Chciałabyś znaleźć nową ścieżkę kariery – zmienić pracę, zawód, stanowisko, ale nie bardzo wiesz na jakie? Bardzo trudno jest odnaleźć ścieżkę kariery, gdy się nie wie, czego się tak naprawdę chce. Doskonale znam ten problem, bo sama przez to przechodziłam. Odkrycie własnej ścieżki wymaga czasu i pewnego wysiłku – testowania, sprawdzania i zadawania sobie mnóstwa pytań. Zobaczysz jednak, że ten wysiłek będzie się opłacać, a może też być ciekawym eksperymentem, który pozwoli ci lepiej siebie poznać.

Jeśli jesteś właśnie w takim punkcie swojego życia, kiedy zaczynasz się zastanawiać i szukać pracy, która da ci większe spełnienie zawodowe, to wiedz, że właśnie zaczyna się dla ciebie wyjątkowy czas. Kiedy zaczynamy zadawać sobie pytanie, co chcę robić w życiu, to dostajemy zaproszenie od samego życia do zmiany na lepsze.

Przyjmij to zaproszenie i przejdź razem ze mną kilka ćwiczeń, które pomogą ci odkryć, to co najbardziej chciałabyś robić w życiu. Wszystkie ćwiczenia możesz pobrać poniżej:

Odkrywanie własnej ścieżki jest jak buszowanie po zagraconym strychu. Nie rzucaj się jednak od razu na błyskotki – przyjrzyj się też tym niepozornym przedmiotom, które porzuciłaś wiele lat temu i zdążyły się już zakurzyć.

Zanim jednak zaczniesz przetrząsać twój własny strych, na którym zgromadziłaś całe swoje życiowe i zawodowe doświadczenie, wykształcenie i zainteresowania – zacznij od najważniejszych rzeczy.

TWOJE WARTOŚCI ZWIĄZANE Z PRACĄ

Punktem wyjściowym w szukaniu zajęcia, które przyniesie ci satysfakcję, jest określenie tego, co jest najważniejsze dla ciebie w życiu. Jakie są twoje 3 największe wartości w życiu? Twoje wartości są podstawą, na której zbudujesz pozostałe elementy związane z karierą.

Ważne jest, żebyś uwzględniła wartości, które są dla ciebie ważne ogólnie w życiu, nie tylko w pracy. Jeśli jedną z twoich 3 najwyższych wartości jest wolność i niezależność, to bez względu na zarobki i prestiż stanowiska nie będziesz szczęśliwa w pracy, w której nie będziesz mieć swobody decyzyjnej. Wartości wracają do nas jak bumerangi. Czasami wydaje się nam, że znaleźliśmy idealną pracę, a po opadnięciu euforii okazuje się, że wcale nie jesteśmy szczęśliwi, bo ciągle stajemy w konflikcie z naszymi wartościami.

Wartości pozwolą ci zrozumieć, co cię najbardziej motywuje w pracy. Te wartości mogą się jednak zmieniać w zależności od etapu życia, na którym teraz jesteś.

Przypomnij sobie wszystkie sytuacje w twojej pracy, kiedy czułaś się szczególnie sfrustrowana, niezadowolona.

Poszukaj też sytuacji, kiedy dobrze czułaś się w pracy, kiedy byłaś szczęśliwa. Czy przypominasz sobie też sytuację, kiedy musiałaś podjąć ważną decyzję? Co było wtedy dla ciebie najważniejsze?

Te sytuacje podpowiedzą ci, co jest dla ciebie najważniejsze, jakimi wartościami kierujesz się w życiu.

Zadaj sobie też pytanie o własne potrzeby związane z pracą. Czego najbardziej potrzebujesz w pracy, żeby dawała ci satysfakcję? Dlaczego akurat te potrzeby są dla ciebie najważniejsze?

