Ponad 40% naszych codziennych czynności tworzą nawyki — zachowania, które wykonujemy automatycznie i bezrefleksyjnie. Dzięki temu nie musimy zastanawiać się codziennie nad każdą podstawową czynnością. Oczywiście jest to duże ułatwienie, bo dzięki temu możemy skupić się na bardziej złożonych działaniach. Problem jednak w tym, że wśród tych 40% znajdują się różne nawyki, a nasz mózg nie potrafi rozróżniać, które z nich są dobre, a które złe.
Na szczęście naukowcom udało się odkryć, jak tworzą się nawyki i dzięki temu możemy kontrolować ten proces. Znając strukturę tzw. pętli nawyku i jej elementy możemy wprowadzać pozytywne zmiany w codziennej rutynie. Co więcej, okazuje się, że możemy zrobić to w taki sposób, że sam proces zmiany nie będzie dla nas uciążliwy.
Tym sprytnym sposobem jest wykorzystanie mechanizmów gier. Jak wprowadzić elementy gier do zmiany złych nawyków dowiesz się z książki „Ograć nawyki” Jadwigi Korzeniewskiej.
Jadwiga Korzeniewska jest socjologiem i trenerem, prowadzi warsztaty w Laboratorium Zmieniacza. Wszystkie zaproponowane w książce metody i narzędzia zostały przetestowane przez autorkę oraz uczestników prowadzonych przez nią warsztatów. Autorka dzieliła się swoimi doświadczeniami z rozegranych przez nią gier na swoim blogu oraz w mediach społecznościowych.
„Ograć nawyki” jest to książka dla osób gotowych podjąć wyzwanie walki z niechcianymi nawykami i otwartych na nowoczesne rozwiązania. Poniżej znajdziesz 5 powodów, dlaczego warto przeczytać książkę i wykorzystać elementy gry do zmiany złych przyzwyczajeń.
1. Elementy gry urozmaicą zmianę nawyków i przyniosą wiele korzyści
Gra urozmaici cały żmudny proces zmiany nawyków. Zaczniesz inaczej patrzeć na zmianę swoich przyzwyczajeń. To już nie musi być wyczerpująca walka, która wymaga od ciebie potężnych zasobów silnej woli. Możesz zmienić ten proces w interesującą grę, w której będziesz zdobywać punkty i nagrody, które sama sobie wybierzesz. Gra nie musi też koncentrować się tylko na zmianie złych przyzwyczajeń – możesz ją wykorzystać do zrealizowania ambitnych planów, za które do tej pory trudno było ci się zabrać. Dzięki elementom gry łatwiej będzie ci utrzymać wewnętrzną motywację i szybciej wciągniesz się w proces zmiany.
2. Gra w zmianę nawyków jest dobrą zabawą
Sam proces tworzenia gry jest świetną zabawą – określasz punkty, które będziesz sobie przyznawać i tworzysz pulę wspaniałych nagród, które wkrótce zdobędziesz. Możesz też określić wymarzoną nagrodę główną. Wszystkie wyniki możesz zapisywać w specjalnej tabeli lub w dzienniku. Jeżeli nie jesteś pewna, czy taka zabawa to coś dla ciebie, to możesz wypróbować grę w wersji demo. Do gry możesz też wciągnąć domowników, czy przyjaciół, którzy zmagają się z podobnymi przyzwyczajeniami. Rywalizację z tymi osobami możesz wykorzystać do wzmocnienia swojej motywacji.
3. Grając i zmieniając nawyki poznajesz samą siebie
Przed przystąpieniem do gry i później, w trakcie samej gry, bardzo istotna jest samoobserwacja. Bardzo ważne jest znalezienie wskazówek, które wyzwalają nasze nawyki. Uważnie obserwując codzienną rutynę, dostrzeżesz przyzwyczajenia, których wcześniej w ogóle sobie nie uświadamiałaś. Zdobywanie nagród, które uprzyjemnią proces zmiany, jest również ciekawym doświadczeniem, bo okazuje się, że działają na nas również nagrody, które nie są materialne.
4. Grę tworzymy przy użyciu prostych narzędzi
Grę przygotowujesz przy wykorzystaniu kartki papieru i czegoś do pisania. Dodatkowo, żeby było jeszcze łatwiej, autorka zamieściła w książce kilka przykładowych gier, które mogą posłużyć za wzorzec do stworzenia własnej gry. Trzeba jednak pamiętać, żeby wykorzystać własne wskazówki, które tworzą twoje nawyki i wyznaczyć nagrody, które będą atrakcyjne tylko dla ciebie. Bardzo ważne jest również przygotowanie jasnych zasad postępowania w sytuacji, gdy pojawią się pokusy.
5. Gra musi być oparta na naszych wartościach
Oparcie gry na najważniejszych wartościach ma kluczowe znaczenie dla powodzenia gry. Jasne określenie, dlaczego chcesz wprowadzić zmianę nawyków, pomoże ci przetrwać chwile zwątpienia, które na pewno pojawią się w trakcie gry. Uświadomienie sobie, dlaczego jest to tak ważne i ile korzyści przyniesie ta zmiana, pozwoli utrzymać ci wysoką motywację wewnętrzną przez całą grę. Powodzenie gry zależy również od naszych przekonań i myśli – warto im się przyjrzeć i zapisywać podczas wprowadzania zmian.
Nawet najlepsza gra nie zadziała, jeśli nie zostanie wprowadzona w życie. Autorka od pierwszych stron zachęca do działania oraz dzielenia się z nią doświadczeniami po wprowadzeniu gry w życie.
Zastosowanie elementów gry jest ciekawym rozwiązaniem jeśli chcesz zmienić swoje nawyki w codziennym życiu. Narzędzia gry są proste, uniwersalne i zachęcają do eksperymentowania i tworzenia własnych scenariuszy gier, które pomogą Ci osiągnąć Twoje życiowe postanowienia.
Informacje o książce:
Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej.
Autor: Jadwiga Korzeniewska
Wydawnictwo Helion 2016