Jak wzmocnić pewność siebie przed rozmową o pracę? Czy można coś zrobić, żeby mniej się stresować i odnieść sukces na rozmowie?

Rozmowa kwalifikacyjna jest dla wielu osób stresującą sytuacją. Traktujemy rozmowę kwalifikacyjną jako ważne dla nas spotkanie. Bardzo często od powodzenia na rozmowie zależy nasza dalsza kariera. Nasz stres także wzrasta, kiedy staramy się o pracę, na której bardzo nam zależy.

Jest parę sposobów na to, żeby zmniejszyć stres i wzmocnić pewność siebie przed rozmową. Dzięki tym sposobom możesz też zwiększyć swoje szanse na pozytywny rezultat po rozmowie.

Musisz uświadomić sobie, że cały sekret powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej polega na tym, żeby zaprezentować się w taki sposób, żeby idealnie wpasować się w potrzeby firmy. Musisz więc umiejętnie podzielić się informacjami o sobie – opowiedzieć, w czym jesteś najlepsza i jakie korzyści przyniesiesz dla organizacji.

SZYBKI SPOSÓB, ŻEBY WZMOCNIĆ PEWNOŚĆ SIEBIE PRZED ROZMOWĄ

Pierwszą rzeczą, od której powinnaś zacząć to przejrzeć swoje CV. Przejrzyj dokładnie swoją historię zawodową i zaznacz swoje największe osiągnięcia. Skup się tylko na tych momentach, kiedy naprawdę byłaś świetna. To nie muszą być jakieś ogromne osiągnięcia. To może być etap jakiegoś projektu, albo szczególne zadanie, które zrobiłaś najlepiej ze wszystkich.

Jeżeli nie masz zbyt długiej historii zawodowej, możesz sięgnąć do czasów studiów lub szkoły. Może byłaś członkiem jakiejś studenckiej organizacji i udzielałaś się w jakiś przedsięwzięciach? Może brałaś udział w praktykach i udało ci się rozwiązać jakiś problem organizacji, dla której pracowałaś? Liczą się wszystkie sytuacje, w których czułaś, że jesteś najlepsza.

Takie ćwiczenie pomoże ci się przygotować na pytania podczas rozmowy – będziesz mieć już zebrane najlepsze momenty z twojej kariery.

Myśląc o swoich największych dokonaniach, szybko możesz wzmocnić pewność siebie. Postaraj się przypomnieć sobie, co czułaś, jak udało ci się osiągnąć sukces? Czy zapamiętałaś, coś szczególnego? Skup się na pozytywnych uczuciach, a szybko poczujesz się pewniej.

Nie myśl teraz w ogóle o porażkach – jedyne, co się liczy to twoje sukcesy i to, w czym jesteś najlepsza.

POTRAKTUJ ROZMOWĘ JAK TRANSAKCJĘ SPRZEDAŻY

Rozmowa o pracę przypomina trochę rozmowę sprzedażową. Próbujesz zaprezentować swoje najlepsze cechy, które organizacja może potrzebować. Także twój potencjalny pracodawca próbuje skierować twoją uwagę na najlepsze, co może zaoferować.

Oczywiście nie jest to typowa rozmowa klienta ze sprzedawcą, raczej prezentacja własnej osoby pod kątem dopasowania do firmy. Nie bez powodu nawiązałam do sprzedaży, ponieważ sprzedaż w najczystszej postaci oznacza, że dajesz ludziom to, czego chcą. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej prezentujesz swoje umiejętności, żeby pomóc firmie w osiągnięciu tego, czego chce.

Firma, do której aplikowałaś, nie bez powodu otworzyła to stanowisko. To znaczy, że potrzebuje zapełnić ten wakat, bo np. dzięki temu zwiększy udziały na rynku lub wprowadzi na rynek nowy produkt, który stwarza ogromne możliwości rozwojowe. Firma ma więc jakąś ważną potrzebę i ty masz szansę spełnienia tej potrzeby.

