Co zrobić jeśli masz za dużo pomysłów na życie? Co wybrać, jeśli zastanawiasz się nad zmianą w twoim życiu zawodowym?

Może się wydawać, że bogactwo pomysłów może być bardzo przydatne w sytuacji, kiedy zastanawiasz się nad kolejnym ważnym krokiem w życiu. Jednak wystarczy porozmawiać z osobami, które mają kilka, a czasami kilkanaście różnych pomysłów na siebie, żeby przekonać się, ile problemów przysparza taka sytuacja. Mimo długiej listy pomysłów trudno jest podjąć decyzję i ruszyć z miejsca. Badania pokazują, że im więcej mamy opcji do wyboru tym rośnie prawdopodobieństwo, że ostatecznie nie wybierzemy niczego.

Piszę ten post z własnej perspektywy — sama jakiś czas temu szukałam własnej drogi zawodowej. Podobnie jak ty, też miałam milion pomysłów na to, co mogłabym robić w życiu. W podjęciu decyzji pomogły mi sposoby, które znajdziesz poniżej.

Od czego zacząć w sytuacji, gdy masz za dużo pomysłów na życie?

Uważam, że kariera powinna być budowana na solidnych fundamentach, dlatego przy podejmowaniu decyzji o wyborze przyszłego zajęcia warto wziąć je pod uwagę. Jednym z tych fundamentów są twoje silne strony, umiejętności i doświadczenie, które zdobyłaś.

To jednak nie wystarczy, żeby znaleźć zajęcie, które będzie ci dawać satysfakcję. Do tego potrzeba jeszcze jednego składnika – to co robisz, musi się łączyć z twoimi zainteresowaniami. Nie musi to być twoja największa pasja, choć to na pewno nie zaszkodzi. Wystarczy, że będzie to jedno z twoich zainteresowań lub temat, w którym chciałabyś się rozwijać.

Niestety te dwa cudowne składniki: silne strony i zainteresowania na nic się nie przydadzą, jeśli nie będzie na nie zapotrzebowania ze strony klientów lub pracodawców. Twoje umiejętności i doświadczenie oraz obszar twoich zainteresowań musi odpowiadać aktualnym i przyszłym potrzebom rynku.

Ostatnim elementem, który dobrze jest uwzględnić przy wyborze pomysłu na siebie są ograniczenia. Mam na myśli tematy, w których nie czujesz się pewnie, umiejętności, których ci brakuje czy nawet złe nawyki, które mogą stanąć na drodze do wcielenia twojego pomysłu w życie.

Teraz, mając te kryteria, łatwiej będzie ocenić poszczególne pomysły.

Sprawdź, które pomysły uwzględniają najwięcej twoich umiejętności

Przejrzyj listę pomysłów i do każdego wypisz, jakie umiejętności będziesz potrzebować, żeby zrealizować swój pomysł. Określ, jakie umiejętności, które już masz, możesz od razu wykorzystać. Im więcej umiejętności, doświadczenia możesz wykorzystać, tym szybciej i taniej wprowadzisz pomysł w życie.

Z reguły u osób, które mają dużo zainteresowań silną stroną jest zdolność do mistrzowskiego wykorzystywania tzw. umiejętności uniwersalnych. Takie osoby od razu są w stanie przenieść do nowej pracy umiejętności, które wykorzystywały na poprzednich stanowiskach. Osoby, które mają wiele zainteresowań szybciej uczą się też nowych umiejętności, bo korzystają z doświadczeń zdobytych podczas rozwijania swoich pasji.

Sprawdź też, ile czasu potrzebujesz na wprowadzenie pomysłu w życie. Weź pod uwagę twoją obecną sytuację finansową, zdolności z których możesz od razu skorzystać i zastanów się, ile czasu na to potrzebujesz? Weź po uwagę również ilość czasu, którą aktualnie możesz przeznaczyć na pracę nad pomysłem. Czy masz małe dzieci? Czy masz inne zobowiązania np. studia podyplomowe w weekendy, absorbującą pracę na etacie, itd.

