Co zrobić jeśli utknęłaś na swojej ścieżce kariery? Chciałabyś zmienić pracę lub stanowisko, ale nie bardzo wiesz, w jakim kierunku iść. Nie wiesz, czego chcesz lub przeciwnie – masz mnóstwo różnych pomysłów i nie wiesz, które wybrać. W takim momencie dobrze jest zacząć poszukiwania nowego kierunku od samego początku – czyli od siebie samej. To, kim jesteś, co lubisz, czego nie lubisz, jakie masz zainteresowania i doświadczenia życiowe, ma duży wpływ na ścieżkę, którą sobie wybierzesz. Świetną pomocą w tych poszukiwaniach samej siebie mogą być testy osobowościowe.
KORZYŚCI, JAKIE DAJĄ TESTY OSOBOWOŚCIOWE
Wyniki testu pozwolą ci lepiej poznać twój charakter i zdolności. Im bardziej jesteś świadoma swoich własnych umiejętności, silnych stron oraz cech charakteru, tym łatwiej będzie ci znaleźć pracę, którą polubisz. Będziesz też wiedzieć jakie sytuacje mogą być dla ciebie wyzwaniem. Dzięki tej wiedzy będziesz mogła się lepiej przygotować na takie sytuacje lub po prostu ich unikać.
Testy osobowościowe dadzą ci wgląd w twoje automatyczne zachowania, wyuczone wzorce, które codziennie powtarzasz. To właśnie te wytarte ścieżki tworzone codziennie przez nasz mózg składają się na nawyki. Nasz indywidualny zbiór nawyków wpływa na kształt naszej osobowości. Kiedy dostrzeżesz te wzorce w wynikach testu, to łatwiej będzie ci nad nimi zapanować lub zmienić.
Testy osobowościowe pozwolą ci również lepiej zrozumieć zachowanie innych ludzi. Robiąc testy osobowościowe, poznajesz różne typy osobowości i zaczynasz je rozróżniać wśród osób, które cię otaczają. Wiedząc, co dany typ osobowości lubi, łatwiej jest pracować z taką osobą, a nawet przewidzieć jak może zachować się w danej sytuacji.
Poniżej znajdziesz 3 najbardziej znane testy osobowościowe. Wszystkie testy są darmowe.
3 DARMOWE TESTY OSOBOWOŚCIOWE
#1 Test osobowości – MBTI (Myers & Briggs Type Indicator)
Najbardziej rozpowszechnionym testem jest MBTI, czyli Myers-Briggs Type Indicator – wskaźnik psychologiczny, który służy do określania typu osobowości. Co roku ten test przechodzi ponad 2 miliony ludzi. Test jest bardzo często wykorzystywany przez firmy w procesie rekrutacji, a także na różnego rodzaju szkoleniach zawodowych.
Test powstał na koncepcji Carla Gustava Junga, który wprowadził podział ludzi na introwertyków i ekstrawertyków. Dodatkowo wyróżnił jeszcze 4 funkcje osobowości, które stanowią pary przeciwieństw: percepcja – intuicja oraz myślenie – odczuwanie.
Według Junga w każdej parze dominuje jedna z funkcji osobowości. Te dominujące funkcje (np. introwertyzm, intuicja i odczuwanie) są stałe dla każdego człowieka i składają się na typ osobowości.
Na podstawie koncepcji Junga w 1938 roku został stworzony pierwszy test osobowości. Kilka lat później Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs poszerzyły test o czwarty wymiar, czyli ocenianie – obserwacja. W ten sposób powstało 16 typów osobowości, które określane są czteroliterowym kodem. Kod powstał od pierwszych liter angielskich słów opisujących 4 wymiary osobowości (Extraversion – Introversion, Sensing – iNtuition, Thinking – Feeling, Judging – Perceiving).
Cztery wymiary osobowości wg MBTI
Te 4 wymiary osobowości nazywane są czterema preferencjami lub naturalnymi skłonnościami i dzielą się na:
- Źródło energii życiowej – czy czerpiesz energię ze świata wewnętrznego (introwertyzm) czy ze świata zewnętrznego (ekstrawertyzm)?
