Twoje wartości odzwierciedlają to, co nadaje sens twojemu życiu. To jest to, na czym ci najbardziej zależy i co uważasz za ważne. Mimo że wartości są ważne, to jednak tak rzadko o nich rozmawiamy. Ten temat najczęściej pojawia się przy ważnych uroczystościach, czy świętach państwowych. Na co dzień jednak raczej o nich nie dyskutujemy.

Dla wielu ludzi wartości są tak fundamentalną i oczywistą częścią ich życia, że nie widzą potrzeby rozmawiania o tym. Dla innych ludzi wartości są mało istotnym tematem, bo wydaje im się, że pojawiają się one tylko w szczególnych momentach życia.

A jednak twoje wartości wpływają na twoje codzienne życie. To właśnie one kształtują twoje nawyki, styl życia i relacje z innymi ludźmi. Wartości są twoimi motywatorami i dają ci siłę do wstawania rano.

TWOJE NAJWAŻNIEJSZE WARTOŚCI

Jeżeli się zastanawiasz, jakie są twoje najważniejsze wartości, którymi kierujesz się w życiu, to pomyśl o ostatniej ważnej decyzji, którą podjęłaś. Zastanów się, co było najważniejsze przy jej podejmowaniu. Spójrz wstecz na swoje życie i znajdź momenty, które zmieniły bieg twojego życia. Co było wtedy najważniejsze? Czy dzisiaj ma to dla ciebie takie samo znaczenie, czy inne?

Waga twoich wartości zmienia się w ciągu twojego życia. Inne rzeczy są dla ciebie ważne, jak jesteś studentką i jesteś nastawiona na poznawanie świata i nowych osób. Twoje priorytety zmieniają się, jak zakładasz rodzinę – dla młodej mamy dziecko staje się całym światem, jest najważniejsze. Wszystko, co jest związane z twoją rodziną, zaczyna nabierać większego znaczenia. Na późniejszym etapie życia zaczynasz troszczyć się o swoje zdrowie – i znowu zmieniają się twoje nawyki i styl życia.

Im dokładniej jesteś w stanie sprecyzować swoje wartości, tym lepiej rozumiesz samą siebie. Wartości pomagają też w poznaniu tego, co cię najbardziej w życiu motywuje. Znające je, wiesz kim jesteś.

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z OKREŚLENIA WARTOŚCI?

Zrozumienie wartości ma podstawowe znaczenie jeśli chcesz uzyskać jasność co do całego swojego życia, swoich decyzji i tego, co jest dla ciebie najważniejsze.
Wiedząc, co jest dla ciebie najistotniejsze, będziesz łatwiej ustalać swoje priorytety. Wartości pomogą ci też szybciej podejmować decyzje, które będą spójne z tym, co chcesz osiągnąć.

Gdy dokonujesz wyborów, które nie są zgodne z twoimi wartościami, od razu czujesz dysonans. To uczucie, że coś jest nie tak, może powodować frustrację, poczucie winy, dezorientacji, pustki czy nieszczęścia. Kiedy czujesz dysharmonię pomiędzy swoimi wartościami i swoim zachowaniem zaczynasz automatycznie podświadomie robić wszystko, żeby poprawić sytuację.

Znając dobrze swoje wartości, możesz szybciej ustalić, dlaczego czujesz, że coś jest nie tak i szybciej powrócić do stanu równowagi. Rozumiejąc je, podejmujesz decyzje spójne ze wszystkimi sferami twojego życia, a to w rezultacie daje ci większe poczucie szczęścia.

OKREŚLENIE WARTOŚCI UŁATWI CI ŻYCIE

Jasne określenie własnych wartości ma kluczowe znaczenie dla twojego codziennego życia. Dzięki temu możesz znacznie ułatwić sobie życie, bo wartości mają wpływ na 3 kluczowe kwestie:

1) Podejmowanie decyzji

Twoje decyzje staną się bardziej spójne z twoimi zamierzeniami kiedy zrozumiesz swoje wartości. Wiedząc, co jest dla ciebie najważniejsze, możesz szybko ustalić priorytety i podejmować decyzje, które zbliżą cię do twoich celów. W ten sposób zaczniesz rozwijać się w znacznie szybszym tempie i szybciej znajdziesz się w miejscu, o którym marzysz.

Gdy wiesz, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu, jesteś bardziej świadoma tego, co sprawia, że czujesz się szczęśliwa i gdzie chcesz dotrzeć.

Poznanie swoich wartości ma również duże znaczenie przy ustalaniu celów i wprowadzaniu zmiany w życiu.

2) Osiągnięcie harmonii

Jeśli będziesz mieć jasność co do twoich najważniejszych wartości, będziesz wiedzieć jak postępować, żeby uniknąć frustracji, rozczarowania i wszelkich innych złych emocji. A nawet jeśli zdarzy się taka sytuacja, będzie ci o wiele łatwiej znaleźć źródło tych emocji. Co ważniejsze, będziesz też potrafić powrócić do normalnego stanu i działać w sposób, który zapewni ci większe poczucie harmonii i szczęścia.

3) Planowanie życia

Czas jest ograniczonym zasobem. Zrozumienie wartości i ustalenie własnych priorytetów pomoże ci maksymalnie wykorzystać czas. Twoje decyzje będą bardziej dostosowane do twoich planów i w ten sposób wykorzystasz czas i energię w bardziej efektywny sposób. Mając jasność co do tego, co jest dla ciebie najważniejsze, możesz bardziej precyzyjnie zaplanować swoją karierę i życie.

Jasno zdefiniowane wartości pomogą ci odkryć, gdzie chcesz dotrzeć i jakie decyzje musisz podjąć, żeby tam się dostać. Gdy zaczniesz żyć zgodnie z twoimi wartościami, nic cię już nie powstrzyma przed spełnieniem swoich marzeń.

A dla Ciebie, jaka jest ta najważniejsza wartość, którą kierujesz się w życiu i która nie podlega żadnym negocjacjom?

Pin It on Pinterest

Share This