IDEALNY DZIEŃ W PRACY

Jeśli już wiesz, co jest dla ciebie najważniejsze, to teraz czas na odrobinę marzeń. Poświęć dłuższą chwilę i spróbuj sobie wyobrazić, jak wyglądałby twój idealny dzień w pracy. Wyobraź sobie ten dzień od momentu, kiedy wstajesz z łóżka do samego końca dnia. Im więcej szczegółów sobie wyobrazisz tym lepiej. Pomyśl o tym, z kim chciałabyś pracować – czy będzie to zespół ludzi, czy wolisz pracę indywidualną? Gdzie najbardziej chciałabyś pracować, jak wyglądałoby twoje wymarzone biuro, w jakich godzinach chciałabyś pracować? Jakie zadania najbardziej i najczęściej chciałabyś wykonywać?

Zwróć też uwagę na to, co czujesz. Jak się czujesz, gdy myślisz o swoim idealnym poranku przed pracą? Co czujesz, gdy już jesteś w pracy i jak pracujesz? Jakie uczucia ci towarzyszą, jak już wychodzisz z pracy? Daj się ponieść fantazji – to twój idealny dzień, dlaczego więc miałabyś się ograniczać?

MINIMALNE WYMAGANIA

Co musi koniecznie mieć twoja idealna praca? Jakie elementy muszą się koniecznie pojawić, żebyś czuła się dobrze w pracy? Zrób listę rzeczy, zadań, które najbardziej lubisz w pracy.

Koniecznie też pomyśl o tym, czego nie chciałabyś robić w nowej pracy. Jakich zadań wyjątkowo nie lubisz, co cię najbardziej denerwuje w pracy? Czy są jakieś zadania, których unikasz? Zrób listę rzeczy, których najbardziej nienawidzisz robić w pracy.

OPRZYJ ŚCIEŻKĘ KARIERY NA MOCNYCH PODSTAWACH

Jestem zdecydowanie zwolennikiem budowania kariery, czy w ogóle życia na mocnych stronach. Uważam, że życie samo w sobie jest już wystarczająco trudne i nie ma potrzeby wynajdywania sobie dodatkowych wyzwań w postaci całkowitego skupienia się na pokonywaniu naszych słabości. Rozwijamy się o wiele szybciej i łatwiej jeśli korzystamy z naszych mocnych stron i największych umiejętności. Oczywiście popieram walkę ze słabościami, ale sercem twojego rozwoju powinno być to, w czym jesteś najlepsza i w czym się czujesz pewnie.

Twoje słabości wskażą ci, czego powinnaś unikać lub nauczyć się delegować – daj szanse innym, żeby wykorzystali swoje mocne strony. Czy twoje słabości mogą się stać źródłem przyszłych zagrożeń w rozwoju twojej kariery? Na przykład brak zdolności językowych może uniemożliwić awans na stanowisko, gdzie miałabyś możliwość kierowania zespołem międzynarodowym.

Spójrz szerzej na swoje możliwości – przejrzyj wszystkie swoje mocne strony i zastanów się, gdzie je można wykorzystać, w jakiej pracy mogłabyś je najlepiej wykorzystać? Postaraj się nie ograniczać do stanowisk i prac, które już wykonywałaś. Pomyśl, gdzie jeszcze mogłabyś wykorzystać to, w czym jesteś najlepsza.

PRZETESTUJ SIĘ I POZNAJ SIEBIE LEPIEJ

Żeby odkryć swoją ścieżkę kariery, zrobiłam mnóstwo testów – tych bezpłatnych, których jest mnóstwo i też tych płatnych. Każdy test przyniósł nowy wniosek, który pomógł mi nie tylko lepiej poznać samą siebie, ale też poznać inne typy osobowości. Pamiętaj jednak, że zawsze ważniejsze jest to, co ty sama wiesz o sobie.

Jeśli lubisz robić testy i chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o sobie i o innych typach osobowości to pod tym linkiem znajdziesz zestawienie i opis najbardziej popularnych bezpłatnych testów.