Pomyśl o rozmowie w kontekście tego, jak mogłabyś odpowiedzieć na taką potrzebę firmy. Zastanów się jakie elementy z twojego CV mogą być ważne z punktu widzenia firmy.

Jeżeli możesz pokazać firmie, że jesteś w stanie im pomóc i że pasujesz do organizacji, to możesz być pewna, że będą chcieli cię zatrudnić. To kolejny sposób, żeby wzmocnić pewność siebie i lepiej przygotować do rozmowy.

DOWIEDZ SIĘ, CZEGO TAK NAPRAWDĘ CHCESZ, ŻEBY WZMOCNIĆ PEWNOŚĆ SIEBIE

Podczas rozmów z kandydatami zdarzało się, że miałam wrażenie, że kandydat nie bardzo wiedział, czego chce. Najczęściej takie sytuacje miałam z kandydatami, którzy byli na początku kariery – wówczas jest to nawet w jakimś stopniu zrozumiałe. Gorzej, jeśli dotyczyło osób z dłuższą historią zawodową.

Kandydaci, którzy nie wiedzą, czego chcą, często też nie wiedzą, w czym są dobrzy. Są zupełnie nieświadomi własnych atutów. Nie wiedzą jak dobrze zaprezentować swoje silne strony i  w ten sposób zmniejszają swoje szanse.

Im lepiej wiesz, czego chcesz, tym lepiej wypadniesz na rozmowie. Będziesz bardziej zdecydowana i pewna siebie, jeśli będziesz wiedzieć, że stanowisko, na które aplikujesz, jest właśnie tym, czego szukasz, a firma, w której będziesz pracować, całkowicie ci pasuje.

Rozmowa kwalifikacyjna zadecyduje o twojej przyszłości, o twojej finansowej sytuacji i o twojej karierze. W pracy spędzamy połowę naszego życia. Praca ma wpływ na wszystkie pozostałe sfery naszego życia, więc musisz znać odpowiedź na pytanie dlaczego chcesz tutaj pracować.

Spróbuj sobie wyobrazić przed rozmową, że już pracujesz w tej firmie i wykonujesz pracę na tym stanowisku. Może masz już nawet podobne doświadczenie, więc łatwo ci będzie wyobrazić sobie, jak ta praca będzie wyglądać.

Jeżeli naprawdę chcesz tej pracy, to musisz teraz połączyć to pragnienie z potrzebami firmy. Spójrz na swoje umiejętności, doświadczenie, oczekiwania i zobacz, jak bardzo wpasowują się w tę organizację.

Oczywiście pamiętaj, że nie wpasujesz się w 100% w stanowisko – nikt nie jest perfekcyjny i nie ma też idealnego stanowiska. Zawsze znajdzie się jakaś część pracy, która nie do końca będzie ci odpowiadać.

Im bliżej będziesz idealnego dopasowania do stanowiska, tym lepiej, bo lepiej poradzisz sobie na rozmowie.

Dokładnie określ więc, co jest dla ciebie ważne i czego chcesz. Staraj się być pewna siebie kiedy będziesz to komunikować – osoby przeprowadzające rozmowę na pewno dostrzegą twój entuzjazm. Jasny przekaz: to jest stanowisko, na którym chce pracować, mam umiejętności i doświadczenie, żeby wykonywać tę pracę, i chcę dla was pracować – to jest to, czego każdy pracodawca oczekuje od kandydata.

DOPASUJ SIĘ DO POTRZEB ORGANIZACJI

Cały sekret powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej polega na wpasowaniu się kandydata w organizację. To jest bardzo ważne, żeby kandydat nie tylko pasował w ramy stanowiska, ale również wpasował się w zespół, w strukturę i kulturę firmy.