- Sposób przyswajania informacji – czy zdobywasz informacje poprzez zmysły (odczuwanie) czy poprzez intuicję?
- Sposób podejmowania decyzji – podejmujesz decyzje, kierując się sercem czy rozumem?
- Styl życia – preferujesz styl życia zorganizowany (ocenianie) czy spontaniczny (obserwacja)?
Preferencje, które dominują w twojej osobowości, wyznaczają jeden z 16 typów osobowości. Żaden z typów nie jest ani gorszy, ani lepszy od innych. Każdy typ jest inny i ma swoje mocne i słabe strony.
Co ważne, typ osobowości MBTI nie jest stały ani zdeterminowany genetycznie. Jest traktowany jako wypadkowa cech wrodzonych i nabytych. Wyniki testu mogą przydać się w rozwoju osobistym i zawodowym – można szybko określić silne strony i te, nad którymi można jeszcze popracować.
Darmowy test możesz zrobić na tej stronie: 16 typów osobowości
Więcej informacji oraz ciekawe infografiki na temat każdego typu osobowości możesz znaleźć na tej tablicy Pinterest
#2 Test osobowości – Enneagram
Drugim bardzo popularnym testem jest Enneagram. Jest to system 9 typów osobowości, które oparte są na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy. Co ciekawe, system ten nie tylko charakteryzuje typy osobowości, ale również związki między nimi. Z tego powodu Enneagram często jest wykorzystywany przez firmy do budowania i szkolenia zespołów. Test ten pozwala lepiej wykorzystać zdolności osób w zespole i określić, pomiędzy jakimi typami osobowości mogą pojawić się ewentualne problemy. Poznanie innych typów osobowości na pewno też pomoże lepiej zrozumieć zachowanie osób w zespole.
Enneagram zakłada, że każdy człowiek posiada tylko jeden typ osobowości, który rozwija się w dzieciństwie i nie zmienia się później. Ten typ osobowości podlega jednak wpływom 2 innych z okręgu, które ujawniają się podczas różnych sytuacji (np. pod wpływem stresu).
Typy osobowości według Enneagramu
Podstawowe typy osobowości wg Enneagramu:
- Perfekcjonista
- Dawca
- Wykonawca
- Indywidualista
- Obserwator
- Lojalista
- Entuzjasta
- Szef
- Mediator
Darmowy test Enneagram i opisy dotyczące każdego typu osobowości oraz ich stylów pracy znajdziesz tutaj: Enneagram
#3 Test osobowości NEO-FFI (Skrócona wersja NEO-PI-R – Wielkiej Piątki)
Mimo że 2 poprzednie testy są bardzo popularne i stosowane przez duże firmy na całym świecie, to są często krytykowane. Najczęstsze zarzuty to zbytnia schematyczność i brak badań naukowych potwierdzających teorię Enneagramu oraz niedokładność i ograniczenia testu MBTI.
Za najbardziej wiarygodny jest uważany test NEO-PI-R, który opiera się na modelu 5 czynników osobowości (tzw. Big Five – Wielka Piątka). W tym teście osobowość jest określona bardziej precyzyjnie, bo przez 5 czynników (test MBTI obejmuje tylko 4 czynniki). Wyniki testu podają ci dokładne dane na temat twoich głównych 5 cech osobowości.
Test jest uznawany przez wielu psychologów i pozwala określić, jak dana osoba reaguje w określonych sytuacjach oraz jak jest odbierana przez innych. Test NEO-PI-R zawiera aż 240 pytań, więc w 1989 roku została stworzona skrócona wersja tego testu.
Ten test pomoże ci poznać siebie dokładniej, jednak w przeciwieństwie do MBTI nie poda ci listy prawdopodobnych zainteresowań. Będziesz musiała sama je znaleźć na podstawie wyników testu w kategoriach otwartości na doświadczenie i ekstrawersji. Na podstawie procentów przypisanych do każdej cechy dowiesz się więcej o swoim zachowaniu i wyuczonych wzorcach.
