Strach przed zmianą pracy jest często główną przeszkodą, która stoi ci na drodze do jej zdobycia. Brak wiary w siebie, wątpliwości i obawy często blokują nas w trakcie zmiany kariery. Dlaczego ambitne cele zawodowe wywołują w nas takie uczucia?

Badania nad stresem pokazują, że mózg postrzega zmianę pracy jako jedną ze zmian życiowych, które stanowią zagrożenie dla twojego przetrwania. Skala Stresu Holmesa Rahe wykazała, że zmiana kariery jest jedną z 20 najbardziej stresujących rzeczy w życiu, tuż za śmiercią bliskiego przyjaciela.

Nic dziwnego, że mózg postrzega zmianę zawodową jako zagrożenie. Zmiana kariery wymaga ogromnego wysiłku, a to oznacza zużycie cennych zasobów: energii, finansów, czasu. Przyczyną strachu są więc konkretne powody – obawa przed porażką, utratą pozycji społecznej i dochodów.

Strach przed zmianą pracy pojawia się pod postacią wielu uczuć i emocji. W łagodnej formie te emocje powodują zwątpienie w siebie, a w zaawansowanej prowadzą do całkowitego „paraliżu”.

STRACH WSKAZUJE NA COŚ WAŻNEGO

Strach pojawia się, gdy w grę wchodzi coś ważnego dla ciebie. Emocja strachu ma ważny cel: ochronić twoje cenne życie przed zagrożeniami. Nic więc dziwnego, że pojawia się, gdy zaczynasz myśleć o zmianie, która będzie dotyczyć niemal całego twojego życia. 

Gdy przymierzasz się do zmiany, której rezultat jest nieznany, strach informuje cię, co zrobić, żeby siebie zabezpieczyć: zebrać zasoby zewnętrzne (finanse, kontakty) i wewnętrzne (mocne strony, umiejętności). Próba ignorowania swoich obaw może skończyć się tym, że będą wracać i rozpraszać cię na drodze do celu.

STRACH PRZED ZMIANĄ PRACY, BRAK ENERGII I MĘTLIK W GŁOWIE

Strach przed zmianą pracy bardzo często prowadzi do braku energii do robienia czegokolwiek. Możesz czuć się tak bezsilna, że nie jesteś w stanie działać i posuwać się do przodu.

Reakcja zamrożenia jest jednak wpisana w naszą biologię. Większość badanych ssaków „zamarza” na kilka sekund, po to, żeby ocenić sytuację przed wykonaniem następnego ruchu. Zamrożenie pełni więc ważną funkcję i powinnaś postrzegać ją jako jeden z pomocnych etapów w trakcie zmiany. 

W trakcie poważnych zmian życiowych, oprócz „zamrożenia”, ludzie doświadczają jeszcze poczucia „mgły”. To stan, w którym dopada cię poczucie niejasności, kłębienie myśli, mętlik w głowie – poczucie, że sama już nie wiesz, czego chcesz i dokąd podążasz. Zaczynasz wątpić w siebie i swoje cele, a twoja motywacja do zmiany zaczyna słabnąć.

To poczucie niejasności znacznie utrudnia podejmowanie ważnych decyzji zawodowych. Jak więc osłabić strach przed zmianą pracy i uzyskać większą jasność?

ZROZUM SWÓJ STRACH PRZED ZMIANĄ PRACY

Strach budzi w nas nieprzyjemne uczucia, nic więc dziwnego, że poszukujemy sposobów na jego uniknięcie lub zwalczenie. Wiesz już jednak, że strach nie pojawia się bez powodu i spełnia ważną funkcję, która ma ci nie przeszkodzić, a pomóc na drodze zmiany.

Odczuwanie lęku jest naturalną częścią zmiany zawodu. Zrozumienie, tego ułatwi ci jego zaakceptowanie podczas zmiany zawodowej. Strach może stać się dobrym nauczycielem lub motywatorem jeśli zaczniesz postrzegać go jako sojusznika, a nie wroga.

