Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi ci do głowy, gdy myślisz, czym jest pewność siebie?

Większość z nas określa pewność siebie jako uczucie. Zazwyczaj tego rodzaju pewność kojarzy się ze spokojem i łatwością. Kiedy czujemy się pewnie, spodziewamy się, że wszystko, co robimy, zakończy się sukcesem

Problem z określaniem pewności siebie tylko jako uczucia polega na tym, że w praktyce staje się pułapką zamkniętego koła. Jeśli nie czujesz się pewnie, to nie podejmiesz działań, które pomogłyby ci w zbudowaniu pewności siebie. 


CO OZNACZA PEWNOŚĆ SIEBIE

Łacińskie korzenie słowa pewność oznaczają „z zaufaniem”. Działanie z zaufaniem oznacza, że choć ​​nie jesteś całkowicie pewna tego, co robisz, dajesz sobie kredyt zaufania. Pewność siebie polega na zaufaniu do twoich umiejętności, zdolności i osądów. Jest to przekonanie, że możesz sprostać wymaganiom zadania.

Pewność siebie oznacza więc gotowość do podjęcia kroków w kierunku ważnych dla ciebie celów, nawet jeśli czujesz niepokój, a wynik jest nieznany. Prawdziwa pewność siebie jest po części odwagą, po części kompetencją, z domieszką zdrowej dawki wyrozumiałości dla siebie samej. 


SKĄD SIĘ BIERZE PEWNOŚĆ SIEBIE

Pewność siebie jest stanem, który przenika twoje myśli, uczucia i działania. Być naprawdę pewną siebie, oprócz wiary w siebie i czucia się zdolną, wyraża wiarę w swoje słowa i czyny.


POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Pewność siebie rodzi się z poczucia własnej wartości: pamiętania kim jesteś, co cenisz i ciężkiej pracy, którą włożyłaś. Badania pokazują, że przypominanie sobie o momentach, kiedy postępowałaś zgodnie ze swoimi wartościami, może zmniejszyć lęk przed wykonaniem ważnego zadania. 


WIARA W SIEBIE

Być pewną siebie, to ufać własnym umiejętnościom i wierzyć, że możesz robić to, na co się zdecydujesz. Wiara w siebie jest niezbędnym, ale niewystarczającym składnikiem pewności siebie. Musisz mieć przynajmniej pewien stopień wiary w siebie, żeby być pewną, ale wiara w siebie niekoniecznie zagwarantuje ci pewność siebie.


RELACJE

Pewność siebie jest kształtowana przez relacje i doświadczenie. Sposób, w jaki odnosisz się do siebie, wpływa na twój poziom lęku i pewności siebie. Jest on w dużej mierze zależny od twoich przeszłych i obecnych relacji rodzinnych, rówieśniczych, romantycznych i zawodowych. 

Ludzie, którzy cię otaczają, są ważni dla twojej pewności siebie. Jeśli wychowałaś się w domu, gdzie cię źle traktowano, byłaś prześladowana w szkole, jesteś w toksycznym związku, masz bardzo krytycznego szefa lub „przyjaciół” – twój stosunek do siebie jest prawdopodobnie daleki od ideału.


DOŚWIADCZENIE

Wiele osób uważa, że pewność siebie bierze się wyłącznie z naszego wnętrza. A jednak ważne są również czynniki zewnętrzne – na przykład doświadczenie.

Twoje wczesne doświadczenia życiowe również wpływają na to, jak traktujesz samą siebie.

Pewność siebie i doświadczenie są pozytywnie ze sobą skorelowane. Oznacza to, że dzięki zdobywaniu w czymś doświadczenia, zyskujesz pewność siebie. 


pewność siebie

PEWNOŚĆ SIEBIE A POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI

Chociaż pewność siebie i poczucie własnej wartości mają wspólne cechy, są uważane za dwa odrębne pojęcia.

Poczucie własnej wartości to dość stabilna cecha, która niewiele się zmienia u poszczególnych osób – chyba że zostanie włożony wysiłek, żeby ją poprawić. Można ją określić jako wiarę we własną wartość i to, na ile zasługujesz na miłość, szczęście, sukces i inne dobre rzeczy w życiu.

Natomiast pewność siebie skupia się raczej na zdolności do osiągnięcia sukcesu i przekonaniach na temat prawdopodobieństwa jego odniesienia.

Oba pojęcia są bardzo często używane zamiennie. Jaka jest więc między nimi różnica? Poczucie własnej wartości dotyczy sukcesu, na który zasługujesz, podczas gdy pewność siebie dotyczy sukcesu, który możesz osiągnąć.


PEWNOŚĆ SIEBIE W MAŁYCH KROKACH

Pewność siebie nie jest czymś, co musisz posiadać w każdej chwili, każdego dnia. 

To naturalne, że czujesz się niepewnie, szczególnie w nieznanych sytuacjach lub podczas wykonywania nowych zadań. Jeśli więc czasami odczuwasz brak pewności siebie lub nie jesteś pewna, czy potrafisz dobrze wykonać zadanie, to jest całkowicie normalne.

Bez względu na to, jak jesteś pewna siebie, zawsze będą sytuacje, w których poczujesz się niepewnie. Działanie pomimo lęku jest częścią procesu zwiększania pewności siebie.

Nie powinnaś więc oczekiwać, że błyskawicznie zwiększysz swoją pewność siebie. Budowanie pewności siebie to proces, który wymaga twojej pracy, ale też pozytywnego wzmocnienia od innych. 

Bardzo ważne jest, żeby przez cały czas ćwiczyć wyrozumiałość dla samej siebie. Możesz to robić, mówiąc do siebie z cierpliwością i zrozumieniem, jakie okazujesz ukochanej osobie lub dziecku.

Kiedy wyobrażasz sobie osobę pewną siebie, widzisz kogoś, kto podejmuje wielkie, odważne działania. Ale w małych krokach też może być dużo odwagi. 

BRAK PEWNOŚCI SIEBIE JEST WAŻNYM SYGNAŁEM

Nie zawsze jednak brak pewności siebie jest czymś złym. Czasami strach jest sygnałem, że nie przygotowałaś się dostatecznie na coś ważnego dla ciebie. 

Przygotowanie na pewno pomoże zmniejszyć twój niepokój. Jednak nierealistyczne jest oczekiwanie, że poczujesz się całkowicie pewna siebie przed zrobieniem czegoś, co postrzegasz jako ważne. Zwłaszcza gdy masz w tym małe doświadczenie.

Głos zwątpienia może również oznaczać, że potrzebujesz więcej informacji, pójść w innym kierunku lub zrobić sobie przerwę. 

Nie pozwól jednak, żeby wątpliwości powstrzymały cię zbyt długo przed zrobieniem kolejnego kroku. Perfekcjonizm lubi nas okłamywać i mówić, że musimy mieć absolutną pewność, czego się spodziewać. Sprawia, że musimy spełniać nierealistycznie wysokie oczekiwania. 

Kiedy oczekujesz doskonałości, odczuwasz duży lęk i przygotowujesz się na rozczarowanie. Kiedy dajesz sobie pozwolenie na nieuniknioną pomyłkę, zmniejszasz lęk i czujesz się bardziej zdolna do spełnienia swoich realistycznych oczekiwań.

Prawdziwa pewność siebie polega na tym, że nawet odnosząc porażkę, jesteś nadal wartościową osobą. Pozwala ci mieć realistyczne oczekiwania co do rezultatów twoich działań i być niedoskonałym człowiekiem. 


Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This