U osób, które mają dużo zainteresowań, że ten czas wdrożenia i adaptacji nowego pomysłu może być krótszy niż u innych. Wynika to z tego, że takie osoby na ogół bardzo szybko adoptują się w nowych warunkach. Nie boją się też próbować nowych rzeczy, łatwiej jest im wychodzić ze strefy komfortu, co znacznie przyśpiesza postępy i rozwój.

Enneagram ad blog

Sprawdź, który z pomysłów najbardziej łączy się z twoimi zainteresowaniami

Jestem pewna, że na twojej liście pomysłów jest choć jeden pomysł, który łączy się z twoimi zainteresowaniami. Jeśli tak, to dobrze jest sobie przemyśleć, co będzie jeśli twoja pasja stanie się źródłem dochodu? Czy będziesz mieć inne zainteresowania, hobby, które pozwolą ci na odskocznię od pracy? Jak będziesz się czuła, jeśli to, co teraz wykonujesz dla przyjemności i od czasu do czasu, zaczniesz robić stale, każdego dnia, a może nawet w nadgodzinach?

Warto wybrać takie zainteresowania, które nie są chwilową modą i dzięki którym będziesz mogła dalej rozwijać swoje umiejętności oraz zdobywać nowe doświadczenie.

A może na twojej liście jest jakiś pomysł, który łączy klika zainteresowań?

Przejrzyj też swoje pomysły pod kątem innych ważnych dla ciebie elementów. Czy w tych pomysłach i elementach, które wybrałaś, przewija się jakiś jeden temat np. możliwość wykorzystania twoich zdolności kreatywnych, praca z ludźmi albo niezależność?

Sprawdź, który z pomysłów da ci największą wartość finansową

Tak, jak wcześniej wspominałam, niestety nie wystarczą same umiejętności i zainteresowania. Te dwa elementy muszą się przełożyć na konkretną korzyść finansową. A będzie to możliwe jeśli na rynku znajdziesz klientów lub pracodawców potrzebujących twoich umiejętności lub produktów, które stworzysz.

Sprawdź jakie są trendy na rynku: czy zawód lub nisza biznesowa, którą wybrałaś ma przyszłość? Jak wyglądaja ścieżka kariery w tym zawodzie? Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie firmy to, czy ten biznes można będzie skalować? Czy jest zapotrzebowanie na twoje umiejętności na rynku pracodawców lub klientów? Czy dużo jest ogłoszeń pracy w zawodzie, który chciałabyś wykonywać? Sprawdź to dobrze, bo nie ma nic gorszego jak zainwestowanie czasu i pieniędzy w pomysł czy zawód, który istnieje tylko na papierze.

Musisz też sprawdzić, ile szacunkowo pieniędzy możesz zarobić. Jakie są najniższe zarobki, a jakie najwyższe. Jakie umiejętności lub doświadczenie jest istotne, żeby zarabiać kwoty z górnych widełek? Jakie są marże, prowizje i koszty w biznesie, który chciałabyś otworzyć?

Dobrze jest też w tym miejscu sprawdzić, jakie koszty musisz ponieść, żeby w ogóle wystartować. Tutaj dobrze jest porozmawiać, podpytać innych, którzy wykonują podobny zawód czy prowadzą podobne firmy. Bez takiego rozeznania trudno będzie określić szacunkową kwotę, bo możesz być nieświadoma wielu kosztów. Do końcowej kwoty dobrze jest też dodać minimum 30% na nieprzewidziane lub inne ukryte koszty.

Sprawdź, który z pomysłów kryje najwięcej ograniczeń i trudności

Kolejnym etapem w ocenie czy selekcji pomysłów jest wypisanie wszystkich trudności, które mogą się pojawić po drodze. Ważne jest, żeby wypisać wszystko, co przyjdzie ci do głowy. To mogą być ograniczenia związane z finansami. Przeszkodą może być też brak umiejętności, bo trzeba będzie uwzględnić dodatkowy czas na naukę i ewentualny koszt związany z ich uzupełnieniem.

Sprawdź jakie są typowe bolączki, wyzwania osób w zawodzie lub biznesie, który wybrałaś? Czy w tym zawodzie musisz być na bieżąco ze znajomością przepisów? Czy będziesz musiała zdobyć dodatkowe certyfikaty? Czy jest problem z konkurencją? A może dużym wyzwaniem jest logistyka w danej branży?