Wielka Piątka czynników osobowości
Test Wielka Piątka (Big Five) obejmuje 5 pięć czynników osobowości:
1. Neurotyczność (podatność na doświadczanie negatywnych emocji)
2. Ekstrawersję (aktywność w kontaktach społecznych z innymi)
3. Otwartość na doświadczenie (ciekawość świata i otwartość na nowości)
4. Ugodowość (nastawienie do innych ludzi)
5. Sumienność (stopień zorganizowania, motywacja i wytrwałość)
Darmowy test NEO-FFI możesz zrobić na tej stronie – musisz jednak podać adres email, na który otrzymasz wyniki testu (nie trzeba wypełniać pól “imię i nazwisko”).
Test NEO-FFI bez podawania adresu mailowego możesz zrobić tutaj – niestety jest dostępny tylko w języku angielskim.
ZRÓB TESTY OSOBOWOŚCIOWE I ZNAJDŹ DOPASOWANĄ PRACĘ
Warto poznać lepiej swoje cechy osobowości, temperament i predyspozycje, ponieważ udowodnione jest, że praca dopasowana do naszych cech daje więcej satysfakcji.
Żaden test oczywiście nie jest w stanie uchwycić całej złożoności twojej osobowości. Każda osoba jest wyjątkowa i nie jest łatwo zaszufladkować ludzi w kilka prostych kategorii. Każdy z nas ma inne doświadczenie życiowe, inaczej był wychowywany, w różnym środowisku, itd. To wszystko ma wpływ na to, kim jesteśmy i jakie cechy osobowości posiadamy. Twoje wyniki testu mogą też różnić się w zależności od tego, w jakim punkcie życia aktualnie się znajdujesz.
Poproś kogoś bliskiego o spojrzenie na twoje wyniki. Ktoś, kto cię dobrze zna, może spojrzeć z dystansem na wynik, jakie dały testy osobowościowe. Zapytaj się, co według tej osoby się zgadza, a co nie i dlaczego tak uważa. Myślę, że sama dyskusja na temat wyników może dać ci więcej informacji o twoich cechach osobowości niż sam test.
Daj znać, czy dowiedziałaś się czegoś nowego o sobie 😉
Korzystałam z tych testów m.in na studiach, bardzo dobrze je zrobić, aby poszerzyć swoją wiedzę na swój własny temat, sprawdzić jakie są nasze mocne strony i czy nasze wyobrażenie pokrywa się z rzeczywistością. Bardzo ciekawym testem jest też Test Gallupa – można z niego wynieść wiele cennych informacji 🙂
Dokładnie! Tak jak napisałaś – warto poszerzyć wiedzę o sobie testami osobowości, ale w mądry sposób poprzez weryfikację z rzeczywistością. Swoją drogą to ciekawe źródło wiedzy o tym, jakie mamy przekonania o sobie.
Test Gallupa znam, uwielbiam i też polecam 🙂 Znajomość własnych top 5 z testu Gallupa, może w pozytywny sposób podkręcić nasze codzienne działania – zwłaszcza w sferze zawodowej (choć nie tylko). No i dać wskazówki, gdzie może się kryć nasze flow 😉
teraz z wynikiem:-)
Ja też zrobiłam B5T i nie jestem pewna wyników oraz odniesienia. Wygląda na to, że każą cechę mam “na maksa” w stosunku do normy. Jeśli dobrze rozumiem…
Ja też zrobiłam B5T i nie jestem pewna wyników oraz odniesienia. Wygląda na to, że każą cechę mam “na maksa” w stosunku do normy. Jeśli dobrze rozumiem…
https://uploads.disquscdn.com/images/93adde6e62366b288fc8e1c9f90f71ec2388543de5c33863120aee0792bc7a1b.png
Czy jest jakaś szansa, na odpowiedź? Czy artykuł się przedawnił:-)? Dziękuję:-)
Yes, yes 😉 Przepraszam Cię najmocniej, że dopiero teraz odpowiadam!
No właśnie test jest darmowy i dla wszystkich, ale niestety wyniki są tak przedstawione, że jeśli nie jesteś psychologiem to ciężko je samemu zinterpretować. Niestety to chyba jedyny test BIG 5 dostępny online za darmo po polsku.
