Zastanawiasz się, jak zrobić kolejny krok w swojej karierze? Nie wiesz, od czego zacząć i boisz się, że popełnisz błąd? Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tymi obawami, jest znalezienie zaufanej osoby, która ci pomoże. Taką osobą może być mentor, który przeprowadzi cię bezpiecznie przez cały proces zmiany.
Mimo że słowo mentor brzmi bardzo poważnie, to osoba ta wcale nie musi być statecznym pracownikiem firmy, w której pracujesz. To może być nawet twój kolega, rówieśnik. Taki mentor nie musi też pracować w twojej firmie. Może to być osoba z zewnątrz – pod warunkiem jednak, że będzie rozumieć realia twojej pracy.
Jakie mogą być korzyści ze współpracy z mentorem?
MENTOR POMOŻE CI ZNALEŹĆ SILNE STRONY
Zazwyczaj do roli mentora wybieramy osoby, które nas znają. Tym osobom jest łatwiej dostrzec nasze umiejętności i silne strony. Dobry mentor nie tylko będzie w stanie uświadomić ci, co jest twoją mocną stroną, ale również wskazać jak dobrze wykorzystać te atuty. Jeśli mentor ma duże doświadczenie, to bez trudu wskaże ci okazje, gdzie i kiedy najlepiej użyć swoich umiejętności.
Rolą mentora jest też pomoc w określeniu słabych stron i obszarów, które wymagają pracy z twojej strony. Dzięki dojrzałości i doświadczeniu mentor może ci pokazać, jak przełamać te słabości. Od takiej osoby nauczysz się wprowadzać dobre nawyki, które pomogą osiągnąć ci cele. Mentor wskaże ci też, co jest najważniejsze w twoim życiu, jak określić i trzymać się swoich wartości.
DZIĘKI MENTOROWI MOŻESZ UCZYĆ SIĘ NA BŁĘDACH INNYCH
Jeśli znajdziesz właściwą osobę, twój mentor może stać się kimś w rodzaju twojego strażnika. Współpraca z mentorem zminimalizuje twoje ryzyko porażki. Taka osoba może nakierować cię na właściwą ścieżkę w momencie, kiedy nie będziesz wiedzieć, co zrobić. To ktoś, kto w odpowiednim momencie podsunie ci nowe pomysły, zainspiruje do działania i podpowie jakich metod możesz użyć.
Łatwiej też będzie ci podjąć właściwą decyzję, bo korzystasz z wiedzy osoby, która była w podobnej sytuacji. Z mentorem możesz też przedyskutować, jakie mogą być ewentualne konsekwencje twoich decyzji. W ten sposób lepiej przygotujesz się, jeśli pojawią się jakieś trudności.
MENTOR POMOŻE CI ZROBIĆ PIERWSZY I KOLEJNY KROK
Pierwszy krok jest najtrudniejszy do zrobienia, bo najczęściej nie wiemy, od czego zacząć. Często przez lata wstrzymujemy się z naszymi marzeniami, bo nie wiemy jak się zabrać za ich realizację. Mentor, który przeszedł już tę drogę, może szybko pokazać ci, jak łatwo możesz zacząć działać. Dzięki doświadczeniu pokaże ci jak spojrzeć na całą twoją ścieżkę z innej perspektywy. Pokaże ci łatwiejszą i szybszą drogę do celu.
Dobry mentor będzie też wiedzieć, jak cię zachęcić do dalszej pracy w momencie, kiedy stracisz motywację. Dlatego to nie może być osoba, która będzie pobłażliwie patrzeć na twoje słabostki. Mentor w odpowiednim momencie przypomni ci, dlaczego chcesz osiągnąć swój cel. To ktoś, kogo słowa trafią prosto w twój punkt i które dadzą ci energię i odwagę do zmierzenia się z nowym wyzwaniem.
