Jak znaleźć w końcu pomysł na siebie? To pytanie spędza ci sen z powiek, kiedy jesteś na rozdrożu zawodowym.

Zastanawiasz się wtedy, jak znaleźć dla siebie pracę w której będziesz się rozwijać, odczuwać satysfakcję z wykonywanej pracy i zarabiać dobre pieniądze. Wydaje się niemożliwe, prawda?

A jednak wiesz, że są ludzie którym udało się to osiągnąć. Może masz nawet takie osoby w swoim bliskim otoczeniu. A może obserwujesz takich szczęśliwców w mediach społecznościowych i zastanawiasz się, jak znaleźli pomysł na siebie? Czy mają jakiś magiczny przepis na satysfakcjonującą pracę?

Co zrobiłabyś, gdybym powiedziała ci, że taki przepis faktycznie istnieje?

Przepis jednak nie ma w sobie nic z magii. Chociaż, jak zaczniesz eksperymentować, to mogą powstać różne niezwykłe pomysły 😉

Sam przepis składa się z kilku prostych składników, które są w twoim zasięgu. Co więcej, tworzenie z tych składników pomysłów może być dla ciebie ciekawą i twórczą zabawą. A w rezultacie nie tylko pojawią się nowe możliwości zawodowe, ale też lepiej poznasz siebie i swoje potrzeby.

Od dobrego pomysłu na siebie dzieli cię zaledwie kilka kroków:

JAK ZNALEŹĆ POMYSŁ NA SIEBIE W 7 PROSTYCH KROKACH:

 

#1 W CZYM JESTEŚ DOBRA?

Pierwszy krok, to określenie twoich najsilniejszych atutów – tego, w czym czujesz się najmocniejsza. Dzięki temu nie tylko zbudujesz swój pomysł na siebie na solidnych fundamentach, ale również wystartujesz od razu z silnej pozycji. Solidne kompetencje, wiedza, zdolności zawsze obronią się na rynku i sprawią, że o wiele łatwiej będzie ci dokonać zmiany zawodowej.

Zacznij od podsumowania tego, co do tej pory udało ci się osiągnąć. To, w czym jesteś dobra znajdziesz przeglądając swoje umiejętności, kwalifikacje (dyplomy, certyfikaty), zdobytą wiedzę i doświadczenie, zdolności i sukcesy.

Jeśli jest ci trudno określić, w czym jesteś najlepsza, zacznij od określenia tego, w czym jesteś po prostu dobra. Jeżeli masz już jakieś doświadczenie zawodowe, to na pewno znajdziesz kilka rzeczy, które robisz świetnie. Przyjrzyj się również temu, co osiągnęłaś w życiu prywatnym – tam też na pewno znajdziesz cenne umiejętności.

Dużym wsparciem na tym etapie mogą być bliskie osoby, które możesz zapytać o swoje mocne strony. Ludzie, którzy dobrze cię znają, na pewno będą w stanie ci powiedzieć za co cię cenią i w czym jesteś świetna.

#2 CO CIĘ CIEKAWI?

W odpowiedzi na to pytanie powinny znaleźć się wszystkie Twoje zainteresowania, pasje – wszystkie zajęcia i aktywności, które lubisz. Warto przypomnieć sobie, jakie miałaś zainteresowania w przeszłości.

Kluczowe jest znalezienie takich zajęć, które najbardziej cię ciekawią i dają możliwość dalszego rozwoju, tego w czym jesteś już dobra.

Wiem, że wiele osób zawiesza się w tym punkcie, bo większość ludzi nie ma pasji. Znalezienie prawdziwej pasji jest trudnym zadaniem – badania pokazują, że jedynie 20% ludzi jest w stanie znaleźć pasję na całe życie. Są też takie osoby, które mają wszechstronne zainteresowania i nie chcą decydować się na rozwijanie tylko jednej pasji.

Nie trać więc czasu na szukanie pasji. Pasja nie jest niezbędna do tego, żeby znaleźć pomysł na siebie. Jest ważnym składnikiem, ale nie jednym i najważniejszym.