ANALIZA 360

Brzmi bardzo groźnie i jest tylko dla odważnych 🙂 Dlaczego? Bo nie każdy ma odwagę, żeby zapytać innych o opinię na temat własnej osoby. Analiza 360 polega w dużym uproszczeniu na tym, że prosimy inne osoby, które z nami pracują o analizę naszych silnych stron i talentów. Osoby te prosimy również o wskazanie naszych słabości i tego, w jaki sposób najczęściej sabotujemy nasze działania.

Dzięki temu ćwiczeniu możesz się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o sobie. Jeśli jednak jesteś wrażliwa na punkcie przyjmowania krytyki (nawet konstruktywnej), to lepiej przejdź do kolejnego ćwiczenia.

CO DAJE CI NAJWIĘKSZĄ RADOŚĆ

Życie bez radości jest na dłuższą metę ciężkie do zniesienia. Tak samo jest z pracą. Jeśli w twojej pracy dominuje stres, napięcie i zbytnia powaga, to twoja energia, motywacja i satysfakcja mocno się obniżają.

Kiedy czujesz się najbardziej szczęśliwa, spokojna, zrelaksowana? Spróbuj wyobrazić sobie te chwile. Pomyśl o twoich wszystkich zmysłach: słuchu, smaku, węchu, dotyku i wzroku. Może takie chwile zapewnia ci gotowanie? A może słuchanie muzyki? A może zabawa z dziećmi. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, podróżowanie? A może zajęcia, w których wykorzystujesz swoje zdolności manualne?

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Wróć do wspomnień z twojego dzieciństwa. Co najbardziej uwielbiałaś robić jako dziecko? Kim chciałaś być? Jak zabawa była twoją ulubioną. Czy lubiłaś zabawy w grupie, czy raczej sama się bawiłaś? Jak najbardziej lubiłaś spędzać czas z przyjaciółmi? Co nadal przyciąga cię – czy tęsknisz za jakimiś zajęciami z dzieciństwa lub wczesnej młodości?

Czy były też jakieś zajęcia, których nie lubiłaś lub które sprawiały ci szczególną trudność?

Ja ze swojego dzieciństwa pamiętam zajęcia z wf-u, z którymi miałam największe trudności. Byłam po prostu słabeuszem – prawie zawsze na końcu :). Dzisiaj się uśmiecham, jak o tym myślę, ale niestety brak zamiłowania do sportu pozostał.

Enneagram ad blog

PODRÓŻ DO PRZYSZŁOŚCI – ZOBACZ SWOJĄ PRZYSZŁĄ ŚCIEŻKĘ KARIERY

Teraz wyobraź sobie siebie mającą 80 lat. Rodzina postanowiła wyprawić ci wspaniałe przyjęcie urodzinowe, na którym zebrały się wszystkie najważniejsze dla ciebie osoby. Każda z tych osób mówi coś o tobie – co chciałabyś najbardziej wtedy usłyszeć, z czego najbardziej byłabyś dumna?

Możesz sobie też wyobrazić artykuł w gazecie, albo jeszcze lepiej  – na największym portalu w Internecie. Właśnie ogłoszono, że odniosłaś wielki sukces. Pomyśl, o czym chciałbyś przeczytać? Co byłoby dla ciebie najważniejsze w tej wiadomości? Możesz nawet sama napisać taki artykuł o sobie odnoszącej sukcesy. Co byłoby twoim największym osiągnięciem?

Możesz pójść jeszcze dalej – pomyśl o tym, co po sobie zostawisz, gdy już cię nie będzie. Wiesz, dziadek mojej córki był chyba najbardziej znanym tancerzem w mieście, w którym mieszkał. Do dzisiaj, kiedy mówię swoje nazwisko, ludzie od razu reagują i wspominają go. Dziadek umarł wiele lat temu, ale mnóstwo osób nadal pamięta, jakim był świetnym tancerzem, z jaką pasją tańczył i jak wiele osób nauczył dobrze tańczyć. To jest coś wyjątkowego, co zostawił po sobie swoim dzieciom, wnukom i prawnukom, a nawet innym, zupełnie obcym ludziom.

