Jeśli aktywnie szukasz pracy, to targi pracy powinny być ważną częścią twojej strategii znalezienia nowego zatrudnienia. To świetna okazja, żeby spotkać się na żywo z ludźmi z firmy, do których zazwyczaj na co dzień masz utrudniony dostęp.
Możesz teraz pomyśleć “ale targi pracy są dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów, a nie dla osób już z takim doświadczeniem jak ja“. Częściowo masz rację, ale weź pod uwagę, że firmy, które się wystawiają na targach, nie zatrudniają samych studentów. Są to zazwyczaj firmy, które stale zatrudniają, co świadczy o ich rozwoju. Warto więc sprawdzić, jakie jeszcze inne stanowiska mają otwarte.
Targi pracy możesz wykorzystać do zbierania informacji o pracodawcach. To idealne miejsce na nawiązanie pierwszego kontaktu z osobami wewnątrz firmy, do której chciałabyś aplikować.
Obecnie w Polsce są organizowane targi pracy praktycznie dla każdej branży, więc na pewno znajdziesz coś ciekawego dla siebie. Możesz wybrać się na targi ogólne np. Career Expo lub bardziej specjalistyczne np. Kariera IT.
PRZYGOTUJ SIĘ DO TARGÓW PRACY
Zanim popędzisz na targi pracy, zatrzymaj się na chwilę i zastanów, jaki cel chcesz osiągnąć. Nie spodziewaj się, że otrzymasz propozycję pracy na targach – do tego przecież potrzeba dłuższego procesu. Możesz jednak bliżej poznać firmy, które cię interesują. Zbierzesz też kontakty i informacje, które przydadzą ci się na kolejnych etapach szukania pracy.
Od czego możesz zacząć przygotowania do targów? Poniżej znajdziesz parę pomysłów, które pomogą ci dobrze zorganizować działania przed i w trakcie targów pracy:
ZRÓB LISTĘ FIRM
Przejrzyj sobie listę pracodawców, którzy wystawiają się na targach pracy. Zajrzyj na ich strony i sprawdź, jakie mają oferty pracy. Nie zniechęcaj się jednak jeśli firma nie ma w danej chwili interesujących dla ciebie wakatów. Możesz porozmawiać z osobami z firmy na targach pracy i zapytać, czy planują w najbliższym czasie otwarcie takich stanowisk.
Pamiętaj, że jeżeli firma wystawia się na targach, to znaczy, że albo już poszukuje, albo w najbliższym czasie będzie poszukiwać nowych pracowników. I to zazwyczaj nie chodzi o jedno czy dwa stanowiska, ale większą ilość. Warto więc przeglądać listę firm wystawiających się na targach pracy, bo to są firmy, które rozwijają się i tworzą nowe możliwości rozwoju dla pracowników.
Zrób sobie listę firm, które chcesz odwiedzić. W ten sposób spędzisz w bardziej efektywny sposób czas na targach. Im więcej informacji zbierzesz o firmie, tym ciekawsza może być rozmowa z przyszłym pracodawcą podczas targów.
ZADBAJ O SWÓJ WYGLĄD
Pamiętaj, że wybierając się na targi, będziesz rozmawiać z osobami, które zazwyczaj uczestniczą w procesie rekrutacji. To oznacza, że nawet podczas krótkiej rozmowy będą patrzeć na ciebie, jak na potencjalnego kandydata.
To, jakie wrażenie zrobisz, może zadecydować o kolejnych krokach pracodawcy. Nie muszę więc chyba pisać, że na pierwsze wrażenie ma wpływ twój wygląd. Weź też pod uwagę, że targi to przede wszystkim stanie i chodzenie – zabierz więc wygodne buty.