Idź raczej za ciekawością – szukaj takich tematów, obszarów, dziedzin, które wzbudzają twoją naturalną ciekawość. Pasja powinna pojawić się jako rezultat twoich działań, a nie jako źródło poszukiwań.

#3 PO CO CHCESZ TO ROBIĆ?

Masz już dwa składniki przepisu na pomysł na siebie: wiesz w czym jesteś dobra i co cię ciekawi. Teraz pora odpowiedzieć sobie na pytanie, po co chcesz robić to, co najbardziej lubisz?

W odpowiedzi na to pytanie będzie się rysować twoja pierwsza wizja nowej ścieżki. Znajdziesz w niej swoje wartości, pragnienia i aspiracje, które będą motywować cię do działania.

Jeśli szukasz pomysłu na siebie, to znaczy, że stoisz u progu zmiany w twoim życiu. Taka zmiana nie odbywa się w ciągu jednej nocy – to proces, który wymaga czasu. A ty musisz mieć energię do tego, żeby dokonać tej zmiany. Ta energia będzie płynąć z głębokiego przekonania, że zmiana przyniesie ci konkretne i ważne dla ciebie korzyści.

Im konkretniejsza odpowiedz na to pytanie, tym łatwiej będzie ci wprowadzić zmianę w swoje życie i pokonać ewentualne przeszkody na drodze do celu.

 

#4 GDZIE, JAK I Z KIM CHCESZ PRACOWAĆ?

Kolejny krok, to określenie szczegółów związanych z przyszłą pracą. To właśnie tutaj możesz zadecydować czy lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie etat, własna firma lub praca jako freelancer.

W tym kroku może ci pomóc spojrzenie wstecz i w przyszłość. Patrząc za siebie na pewno odnajdziesz w swojej historii zawodowej takie epizody, które podpowiedzą ci w jakich warunkach i z kim pracuje ci się trudno.

Ważne jest też „zajrzenie” w przyszłość – możesz zrobić to po prostu wyobrażając sobie idealne miejsce pracy dla siebie. Dzięki temu łatwiej znajdziesz odpowiedz na pytanie gdzie, jak i z kim chcesz pracować.

Szukaj takich warunków pracy, które będą Ci sprzyjać i wspierać twój rozwój.

Enneagram ad blog

#5 JAKIE SĄ POTRZEBY NA RYNKU?

Ostatni etap to zderzenie wszystkich zebranych informacji z rzeczywistością na rynku pracy. To czas na szukanie i analizowanie potrzeb rynku.

To bardzo ważne, żeby wcześniej dobrze rozeznać się, jakie są aktualne potrzeby pracodawców lub potencjalnych klientów. Pisząc o potrzebach mam na myśli takie, za które pracodawca lub klient faktycznie ci zapłaci.

Kluczowe jest odnalezienie na rynku takiej potrzeby czy problemu, którego rozwiązaniem chciałabyś się zająć. Mając świadomość tego, w czym jesteś najlepsza, co sprawia Ci frajdę i co wyzwala w tobie chęć do działania, będzie ci o wiele łatwiej wyszukiwać dla siebie takie możliwości.

Niestety jest to etap najczęściej pomijany. Na fali zachwytu pasją wiele osób zapomina, że pasja nie zapłaci rachunków. Przytłaczające też może być odkrycie, że mimo włożenia całej pasji w przygotowanie produktu potencjalny klient nie widzi tej wartości i wcale nie jest zainteresowany zakupem.

Jeśli Twoja pasja nie odpowiada, chociaż w części na czyjeś realne potrzeby lub nie rozwiązuje czyjegoś problemu, to ciężko będzie ci przetrwać na rynku.

Twój pomysł na siebie musi więc koniecznie zawierać w sobie odpowiedz na potrzeby innych. Pamiętaj jednak, że te potrzeby mogą być różnorodne.

#6 JAK ZNALEŹĆ POMYSŁ NA SIEBIE?