Następną rzecz, którą musisz zrobić jest dopisanie rozwiązań do każdej trudności. Wypisz wszystkie sposoby, które mogą pokonać te trudności. Dobrze obserwuj siebie podczas analizowania tych trudności. Jeśli czujesz, że jakaś przeszkoda będzie dla ciebie nie do przebrnięcia, to sygnał alarmowy. Jeśli już we wstępnej fazie tracisz zapał, to może też oznaczać, że po prostu nie jesteś gotowa na wprowadzenie tego pomysłu. Takie szczere rozprawienie się z przeszkodami, nawet na papierze pokaże, ile masz serca i motywacji do wcielenia tego pomysłu w życie.

Im więcej motywacji, energii do realizacji pomysłu tym lepiej. Tym łatwiej będzie ci pokonywać przeszkody, które na pewno pojawią się po drodze.

Musisz pamiętać, że KAŻDA zmiana będzie wymagać od ciebie wyjścia poza strefę komfortu. Nie ma możliwości rozwoju, jeśli będziesz kurczowo trzymać się tylko i wyłącznie tego, co było do tej pory. Trzeba próbować zupełnie nowych rzeczy. Nie musisz jednak przesadnie ryzykować, to mogą być małe kroczki — możesz eksperymentować poprzez wprowadzanie małych zmian.

Sprawdź, który z pomysłów najbardziej pasuje do twojego wyobrażenia o idealnym życiu

Przy ocenianiu pomysłów warto też wziąć pod uwagę twoją długoterminową wizję życia. Mówiąc inaczej: jak chcesz, żeby twoje życie wyglądało za 3, 5, 10 lat? Czy chcesz być znanym ekspertem w temacie X? Podróżować przez większość czasu po świecie? Mieć rodzinę, z którą będziesz spędzać cały swój wolny czas: bawić się ze swoimi maluchami, a wieczory spędzać z ukochaną osobą? Jeśli potrzebujesz więcej informacji, jak stworzyć wizję swojego życia, to zajrzyj tutaj.

Teraz sprawdź, na ile każdy z twoich pomysłów wspiera twoje wyobrażenia o idealnym życiu. Który z twoich pomysłów najbardziej pasuje do twojej wizji życia? A który z pomysłów pasuje najmniej? Czy dzięki realizacji tego pomysłu będziesz mogła osiągnąć to, co naprawdę w życiu pragniesz? Może brzmi to trochę górnolotnie, ale czy jest sens inwestować swój czas i pieniądze w coś, co w efekcie końcowym nie przybliży cię do tego, co najbardziej potrzebujesz?

Pomyśl też o tym, jak realizacja tego pomysłu wpłynie na inne obszary twojego życia: finanse, relacje, zdrowie.

Z reguły pomysły, które mamy na życie to są poważne, długoterminowe projekty. Inaczej nie spędzalibyśmy tyle czasu na rozmyślanie, który z nich zrealizować, tylko przeszlibyśmy od razu do działania. Jeśli wprowadzenie pomysłu w życie wymagać będzie wielu zmian, pomyśl o swojej motywacji. O wiele łatwiej jest przejść przez te wszystkie zmiany i trudności, jeśli wiesz, że na końcu czeka cię nagroda w postaci życia, o jakim marzysz.

Powiem szczerze, że po ocenie moich pomysłów, właśnie wizja mojego przyszłego życia była tym czynnikiem, który zadecydował o ostatecznym wyborze. Jeden z moich pomysłów przeszedł wszystkie kryteria związane z umiejętnościami, zainteresowaniami oraz zarobkami. Nie lubię ryzyka i zanim podejmę się jakiegoś działania sprawdzam jeszcze wszystko bardzo dokładnie. Tak się złożyło, że udało mi skontaktować z osobą, która wcieliła podobny pomysł w życie i szczerze opowiedziała, jak wygląda rzeczywistość w branży, która mnie interesowała. Po rozmowie przemyślałam sobie wszystko i doszłam do wniosku, że ten pomysł kompletnie nie pasuje do mojej wizji tego, jak wyobrażałam sobie moje nowe, codzienne życie. Bez żalu szybko zrezygnowałam z tego pomysłu. Zaczęłam zastanawiać się, jak lepiej mogę wykorzystać moje umiejętności, zainteresowania i bogate doświadczenie, do tego, żeby zacząć jak najszybciej żyć tak, jak tego chciałam.