Musisz za każdym razem zadać sobie pytanie: czy ta firma mi pasuje. Czy wartości i kultura tej firmy mi odpowiadają? Naprawdę przemyśl sobie te kwestie dobrze, bo praca zajmuje zbyt wiele miejsca w naszym życiu, żeby to zbagatelizować. Nie mów sobie „jakoś to będzie”, bo jeśli nie będzie ci coś pasować w firmie, to zacznie cię to uwierać, szybciej niż myślisz. W ten sposób tylko narażasz się na stres ponownego poszukiwania idealnej pracy.

Pomyśl o sytuacjach z twojej przeszłości, kiedy praca, zespół, kierownik całkowicie ci odpowiadały. Przypomnij sobie to uczucie.

Jeśli czujesz, że rzeczywiście pasujesz do firmy, podkreśl to koniecznie na rozmowie i zbuduj swoją pewność siebie wokół tej kwestii. To pomoże ci również poradzić sobie z kolejnymi pytaniami, które mogą pojawić się na rozmowie. Jeśli ktoś cię zapyta, jak sobie poradziłaś w projekcie, który zakończył się sukcesem, to od razu będziesz wiedzieć, co odpowiedzieć.

Im bardziej będziesz wpasowywać się w oczekiwania firmy, tym szybciej do siebie przekonasz nowego pracodawcę i tym lepszą dostaniesz ofertę.

ZNAJDŹ PROBLEM, KTÓRY MOŻESZ ROZWIĄZAĆ

Nie będziesz czuć się pewnie, jeśli nie przygotujesz się dobrze do rozmowy. Nie chodzi o jakieś wielkie przygotowania. Chodzi o kilka rzeczy, które powinnaś zrobić, żeby czuć się pewniej na rozmowie.

Pierwsza rzecz, to sprawdź, czy firma lub branża, w której działa, ma jakieś palące problemy, z którymi się obecnie zmaga. Może ma jakieś wyzwania związane z produktem, rynkiem albo klientem? A może właśnie wprowadza nowy system?

Pomyśl teraz o tym, jak twoje doświadczenie, umiejętności i osobowość mogłyby pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Może jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, może pracowałaś już w podobnym środowisku, a może przerabiałaś te wyzwania w innej firmie?

Jeśli tak, to koniecznie to powiedz na rozmowie i podkreśl to. To kolejny sposób, żeby wzmocnić pewność siebie.

10 rzeczy skuteczność CV

PRZEANALIZUJ OPIS STANOWISKA

Jedną z rzeczy, która może też pomóc ci dobrze przygotować się do rozmowy, jest dokładne przejrzenie opisu stanowiska, na które aplikowałaś. Najlepiej przeczytaj cały opis i zaznacz najważniejsze punkty. To, co jest zazwyczaj najważniejsze na danym stanowisku, jest z reguły wymienione jako pierwsze w opisie.

Zrób sobie również krótkie notatki, w których punktach twoje doświadczenie i umiejętności pokrywają się z opisem. Zaznacz również punkty, gdzie brakuje ci kwalifikacji – od razu spróbuj przygotować odpowiedzi, bo na pewno zostaniesz o to zapytana. Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji dać do zrozumienia pracodawcy, że jesteś w stanie sprostać tym wymaganiom i ewentualne braki szybko uzupełnisz. Oczywiście chodzi tu o mniej ważne wymagania stanowiska, bo zakładam, że spełniasz kluczowe wymagania. Przy okazji odpowiedzi na tego typu pytania postaraj się też powiedzieć coś o twoich silnych stronach, żeby zrównoważyć efekt.

Pamiętaj, że jeśli zostałaś zaproszona na rozmowę, to znaczy, że ktoś dostrzegł w tobie potencjał i że będziesz pasować na to stanowisko. Wykorzystaj to i skup się na mówieniu tylko o tych atutach.

Zabierz notatki, które zrobiłaś sobie do tego opisu na rozmowę i przejrzyj szybko tuż przed spotkaniem. Dzięki temu szybko będziesz mogła wzmocnić pewność siebie i będziesz gotowa do rozmowy.