Najlepsze pomysły znajdują się w części wspólnej tego, w czym jesteś dobra, co chciałabyś robić, co cię motywuje i jakie są potrzeby rynku. Nie jest to łatwe zadanie, ale zapewniam cię, że jest to możliwie i takich pomysłów znajdziesz kilka!

Znalezienie pomysłu na siebie, który wpisze się w część wspólną, o której wspomniałam wymaga zaangażowania i ciągłego eksperymentowania.

Najlepiej zacząć od pomysłów, które wzbudzają w tobie największe zainteresowanie. Każdy pomysł testuj i sprawdzaj, czy jest dla ciebie. Ten etap to czas ciągłego próbowania i wyciągania wniosków z tych poszukiwań. Z każdą próbą będziesz wiedzieć coraz więcej.

Na początku szukaj kierunku, a nie konkretnego zawodu. Masz wiele opcji do wyboru, bo umiejętności można użyć na wiele różnych sposobów na rynku pracy. Nie bój się szukać nietypowych połączeń, przeszukaj też branże o których wcześniej nie myślałaś.

Znajdź ludzi, którzy już pracują w interesującej cię branży – pytaj o potrzebne kwalifikacje, kompetencje i doświadczenie. Zajrzyj na konferencje, spotkania branżowe lub krótkie warsztaty. Posmakuj, poczuj klimat tego środowiska i oceń swój pomysł na podstawie tego, co dowiedziałaś się i doświadczyłaś.

Testując nowe rozwiązania na pewno lepiej poznajesz siebie. Zdobywasz również cenne umiejętności: elastyczność, otwartość na nowe rozwiązania, umiejętność wyszukiwania możliwości dla siebie, otwartość na potrzeby innych. To są bezcenne umiejętności dzięki którym zawsze znajdziesz dla siebie miejsce – nawet w szybko zmieniającym się świecie.

Więcej o testowaniu pomysłów znajdziesz w kolejnym artykule – Jak znaleźć pomysł na biznes nawet jeśli nie masz pasji.

#7 POWTÓRZ WSZYSTKIE KROKI JESZCZE RAZ, ŻEBY DOBRZE SPRAWDZIĆ POMYSŁ NA SIEBIE

Jednorazowe odpowiedzenie sobie na te pytania nie wystarczy. Te pytanie muszą zacząć pracować – czasami odpowiedzi przychodzą w najmniej spodziewanym momencie. Musisz wsłuchać się w siebie – obserwować w różnych sytuacjach.

Zapisuj sobie swoje przemyślenia i pomysły. Pomocne mogą być też warsztaty stacjonarne, kursy online, testy lub współpraca z doświadczonym specjalistą w obszarze kariery.

Szukanie pomysłu na siebie, to proces. W trakcie szukania swojej ścieżki twoje pomysły będą się zmieniać – nie bój się tego. Kieruj się swoją ciekawością i tym, co jest dla ciebie ważne. Sprawdzaj, co działa i wycofuj się z tego, co ci nie służy.

Ten proces jest cyklem – w trakcie poszukiwaniu pomysłu na siebie możesz wracać do dowolnego kroku i poszukać dla siebie całkiem nowych ścieżek. Jeśli dobrze opanujesz te kroki, to pomysły same zaczną się pojawiać.

Opanowanie tej sekwencji kroków będzie też bezcenną umiejętnością na szybko zmieniającym się rynku. Żadna zmiana nie będzie straszna, jeśli będziesz mogła w każdej chwili świadomie skorzystać z tego, w czym jesteś najmocniejsza. Refleksja, obserwowanie, poszukiwanie i testowanie pomogą ci znaleźć nowe możliwości na rynku dla twoich zdolności.

Najważniejsze w szukaniu pomysłu na siebie jest jednak podjęcie w końcu działania. Nawet jeśli miałoby ono polegać tylko na wypisaniu na kartce wszystkich twoich najważniejszych umiejętności 😉

Pin It on Pinterest

Share This