Wracając do Twoich wyników – jeśli korzystałaś z testu, który był podlinkowany w artykule to najlepiej będzie jeśli spojrzysz na wyniki w tabeli “norma”. Nazwa jest trochę myląca – tu chodzi o natężenie danej cechy na poszczególnych skalach. Tutaj to natężenie jest przedstawione od 1 do 10. Procenty w tabeli obok pokazują, jak Twoje wyniki wypadają na tle wyników innych osób, które zrobiły test.
U Ciebie wysoko wypadły 2 cechy: ekstrawersja i sumienność. Od razu powiem, że jeśli wynik wyszedł “wysoko” lub “nisko” wcale nie oznacza, że, coś jest z Tobą nie tak. Chodzi tylko o to, że dana cecha np. ekstrawertyzm jest silną cechą Twojej osobowości. Wynik 8 na skali ekstrawertyzmu oznacza, że prawdopodobnie jesteś osobą bardzo aktywną, energiczną, towarzyską, rozmową, śmiałą i asertywną 🙂
Wynik 8 na skali sumienność oznacza, że jesteś osobą bardzo zorganizowaną, staranną, dokładną i efektywną w tym co robisz, a także systematyczną i obowiązkową
Wynik 3 na skali neurotyzm oznacza, że prawdopodobnie jesteś pewna siebie, może lubisz odrobinę adrenaliny i ryzyka w życiu. Osoby, które mają niskie wyniki na tej skali mogą być odważne, rzadziej się martwią i mają mniej wątpliwości.
Wynik 4 na skali ugodowość oznacza, że umiarkowanie przejmujesz się innymi i ich problemami, możliwe, że inne osoby postrzegają cię jako osobę chłodną i nieufną w niektórych sytuacjach. Wynik 4 oznacza umiarkowane natężenie tej cechy, co oznacza, że twoje nastawienie do ludzi może być zależne od sytuacji – czasami jesteś pozytywnie nastawiona, a czasami negatywnie.
Wynik 6 na skali otwartość oznacza, że prawdopodobnie raczej jesteś otwarta na próbowanie nowych rzeczy, kreatywna, otwarta na nowe wyzwania i chętnie myślisz o abstrakcyjnych ideach, koncepcjach czy pomysłach. Chociaż mogą się też zdarzać takie sytuacje, kiedy niezbyt cieszysz się na zmiany lub próbujesz czegoś nowego.
To tak w duuużym skrócie, ale mam nadzieję, że choć trochę Ci coś rozjaśniłam. W każdym razie nie ma powodów do niepokoju – wszystko z Twoją osobowością w porządku 😉 Ciekawa jestem, na ile odnajdujesz się w tym opisie?
Ojej, bardzo, bardzo dziękuję za tak obszerne, spersonalizowane wyjaśnienie i poświęcony na to czas (tym bardziej, że zupełnie za darmo). Naprawdę jestem bardzo wdzięczna:-)
Jeśli chodzi o to, jak się odnajduję:
– ekstrawertyzm – tak! Ale tylko jeśli czuję się bezpiecznie i “u siebie” (np. w firmie, w której pracowałam naście lat byłam duszą towarzystwa i miałam niezłe flow, czyt. “jechałam” na nieskrępowanej kreatywności i otwartości, co wiele wnosiło do organizacji). Ale tam gdzie jestem krótko, czasem nie zdążę się rozkręcić i nic wartościowego nie powstaje;
– sumienność – tak! To moja naturalna skłonność (i jeśli muszę ją ograniczyć – mam dyskomfort:-) );
– neurotyzm – hmmm… mam mnóstwo wątpliwości, dylematów, łatwo wybić mnie ze wspomnianej pewności siebie (choć może tego nie pokażę); często podejmując decyzje, naradzam się z milionem osób, sprawdzam wcześniej, jak co na kogo wpłynie, jakie ktoś ma nastawienie, oczekiwania, chęci (czasem mam aż za dużo danych, by zdecydować).
