Czy każdy z nas może być liderem? Czy musisz mieć wrodzone predyspozycje, żeby być skuteczną w roli lidera? Kogo w ogóle możemy określić liderem?
Bardzo spodobała mi się definicja lidera z książki Anny Sarnackiej-Smith “Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie”:
“Liderem jest dla mnie ktoś, kto stawia sobie każdego dnia cel, aby wykorzystywać swój potencjał i być coraz lepszym w tym, co robi, bez względu na stanowisko, które zajmuje”
Anna Sarnacka-Smith
Ta definicja pokazuje, że każdy może być liderem. Nikt nie rodzi się liderem – stajemy się nim poprzez codzienne ćwiczenie umiejętności przywódczych. Nawet ci, którzy mają predyspozycje do bycia liderem, muszą pracować nad rozwijaniem tych umiejętności.
Co więcej, wcale nie musisz być dominującym szefem-alfa, żeby być skuteczną w roli lidera. W książce “Everest lidera” opisane są 4 style liderskie: dominujący, wpływowy, stały i sumienny. Choć każdy z tych stylów jest inny, to każdy ma cechy pomagające budować silną pozycję lidera. Możesz więc poznać swój styl i nauczyć się świadomie go wykorzystywać w pracy.
Ty też jesteś liderem
Co zrobić, jeśli jednak nie pracujesz na stanowisku kierowniczym i nie zarządzasz zespołem? Czy w takiej sytuacji też można rozwijać umiejętności przywódcze? Oczywiście, że tak! Powiem więcej, Ty już jesteś liderem, bo zarządzasz bardzo ważnym obszarem – swoim życiem.
Bardzo często wchodzimy w rolę lidera, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jak to możliwe? Czy chcesz się przekonać, że Ty też jesteś liderem?
Zatrzymaj się na chwilę i spójrz na role, które pełnisz w swoim życiu, ale trochę z innej perspektywy. Przypomnij sobie różne sytuacje i zastanów się, kiedy wchodzisz w rolę lidera?
Podam Ci przykład. Być może jesteś mamą i masz rodzinę. Na pewno masz mnóstwo obowiązków z tym związanych. Przypomnij sobie, ile razy zarządzałaś zadaniami w swojej rodzinie. Założę się, że wiele razy zdarzyło ci się rozdysponować obowiązki, biorąc pod uwagę mocne strony domowników. Na przykład wiedząc, że twój partner świetnie zna się na tematach związanych z obsługą samochodu, “zlecasz” mu wszelkie zadania z tym związane 😉
Inne przykłady to motywowanie dzieci do nauki, inspirowanie rodziny do zdrowego odżywiania czy aktywniejszego stylu życia. To są właśnie sytuacje, kiedy wchodzisz w rolę lidera rodziny i ćwiczysz swoje umiejętności.
A może prowadzisz własny blog? Masz swoje miejsce w sieci, gdzie dzielisz się swoimi refleksjami lub wskazówkami, motywując ludzi do działania?
Zauważ, że robisz dokładnie to, co robią liderzy – stajesz na czele swojej społeczności. Inspirujesz i motywujesz swoich czytelników i fanów do działania. Dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, po to, żeby stawali się lepsi w jakimś konkretnym temacie. W ten sposób pokazujesz swoją postawę liderską.
Czy teraz jest ci łatwiej dostrzec w sobie lidera?
Jak być skutecznym liderem?
Jak widzisz, rola lidera przewija się w twoim życiu częściej, niż by ci się wydawało. Może warto poznać, jak być skuteczną w tej roli?
Jakie są sekrety osób, które świetnie sobie radzą w roli lidera? Z książki “Everest lidera” wybrałam 3 wskazówki, żeby pokazać ci jak niewiele potrzeba, żeby zmienić się w lidera, za którym chętnie pójdą ludzie:
Poznaj dobrze swój potencjał – to znaczy, że wiesz, w czym jesteś dobra i świadomie z tego korzystasz. Wiesz również, gdzie są twoje słabości i ograniczenia. Gdy dobrze znasz siebie, to wiesz, kim jesteś i jakie wartości prowadzą cię w życiu. Umiesz korzystać ze swoich doświadczeń, ale też dbasz o swój dalszy rozwój. Znając swój potencjał, wiesz też, czym możesz się podzielić i co cennego wnosisz do świata, który cię otacza.
Wiesz, dokąd idziesz i po co – masz jasno określony cel, do którego dążysz. Wiesz również, dlaczego chcesz to osiągnąć. Za twoim celem stoją konkretne wartości, które zrealizujesz, osiągając swój cel. To dzięki wartościom inni ludzie rozumieją, dlaczego osiągnięcie tego celu jest dla ciebie takie ważne. Łatwiej jest im przez to przyłączyć się i wspierać cię na tej drodze.
