Czy brak pomysłu na siebie spędza ci sen z oczu? Chcesz zmienić swoją karierę, ale nie wiesz, co dalej chciałabyś robić w życiu? 

Z takimi dylematami mierzy się co roku miliony osób. Według portalu pracy Indeed prawie połowa ankietowanych w zeszłym roku osób potwierdziła, że dokonała znaczącej zmiany kariery. Wśród tych osób są takie, które kompletnie zmieniły branże np. przeszły z marketingu do inżynierii lub z zawodu nauczyciela do finansów.

Zmiana jest więc jak najbardziej możliwa, tylko jak wcześniej znaleźć odpowiedź na pytanie: nie mam pomysłu na siebie i co mam z tym zrobić?  

Brak pomysłu na siebie

BRAK POMYSŁU NA SIEBIE? ZACZNIJ OD BUCKET LIST!

Kojarzysz listy rzeczy, które ludzie chcą zrobić przed śmiercią? Jeśli nigdy nie słyszałaś o określeniu „bucket list”, to jest lista wszystkich celów, które chcesz osiągnąć, marzeń, które chcesz spełnić i doświadczeń życiowych, które chcesz przeżyć przed śmiercią.

Być może też masz taką swoją listę – niekoniecznie zapisaną na kartce. Jestem pewna, że choć raz w swoim życiu pomyślałaś o jakimś interesującym miejscu, które chciałabyś zobaczyć. Być może nawet udało ci się odwiedzić jedno z tych miejsc? Nie ma znaczenia czy to było gdzieś blisko twojego miejsca zamieszkania, czy na drugim końcu świata. Liczą się tylko twoje doświadczenia z tej podróży.

Postaraj się na chwilę przypomnieć sobie wszystkie te uczucia związane z podróżą do tego miejsca. Przypomnij sobie, co czułaś, gdy po raz pierwszy odwiedziłaś to miejsce – wszystkie widoki, zapachy, smaki i przyjemne doświadczenia, które przeżyłaś.

Mam nadzieję, że w swoim umyśle na chwilę wróciłaś do tego miejsca. Czy pamiętasz, ile ciekawych rzeczy zobaczyłaś i poznałaś w tej podróży? Często podczas naszych wycieczek poznajemy nowe rzeczy, które zmieniają nasze myślenie i sprawiają, że uczymy się czegoś zupełnie nowego.

NIE MAM POMYSŁU NA SIEBIE – SPÓJRZ Z INNEJ PERSPEKTYWY

Dlaczego proszę cię, żebyś przypomniała sobie te wszystkie przeżycia z podróży marzeń? Chciałabym, żebyś na chwilę spojrzała na poszukiwanie pomysłu na siebie z zupełnie innej strony.

Nasze życie jest jak podróż – uczymy się i doświadczamy różnych rzeczy, ciągle się zmieniając. Chciałabym, żebyś spojrzała na swoje życie jak na podróż, którą odbywasz, ale z lotu ptaka. A nawet jeszcze wyżej 😉

Wyobraź sobie przez chwilę, że na swojej liście wymarzonych miejsc do odwiedzenia masz wpisaną…planetę Ziemia. Łatwiej będzie ci sobie to wyobrazić, jeśli pomyślisz, że jesteś tajemniczą istotą z kosmosu. No dobra, wiem, że to trochę dziwne i odjechane, ale czemu nie mielibyśmy na chwilę oderwać się od naszych przyziemnych spraw i problemów? 😉

No więc jesteś kosmiczną istotą o niezbadanych możliwościach i marzysz, żeby któregoś dnia wylądować na Ziemi. Marzysz o tym, żeby choć przez krótki czas pobyć na tej przepięknej błękitnej planecie. 

Pomyśl na chwilę tak z czystej ciekawości, jak by z tej perspektywy wyglądała odpowiedź na pytanie: nie mam pomysłu na siebie? Co by było, gdyby przez kolejnych kilka lat twoje życie odzwierciedlało podróż do jakiegoś wymarzonego, fascynującego miejsca?

Nie mam pomysłu na siebie

JAK WYGLĄDA TWOJA PODRÓŻ MARZEŃ?

Czy zadałaś sobie kiedyś pytanie: Dlaczego wylądowałam właśnie na tej planecie i czego mogę się nauczyć podczas swojego pobytu? Jaki jest cel tej podróży, co mogę tutaj poznać, doświadczyć? Czego mogę się tutaj nauczyć, by zabrać to w swoją dalszą podróż?

Kiedy będziesz opuszczać świat, nie zostaniesz doceniona za dobra materialne, które zgromadziłaś. Ludzie nie będą płakać za tym, ile zostawiłaś pieniędzy na koncie, jaki zostawiłaś piękny dom czy luksusowy samochód. Docenią cię za to, kim dla nich byłaś, co dla nich zrobiłaś i za to, jak sprawiłaś, że świat stał się lepszym miejscem.

Pomyśl więc o tym, jak wyglądałaby reszta twojego życia, gdyby odzwierciedlała twoją podróż marzeń. Co fajnego chciałabyś zobaczyć, usłyszeć, poczuć i doświadczyć? Kim byłabyś podczas takiej podróży? Osobą, która jest szczęśliwa, pogodna i spokojna? A może odkrywcą, który potrzebuje dawki adrenaliny i lubi przygody?

Myśląc o swojej wymarzonej podróży, postaraj się wyobrazić, że żyjesz na pełną moc – najlepiej, jak tylko potrafisz. Łatwiej będzie ci odnaleźć pomysł na siebie, który cię zachwyci, kiedy spojrzysz na siebie z perspektywy pełni swojego potencjału. 

