Ile razy w twojej karierze zdarzyło się, że twój szef przyszedł i powiedział, że chciałby skonsultować z tobą i całym zespołem zmiany, które zamierza wprowadzić? No cóż, domyślam się, że takie sytuacje możesz policzyć na palcach jednej ręki.
Badania przeprowadzone w polskich firmach pokazują, że aż 70% szefów woli podejmować ważne decyzje samodzielnie. W naszej polskiej rzeczywistości dominuje styl dyrektywny – szef sam podejmuje większość swoich decyzji.
Niestety takie podejście nie zawsze jest skuteczne. Trudne decyzje najczęściej dotyczą wprowadzenia znaczących zmian w firmie. Nie wystarczy ogłosić decyzji o zmianie – potrzeba ludzi do wdrożenia jej w życie. I właśnie w tym momencie zaczyna się problem.
Większość z nas niechętnie angażuje się we wprowadzanie zmian, jeśli wcześniej nie mieliśmy okazji do przedyskutowania sensu i szczegółów wprowadzanej zmiany.
Zdarzają się jednak też takie sytuacje, kiedy potrzebujemy od razu konkretnych wskazówek, żeby szybko wdrożyć zmianę w życie.
W zależności więc od sytuacji możemy być bardziej lub mniej zaangażowani w proces podejmowania decyzji w firmie.
JAK MATMA MOŻE POMÓC W PODEJMOWANIU WAŻNYCH DECYZJI?
Co więc zrobić, jeśli sama stoisz na czele zespołu i musisz podjąć decyzję, która oznacza spore zmiany? Jak wybrać najlepszą decyzję i jeszcze zaangażować zespół we wprowadzenie jej w życie?
Może cię zaskoczę, ale tym, co może ci pomóc w takiej sytuacji, jest…matematyka.
Istnieje pewien model przywództwa, który podpowiada, kiedy lepiej podjąć decyzję samodzielnie, a kiedy skonsultować ją z zespołem.
Mimo że narzędzie oparte jest na matematyce, to jest proste do zastosowania i nie wymaga żadnych skomplikowanych wyliczeń.
SZEFIE, ANGAŻUJ ZESPÓŁ – PODRĘCZNIK DLA LIDERA
Model, który ułatwi ci podejmowanie decyzji w pracy to Decision Making for Leaders. Narzędzie zostało stworzone przez profesora Victora H. Vrooma razem z naukowcami z Uniwersytetu Yale oraz menedżerami biznesu.
Szczegółowy opis modelu i przykłady jego praktycznego zastosowania znajdziesz w najnowszej książce Roberta Zycha “Szefie, angażuj zespół”.
Narzędzie Decision Making for Leaders oparte jest na kontinuum partycypacyjnym. Jest to model, który przedstawia 5 wzorców angażowania zespołów we wdrożenie zmian w pracy – od stylu dyrektywnego do stylu polegającego na całkowitym oddaniu decyzji zespołowi.
W zależności od sytuacji model ułatwia wybór najbardziej efektywnego sposobu działania.
Oczywiście, jak każdego narzędzia – trzeba się nauczyć, kiedy i jak je stosować. Cała procedura używania modelu decyzyjnego jest opisana w książce z rozłożeniem na czynniki pierwsze. Nauczysz się precyzować dobrze problem decyzyjny i określać, jaka decyzja będzie najefektywniejsza w danej sytuacji.
Z książki “Szefie, angażuj zespół” dowiesz się też, na jakie pułapki musisz uważać, stosując każdy z 5 stylów angażowania zespołu w decyzje. Autor wyjaśnia, jak używać model kontinuum partycypacyjnego w praktyce. Do każdego ze stylów dołączone są studia przypadków polskich firm, z którymi Robert Zych współpracował. Zdecydowanie ułatwia to zrozumienie i przyswojenie wiedzy o każdym ze stylów.
Decyzja, w jakim stopniu zaangażować zespół w podejmowanie trudnej decyzji zapada po przeanalizowaniu 11 czynników. Może się wydać, że jest ich dużo, ale większość z nich można bardzo szybko określić. W książce są podane pytania, które pomagają sprawnie określić wagę, każdego z czynników.
Pytania, model, style, algorytmy rozmów i inne wskazówki sprawiają, że książka staje się praktycznym podręcznikiem z ćwiczeniami. Nie zostajesz więc z samą teorią, ale dostajesz konkretne narzędzie i wskazówki, jak wprowadzić model decyzyjny do twojej codziennej pracy.
DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ “SZEFIE, ANGAŻUJ ZESPÓŁ”
Dla mnie największym atutem książki jest bogactwo przykładów zastosowania modelu w praktyce. Każdy rozdział zawiera co najmniej kilkanaście przykładów, case study, historii związanych ze wdrożeniem modelu w firmach.
Wszystkie przykłady pochodzą z doświadczeń polskich firm, co dla mnie jest bezcenne. Ciekawe jest też to, że autor opisał przykłady, kiedy dany styl angażowania pracowników został źle dobrany do sytuacji. W ten sposób możemy uczyć się z błędów innych managerów i lepiej zrozumieć, w jakich sytuacjach stosować poszczególne wzorce angażowania pracowników.