Ciekawa i ważna dla mnie była wzmianka o tym, że ludzie mogą mnie postrzegać jako chłodną. Rzeczywiście może tak być. Nie lubię, jak w pracy ktoś “wyskakuje” ze swoimi historiami priv, okazuje bezradność, nie umie, nie może… Przyda mi się też spostrzeżenie dot. otwartości: czasem lubię zmiany, czasem nie.
Jestem właśnie w momencie zmiany (chyba moja niska ugodowość nie pozwoliła mi na kontynuowanie współpracy z moim pracodawcą:-)), dlatego wszystko to bardzo mi się przyda. Raz jeszcze serdecznie dziękuję. I pozdrawiam:-)
Zrobiłem wielką piątke i nic z tego noe rozumie. A interpretacja sms nie obsluguje mojej sieci… https://uploads.disquscdn.com/images/64f3f0f47d67dd7e6c0b1a0539c3a746ffd59c4ca67d9b87bfa2e517978fb33b.png
Te kolorowe kropeczki wskazują natężenie każdej cechy. I tak neurotyczność na poziomie 4 wskazuje wynik trochę poniżej średniej, czyli umiarkowane natężenie. To może oznaczać, że jesteś osobą stabilną emocjonalnie, dobrze radzisz sobie ze stresem, spokojnie reagujesz na większość sytuacji, jesteś pewny siebie, nie masz tendencji do zamartwiania się.
Ekstrawersja na poziomie 1 może sugerować, że niechętnie wchodzisz w interakcje z innymi – wolisz swoje towarzystwo, zajęcia i aktywności, które możesz wykonywać bez udziału innych osób. Osoby z ekstrawersją na niskim poziomie są małomówne, zdystansowane, mają predyspozycje do refleksji, są spokojne, lubią przemyśliwać sprawy, nie przepadają za byciem w centrum uwagi.
Otwartość na nowe doświadczenia na poziomie 1 może oznaczać niechęć do próbowania nowych rzeczy, preferowania ustalonych reguł, zasad, porządku. Takie osoby nie przepadają za zmianami i z dystansem podchodzą do nowych pomysłów. Lubią za to rutynę, cenią bezpieczeństwo i stabilizację.
Ugodowość dotyczy zorientowania na potrzeby innych. 3 na skali może oznaczać, że jesteś mniej wrażliwy na potrzeby innych. Być może łączy się to z inną cechą, czyli niską ekstrawersją, co oznacza, że pobierasz energię ze świata wewnętrznego, więc nie czujesz potrzeby wchodzenia w interakcje z innymi. Natężenie tej cechy na tym poziomie może wskazywać na umiarkowane zainteresowanie uczuciami i problemami innych osób.
Sumienność na poziomie 6 może sugerować, że jesteś zorientowany na zadania, lubisz planować i organizować swoją pracę. Sumienność powyżej średniej wskazuje, że nie masz problemów z osiąganiem celów i wykonywaniem zadań.
To tak w telegraficznym skrócie, ale mam nadzieję, że ten komentarz trochę rozjaśnił wyniki testu. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania to daj znać.
Oczywiście jest to tylko test, także wyniki trzeba jeszcze zweryfikować z rzeczywistością 😉 Poobserwować się w różnych sytuacjach, zapytać 2-3 bliskie osoby, co sądzą o tych wynikach. Niby znamy siebie najlepiej, ale każdy z nas ma tzw. “ślepe punkty”, których nie dostrzegamy – dlatego dobrze jest weryfikować wyniki testów z innymi osobami, które dobrze nas znają 😉
Dziękuje za odpowiedź 🙂 Powiem szczerze że zrobiłem wiele testów tego typu, z tym że ten był dla mnie nowością. Oczywiście ten jak i poprzednie snują podobne prognozy co do mojej psychologii. Zastanawiam się tylko czy zaburzenia osobowości to poważna sprawa. Pozdrawiam.