Poznaj ludzi, którzy są wokół ciebie – czyli wiesz, z kim idziesz po drodze do wyznaczonego celu. Wiesz, kto cię może wesprzeć w trudnych chwilach lub w sytuacjach, w których radzisz sobie trochę gorzej. Rozumiesz, jak inni działają, reagują, co ich motywuje, co jest dla nich ważne. Dzięki temu wiesz, jak się porozumiewać z ludźmi, z którymi pracujesz, łatwiej jest ci ich motywować i inspirować do działania.
Chciałabyś poznać więcej wskazówek najlepszych liderów? W książce “Everest lidera” znajdziesz 10 wartościowych wywiadów z liderami z Polski i USA. Z wywiadów dowiesz się, jak stawali się skutecznymi liderami i budowali swoje silne zespoły między innymi prof. Andrzej Blikle, Robert Korzeniowski i Marcin Ochnik.
Dlaczego warto rozwijać umiejętności liderskie?
Każdy z nas ma jakieś marzenia i aspiracje. Często jest to jakiś ważny cel, który chciałabyś osiągnąć. Jeśli masz takie marzenie lub konkretny cel, który chciałabyś osiągnąć, to pewnie wiesz, ile wymaga to wysiłku. Czasami droga do celu przypomina wspinanie się na najwyższy szczyt świata.
Możesz jednak ułatwić sobie wejście na swój Everest. W jaki sposób? Właśnie poprzez ćwiczenie umiejętności liderskich.
Skuteczny lider to ktoś, kto świadomie korzysta z dobrodziejstw swojego potencjału, bo wie, kiedy i jak skorzystać ze swoich mocnych stron. Dzięki temu łatwiej i szybciej osiąga swoje cele.
Dzięki umiejętnościom przywódczym łatwiej jest ci uzyskać wsparcie od innych podczas trudnej drogi do celu. Potrafisz skutecznie porozumiewać się z innymi i uzyskać od nich pomoc.
Znając ludzi, którzy cię otaczają, możesz dać im możliwość rozwijania się poprzez udział w realizacji twoich pomysłów. Ale uwaga – tu nie chodzi o manipulację, tylko danie innym szansy na spróbowanie swoich sił w tematach, w których są lepsi od ciebie.
Droga do celu wymaga wychodzenia z bezpiecznej strefy komfortu. To oznacza zmiany, próbowanie nowych rzeczy, ale również otwartość na innych ludzi – inne zdanie, spojrzenie, doświadczenie czy podejście. To też świadomość tego, że nie można za długo stać w jednym miejscu, tylko trzeba odważnie iść do przodu, żeby nie marnować swojego potencjału i innych.
Sprawdź, jakim jesteś liderem
Mam nadzieję, że przekonałam cię już, że wcale nie musisz być urodzonym liderem, żeby świetnie radzić sobie w tej roli. Osobowość i naturalne predyspozycje na pewno pomagają, ale to nie wszystko. O wiele ważniejsze jest rozwijanie umiejętności, które budują postawę liderską.
Jak więc możesz na co dzień rozwijać się i stawać się skutecznym liderem? Wspomniałam wcześniej, że kluczowa jest znajomość siebie i swoich mocnych stron.
W książce “Everest lidera” znajdziesz opisy 4 stylów zachowań, dzięki temu łatwo określisz, jakie style dominują u ciebie. Dowiesz się, jak twoje mocne strony będą wspierać rozwijanie umiejętności przywódczych. Poznasz też inne style, co ułatwi ci zrozumienie zachowania osób, które cię otaczają.
Książka “Everest lidera” to jednak nie tylko wartościowe wywiady z liderami i opisy stylów zachowania. To przemyślany przewodnik dla osób, które chcą rozwijać się i osiągać swoje cele.
Znajdziesz tam wskazówki, które pomogą Ci uporać się z przeszkodami pojawiającymi się na drodze do celu. Dowiesz się, jak poradzić sobie z wyjściem ze strefy komfortu, czego możesz nauczyć się z własnych błędów i jak zachować asertywność, żeby osiągnąć swoje cele.
Poznasz swoje mocne strony i nauczysz się, jak radzić sobie z emocjami w trudnych sytuacjach. W książce znajdziesz też wiele praktycznych przykładów oraz ćwiczenia, które ułatwią zdobywanie umiejętności przywódczych.
Dowiesz się jak budować taką postawę liderską, żeby móc lepiej rozwijać siebie i swoich bliskich lub wpływać na społeczność, w której działasz.
Informacje o książce:
„Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie”
Autor: Anna Sarnacka-Smith
Wydawnictwo MT Biznes 2017
Nie mieliśmy okazji czytać jeszcze książki “Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie”, ale na pewno chętnie zajrzymy do tej pozycji książkowej, bo brzmi bardzo ciekawie!