Jak wybić się w pracy, gdy jest się cichą, spokojną osobą, lubiącą raczej obserwować niż wkraczać z impetem do akcji? Jakie są mocne strony introwertyka, które można wykorzystać w pracy?

Mocne strony ekstrawertyków są oczywiste – są lepiej widoczni, podejmują szybkie decyzje i preferują działanie niż zastanawianie się, czy w ogóle warto działać. Dzięki temu podejmują o wiele więcej prób, co zwiększa ich prawdopodobieństwo sukcesu. Po ewentualnych porażkach szybciej przechodzą do porządku dziennego i chętniej podejmują kolejną próbę.

Różnice w zachowaniu introwertyków i ekstrawertyków świetnie opisał Arnie Kozak w książce “Siła introwersji”:

“Chris Cooper przeprowadził badania z udziałem introwertyków i ekstrawertyków. Odkrył, że introwertycy ukierunkowani są na sprawdzanie, dlatego w zadaniach eksperymentalnych popełniali mniej błędów niż impulsywni ekstrawertycy, którzy są ukierunkowani na reagowanie. Gdy introwertyk popełni błąd, zwalnia, ekstrawertyk zaś przyśpiesza – wystawiając się na kolejne błędy, ale też kolejne okazje.”

Sama jestem introwertykiem, więc wiem, jak trudno przebić się w zespole, gdzie są sami ekstrawertycy. Uważam, że najlepszym sposobem na pokonanie tych trudności jest dobre rozpoznanie swoich mocnych stron. Wiedząc, jak przydatne są mocne strony introwertyka w pracy, łatwiej jest pokazać innym, jaką wartość wnosisz do zespołu lub organizacji.

 

Mocne strony introwertyka

 

Mocne strony introwertyka czasami trudno dostrzec na pierwszy rzut oka, bo ujawniają się na dalszych etapach pracy. Bardzo często te mocne strony leżą w sferze intelektualnej – w myślach, sposobie analizowania i przetwarzania informacji, które trudno dostrzec drugiej osobie. Nie widzimy procesu myślenia, czy tworzenia nowych pomysłów i nie ma jeszcze działania, więc dla osoby z zewnątrz nic się nie dzieje.

Dodatkowo proces zastanawiania się nad różnymi opcjami, badania problemu pod różnymi kątami wymaga czasu, co trochę utrudnia szybkie zaprezentowanie mocnych stron nowo poznanej osobie. Nie umniejsza to jednak wartości, jakie mocne strony introwertyka wnoszą do pracy:

Kreatywność – duża wrażliwość introwertyków wspiera kreatywność, pomysłowość i pobudza inspirację. Kreatywność potrzebuje ciszy i odosobnienia – większość wielkich dzieł powstała w samotności. Dlatego warunki, które preferują introwertycy, czyli cisza i spokój sprzyjają tworzeniu np. innowacyjnych koncepcji i niestandardowych rozwiązań. Tworzenie czegoś zupełnie nowego wymaga też czasu, cierpliwości i wytrwałości, których nie brakuje introwertykom.

Doskonała umiejętność obserwowania zachowań, sytuacji, zjawisk – Introwertycy zanim podejmą akcję, lubią stanąć z boku, poprzyglądać się, zrozumieć sytuację i dopiero zacząć działać. Dzięki temu decyzje i działania introwertyków są przemyślane i rozważne. Takie podejście sprzyja dostrzeganiu możliwości, ale również przewidywaniu przeszkód. To pozwala przygotować się na ewentualne trudności jeszcze przed podjęciem działania i ułatwia dostosowanie się do nowej sytuacji.

Predyspozycje do analizowania różnych aspektów – zarówno dotyczących pracy, jak i życia prywatnego. Introwertycy łatwiej radzą sobie ze skomplikowanymi problemami, bo poświęcają więcej czasu na zgłębienie danego zagadnienia. Dzięki naturalnej tendencji do analizowania wszystkiego potrafią szybko zrozumieć motywy zachowań innych osób.