Jeśli w innych testach powtarzają się podobne motywy, a Twoi bliscy to potwierdzają i Ty sam masz takie odczucia, no to jest duże prawdopodobieństwo, że te cechy mogą być dla Ciebie charakterystyczne 😉
Nie ma tu żadnych zaburzeń, więc spokojnie 😉 – raczej spójrz na te wyniki i wyniki innych testów, które zrobiłeś z perspektywy swoich mocnych stron. Zobacz ile masz świetnych mocnych stron, które możesz wykorzystać w różnych sytuacjach w życiu. Jestem pewna, że zrobisz z nich dobry użytek 😉
Robiłam pierwszy test bardzo dawno temu i jestem najpospolitszym typem – obrońcą. Ze zdziwieniem dowiedziałam się też, że jestem introwertyczką, chociaż dla mojej przyjaciółki ta cecha była oczywista. Podoba mi się Twój artykuł, muszę zrobić wszystkie testy. Chętnie czegoś się z nich dowiem, bo jestem na rozdrożu zawodowym. Może rzeczywiście warto się zastanowić, czy wyniki będą pasowały do CV. Pozdrawiam. 🙂
Fajnie wykonać takie testy, choćby po to by odczarować je sobie. A przy okazji można się trochę dowiedzieć o sobie albo potwierdzić to co już wiemy 🙂
Jestem typem architekta? Wow cóż za ekskluzywna kategoria 🙂 A do tego idealistka. Oj nie ma lekko
Czasami wyniki potrafią zaskoczyć 😉 Pytanie, czy zgadzasz się z nimi? Jeśli tak, to jak w pozytywny sposób możesz wykorzystać te nowe informacje o sobie?
Zrobiłam dwa z podanych tu testów i nadziwić się nie mogę, że faktycznie trafiają w sedno. Ależ ja jestem wyjątkowa!
O to świetnie, że tak idealnie wpasowują się rzeczywistość 🙂 To też znaczy, że świetnie znasz siebie 🙂
Dwa pierwsze robiłam, ale nic już nie pamiętam! Muszę sobie gdzieś zapisywać te wyniki 🙂 A ten ostatni z ciekawości zrobię w wolnej chwili, bo 240 pytań to dość sporo 🙂
Linki, które umieściłam kierują do testu Neo-FFI w skróconej wersji 😉
Podobno testy powinniśmy powtarzać 3 razy w kilkumiesięcznym odstępie czasowym i wyciągnąć z wyników średnią 😉 Czasami wyniki mocno się różnią, jeśli przechodzimy duże zmiany życiowe. Warto zwrócić uwagę na powtarzające się motywy – to one powiedzą, jakie cechy są najsilniejsze.
Niesamowite! W takim razie zrobię sobie takie wyzwanie i będę zapisywać wyniki 🙂
Bardzo przydatny wpis, na pewno zrobię testy, dziękuję:)
Cieszę się bardzo, że wpis się przydał!
Dziękuję! <3
Bardzo proszę! 🙂
Rewelacyjny wpis:))na pewno skorzystam:) zetknęłam się z cv, na którym były umieszczane wyniki takich testów w ciekawej formie graficznej, co sadzisz o takim pomyśle?
Dziękuję Marzena <3
Jeśli chodzi o podawanie wyników testów w CV to chyba byłabym ostrożna – chodzi o to, żeby przemyśleć, czy te wyniki łączą się ze stanowiskiem na które aplikujemy. Poza tym dobrze zastanowić się, czy osoba, do której trafi nasze CV będzie umieć odczytać i zinterpretować te wyniki. Jeśli jest to zrobione w ciekawy i przejrzysty sposób – tak, że od razu wiadomo, o co chodzi, to może zwrócić uwagę w pozytywny sposób. To zależy też na jakie stanowisko i gdzie aplikujemy – jeśli jest to np. agencja reklamowa albo jakieś inne kreatywne miejsce, to na pewno będzie lepiej przyjęte niż gdzie indziej.
O, dzięki za to zestawienie! MBTI robiłam, ale pozostałe dwa jeszcze przede mną. Zapisuję w zakładkach do późniejszego zrobienia. 🙂
Bardzo proszę:) Te dwa pozostałe warto zrobić, zwłaszcza NEO-FFI, bo jest skróconą wersją testu uznawanego przez psychologów. Jeśli znasz angielski, to polecam też wersję angielską – wydaje mi się, że jest bardziej rozszerzony. Przy wypełnianiu tej wersji testu trzeba podać parę danych statystycznych, ponieważ wypełniając test wspierasz badania – na stronie testu jest więcej informacji na ten temat.
