Myślisz o zmianie ścieżki zawodowej? Tylko skąd masz wiedzieć, że przyszedł już czas, żeby zabrać się za nią na poważnie? Czy niezadowolenie z pracy, które czujesz to normalne „górki i dołki” czy już poważne sygnały ostrzegawcze?
Sama frustracja może nie być wystarczającym powodem do zmiany ścieżki zawodowej. Jeśli jednak przeradza się w stałe uczucie nienawiści do pracy, to warto sprawdzić, czy nie przyszedł czas na zmianę.
Choć sama zmiana ścieżki zawodowej to poważna decyzja, jednak brak zmiany i pozostanie w pracy, która ma negatywny wpływ na ciebie może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje.
5 SYGNAŁÓW, ŻE CZAS NA ZMIANĘ ŚCIEŻKI ZAWODOWEJ
Jeśli więc zastanawiasz się, czy już czas na zmianę ścieżki zawodowej, sprawdź te 5 sygnałów ostrzegawczych.
#1 NUDA I IRYTACJA
Pierwszym, bardzo niepozornym sygnałem, że coś jest nie tak, jest … nuda w pracy. Wiem, że może to się wydawać trochę zaskakujące w czasach, gdy wszyscy jesteśmy zawaleni robotą. Tylko że tu nie chodzi o to, że nie masz co robić w pracy i się nudzisz. Tu chodzi o to, że zaczyna cię nudzić treść samej pracy – główne zadania, które wykonujesz.
Tylko żebyśmy się dobrze zrozumieli – każdemu może się zdarzyć dzień czy dwa, gdy zwyczajnie nie chce się pracować 😉
Jeśli jednak takich dni jest coraz więcej, to jest to niepokojący sygnał. Gdy słabnie twoje zainteresowanie pracą, wykonywanie zadań staje się coraz trudniejsze. Jeśli to, co kiedyś było dla ciebie ciekawe w pracy, teraz wydaje się nudne, a nawet irytujące, to jesteś na prostej drodze do wypalenia zawodowego.
Oczywiście w każdej pracy są zadania, które będą cię nudzić. Jeśli jednak większość z tego co robisz, jest nudna, to czas na zmianę ścieżki zawodowej.
Zastanów się, z czego dokładnie wynika twoje niezadowolenie. Czy chodzi o samą pracę – twoje codzienne zadania? Czy o środowisko – irytujących współpracowników, nadmiernie wymagającego szefa lub długie dojazdy do pracy?
Czynnikowi środowiskowemu możesz zaradzić za pomocą mniej drastycznych środków, takich jak przejście do innego zespołu lub nawet na podobne stanowisko w innej firmie. Jeśli to praca sama w sobie wyczerpuje twoją energię, jest to wyraźna oznaka potrzeby zmiany ścieżki zawodowej.
#2 PROBLEMY ZE ZDROWIEM
Nuda, niski poziom energii, poczucie wiecznego zmęczenia to pierwsze sygnały, że coś nie gra. Niestety najczęściej w ogóle ich nie wiążemy z pracą i zwykle ignorujemy. Frustrująca i stresująca praca może jednak łatwo doprowadzić do wyczerpania i obniżenia odporności organizmu na choroby.
Stres może wkradać się w twoje życie tak stopniowo, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, kiedy to się dzieje. Nagle zaczynasz sobie uświadamiać, że twoja praca powoduje ciągłe bóle pleców, problemy ze snem i rozstrój żołądka. Nie możesz przestać o niej myśleć i jesteś poirytowana. Rzeczy, które nigdy wcześniej ci nie przeszkadzały, teraz wydają się nie do zniesienia.
Wszystkie te powyższe objawy świadczą o tym, że twoje ciało chce ci coś ważnego przekazać, co być może ignoruje twój umysł. Twoje ciało mówi ci, że nie czeka na to, co wydarzy się następnego dnia. Może nawet mówić ci po prostu: „nienawidzę tej pracy”.
Przewlekłe bóle głowy, napięcie mięśni i częste przeziębienia to oznaki, że nadszedł czas, aby rozważyć zmianę ścieżki zawodowej.