ZABIERZ CV
Jeśli aktywnie szukasz pracy, zabierz na targi swoje CV wydrukowane w kilku kopiach. Przygotuj też wersję CV w języku angielskim, jeśli aplikujesz na stanowiska, na których jest wymagany ten język. Miej też przygotowany plik z CV w swoim telefonie. Może się zdarzyć, że rekruter poprosi o przesłanie CV na adres mailowy – będziesz mogła szybko wysłać taki gotowy plik.
Ze względu na przepisy RODO pracodawca może zbierać CV na targach przez różnego rodzaju aplikacje, które ułatwiają zbieranie odpowiednich zgód do przetwarzania danych osobowych.
PRZYGOTUJ PYTANIA
Szukając pracy powinnaś mieć określone kryteria, czyli dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz od nowej pracy. Te kryteria pomogą ci stworzyć listę pytań, które możesz zadać podczas rozmów na targach pracy.
Weź pod uwagę, że najlepsze firmy są z reguły najbardziej oblegane na targach. Może się zdarzyć, że nie będziesz mieć możliwości zadania wszystkich pytań ze względu na duży ruch przy stoisku firmy.
Zrób sobie listę, ale też wybierz 2-3 pytania, na które najbardziej chciałabyś uzyskać odpowiedź. Staraj się nie zadawać pytań, na które możesz znaleźć odpowiedzi na stronie firmy.
PRZYJDŹ WCZEŚNIEJ NA TARGI PRACY
Z reguły targi pracy są najbardziej oblegane w okolicach południa, czyli w godzinach 11:00 – 14:00. Postaraj się przyjść jak najwcześniej, kiedy nie ma jeszcze takiego dużego ruchu.
Osoby, które stoją na targach pracy, są wtedy bardziej wypoczęte i chętniej angażują się dłuższe rozmowy, niż na koniec dnia. Nie każda firma zostaje do końca targów, więc jeśli późno przyjdziesz, możesz już nie zastać nikogo na stoisku.
PRZEDSTAW SIĘ
Nie zapomnij przygotować krótkiej informacji o sobie. Rozmowy podczas targów pracy są krótkie, zazwyczaj trwają zaledwie parę minut.
Na pewno przyda ci się gotowy opis tego, kim jesteś, co robisz i jakie korzyści możesz zaoferować przyszłemu pracodawcy. Przygotuj sobie też informację o tym, jakiej pracy szukasz i jak twoje kompetencje mogą wpasować się w potrzeby przyszłego pracodawcy.
Przećwicz sobie wszystko, zanim pójdziesz na targi, żeby brzmieć pewnie i przekonująco. Miej pod ręką swoje CV, żeby w razie czego poprzeć swoje słowa faktami z twojego CV.
DOWIEDZ SIĘ JAK NAJWIĘCEJ
Z reguły na targach najczęściej firmę reprezentują osoby z HR. To świetna okazja, żeby zebrać cenne kontakty, ale przede wszystkim wypytać o proces rekrutacyjny. Możesz też podpytać jakich kandydatów szukają do pracy – jakie cechy i umiejętności powinna mieć osoba, której szukają. Te informacje przydadzą ci się później na rozmowie kwalifikacyjnej.
Wykorzystaj też ten moment na przedstawienie siebie – opowiedz krótko o sobie i pokaż CV.
Zawsze zapytaj o kontakt do osoby, z którą rozmawiałaś. Możesz później odnaleźć ją na LinkedIn lub wysłać maila z podziękowaniem za rozmowę i…przy okazji napisać parę dodatkowych słów o tym, jak świetnie wpasowujesz się w otwarte stanowisko.
RÓB NOTATKI
Zapisz sobie od razu wszystkie ważne nazwiska, telefony czy informacje o firmie, które mogą ci się przydać później. Na szczęście dzisiaj do tego wystarczy krótka notatka, zdjęcie czy nagrana wiadomość głosowa w telefonie.