A słyszeliście o structogramie? Pierwszy raz spotkałam się z tym na szkoleniu u Kamili Rowińskiej. Nie robiłam go jeszcze, ale zamierzam to zrobić. Poczytajcie sobie o tym 🙂
Przyznam, że nie słyszałam o tym teście. Zaintrygował mnie i muszę poczytać o nim więcej. A czy ten test jest też dostępny dla indywidualnych osób?
Miałam robiony test MBTI, resztę muszę wypróbować. Jestem bardzo ciekawa wyników. Dziękuję, że podrzuciłaś miejsca, gdzie takie testy można zrobić online 🙂
Bardzo proszę:) Wszystkie są bezpłatne, więc można pobawić się w odkrywanie siebie 🙂
Ostatniego nie znałem. Musze go koniecznie zrobić 🙂 kiedyś pisałem o testach tutaj http://relacjeodnowa.pl/poznaj-swoje-mocne-strony/
O, nie widziałam tego filmiku o Enneagramie – muszę w wolniej chwili sobie obejrzeć.
Dzięki za link, zdecydowanie najlepszy z Twojego zestawienia to oczywiście Test Gallupa, którego jestem fanką 🙂 Nie chciałam, go tu polecać, bo jest płatny w innej walucie i do tego trzeba płacić kartą kredytową, a wiem, że to dla wielu osób może być problem.
Tak, film znalazłem przypadkiem szukając czegoś innego, ale jest bardzo cenny 🙂 Wiem, że karta kredytowa może odstraszać ale opisałem alternatywne metody płatności. Link zamieściłem w artykule przy teście gallupa 🙂
O, nie wiedziałam, że NEO-FFI jest dostępne online. Zawsze to jakaś alternatywa dla testów robionych metodą papier ołówek.
Ciekawy post 🙂
Dziękuję Emilia 🙂 Tak, jest dostępny ten test, chociaż przyznam, że ten w wersji angielskiej dał mi więcej informacji o wynikach.
Fajnie dowiedzieć się czegoś ciekawego o sobie 😉 Dziękuję za taki bogaty zbiór testów ;*
Bardzo proszę 🙂 Cieszę się, że moje zestawienie się przydaje 🙂
Uwielbiam tego rodzaju wpisy 🙂 Przydatne, a po za tym wszystko na dany temat zebrane w jednym miejscu 🙂
Cenny wpis – obecnie jestem na rozdrożu – w firmie osiągnęłam już wszystko, co mogłam osiągnąć i dlatego zastanawiam się nad zmianą nie tylko firmy, ale również kierunku w którym szłam do tej pory.
Dziękuję Justyna 🙂
Jeśli zastanawiasz się nad kolejnym krokiem to zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu o odkrywaniu własnej ścieżki kariery: https://monikajuniewicz.pl//nie-wiem-czego-chce-jak-odnalezc-sciezke-kariery/
Znajdziesz tam ćwiczenia, które pomagają w znalezieniu odpowiedzi na pytania związane z rozwojem zawodowym.
Duży wybót testów 🙂 Ciekawych rzeczy można się o sobie dowiedzieć 🙂
Tak, warto od czasu do czasu pobawić się w takie testowanie, żeby zweryfikować na ile dobrze znamy samych siebie.
Przy okazji różnych szkoleń robiłam tego typu testy. Najczęściej wynik mnie nie zaskakiwał, ale to wynika chyba z tego, że zawsze te tematy analizowałam. Uważam jednak, zwłaszcza przy obserwacji innych, że sprawdziany te wielu osobom potrafią uzmysłowić, w jakim kierunku podążają, z czego wynika ich zachowanie albo innych wobec nich, czemu są odsuwani w czasie projektów, itp. Warto raz na jakiś czas zrobić sobie taki test.