Postaraj się rozpracować i lepiej zrozumieć swój strach przed zmianą pracy. Zastanów się, czego konkretnie się boisz? Co twój strach próbuje ochronić – co ryzykujesz, zmieniając pracę, zawód, karierę?

Wyobraź sobie, że twój strach jest po prostu czujnością. Jakie działania możesz podjąć, aby bezpiecznie osiągnąć swój cel? Co najgorszego mogłoby się stać? Co możesz zrobić, żeby zminimalizować ryzyko spełnienia najgorszego scenariusza?

Weź pod uwagę, że najczęściej boisz się tak naprawdę swoich halucynacji, a nie realistycznego zagrożenia. Większość z twoich lęków i czarnych scenariuszy nigdy się nie spełni. Zastanów się więc, czy to, czego się boisz, jest w ogóle realistyczne?

Strach przed zmianą pracy – jak sobie z nim poradzić

ZNAJDŹ DOBRY POWÓD DO ZMIANY

Strach przed zmianą pracy może pojawiać się też dlatego, że nie bardzo wiesz, jaki będzie rezultat tej zmiany. Czeka cię więc mnóstwo wysiłku, ryzyka a końcowy wynik jest niepewny. Jeśli nie potrafisz określić, jakie korzyści przyniesie ci ta zmiana, nie ruszysz z miejsca, bo zagłuszą cię wątpliwości i strach.

Pomyśl o powodach, dla których warto będzie wdrożyć tę zmianę w życie. Przypomnij sobie wszystkie frustracje, niesprawiedliwe traktowanie lub inne powody, które sprawiają, że chcesz zmienić obecną pracę.

Na pewno przyda się odwołanie do insirujacej wizji życia, które chciałabyś stworzyć w przyszłości. Jeśli nie masz określonej takiej wizji, pomyśl, czy ta zmiana pomoże ci zrealizować jakieś ważne dla ciebie marzenie. A może wpłynie pozytywnie na inne sfery twojego życia lub będzie mieć wpływ na najważniejsze dla ciebie osoby? Cokolwiek to będzie, nich to będzie coś pozytywnego, co będzie cię motywować i osłabi twój strach oraz wątpliwości.

DOWIEDZ SIĘ, CO JEST DLA CIEBIE NAJLEPSZE

Klucz do wyboru najlepszej ścieżki kariery leży w dobrej znajomości siebie. Im lepiej siebie znasz i rozumiesz, tym większą masz pewność co do swoich decyzji i kierunku, który wybierzesz. I tym mniejszy odczuwasz strach przed zmianą pracy.

Tworząc jasną wizję życia i miejsca w nim na karierę określasz dokładnie, czego chcesz i decydujesz, czy wdrożenie zmiany w życie jest warte podjęcia wysiłku.

ZRÓB PIERWSZY MAŁY KROK

Jednym ze sposobów, żeby zmniejszyć strach przed zmianą pracy, jest rozłożenie ambitnego celu zawodowego na mniejsze kroki. Potraktuj je jako eksperymenty, które rozbudzą twoją ciekawość oraz rozwieją obawy i wątpliwości.

Robiąc małe kroki, minimalizujesz ryzyko potknięcia. Z każdym małym krokiem będziesz mieć więcej informacji i szybko zweryfikujesz, czy podążasz we właściwym dla siebie kierunku.

Małe kroki pomogą ci zbudować większą pewność siebie. Poradzenie sobie z każdym kolejnym wyzwaniem zbuduje w tobie wiarę w swoje siły i umiejętności.

Strach nie może trafić w ruchomy cel – tak twierdzi Todd Herman, coach produktywności. Staraj się więc codziennie działać w kierunku wymarzonej pracy.

Pamiętaj, że brak decyzji to też decyzja o tym, że zostajesz tu, gdzie jesteś. Biorąc pod uwagę, że chcesz zmienić pracę, to chyba nie jest to najlepsze dla ciebie miejsce, prawda? Nie masz też pewności, że wszystko zostanie bez zmian. Czas i tak upłynie, a podobno na koniec życia żałujemy najbardziej tych rzeczy, których nie zrobiliśmy. 