Jak wynika z podanych w książce przykładów i przeprowadzonych badań, stosowanie modelu zwiększy twoją efektywność, jako szefa zespołu.
Pomoże ci nie tylko w podejmowaniu decyzji, ale również zaangażowaniu zespołu w ich wdrażanie.
“Udowodniono, że postępowanie zgodnie z metodą Decision Making for Leaders daje 2,5 raza wyższe prawdopodobieństwo, że Twoje decyzje będą mądre i zespół zaangażuje się w ich wdrożenie, niż gdybyś działał odwrotnie do zaleceń modelu.”
“Szefie, angażuj zespół” Robert Zych
Świetnym dodatkiem jest zamieszczona na końcu książki ściąga. Ściąga zawiera wszystkie najważniejsze zagadnienia, zestaw pytań prowadzących cię krok po kroku po modelu decyzyjnym, algorytmy komunikowania decyzji oraz jej konsekwencji. Autor zachęca do wycięcia ściągi, ale myślę, że warto mieć w pracy pod ręką całą książkę.
Pytania zawarte w książce można też wykorzystać do audytu zespołu – możesz sprawdzić, czy twój zespół jest gotowy do samodzielnego podejmowania decyzji. Sprawdzisz tym samym, jak bardzo możesz liczyć na wsparcie zespołu przy wprowadzaniu zmian.
Jeśli jesteś doświadczonym managerem i lubisz samodzielnie podejmować decyzje, książka “Szefie, angażuj zespół” może zweryfikować twoje utarte przekonania. Na pewno znajdziesz odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby zespół chętniej wdrażał twoje pomysły w życie.
Dla osób mniej doświadczonych w kierowaniu zespołami poświęcony jest w książce osobny rozdział. Znajdziesz tam narzędzia i algorytmy ułatwiające komunikację z pracownikami.
Książka jest dostępna w twardej okładce w obwolucie, ma śnieżnobiały papier i wstążeczkę do zaznaczania stron – jest przepięknie wydana. Idealnie nadaje się na prezent dla ciebie lub… twojego szefa 😉
Pokutuje u nas takie przekonanie, że powinniśmy zatrudniać ludzi po to, by nimi zarządzać. A przecież powinno być odwrotnie. Bill Gates czy Steve Jobs od początku mówili, że zatrudniają mądrzejszych od siebie po to, by ci mówili im co mają robić. Dopiero wtedy ukazują oni swój prawdziwy potencjał.
Myślę, że jednym z ważniejszych zadań managera jest dawanie przestrzeni osobom z zespołu do stawania się liderami – i to w wcale nie musi być lider w sensie dosłownym, bo nie każdy chce zarządzać ludźmi.
Dlaczego chciałabym ją przeczytać? Ponieważ ewidentnie widzę, że mam problem z dzieleniem się pracą. Dalej jestem Zosią Samosią. W jednoosobowej działalności to istny koszmar. Wiem, że czasem muszę zlecić jakieś działania, zaangażować profesjonalnego grafika, fotografa lub edytora. Jednak oczywiście wolę się zajeżdżać i działać sama. Nawet jeżeli coś zlecę, nie pozostawiam miejsca na własną twórczość. Lista wskazówek nie ma końca. Ahh no szkoda gadać. Może tego typu lektura pomogłaby mi zrozumieć, że w kupie siła 😉
W takiej sytuacji warto porównać wartość poszczególnych zadań – najczęściej wychodzi, że Twoja twórczość ma najwyższą wartość. Ile wartościowych rzeczy, projektów mogłabyś stworzyć w czasie, który poświęcasz na to, co mógłby dla Ciebie zrobić grafik, fotograf i edytor? Jak przełożyłoby się to na Twoją satysfakcję, pieniądze i…regenerację Twojej energii, która przecież jest bezcenna do tworzenia wspaniałych rzeczy?
Popieram w 100 % przesłanie tej książki!
Dziękuję! 🙂
Sama zarządzam kilkuosobowym zespołem i z reguły podejmuję decyzję sama bez konsultacji. Myślę, że powyższa lektura mogłaby wnieść wiele nowego do mojego modelu pracy. Z chęcią sięgnę po lekturę.
@katarzynagrochalska:disqus Gratulacje! – książka wędruje do Ciebie 🙂
Próbowałam odnaleźć kontakt do Ciebie na blogu, ale nie widzę takiej zakładki – napisz proszę do mnie przez moją stronę – chciałabym uzyskać informację, gdzie mam wysłać książkę.
Wygląda na to, że to dobra pozycja dla każdego, kto zarządza – czy to małym zespołem, czy całą firmą. Może podrzucę propozycję mojemu narzeczonemu :>
Zdecydowanie warto przeczytać -mnóstwo ciekawych przykładów, gotowe wzory, a przede wszystkim sprawdzone rozwiązania.