Pracujesz w tej samej firmie już od kilku lat. Masz dobrą pracę i zarobki. Niby wszystko wygląda okej na pierwszy rzut oka, ale ty już nie czujesz tej energii, którą miałaś na początku.
Masz wrażenie, że twój rozwój zawodowy mocno spowolnił. Zaczyna ci się robić niewygodnie, ale brakuje ci jeszcze odwagi do tego, żeby zmienić pracę na inną. Zastanawiasz się, co robić dalej.
Od czasu do czasu na twojej ścieżce kariery będą się pojawiać spowolnienia i przeszkody. W tym artykule znajdziesz 6 przyczyn hamujących twój rozwój zawodowy. Na szczęście są sposoby na poradzenie sobie z nimi — podam ci, jak pokonać te utrudnienia w karierze.
WYGODNA RUTYNA HAMUJE TWÓJ ROZWÓJ ZAWODOWY
Mówi się, że „praca nigdy się nie kończy”. Żebyś nie wiem, ile zrobiła, roboty nigdy ci nie zabraknie. Odhaczasz jedno zadanie na liście, a kolejne 3 już wyskakują w twojej skrzynce mailowej. Zanim się obejrzysz, pędzisz jak chomiczek w kołowrotku zadań.
Z czasem wyrabiasz sobie własne rutyny i systemy, które pomagają ci szybciej uporać się z powodzią zadań. Nagle uświadamiasz sobie, że w takim kołowrotku upłynęło ci ładnych parę lat. Byłaś tak zajęta, że nie zauważyłaś, że inni zrobili znacznie większy progres w swojej karierze niż ty.
Zaczynasz podsumowywać swoje dokonania i okazuje się, że oprócz wysłania sryliona maili, wypełnienia miliarda formularzy, przeklikania przez kilometry okienek w systemach, nie możesz pochwalić się niczym szczególnym. Utknęłaś w rutynie swojej pracy. Masz wrażenie, że przez te wszystkie lata nie nauczyłaś się niczego, czym mogłabyś się pochwalić przed nowym pracodawcą.
Jeśli ten opis pasuje do twojej pracy — nie załamuj się. Nie jest tak źle, jak mogłoby wyglądać. Jeśli masz kilkuletnie doświadczenie zawodowe, to zapewniam cię, że dzięki rutynie twoje umiejętności są już na zaawansowanym poziomie. Zastanów się, z jakiego rodzaju zadaniami masz najwięcej do czynienia i jakie umiejętności w nich wykorzystujesz. Wybierz te, które najbardziej lubisz i pomyśl o tym, jak możesz je jeszcze bardziej rozwinąć, żeby wyróżnić się od innych. Popytaj o nowe projekty w firmie, zapisz się na szkolenie z certyfikatem, które rozwinie i potwierdzi profesjonalny poziom tych umiejętności.
Mimo że utknięcie w rutynie może być przygnębiające, to pocieszające jest to, że jesteś tylko o krok od przejścia na kolejny poziom. Wystarczy odrobina skupienia na tym, w czym już jesteś dobra i twój rozwój zawodowy zacznie nabierać tempa.
PRACA OKAZAŁA SIĘ INNA OD TEJ, NA KTÓRĄ SIĘ UMÓWIŁAŚ
Założę się, że choć raz przyjęłaś pracę, gdzie zakres obowiązków mocno różnił się od tego, co było obiecywane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niestety pracodawcy mają tendencję do malowania obrazów idealnej pracy na rozmowach. Konsekwencje tego widać już po paru miesiącach, gdy rośnie frustracja nowego pracownika.
Jeśli tkwisz w pracy, która coraz bardziej odbiega od twoich początkowych oczekiwań, to czas na poważną rozmowę z przełożonym. Tu na pewno przyda się ponowne omówienie zakresu obowiązków, który dostałaś wraz z umową.
Gorzej, jeśli taki dokument nie został stworzony. Wtedy możesz poszukać i odwołać się do ogłoszenia o pracę. Wykorzystaj ten zakres zadań do przedyskutowania priorytetów w twojej pracy i oczekiwań przełożonego. Jeśli z tej rozmowy wyjdzie, że menedżer oczekuje od ciebie więcej niż to, na co się umawialiście na początku, to zastanów się, co dalej z tym zrobić.
Jeśli pasują ci te obowiązki, to trzeba porozmawiać albo o zmianie twojego wynagrodzenia, albo o awansie. Chyba że obowiązki przekraczają twoje umiejętności i potrzebujesz dodatkowego przeszkolenia. Jeśli jednak nie chcesz być człowiekiem orkiestrą w swojej pracy (za te same pieniądze, co na początku) to czas na jej zmianę.
Przy kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej wykorzystaj dobrze czas na zadawanie pytań. Dokładnie sprecyzuj oczekiwania menedżera wobec tej roli i zapytaj o dodatkowe obowiązki, które nie zostały ujęte w ogłoszeniu. Unikniesz w ten sposób ponownego wpadnięcia w pułapkę rozminięcia się oczekiwań z rzeczywistością.
PRACA W SPECJALISTYCZNEJ ROLI W NISZOWYM OBSZARZE
Jeśli jesteś specjalistką w konkretnej dziedzinie, to na pewno nie masz problemu z wyróżnieniem się na rynku. Masz konkretne, może nawet unikalne umiejętności, które mogą być atrakcyjne dla pracodawców.
