC składa się z 28 pytań, na które odpowiadasz, wybierając najbardziej lub najmniej opisującą cię odpowiedź.

DISC bada, który styl zachowania dominuje u ciebie. Czasami jest to tylko jeden styl, a czasami jest ich więcej. Poznanie własnego stylu zachowania pozwali ci lepiej zrozumieć siebie. Dzięki DiSC poznasz, jak zachowujesz się w codziennych sytuacjach i jak reagujesz na stres. Dowiesz się również, jak podejmujesz decyzje, czy chętnie podejmujesz inicjatywę i jak radzisz sobie z zadaniami i problemami.

Świadomość swojego stylu zachowania poprawi też twoje relacje w zespole. Jeśli zarządzasz zespołem, łatwiej będzie ci zrozumieć zachowania i zapobiegać ewentualnym konfliktom. DiSC szczególnie dobrze sprawdza w zespołach sprzedażowych, ponieważ bada umiejętności rozwijania relacji z klientami i wewnątrz zespołu.

Który z testów najbardziej Cię zainteresował?

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This