Współpraca z mentorem z reguły jest długoterminowa, bardziej rozciągnięta w czasie. Dzięki tej długotrwałej relacji zyskujesz większe zaufanie do tej osoby, bo masz więcej okazji do sprawdzenia jej możliwości.
Ta współpraca, to nie tylko rozmowy i słuchanie porad. Możesz się dużo nauczyć też przez obserwowanie mentora w pracy, czy w innych sytuacjach.
Dobry mentor pomoże ci nie tylko odkryć twoje możliwości, ale również zwiększy twoje szanse na sukces, dzięki podzieleniu się bezcenną wiedzą.
Czym różni się mentor od coach-a? Czy to? Czy może to samo, tylko celowo użyłaś polskiej nazwy?:)
W wielkim skrócie:) mentor różni się tym, że doradza, sugeruje pomysły i rozwiązania – czyli trochę podpowiada, podaje czasami gotowe rozwiązania, kiedy widzi, że całkowicie utknęłaś. Mentor dzieli się też wiedzą zawodową.
Natomiast coach poprzez zadawanie pytań sprawia, że sama odnajdujesz rozwiązania, które są dla ciebie najlepsze. Coach nie doradza i nie podaje gotowych rozwiązań.
Mam nadzieję, że udało mi się wytłumaczyć:)
Czyli mentora trzeba by poszukać w swojej branży?
Raczej tak. Trzeba sobie jednak przemyśleć jakie masz oczekiwania w stosunku do tej osoby.
Jeśli szukasz osoby, która pomoże ci np. w rozwijaniu umiejętności kierowania zespołem, to niekoniecznie ta osoba musi pracować w tej samej branży. Wystarczy, że wiesz, że doskonale sobie radzi z ludźmi i trudnymi sytuacjami w zespole, itd.
Natomiast jeśli zależy ci na odniesieniu sukcesu, no to na pewno lepiej poszukać kogoś, kto już to osiągnął, pokonał trudności i potrafi utrzymać pozycję w podobnym środowisku pracy. Taka relacja może być bezcenna, bo możesz uniknąć błędów, dowiadujesz się co działa, a co w ogóle się nie sprawdza. Jasne, że te wszystkie rady mentora musisz sobie dopasować do siebie – to co dla niego działało, niekoniecznie może zadziałać u ciebie. Ale zawsze coś dobrego z takiej relacji wyciągniesz.
Ludzie uwielbiają radzić:) Warto to wykorzystać, jeśli jest darmowe.
Twoje dwa ostatnie zdania mnie przekonują, bo myślałam, że kto tam za darmo będzie sobie głowę zawracać pomaga niej mniejszemu. Ale masz rację – dawać rady to każdy lubi 🙂
A jak poszukać dobrego mentora?
Często jest tak, że ta osoba jest już w twoim kręgu znajomych – tylko może nigdy w ten sposób na nią nie patrzyłaś. Ktoś, kto cię zna na pewno będzie bardziej otwarty na taką współpracę.
To musi być też ktoś kogo znasz i komu ufasz, bo najbardziej będziesz potrzebować mentora wtedy, kiedy pojawią się trudności, problemy lub wątpliwości. Łatwiej wtedy też zbudować relację, bo ta osoba ma nie tylko dawać ci rady, ale w pewien sposób nawet troszczyć się o ciebie. Jeśli łączą was wspólne tematy to możesz zaoferować drobną pomoc w zamian za rady.
Myślę, że bardzo pomaga określenie czego oczekujesz od mentora – jaką konkretnie wiedzę czy umiejętności chcesz zdobyć. Im dokładniej to określisz tym łatwiej ci będzie taką osobę namierzyć.
Czytam właśnie ” Lean In ” i tam jest o wyborze mentora, więc też już wiem więcej. A książkę polecam.
Przyznam, że nie czytałam jeszcze tej książki, ale dużo o niej słyszałam. Mam nadzieję, że wkrótce będę mieć trochę więcej czasu i nadrobię zaległości czytelnicze. Dziękuję za polecenie!