To prawda, jeśli dobrze znasz siebie, to wynik raczej nie powinien Cię zaskoczyć. A jednak mimo to, zawsze jak natrafię na jakiś nowy, nieznany mi test, to muszę go wypróbować z ciekawości 🙂
Świetny zbiór testów. 🙂 Miło będzie dowiedzieć się czegoś o sobie 🙂
Dziękuję 🙂 Czasami wynik idealnie do nas pasuje, ale zdarza się, że pojawia się też coś nowego i zaskakującego, coś co daje nam do myślenia.
Kiedyś robiłam testy, ale stwierdziłam w pewnym momencie, że co za dużo to niezdrowo. Wczoraj zrobiłam test polecany przez Ciebie: Enneagram. I wyszło mi 8w7 jak np towarzysz Stalin 😀 Zaczęłam się o siebie bać 🙂
Uwielbiam testy osobiwościowe! Generalnie testy i quizy, zawsze dowiem się czegoś nowego o sobie i przetestuję wiedzę o świecie:) super, że dołączyłaś tyle linków:)
Dziękuję:) Też bardzo lubię quizy – czasami zabawne rzeczy wychodzą :), ale to fajna zabawa na długie jesienne wieczory.
A może poznaj swoje rozmaite Alter Ego?
bardzo fajny pomysł na post i jesienne wieczory! 😉 wypróbuję na pewno.. który jest twoim ulubionym?
Zdecydowanie MBTI, między innymi dlatego, że jest dużo materiałów opisujących każdy typ osobowości. Dobrze jest przejrzeć opisy innych typów, żeby zrozumieć też zachowania innych:)
Rozwiązałam wszystkie trzy testy. Jestem otwartym na doświadczenia Einsteinem-Stalinem…. 😉 hmmmm…
Ciekawe połączenie 🙂 Mam nadzieję, że nie zmontujesz nam czegoś wybuchowego 😉
Super dzięki 🙂
Wezmę się za nie z ciekawości. Chociaż… jak się dowiem, że nie nadaję się do tego co robię..?
Na szczęście wynik testu nie jest wyrokiem 🙂 i nadal możesz robić, to co lubisz najbardziej. Sama najlepiej wiesz w czym czujesz się jak ryba w wodzie, co przychodzi ci z łatwością, a co sprawia trudności.
Znam takie osoby, które od razu przechodzą do wyników i wybierają ten, który według nich jest najbardziej z nimi zgodny 🙂 Przejrzyj sobie infografiki na Pinterest – może odnajdziesz swój profil bez testu 🙂
Ja pełno tych testów robiłam na studiach pedagogicznych. W sumie ciężko też było mi wykonywać je “uczciwie”, czasem nie wiemy, którą odpowiedź zaznaczyć i kierujemy się tym, by zaznaczyć jak lnajlepszą, by dobrze wypaść
To prawda, bardzo często zaznaczamy taką odpowiedz jaką chcielibyśmy udzielić, ale która nie do końca jest zgodna z prawdą, bo w rzeczywistości postąpilibyśmy inaczej. Myślę, że takie przekłamania często się w testach zdarzają 🙂 Dlatego dobrze jest pokazać wyniki zaufanej osobie – można dowiedzieć się jak inni nas postrzegają. Czasami takie rozmowy otwierają nam oczy na takie nasze cechy, na które w ogóle nie zwracaliśmy uwagi.
Zdecydowanie muszę i ja zrobić i to koniecznie wszystkie trzy 😉
Z ciekawości chyba zrobię sobie wszystkie 3 i porównam wyniki :). W pracy mieliśmy kiedyś robiony test, którego wynikiem było określenie nas kolorystyczne (niebieski, żółty, czerwony, zielony). Też coś z Jungiem to chyba ma wspólnego, ale nie pamiętam jak się nazywało. Bardzo podobne do Twojej pierwszej propozycji :).
Zaintrygowałaś mnie tym testem z kolorami 🙂 Muszę go wygooglać. Bardzo możliwe, że było powiązany z Jungiem – jego koncepcje przewijają się w wielu testach osobowościowych.
Mam to! http://www.insights.pl/ 🙂
Dzięki ogromne Olga, za wyszukanie. Nie znałam wcześniej tego testu, wygląda bardzo ciekawie. Muszę poczytać informacje na tej stronie, bo może przyda mi się ten test do pracy.