Chyba każdy z nas próbował choć raz robić postanowienia noworoczne. Nowy rok jest postrzegany jako świetna okazja do wprowadzenia pozytywnych zmian. Łatwo więc poddajemy się tradycji i wraz z innymi robimy postanowienia noworoczne. Niektórym udaje się je nawet dotrzymać. 😉 Niestety większość z nas nie dotrwa ze swoimi postanowieniami noworocznymi nawet do końca stycznia!

Strava, sieć społecznościowa dla sportowców, która śledzi biegi i przejażdżki rowerowe, przeanalizowała ponad 100 milionów wpisów w swoim serwisie. Okazało się, że właśnie w połowie stycznia łamiemy postanowienia noworoczne dotyczące utrzymania kondycji. Około 17 stycznia większość ludzi rezygnuje z dobrych intencji i wraca do starych nawyków.

DLACZEGO ROBIMY POSTANOWIENIA NOWOROCZNE?

Dlaczego właściwie ludzie wybierają sobie nowy rok jako idealny czas na zmianę nawyków i wyznaczanie nowych celów? Wygląda na to, że działa na nas bardzo silnie słowo „nowy”. Nowy rok, nowa ja — nowe otwarcie, nowy miesiąc, rok — masz wrażenie, że z dnia na dzień możesz zacząć wszystko od nowa.

Niestety jest to trochę złudne zjawisko. Owszem jest „nowy” rok, miesiąc — czyli zmienia się coś zewnętrznego, natomiast pytanie, co z tobą? Czy wewnętrznie też jesteś „nowa” i gotowa na zmianę wieloletnich nawyków, ciągłego odwlekania i permanentnego braku czasu dla samej siebie? 

Postanowienia noworoczne są świetnym sposobem na zmotywowanie siebie do zmiany. Tyle że najczęściej jesteśmy co najwyżej gotowi na samo sformułowanie swoich życzeń. Problem w tym, że postanowienia noworoczne zazwyczaj dotyczą jakiś uciążliwych problemów w życiu. A te z reguły nie należą do takich, które można rozwiązać w ciągu kilku dni — czyli tyle ile utrzymuje się zazwyczaj noworoczna motywacja.

DLACZEGO ŁAMIEMY POSTANOWIENIA NOWOROCZNE?

Nie oszukujmy się — większość z nas żyje w bezpiecznej strefie komfortu. To właśnie w tej przytulnej strefie podświadomie piszemy swoje życie. Każda zmiana mogłaby zburzyć tę strefę, więc zazwyczaj powtarzamy w kółko te same schematy myślenia i działania. Czasami przez wiele lat tego nie dostrzegamy, a czasami po prostu nie chcemy tego zobaczyć, bo wygodniej i bezpieczniej jest tam, gdzie jesteśmy.

To jeden z powodów, dlaczego łamiemy postanowienia noworoczne i mamy problem z wprowadzeniem znaczących zmian w życiu. Dopóki nie zrozumiesz, w jaki sposób działasz i nie rozpoznasz tego, co cię wewnętrznie ogranicza, trudno będzie cokolwiek zmienić.

Kiedy głębiej zrozumiesz swoje nastawienie, wartości, nawyki, przekonania i największe lęki, zaczniesz zdawać sobie sprawę, dlaczego niektóre cele są dla ciebie bardzo trudne do osiągnięcia. Przełamiesz to tylko wtedy, gdy zaangażujesz się w zmianę na głębszym poziomie. Jeśli więc chcesz dotrzymać swoich postanowień noworocznych, to najpierw przyjrzyj się, jak do tej pory działałaś lub myślałaś. 

Kolejnym powodem, dlaczego łamiemy postanowienia noworoczne, jest niewłaściwe sformułowanie postanowień. Często robimy to w taki sposób, że nawet dla ciebie jest niejasne co, kiedy i dlaczego chcesz zmienić. To sprawia, że twoje postanowienia nie zachęcają cię do działania. Przyznaj, że postanowienie „1 czerwca 2022 pracuję na stanowisku menadżera” brzmi o wiele lepiej, niż „w nowym roku zmienię pracę”. Albo „do 31 grudnia 2022 zarabiam 10 tys. brutto” brzmi atrakcyjniej, niż „w nowym roku chcę zarabiać więcej”.

Inny powodem łamania postanowień noworocznych jest brak wsparcia. I nie chodzi tylko o wspierających ludzi. Zazwyczaj startujemy z dużą dozą optymizmu, nadziei i pozytywnych myśli. To świetnie motywuje nas na starcie, ale później potrzebujemy konkretnych narzędzi, systemów i metod, żeby utrzymać zaangażowanie. Niestety zapominamy o tym i działamy bez żadnego planu i wsparcia innych ludzi, którzy będą nam kibicować. 

Nie myślimy też o przeszkodach i trudnościach. To powoduje, że w momencie, gdy się pojawią, porzucamy nasze postanowienia, bo nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. A to sprawia, że znowu zaczynamy wątpić w siebie. I koło się zamyka… do kolejnego Sylwestra.


JAK NAPISAĆ POSTANOWIENIA NOWOROCZNE

Wśród najpopularniejszych postanowień noworocznych są cele związane z pracą i karierą zawodową. Mimo że zrobienie postanowienia noworocznego dotyczącego kariery może być początkiem nowego rozdziału w życiu, to tak naprawdę dopiero pierwszy krok.

Pozytywne postanowienia mogą być potężną siłą motywującą do zmian i rozwoju w życiu, ale prawda jest taka, że ​​często to nie wystarcza. Potrzebujesz czegoś więcej niż pozytywnego nastawienia i nadziei. Jak więc przestać łamać i zacząć realizować postanowienia noworoczne?