ZBIERAJ KONTAKTY
Targi pracy to idealne miejsce na ćwiczenie networkingu – poznawanie nowych osób i budowanie z nimi relacji. To dobre miejsce, żeby porozmawiać z osobami, które już znasz np. rekruterzy, z którymi się kontaktowałaś wcześniej. Warto podejść do takiej osoby, przedstawić się, porozmawiać – kontakt osobisty zawsze ułatwia zapamiętanie kandydata.
AGENCJE PRACY
Oprócz pracodawców na targach pracy wystawiają się też agencje i biura pośrednictwa pracy. Warto odwiedzić te stanowiska, zwłaszcza jeśli szukasz sezonowej pracy lub pracy za granicą.
WYDARZENIA NA TARGACH PRACY
Na targach pracy są też organizowane warsztaty, prelekcje, wystąpienia skierowane do osób poszukujących pracy. Przejrzyj sobie tematy i wybierz te, które są dla ciebie najbardziej interesujące. Możesz też wykorzystać je jako okazję do networkingu. Porozmawiaj z osobami prowadzącymi te wydarzenia i uczestnikami. Kto wie, może będą w stanie pomóc ci w znalezieniu nowej pracy?
TARGI PRACY, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ
Poniżej znajdziesz listę największych targów pracy w Polsce – kliknij na nazwę targów, żeby przejść do strony z informacjami. Wstęp na targi jest bezpłatny.
Kariera IT (Białystok, Poznań, Wrocław, Rzeszów, Łódź, Katowice, Warszawa)
Absolvent Talent Days (Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław)
Dni Kariery (Poznań, Warszawa, Gdańsk, Toruń, Łódź, Wrocław, Kraków, Katowice, Lublin)
Inżynierskie Targi Pracy (Warszawa, Kraków, Gdańsk)
Career Expo (Wrocław, Poznań)
Akademickie Targi Pracy (Wrocław)
Targi Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (Wrocław)
Targi Pracy i Przedsiębiorczości „Świadomie do celu” (Kraków)
Inżynierskie Targi Pracy Politechniki Krakowskiej (Kraków)
Targi pracy AGH (Kraków)
Targi Pracy (Szczecin)
Targi Pracy „KARIERA 2018” (Szczecin)
TARGI PRACY Offerty (Bydgoszcz)
Future3 (Gdańsk)
świetny artykuł, fajnie że dajesz konkretne i sprawdzone informacje jak się przygotować 🙂
Czesto widze ogloszenia o targach pracy, ale przyznam sie, ze nie zdawalam sobie sprawy, ze to jest miejsce do szukania pracy, tzn nie zdawalam sobie sprawy z ich potencjalu.
O widzisz, to dziękuję, że to napisałaś, bo mi z kolei wydawało się, że jest to tak oczywiste, że wszyscy to wiedzą. Kolejny przykład, że jednak warto pisać o rzeczach, które uważamy, że są ważne, ale mamy obawy, czy nie będą zbyt oczywiste dla czytelników. 🙂
Świetnie, że podałaś listę, gdzie takie targi się odbywają. 🙂
Warto wpisać jeszcze w wyszukiwarkę i poszukać w swojej okolicy, bo są też mniejsze, lokalne targi i tam też warto się wybrać, bo wystawiają się lokalni pracodawcy.
To prawda 🙂
Powiem szczerze ,że nie wiedziałam o czymś takim i podoba mi się pomysł!
To super! Cieszę się bardzo! Jeśli myślisz o zmianie pracy to warto przejść się na takie targi pracy, jeśli odbywają się w Twojej okolicy – chociażby, żeby przejść się i poznać od środka jak to działa 🙂
Wszelkie sposoby zdobywania kontaktów zawodowych są dobre. Bardzo ciekawy i wyczerpujący temat wpis!
Dziękuję! To prawda – takie kontakty zdobywane offline, kiedy widzimy drugiego człowieka i mamy okazję zacząć budować relację, która zaowocuje ciekawą propozycją zawodową są bezcenne 🙂