Niestety zbyt wąska specjalizacja ma też swoje wady. Jeśli twoje unikalne umiejętności lub wiedzę możesz wykorzystać tylko w obecnej organizacji, to masz mocno ograniczone możliwości zawodowe. Im bardziej unikalne umiejętności, tym mniej ofert pracy i możliwości wyboru. To może ograniczać twój rozwój zawodowy.
Na szczęście w każdej pracy obecne są umiejętności, które bez problemu możesz przenieść do innej branży. Dodatkowo możesz pomyśleć, które z twoich unikalnych kompetencji można rozszerzyć tak, żeby stały się atrakcyjne dla większej grupy pracodawców.
Opowiedz o swoich wyjątkowych umiejętnościach znajomym i zapytaj się, czy widzą jakieś nowe ich zastosowania. Spojrzenie z nowej perspektywy na swoje mocne strony może dać ci inspiracje do nowych kierunków zawodowych.
TWOJE WYSOKIE ZAROBKI UTRUDNIAJĄ ZMIANĘ ZAWODOWĄ
To jeden z częstszych powodów klientów zgłaszających się do mnie na konsultacje. Zarabiasz dobre pieniądze i ciężko jest ci odejść z pracy, bo nie chcesz obniżać poziomu swojego życia. Taka sytuacja może trwać nawet latami!
Dobre pieniądze mogą więc zadziałać jak wielotonowa kotwica, przywiązując cię do znienawidzonej pracy. Im dłużej taka sytuacja trwa, tym gorzej dla twojego zdrowia, relacji i jakości życia. Po jakimś czasie nie działają już na ciebie nawet rzeczy, które kupujesz sobie w rekompensacie za ciężką pracę. Gdy dochodzi do wypalenia zawodowego, nie pomoże kolejna para drogich butów czy egzotyczna podróż.
Co więc zrobić, jeśli masz dobrze płatną pracę, ale jesteś w niej nieszczęśliwa? Przygotuj plan odejścia w ciągu 12 – 24 miesięcy. Taki okres da ci możliwość odłożenia poduszki finansowej. Odłożone pieniądze pozwolą ci zachować poczucie bezpieczeństwa. To szczególnie ważne, jeśli myślisz o zmianie zawodu lub założeniu własnej firmy.
Wysokie zarobki przydadzą się do inwestowania w twoją edukację. Możliwe, że przy zmianie zawodu będziesz musiała zrobić dodatkowe studia, kursy lub szkolenia.
Gdy wyznaczysz datę i rozpiszesz plan odejścia, będzie ci znacznie łatwiej przetrwać trudne chwile w pracy. Nabierzesz większego dystansu do pracy i skierujesz uwagę na nowe możliwości.
OBAWY HAMUJĄ TWÓJ ROZWÓJ ZAWODOWY
Im dłużej pracujesz na danym stanowisku, tym trudniej jest je zmienić. Przyzwyczajasz się do codziennej rutyny i stabilności. To trochę tak, jak z miejscem zamieszkania — masz ulubione ścieżki, sklepy i sprawdzone kafejki.
Po kilku latach w jednej firmie na myśl o zmianie pracy robi ci się nieswojo. Boisz się zderzenia z rynkiem pracy, twoje CV jest nieaktualne i dawno nie byłaś na rozmowie. Obawiasz się, że nowa praca może okazać się niewypałem lub, że nie poradzisz sobie z nowymi obowiązkami.
W takiej sytuacji najlepiej działają małe kroki. To pozwoli ci się oswoić z nową sytuacją. Zrób rozeznanie rynku — przejrzyj ogłoszenia i oczekiwania pracodawców. Sprawdź poziom wynagrodzeń na twoim stanowisku. Odśwież CV i załóż profil na LinkedIn. Krok po kroku oswajaj się z myślą o zmianie — zmianie, która przyniesie ci większe pieniądze i rozwój zawodowy.
ROZJAZD MIĘDZY TYM, CO DLA CIEBIE WAŻNE
Gdy masz poczucie, że utknęłaś w miejscu, oznacza to, że brakuje czegoś ważnego w twoim życiu. Być może jest to brak wyzwań i rozwoju. Może być też odwrotnie — zbyt duża presja i nawał pracy powodują, że brakuje miejsca na inne ważne rzeczy w twoim życiu. Bardzo możliwe, że zmieniła się hierarchia twoich wartości i teraz rodzina zajmuje pierwsze miejsce, a nie praca. Nie chcesz już godzić się na poświęcenia — pracę w nadgodzinach, dodatkową odpowiedzialność czy zbyt częste wyjazdy.
Gdy jesteś zajęta pracą i ciągłym odhaczaniem zadań możesz nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo oddaliłaś się od tego, co ważne dla ciebie. Dopiero ważne wydarzenia w życiu otrzeźwiają i sprawiają, że ponownie układasz listę priorytetów.
Jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji, to określ, co jest teraz dla ciebie najważniejsze, czego ci brakuje i czego już więcej nie chcesz. To powinno pomóc określić, co hamuje twój rozwój zawodowy.
Gdy poznasz przyczyny stagnacji w twojej karierze, uświadomisz sobie, co trzeba zmienić. Kolejny krok to solidny plan, który ułatwi wprowadzenie zmian w życiu. To pomoże odblokować twój rozwój zawodowy.