Twoje zdrowie jest priorytetem. Jeśli nie czujesz się dobrze, prawdopodobnie nie funkcjonujesz na pełnych obrotach. Dokładnie przyjrzyj się swojej sytuacji. Czy twoja praca cię wypala? Ryzykowanie zdrowia ciała i umysłu po prostu nie jest tego warte. Żadna praca ani wynagrodzenie nie zrekompensują ci uszczerbku na zdrowiu.
Zmiana ścieżki może więc być czymś więcej niż tylko decyzją zawodową. Może to być mądre posunięcie, które odmieni też twoje zdrowie.
#3 CIĄGŁE UCZUCIE ZMĘCZENIA I BRAK MOTYWACJI
Najczęstszą oznaką gotowości do zmiany ścieżki zawodowej jest ciągłe uczucie fizycznego wyczerpania. Po prostu nie masz ochoty na nic, nie mówiąc już o wstaniu z łóżka i pójściu do pracy.
Sygnałem, że potrzebujesz zmiany, jest też zmiana zachowania w sytuacjach zawodowych, w których wcześniej nie miałaś problemu. Jeśli rzadko spóźniałaś się do pracy lub nie miałaś problemu z dotrzymywaniem terminów, a teraz przychodzisz coraz później do pracy i przesuwasz terminy, to może być oznaką, że czas na zmianę.
Brak motywacji, zmęczenie i całkowity brak zainteresowania pracą powodują, że jesteś też mniej zmotywowana w innych aspektach swojego życia.
Wypalenie zawodowe jest bardzo podobne w objawach do depresji. Ignorowanie tych ważnych sygnałów może spowodować rozwinięcie się pełnej formy choroby. Jest to o tyle niebezpieczne, że może przeniknąć do innych dziedzin życia poza pracą.
Jeśli czujesz się przez cały czas wyczerpana i znudzona, postaraj się dowiedzieć, co dokładnie jest tego powodem. Określenie tego, co nie działa, powie ci dokładnie, co musisz zmienić. Porozmawiaj ze swoim partnerem, rodziną i przyjaciółmi o tym, jak się czujesz i co robić dalej. Zmiana ścieżki zawodowej i rozpoczęcie od zera jest o wiele lepsze niż utrata siebie i popadanie w depresję z powodu pracy.
#4 ZAZDROŚĆ
Gdy słyszysz od koleżanek lub znajomych, jak bardzo są zadowoleni ze swojej pracy, wpatrujesz się tępo w przestrzeń. Możliwe, że stałaś się zazdrosna o każdego, kto lubi swoją pracę i żałujesz niektórych swoich wyborów zawodowych.
Poczucie zazdrości o udane życie zawodowe przyjaciół, może wskazywać, że czujesz się źle z powodu własnej sytuacji. Obojętność wobec wszystkiego wokół ciebie i zazdrość wobec ludzi, którzy rozwijają swoją karierę, nie wróży dobrze. Często oznacza, że powinnaś przyjrzeć się swojej sytuacji zawodowej i poszukać alternatyw. Jeśli będzie taka potrzeba, to rozważyć inną ścieżkę zawodową, która da ci możliwość rozwoju.
Często myślimy o zazdrości jako o czymś, czego należy unikać, ale w rzeczywistości może to być cenna wskazówka, w jakim kierunku iść dalej.
Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian zastanów się, co „wyzwala” twoją zazdrość. Rozłóż poszczególne elementy pracy: co dokładnie sprawia, że jesteś zazdrosna? Który aspekt pracy byłby dla ciebie naprawdę satysfakcjonujący?
Sprawdź, czy jest sposób, żeby wnieść te aspekty do obecnej pracy. Jeśli się okaże, że nie możesz tego zrobić, być może nadszedł czas na poważną zmianę.
Pewnym sposobem, żeby dowiedzieć się, czy powinnaś zmienić ścieżkę zawodową, jest spojrzenie na to, co robią twój menedżer i przełożeni. Jeśli to, co robią, nie przemawia do ciebie i nie chciałabyś w przyszłości tego robić, to czas na zmianę ścieżki zawodowej.