NIE POPEŁNIAJ TEGO BŁĘDU

Pierwszym i najczęstszym powodem nerwowości u kandydatów jest spóźnienie się na spotkanie.

Niestety takie sytuacje zdarzają się częściej, niż myślisz. Żyjemy w miastach, gdzie ruch uliczny jest nieprzewidywalny i trudno zdążyć na spotkanie, jeśli nie założy się odpowiedniego zapasu czasu.

Postaraj się dobrze sprawdzić adres firmy. Firmy często są umiejscowione w kompleksach biurowych, które mają ten sam adres, ale kilka różnych wejść. Wystarczy, że wybierzesz niewłaściwe, pobłądzisz i nagle się okaże, że już jesteś spóźniona.

Nie przychodź jednak na spotkanie za wcześnie – np. 20 minut przed spotkaniem. Raz, że będziesz tylko niepotrzebnie się stresować, czekając na spotkanie. Dwa, że są menadżerowie, którzy nie lubią, jak kandydaci za wcześnie przychodzą, bo …to z kolei ich stresuje.

Gdyby jednak zdarzyło się, że spóźnisz się na spotkanie, to po prostu  przeproś uczestników i przejdź do porządku rzeczy.  Daj do zrozumienia, że to tylko wypadek i zawsze jesteś punktualna. Nie opowiadaj długich historii o tym, dlaczego tak się stało. Twoi rozmówcy i tak już stracili czas, czekając na ciebie, więc postaraj się po przeprosinach przejść do porządku rzeczy.

Oczywiście, jeśli zostaniesz poproszona na kolejne spotkanie, zrób wszystko, żeby znowu się nie spóźnić. Inaczej wszyscy pomyślą, że jednak jesteś spóźnialska.

Takie spóźnienie może niepotrzebnie zestresować cię, co może wpłynąć na przebieg rozmowy. A wystarczy przecież tylko dobrze sprawdzić adres i przyjść odpowiednio wcześniej.

PRZYGOTUJ SIĘ NA PIERWSZE PYTANIA, ŻEBY WZMOCNIĆ PEWNOŚĆ SIEBIE

To bardzo ważne, żeby dobrze zacząć rozmowę. Z reguły pierwsze 2 – 3 odpowiedzi na pytania są decydujące. To też moment, kiedy rozmówca buduje sobie opinię na temat twojej osoby.

Wiem, że to może być przytłaczające, kiedy wiesz, że od tego momentu zależy cała rozmowa. Możesz się jednak do tego łatwo przygotować. Wystarczy, że dobrze przerobisz sobie odpowiedzi na 3 najważniejsze pytania:

  1. Dlaczego chcesz pracować dla tej właśnie firmy?
  2. Czy masz doświadczenie i potrafisz wykonywać pracę na tym stanowisku?
  3. Czy pasujesz do kultury firmy i zespołu?

Najczęściej te pytania kryją się pod różnymi modyfikacjami:

– Krótko opisz przebieg historii zawodowej / Opowiedz o swoim ostatnim zatrudnieniu,
– Opowiedz, jaka była twoja rola w projekcie, który odniósł sukces / Powiedz, dlaczego mamy cię zatrudnić?
– Opowiedz, czy zdarzyło ci się popełnić w pracy błąd / Czy zdarzyło ci się pracować w zespole, gdzie relacje nie układały się dobrze?

Przygotuj sobie koniecznie gotowe odpowiedzi na te pytania i przećwicz je albo sama, albo poproś o pomoc przyjaciółkę.

Prośba o opowiedzenie czegoś o sobie nie jest oczywiście pytaniem o twój cały życiorys. Nie musisz cofać się do szkoły podstawowej. Wybierz tylko 2 – 3 najważniejsze rzeczy, które chcesz podkreślić w swojej karierze.