Gdy działasz z poziomu kogoś, kto w pełni wykorzystuje swoje naturalne predyspozycje, mocne strony, umiejętności i doświadczenia tworzysz coś, co ma wartość dla ciebie i innych ludzi. Przy czym pod hasłem „tworzysz” mam na myśli nie tylko fizyczne produkty, ale też takie niematerialne rzeczy jak inspirowanie innych czy wsparcie w trudnej chwili. 

BRAK POMYSŁU NA SIEBIE? CO WIDZISZ PRZED SOBĄ?

Niestety większość z nas żyje z poziomu swojego ego, czyli tego, co możemy dostać, najlepiej jeszcze, żeby były to jak najbardziej namacalne rzeczy: pieniądze, dom, samochód, awans.

Brak pomysłu na siebie może wynikać z tego, że patrzysz na siebie z tej bardzo niskiej perspektywy. Z perspektywy, w której jest ograniczony widok na twoje życiowe możliwości.

Pozwól, że pokażę ci to na przykładzie. Poniżej jest zdjęcie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W momencie gdy piszę te słowa, jest to najwyższy budynek w mieście. Gdy stoisz na poziomie ulicy, czy przypominasz sobie, co widać? Jeśli nie to spójrz na zdjęcie poniżej:

Warszawa Pałac Kultury i Nauki
Źródło: Google, Street View

Stojąc u podnóża budynku, widzisz, że Pałac Kultury zajmuje niemal cały widok z jednej strony. Nie widać, czy za nim są jakieś budynki, drzewa czy pusta przestrzeń. To jest perspektywa, z której najczęściej patrzymy na nasze życie. 

A teraz spójrzmy z zupełnie innej perspektywy – z poziomu tarasu widokowego Pałacu Kultury:

Warszawa Pałac Kultury i Nauki taras
Żródło: https://miastodzieci.pl/

Zdjęcie powyżej pokazuje to samo miejsce, dokładnie ten sam adres, to samo miasto, ale jakże inne widoki. Pomyśl teraz o swoim życiu. Czy przez większość czasu patrzysz na swoje życie i możliwości z perspektywy parteru, czy z perspektywy ostatniego piętra?

Czy nie łatwiej jest zobaczyć swój przyszły cel z ostatniego piętra? Perspektywy pełni swojego potencjału, a nie z perspektywy osoby, tkwiącej w wypalającej pracy, w której nie ma możliwości rozwoju? Gdy żyjesz i patrzysz z poziomu parteru, wszystko wydaje się ograniczone i mało ekscytujące. 

Jeśli nie masz pomysłu na siebie, spróbuj spojrzeć na swoje życie z perspektywy tarasu widokowego. Jakie widoki rozciągają się przed tobą? Jakie możliwości dla siebie widzisz?

NIE MAM POMYSŁU NA SIEBIE = NIE ZNAM SIEBIE

Być może nadal jest ci trudno odpowiedzieć na pytania, które wcześniej zadałam. Widzisz, samo znalezienie pomysłu na siebie nie jest trudne. O wiele trudniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie: czego ja właściwie w życiu chcę? Problem z tym pytaniem polega na tym, że ciężko na nie odpowiedzieć, jeśli siebie nie znasz. 

Jeśli nie wiesz, co jest dla ciebie ważne, co cię fascynuje i ciekawi to trudno będzie skonkretyzować twój pomysł na siebie.

Możesz jednak zmienić to w każdej chwili. Wystarczy, że zaczniesz podążać za swoją ciekawością. Obserwowania tego, co cię zachwyca i ciekawi pomoże ci poznać lepiej siebie. Szybciej określisz, co chcesz w życiu robić, gdy dotrzesz do swoich głębszych potrzeb i pragnień. Zaczniesz zauważać, że jest ci o wiele łatwiej odpowiedzieć na pytania, które wcześniej wydawały się trudne. 

CEL TWOJEJ PODRÓŻY ŻYCIA

Życie jest podróżą, w której ciągle się uczysz, zdobywasz nowe doświadczenia i się zmieniasz. Rośniesz i ewoluujesz – czy tego chcesz, czy nie zmieniasz się wewnętrznie i zewnętrznie. 

Ostatecznie cel podróży naszego życia sprowadza się do dwóch rzeczy:

  1. rozwijanie się, ewoluowanie i wzrastanie 
  2. pomaganie ludziom 

Jeśli chcesz znaleźć swój pomysł na siebie, wystarczy, że będziesz podążać za rzeczami, które cię zachwycają i ciekawią. Szukaj rzeczy, które sprawiają, że naprawdę cieszysz się życiem.

Dobrze by było również, żeby twój pomysł w mniejszym lub większym stopniu obejmował wspieranie innych. Człowiek jest istotą społeczną, potrzebujemy siebie nawzajem. Nawet jeśli jesteś introwertykiem pustelnikiem, zapewniam cię, że ludzie potrzebują twoich mocnych stron – umiejetności dostrzegania głębi problemu, refleksji i krytycznego myślenia. Każdy z nas ma określony zestaw cech i mocnych stron, które potrzebuje świat.

BRAK POMYSŁU NA SIEBIE – PODSUMOWANIE

Jeśli szukasz pomysłu na siebie, spróbuj spojrzeć na swoje życie, jak na podróż. Jeżeli do tej pory nie przypomina choć trochę największej życiowej przygody, to czas to zmienić. 

Wykorzystaj swoje wszystkie zmysły, żeby stworzyć obraz życia, które chciałabyś przeżyć. Spójrz z różnych perspektyw, żeby dostrzec interesujące dla siebie możliwości. Jeśli nadal żaden pomysł się nie pojawia – musisz lepiej poznać siebie.

Jeśli szukasz pomysłu na siebie, koniecznie przeczytaj też posty poniżej:

Jak znaleźć pomysł na biznes

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This