ZAMIEŃ POSTANOWIENIA NOWOROCZNE W CELE

Zacznij od zmiany postanowień noworocznych na cele. Dzięki tej małej zmianie twoje spontanicznie rzucone stwierdzenie, że w nowym roku zmienisz pracę, nabierze konkretów. Dobrze określony cel powinien być ekscytujący, realistyczny, mierzalny i określony w czasie. W ten sposób szybko określisz, jaką chcesz mieć nową pracę, zmiana będzie w zasięgu twoich możliwości i wydarzy się do konkretnej daty w kalendarzu.


ZNAJDŹ EKSCYTUJĄCY CEL

Znajdź dobry powód, dla którego chcesz zrealizować swoje postanowienia noworoczne. Wyjaśnij swoje „dlaczego”, a odkryjesz głębszy cel, który leży u podstaw twoich celów. Dlaczego chcesz, aby twoje postanowienia stały się rzeczywistością? Jak zmieni się twoje życie w wyniku realizacji tych zamierzeń?

Musisz znać odpowiedzi na te pytania, bo twoje ekscytujące “dlaczego” będzie motywować cię do działania. Na pewno przyda się też przy pokonywaniu przeszkód i w chwili zwątpienia.


DOKŁADNIE OKREŚL, CO CHCESZ OSIĄGNĄĆ 

Opisz swoje postanowienia noworoczne w sposób możliwy do zaobserwowania. Co zobaczysz, usłyszysz i poczujesz, gdy osiągniesz swoje zobowiązanie?


UWIERZ W SIEBIE

Jeśli chcesz dotrzymać swoich postanowień noworocznych, musisz uwierzyć w to, że jesteś w stanie je zrealizować. Jest to bardzo ważne, bo nie zaangażujesz się całkowicie, jeśli będziesz wątpić w siebie. Żeby jednak uwierzyć w to, że jest to możliwe, musisz dostrzec połączenie pomiędzy celem, czyli przyszłością a teraźniejszością, czyli sytuacją obecną. Dlatego twój cel powinien być ekscytujący, ale realistyczny. 

jak napisać postanowienia noworoczne


ROZBIJ SWÓJ CEL NA MNIEJSZE KROKI

Podziel swój cel na mniejsze cele, a te na małe zadania. Dziel swój cel tak długo, aż podzielisz go na kilkunastominutowe zadania. W ten sposób nawet jeśli masz mało czasu dla siebie w ciągu dnia, znajdziesz kilka minut na pracę nad swoim celem. Dojście do celu jest konsekwencją wielu działań — działaj, robiąc codziennie drobne kroki.


ŚLEDŹ POSTĘPY

Śledzenie postępów może być jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na utrzymanie postanowień noworocznych. Badanie University of Washington wykazało, że im bardziej monitorujesz swoje wyniki, tym bardziej prawdopodobne jest, że osiągniesz swoje cele. Dlaczego? Ponieważ będziesz otrzymywać często informacje zwrotne, które zachęcą cię do robienia postępów.

Śledzenie postępów pomoże ci zastanowić się, co poszło dobrze i nad czym musisz jeszcze popracować.


ZAAKCEPTUJ NIEPOWODZENIE

Kluczem do dotrzymania postanowień noworocznych jest cierpliwość i konsekwencja, które pomogą ci przetrwać niepowodzenia. Okaż sobie jednak zrozumienie, gdy będziesz mieć słabszy dzień lub zdarzy ci się wpadka.

Na ogół jesteśmy bardziej surowi dla siebie niż dla innych ludzi. Nie zadręczaj wiec samej siebie, tylko wyciągnij wnioski z sytuacji. Zanotuj co, spowodowało to niepowodzenie i zastanów się, jak możesz na przyszłość sobie pomóc, żeby uniknąć powtórki. Najważniejsze, żebyś wróciła i kontynuowała dążenie do celu.


BAW SIĘ DOBRZE

Znajdź sposoby na czerpanie radości z realizowania swoich postanowień noworocznych. Nie chodzi tylko o moment, kiedy dotrzesz do celu, ale też chwile po drodze. Przestań traktować się zbyt poważnie. Nie spinaj się, tylko pomyśl, co zrobić, żeby mieć więcej frajdy z tego, że z każdym dniem zbliżasz się do celu. Świętuj każdy swój sukces, doceniaj się za włożony wysiłek i baw się przy tym dobrze. 


STWÓRZ GRUPĘ WSPARCIA 

Nie trzymaj swoich postanowień noworocznych w tajemnicy. Opracuj swój system odpowiedzialności. Wtajemnicz zaufanego przyjaciela lub zainwestuj w coacha. Jeśli wolisz większe grupy, zapytaj znajomych, czy przypadkiem też nie pracują nad jakimś postanowieniem noworocznym. Stwórzcie wspólnie grupę i monitorujcie swoje postępy.

Razem możecie inspirować się nawzajem, a także wspierać, gdy pojawią się przeszkody. Nie ma nic tak motywującego, jak bycie otoczonym przez ludzi, którzy w ciebie wierzą. 


Prawdziwa zmiana wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości. Podczas wprowadzania znaczących zmian w życiu, naturalne jest doświadczanie różnych fal emocji. Jednak gdy wiesz, dlaczego ta zmiana jest ci potrzebna w życiu, masz plan, działasz i masz wokół siebie wspierających ludzi, jesteś w stanie dołączyć do elitarnego grona osób, które dotrzymują swoich postanowień noworocznych.

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This