Opowiedz o swojej karierze w profesjonalny i zwięzły sposób. Spróbuj sformułować zdania tak, żeby podkreślić, jak twoje doświadczenie i umiejętności mogą przydać się nowemu pracodawcy.

Przy pytaniu o słabe strony uważaj i nie mów o rzeczach, które mogą być związane z kluczowymi wymaganiami na danym stanowisku. Możesz opowiedzieć o czymś, co niekoniecznie jest twoją wadą, tylko raczej troszkę mniejszą silną stroną.

Na przykład jesteś świetna jeśli chodzi o komunikację i relacje, ale dostajesz gęsiej skórki na myśl o papierkowej robocie. Możesz powiedzieć o tym, ale zaznacz, że pracujesz nad tą słabostką i masz np. wyznaczony specjalny dzień w tygodniu, kiedy ogarniasz wszystkie papiery na twoim biurku.

Oczywiście chodzi o to, żeby pokazać, że nawet jeśli masz jakieś wady, to są one pod twoją kontrolą i pracujesz nad nimi.

PRZYGOTUJ PYTANIA DLA TWOICH ROZMÓWCÓW

Możesz być pewna, że na koniec rozmowy usłyszysz: czy ma Pani jakieś pytania?

Wiem, że jest to moment, kiedy każdy kandydat myśli: uff, wreszcie koniec. I żeby szybko uwolnić się od stresu rozmowy, szybko odpowiada, że nie ma żadnych pytań.

No cóż, jest to błąd. I to duży.

Przede wszystkim trudno uwierzyć, że nie masz żadnych pytań odnośnie zajęcia, które będzie zajmować połowę twojego dnia. Albo o firmę, w której będziesz spędzać większość czasu.

Nawet jeśli twój rozmówca był na tyle rozgadany, że w trakcie rozmowy opisał ci ze szczegółami, jak będzie wyglądać twoje przyszłe zajęcie i życie w firmie, to miej zawsze przygotowane chociaż jedno pytanie na koniec.

Takim sprawdzonym pytaniem jest pytanie o wyzwania, jakie aktualnie ma menadżer, firma czy zespół. Dzięki temu pytaniu nie tylko potwierdzisz swoje zainteresowanie stanowiskiem, ale również uzyskasz dodatkowe informacje. To też kolejna szansa dla ciebie, żeby sprzedać swoje umiejętności. Jeśli manager ma problem z X, a ty jesteś właśnie ekspertem w X, to koniecznie wspomnij o tym.

Przygotuj sobie też pytania związane z opisem stanowiska. Jeśli jest to kolejna rozmowa w tej firmie, możesz zapytać o coś, co pojawiło się na poprzedniej rozmowie i co chciałabyś jeszcze wyjaśnić.

Pamiętaj, wszyscy rozmówcy będą czekać na to jedno pytanie od ciebie.

Poza tym im więcej będziesz wiedzieć o firmie, tym łatwiej będzie ci podjąć decyzję, jak już dostaniesz ofertę pracy.

JAK WZMOCNIĆ PEWNOŚĆ SIEBIE PRZED ROZMOWĄ

Najszybciej i najskuteczniej możesz wzmocnić pewność siebie, jeśli skupisz się na swoich silnych stronach.

Przejrzyj dokładnie swoje CV oraz opis stanowiska i znajdź wspólne elementy. Dokładnie sprecyzuj, czego chcesz, dowiedz się jak najwięcej o firmie i stanowisku. Postaraj się poznać potrzeby firmy i wykorzystaj to, przedstawiając swoje doświadczenie i umiejętności. Przygotuj odpowiedzi na pierwsze pytania i zrób koniecznie listę, rzeczy, o które chcesz zapytać.

No i oczywiście bądź punktualna 😉  Powodzenia!

Czy znasz jakieś inne sposoby, żeby wzmocnić pewność siebie przed rozmową o pracę? 

Pin It on Pinterest

Share This