Lęk przed zmianą pracy

OSWÓJ SIĘ ZE ZMIANĄ I… PORAŻKĄ

Statystyki mówią, że średnio zmieniamy pracę co 4-5 lat, więc zmiana i tak jest nieunikniona. Czy to oznacza, że strach przed zmianą pracy będzie nam towarzyszyć częściej?

I tak i nie. Tak, bo nie da się całkowicie wyłączyć strachu – zbyt ważną pełni funkcję. Dlatego warto zainteresować się tematem budowania odporności psychicznej, by lepiej radzić sobie z niespodziewanymi zmianami życiowymi. Im częściej będziesz zmieniać pracę, tym będzie dla ciebie łatwiejsza i będziesz odczuwać mniejszy strach.

Ze zmianami oswoisz się dzięki wspomnianym wcześniej małym krokom. Zamiast rewolucji i niespodzianek stopniowo przyzwyczaisz się do małych zmian. Jeśli potraktujesz małe kroki jak eksperymenty, rozwiniesz w sobie dystans do wyników działania.

Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze będziesz mogła powiedzieć, że to był tylko eksperyment, który dał ci pomocną informację zwrotną, co można jeszcze poprawić. Błąd pomoże ci wykryć, jakiej wiedzy lub umiejętności brakuje ci jeszcze. Każda informacja zwrotna wynikająca z działania przyda ci się przy podejmowaniu ważnych decyzji zawodowych.

SKORZYSTAJ Z POMOCY

Strach przed zmianą pracy często sprawia, że wstydzisz się dzielić swoimi odczuciami z innymi. Próbujesz najpierw sama znaleźć rozwiązanie. Dopiero gdy sytuacja się przedłuża i jesteś zmęczona samotną walką, prosisz o pomoc innych.

Nie warto tak długo czekać, bo możesz stracić wiele czasu, a rozwiązanie może być na wyciągnięcie ręki. Samo wsparcie bliskich ludzi, którzy w ciebie wierzą, może zdziałać cuda. 

Czasami wystarczy czyjaś wskazówka, inna perspektywa czy powiedzenie na głos swoich myśli innej osobie, żeby uświadomić sobie, że nie ma się czego bać.

Wyjaśnij bliskim osobom, czego się obawiasz. Poproś o wsparcie, gdy zauważą, że tracisz motywację – niech przypomną ci ważne powody, dla których pragniesz zmiany.

Jeśli jednak nic nie pomaga i czujesz, że strach przed zmianą pracy paraliżuje cię i utrudnia normalne funkcjonowanie, to rozważ skorzystanie z pomocy psychoterapeuty. Psychoterapia, zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym jest skuteczną metodą radzenia sobie z różnego rodzaju lękami. Praca z psychoterapeutą może pomóc ci lepiej zrozumieć siebie i zbudować nowe, wzmacniające przekonania, które przydadzą ci się podczas zmiany.

STRACH PRZED ZMIANĄ PRACY – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ

Jesteś bardziej odporna, zdolna i zaradna niż ci się wydaje. Nie raz nie dwa byłaś już odrzucana, robiłaś błędy, odnosiłaś porażkę, a jednak przeżyłaś. Często największe rozczarowania dają najcenniejsze życiowe lekcje, które wzmacniają i pomagają ci dalej się rozwijać.

Ludzie, którzy kochają swoją pracę, to ci, którzy odczuwali strach, a działali pomimo to. To ludzie, którzy zaczęli działać mimo tego, że nie byli jeszcze gotowi. Większość z tych osób, nie żałuje swojej decyzji. Raczej żałują, że nie zrobiły tego wcześniej.

Poczucie spełnienia, radość z tego, co robisz i życie według swoich zasad jest warte zmierzenia się z tym, co cię przeraża. Zwłaszcza że to zagrożenie może w rzeczywistości nie istnieć i nigdy się nie spełnić.

Nie pozwól, żeby strach przed zmianą pracy, który jest tylko przejściowym dyskomfortem, był przyczyną stałej frustracji spowodowanej pracą, w której jesteś nieszczęśliwa i niedoceniana. 

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This