#5 ŹLE SIĘ CZUJESZ ZE SOBĄ
Największym i najpoważniejszym sygnałem, że czas zmienić karierę, jest moment, w którym zauważysz, że praca zmienia cię na gorsze. Ludzie wokół ciebie zauważają, że jesteś inna, ale w zły sposób. Jeśli twoi dobrzy przyjaciele zauważą w tobie zmianę, prawdopodobnie wspomną ci o tym. Wykorzystaj tę szansę, żeby spojrzeć z boku na swój nastrój i zachowanie. Porozmawiaj z zaufanymi osobami, żeby dowiedzieć się, czy jest to związane z twoją pracą, czy może coś innego jest nie tak.
Jeśli praca lub jej środowisko zmienia cię na gorsze jako osobę i profesjonalistę – dokonaj zmiany. Masz tylko jedno życie i powinnaś zrobić wszystko, co w twojej mocy, żeby było jak najbardziej pozytywne i owocne.
Pozostawanie w pracy, która sprawia, że czujesz się źle ze sobą, prawdopodobnie nie jest tego warte, bez względu na to, ile zarabiasz. Może poważnie wpłynąć na twoje długoterminowe samopoczucie emocjonalne. Dająca satysfakcję kariera powinna zwiększyć twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości, a nie odwrotnie.
CZYTASZ LISTY SZUKAJĄC POWODU DO ZMIANY ŚCIEŻKI ZAWODOWEJ
Szczerze mówiąc, jeśli zadajesz sobie pytanie, czy czas na zmianę ścieżki zawodowej, istnieje duża szansa, że właśnie nadszedł odpowiedni czas. Tego rodzaju wątpliwości nie pojawiają się u kogoś, kto spełnia się w swojej pracy. Jasne, są ciężkie dni i stresujące okresy, ale w pracy, którą uwielbiasz, nie zdarza się to codziennie.
Jeśli jesteś tutaj i czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie nie jesteś zadowolona z miejsca, w którym się znajdujesz.
Czasami masz przeczucie i po prostu wiesz, że ta praca nie jest dla ciebie odpowiednia. Możesz wypisać wszystkie zalety i wady, żeby przekonać się, że nie jest tak źle. Jednak w głębi duszy masz wrażenie, że przekonujesz samą siebie, do czegoś, w co już dawno przestałaś wierzyć. Zaufaj więc swojej intuicji i zrób pierwszy krok w kierunku zmiany.
Jesteś wspaniała. Czytam dużo twoich wpisów
Są mądre, budujące.ACaly czy mam lęk. Kupiłam maszyny do szycia hafciarkę tkanin mam stosy z myślą o szyciu poduszek dekoracyjnych uszyłam. Kilkaale nie wystawiłam.LĘK……..
Aniu dziękuję Ci za miłe słowa i za to, że czytasz moje wpisy — bardzo to doceniam!
Gdy zaczynamy robić coś nowego, to bardzo często pojawia się lęk, bo wychodzimy poza to, co jest dla nas znane i komfortowe. To normalne i naturalne w takich sytuacjach.
Jeśli jednak lęk uniemożliwia Ci działanie, to trzeba trochę bliżej przyjrzeć się tej emocji. Najczęściej jest tak, że sami wzbudzamy w sobie ten lęk poprzez różnego rodzaju niewspierające myśli. Trzeba się poprzyglądać, jakie myśli pojawiają się w Twojej głowie, gdy zaczynasz działać. Zastanowić się, jakie przekonania mogą stać za tymi myślami i sprawdzić, czy faktycznie są prawdziwe. Bo często wierzymy w coś, co nie ma oparcia w rzeczywistości – np. że inni nas negatywnie ocenią, a wcale tak nie musi się stać.
Jest wiele metod pracy z lękiem i niewspierającymi przekonaniami. Lęk może też nieść informację, że może warto się do czegoś przygotować, coś lepiej sprawdzić lub lepiej zorganizować potrzebne zasoby.
Najważniejsze jest jednak, żeby nauczyć się działać pomimo odczuwanego lęku. Po tym, jak podejmiesz działanie, uświadomisz sobie, że nic złego się nie wydarzyło. To powinno pomóc podjąć kolejny krok i kolejny.
Jestem przekonana, że na pewno szyjesz piękne poduszki, ale świat ich nie zobaczy i doceni, jeśli ich nie pokażesz 😉
Daj szansę sobie i pozwól innym, żeby mogli docenić Twoją pracę 🙂
Love the content, thank you for sharing