Twoje wartości odzwierciedlają to, co nadaje sens twojemu życiu. To jest to, na czym ci najbardziej zależy i co uważasz za ważne. Mimo, że wartości są ważne, to jednak tak rzadko o nich rozmawiamy. Ten temat najczęściej pojawia się przy ważnych uroczystościach, czy świętach państwowych. Na co dzień jednak nikt nie dyskutuje na temat wartości. Dla wielu ludzi wartości są tak fundamentalną i oczywistą częścią ich życia, że nie widzą potrzeby rozmawiania o tym. Dla innych ludzi, wartości są mało istotnym tematem, bo wydaje im się, że wartości pojawiają się tylko w szczególnych momentach życia.

A jednak twoje wartości wpływają na twoje codzienne życie. To właśnie wartości kształtują twoje nawyki, styl życia i relacje z innymi ludźmi. Wartości są twoimi motywatorami i dają ci siłę do wstawania rano.

 

Twoje najważniejsze wartości

Jeżeli zastanawiasz się jakie są twoje najważniejsze wartości, którymi kierujesz się w życiu, to pomyśl o ostatniej ważnej decyzji którą podjęłaś. Zastanów się, co było najważniejsze przy podejmowaniu tej decyzji. Spójrz na swoje życie wstecz i znajdź momenty, które zmieniły bieg twojego życia. Co było wtedy najważniejsze? Czy dzisiaj ma to dla ciebie takie samo znaczenie czy inne?

Waga twoich wartości zmienia się w ciągu twojego życia. Inne rzeczy są dla ciebie ważne jak jesteś studentką i jesteś nastawiona na poznawanie świata i nowych osób. Twoje priorytety zmieniają się jak zakładasz rodzinę – dla młodej mamy dziecko staje się całym światem, jest najważniejsze. Wszystko, co jest związane z twoją rodziną zaczyna nabierać większego znaczenia. Na późniejszym etapie życia zaczynasz troszczyć się o swoje zdrowie – i znowu zmieniają się twoje nawyki i styl życia.

Im dokładniej jesteś w stanie sprecyzować swoje wartości, tym lepiej rozumiesz samą siebie. Wartości też pomagają w poznaniu tego, co cię najbardziej w życiu motywuje. Jeśli znasz swoje wartości, wiesz kim jesteś.

 

Jakie są korzyści z jasnego określenia wartości?

Zrozumienie wartości ma podstawowe znaczenie jeśli chcesz uzyskać jasność, co do całego swojego życia, swoich decyzji i tego, co jest dla ciebie najważniejsze.
Wiedząc, co jest dla ciebie najistotniejsze będziesz łatwiej ustalać swoje priorytety. Wartości pomogą ci też szybciej podejmować decyzje, które będą spójne z tym, co chcesz osiągnąć.

Gdy dokonujesz wyborów, które nie są zgodne z twoimi wartościami od razu czujesz dysonans. To uczucie, że coś jest nie tak może powodować frustrację, poczucie winy, dezorientacji, pustki czy nieszczęścia. Kiedy czujesz dysharmonię pomiędzy swoimi wartościami i swoim zachowaniem zaczynasz automatycznie podświadomie robić wszystko, żeby poprawić sytuację.

Znając dobrze swoje wartości możesz szybciej ustalić, dlaczego czujesz, że coś jest nie tak i szybciej powrócić do stanu równowagi. Rozumiejąc swoje wartości podejmujesz decyzje spójne ze wszystkimi sferami twojego życia, a to w rezultacie daje ci większe poczucie szczęścia.

 

Określenie i zrozumienie twoich wartości ułatwi ci życie

Jasne określenie własnych wartości ma kluczowe znaczenie dla twojego codziennego życia. Dzięki temu możesz znacznie ułatwić sobie życie, bo wartości mają wpływ na 3 kluczowe kwestie:

1) Podejmowanie decyzji

Twoje decyzje staną się bardziej spójne z twoimi zamierzeniami kiedy zrozumiesz swoje wartości. Wiedząc co jest dla ciebie najważniejsze, możesz szybko ustalić priorytety i podejmować decyzje, które zbliżą cię do twoich celów. W ten sposób zaczniesz rozwijać się w znacznie szybszym tempie i szybciej znajdziesz się w miejscu o którym marzysz.

Gdy wiesz, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu, jesteś bardziej świadoma tego, co sprawia, że czujesz się szczęśliwa i gdzie chcesz dotrzeć.

Poznanie swoich wartości ma również duże znaczenie przy ustalaniu celów i wprowadzaniu zmiany w życiu.

2) Osiągnięcie harmonii

Jeśli będziesz mieć jasność, co do twoich najważniejszych wartości, będziesz wiedzieć jak postępować, żeby uniknąć frustracji, rozczarowania i wszelkich innych złych emocji. A nawet jeśli zdarzy się taka sytuacja, będzie ci o wiele łatwiej znaleźć źródło tych emocji. Co ważniejsze, będziesz też potrafić powrócić do normalnego stanu i działać w sposób, który zapewni ci większe poczucie harmonii i szczęścia.

3) Planowanie życia

Czas jest ograniczonym zasobem. Zrozumienie wartości i ustalenie własnych priorytetów pomoże ci maksymalnie wykorzystać czas. Twoje decyzje będą bardziej dostosowane do twoich planów i w ten sposób wykorzystasz czas i energię w bardziej efektywny sposób. Mając jasność co do tego, co jest dla ciebie najważniejsze możesz bardziej precyzyjnie zaplanować swoją karierę i życie.

 

Jasno zdefiniowane wartości pomogą ci odkryć, gdzie chcesz dotrzeć i jakie decyzje musisz podjąć, żeby tam się dostać. Gdy zaczniesz żyć zgodnie z twoimi wartościami nic cię już nie powstrzyma przed spełnieniem swoich marzeń.

 

A dla Ciebie, jaka jest ta najważniejsza wartość, którą kierujesz się w życiu i która nie podlega żadnym negocjacjom?

 

Pin It on Pinterest

Share This