Zdolność krytycznego myślenia, które pomaga w rozwiązywaniu problemów. Introwertycy dzięki naturalnej preferencji do głębokiego zastanawiania się, mają łatwość wnikania w problem i zdolność dotarcia do sedna problemu. Potrafią rozpatrywać problemy z różnych perspektyw. Dzięki temu rozwiązania, które tworzą, są innowacyjne i praktyczne.

Umiejętność wnikliwego słuchania innych poprzez korzystanie z mocnych stron – obserwowania i analizowania informacji. Niektórzy introwertycy są szczególnie wyczuleni na emocje innych ludzi. Uważne słuchanie, nastawienie na potrzeby drugiej osoby, pomaga w budowaniu głębokich relacji.

Cierpliwość, która sprzyja staranności i wytrwałości – Introwertycy dzięki spokojnemu podejściu do problemów wypracowują w sobie cierpliwość. Potrafią dłużej skupić się na zadaniu czy problemie. Cierpliwość sprzyja również wykształceniu wytrwałości w dążeniu do celu. Introwertycy zdecydowanie cenią sobie jakość, a nie ilość – cierpliwość i wytrwałość pomaga im w dopracowaniu najmniejszych szczegółów.

mocne strony introwertyka 2

 

Mocne strony introwertyka w pracy

 

Mocne strony introwertyków mogą się przydać na etapie tworzenia nowych koncepcji, wizji lub projektów. Przydadzą się również na etapie analizowania szans powodzenia i przewidywania ewentualnych trudności w trakcie realizacji projektu. W sytuacji, gdy firma rozpatruje poważne inwestycje finansowe, mocne strony takie, jak: rozwaga, krytyczne myślenie, głęboka analiza i perspektywa mogą być bezcenne.

Introwertycy świetnie sprawdzają się w zawodach lub stanowiskach, gdzie trzeba wsłuchać się w potrzeby drugiej osoby, wymagające empatii i budowania głębokich, trwałych relacji.

Idealnie poradzą sobie też w pracy, gdzie klient potrzebuje dopracowanego i dopasowanego rozwiązania kompleksowego problemu.

Kosztem bardziej przemyślanych, rozważnych decyzji i rozwiązań jest czas. Introwertyk potrzebuje czasu na przetworzenie informacji.  Presja czasu nie sprzyja ani kreatywności, ani dobrym decyzjom czy sensownym rozwiązaniom. Dlatego ważne jest znalezienie dla siebie takich warunków w pracy, gdzie cenione są te mocne strony, a jednocześnie jest odpowiedni czas i przestrzeń na proces tworzenia, obserwowania czy analizowania.

 

Szukaj okazji do wykorzystywania i pokazywanie swoich mocnych stron

 

Oczywiście to nie jest tak, że do tych mocnych stron wyłączność mają tylko introwertycy 😉 Większość z nas nie zachowuje się przez cały czas jak typowy introwertyk czy ekstrawertyk. Są sytuacje, w których introwertycy podejmują szybkie decyzje, zdecydowane działania i swobodnie przedstawiają swoje pomysły. Tak samo ekstrawertycy potrafią docenić spokojne chwile w odosobnieniu i głębiej przemyśleć problem, zanim zabiorą się za działanie.

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na zachowanie zgodnie z naszymi naturalnymi preferencjami – zwłaszcza w pracy. Natomiast w sytuacji, gdy mamy swobodny wybór – wybierzemy zachowanie, które naturalnie wolimy. I w takich sytuacjach ujawniają się nasze introwertyczne lub ekstrawertyczne preferencje.

Dlatego świadomość mocnych stron może sprawić, że częściej będziesz z nich korzystać i łatwiej będzie ci je pokazać innym. Dzięki temu zaczniesz dostrzegać możliwości, w których lepiej wykorzystasz swoje mocne strony. To powinno ułatwić stworzenie takich warunków pracy, w których będziesz pracować w zgodzie ze swoimi naturalnymi preferencjami.

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie masz mocne strony charakteru, ściągnij sobie listę i wybierz te, które są najsilniejsze u ciebie:

 

Pin It on Pinterest

Share This