A ty, co najbardziej chciałabyś po sobie zostawić?

TWOJA IDEALNA PRACA I ŻYCIE

Teraz kiedy przeszłaś już przez te wszystkie ćwiczenia, będzie ci o wiele łatwiej wyobrazić sobie idealną pracę i styl życia, jaki chciałabyś prowadzić. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, jak sobie wyobrażasz swoje życie w połączeniu z pracą. Nie myśl tylko o karierze – nasza praca nigdy nie jest oderwana od reszty naszego życia. Zawsze trzeba brać pod uwagę też inne obszary naszego życia, jak myślimy o naszej przyszłości.

Zrób sobie taką tablicę i powieś w widocznym dla ciebie miejscu. Możesz wykorzystać do inspiracji Pinterest, ale dobrze by było gdybyś mogła to wydrukować, albo zrobić to na takiej prawdziwej tablicy.

Ważne jest, żeby codziennie się na to gapić 🙂 Jeśli codziennie będziesz mogła chociaż przez chwilę na nią popatrzeć, chociaż rzucić okiem na tę tablicę – ten obraz będzie bardzo silny w twojej głowie.

Nasze cele muszą być widoczne, żeby nas inspirować i motywować do działania. Sama przekonasz się, jak szybko zaczniesz kierować swoje działań, tak, żeby urzeczywistnić swoje marzenia. Nie bój się marzyć – umieść na tej tablicy wszystko, czego pragniesz. Twoje marzenia, cele muszą cię inspirować do działania. Dawać ci siłę właśnie wtedy, gdy jej najbardziej brakuje, kiedy ci się nie chce i myślisz, żeby się poddać.

OTWÓRZ SIĘ NA NOWĄ ŚCIEŻKĘ KARIERY

Próbuj ciągle nowych rzeczy, nowych smaków, nowych zajęć. Zrób coś, czego nigdy jeszcze nie robiłaś. A może wrócisz do swojego starego hobby, które porzuciłaś dawno temu? Może powrót do czegoś, co kiedyś lubiłaś będzie dla ciebie zupełnie nowym doświadczeniem? Pomyśl też o wolontariacie – to dobry sposób na rozwinięcie nowych umiejętności pomagając innym.

Im więcej nowych rzeczy próbujemy, tym lepiej poznajemy siebie, własne potrzeby i zainteresowania. Poznajemy też, gdzie są nasze granice, gdzie kończą się nasze możliwości. Od nas tylko zależy, czy ta granica będzie dla nas murem wyznaczającym bezpieczny teren czy furtką zachęcającą do przekroczenia i poczucia silniejszych emocji.

JAK ODNALEŹĆ ŚCIEŻKĘ KARIERY – PODSUMOWANIE

Najważniejsze jest teraz, żeby po zrobieniu tych ćwiczeń znaleźć elementy, tematy i motywy, które się powtarzają. Nie musisz robić wszystkich ćwiczeń, ale im więcej ich zrobisz, tym łatwiej będzie ci dostrzec te motywy. To, co będzie się powtarzać, powinno cię naprowadzić na twoją właściwą ścieżkę kariery. Nie szukaj jednak jednego określonego stanowiska czy pracy. Ścieżka kariery to raczej kierunek, w którym będziesz się rozwijać  – w ten sposób dostrzeżesz więcej możliwości dla siebie.

Postaraj się też dostrzec nowe możliwości w twojej obecnej pracy. Zmiana pracy, poszukiwanie pracy, zmaganie się z bezrobociem, przechodzenie przez niekończące się procesy rekrutacyjne – to nie jest nic przyjemnego. Jeśli nie musisz szukać nowej pracy, zawsze staraj się szukać nowych możliwości tam, gdzie jesteś.

Jeśli lepiej siebie poznasz to uda ci się sprecyzować ścieżkę kariery, którą chcesz podążać. Będzie ci tez łatwiej dostrzec możliwości dla siebie – nawet tam, gdzie wydawałoby się, że ich nie ma.

Pin It on Pinterest

Share This