Najlepszy pomysł powinien łączyć wszystkie poniższe rzeczy:

  • w pełni wykorzystywać twój potencjał: twoje umiejętności, talenty, silne strony, doświadczenie,
  • łączyć się z twoimi zainteresowaniami i pasjami
  • dawać ci największą korzyść materialną
  • przysparzać jak najmniej problemów i trudności przy i po wdrożeniu w życie
  • wpasować się w twoje wyobrażenie o życiu, jakie chciałabyś prowadzić w przyszłości

Sprawdź, czy masz multipotencjał

Na koniec musisz rozważyć też to, że być może nie znajdziesz idealnej dla siebie opcji. Bardzo możliwe, że jesteś jedną z tych osób, które lubią próbować wszystkiego. I bardzo możliwe, że twoja ścieżka kariery będzie obfitować w różnorodne zawody i zajęcia.

Być może jesteś osobą z tak zwanym multipotencjałem. To są osoby, które mają różnorodne zainteresowania w różnych dziedzinach i są w stanie osiągać sukcesy w wielu przedsięwzięciach i zawodach. Rozwiązaniem w takim przypadku jest wplecenie twoich różnorodnych zainteresowań w pracę, dzięki której będziesz mieć wystarczająco dużo możliwości sprawdzania nowych pomysłów.

Dla osób z multipotencjałem najlepsze są zawody czy stanowiska, które dają pewną niezależność. Dlatego tak wielu przedsiębiorców jest ludźmi z multipotencjałem. Prowadzenie własnej firmy wymaga wykorzystywania wiedzy i doświadczenia z różnych obszarów: marketingu, obsługi klienta, finansów, a nawet tworzenia produktów.

Jednak nie tylko we własnej firmie możesz wykorzystać swój multipotecjał. To mogą być też stanowiska w nowo powstałych organizacjach (startup) lub w małych firmach. Innym rozwiązaniem jest praca w innowacyjnym środowisku, gdzie w pełni można wykorzystać swoją pomysłowość. Możesz wybrać też stanowiska, na których masz możliwość interakcji z różnorodnymi czynnikami np. branżami, kulturami, projektami.

Wszystko się wyjaśni, jak zaczniesz działać

Bez względu co wybierzesz, dzięki swoim różnorodnym zainteresowaniom na pewno wniesiesz do nowej pracy nową perspektywę i nowe pomysły.

Nie staraj się zamknąć swojego potencjału w jednym zawodzie – szukaj takich zajęć, żeby wykorzystać, jak najwięcej swoich umiejętności, bo to pozwoli ci lepiej się rozwijać.

Pamiętaj też, że to, co możesz zaoferować światu zmienia się wraz z tobą – na rożnych etapach życia możesz podzielić się swoim potencjałem na najróżniejsze sposoby. Takie podejście uwalnia z nas presję znalezienia jednego zajęcia na całe życie.

Cokolwiek wybierzesz. będzie to lepsze od tracenia czasu na zastanawianie się w nieskończoność. Mogę Ci tylko powiedzieć, że jak już zrobisz parę kroków, to twoja pierwsza myśl będzie taka: dlaczego nie zrobiłam tego wcześniej? Dlaczego nie próbowałam, nie zrobiłam małego kroczku do przodu, dlaczego nie podjęłam wcześniej jakiegoś działania?

Jak tylko zaczniesz działać, wyjaśni się wiele spraw nad którymi teraz się zastanawiasz.

Po prostu wybierz jeden z pomysłów — ten, który czujesz, że jest najbliższy twojemu sercu i zrób pierwszy krok. Ważne jest, żeby dokonywać wyboru w zgodzie ze sobą, a nie dlatego, że coś musisz, czy powinnaś zrobić. Zacznij działać i zobacz, co się stanie. Nawet jeśli się okaże, ze to nie to, czego oczekiwałaś, będziesz bogatsza w bezcenne doświadczenia. A może właśnie ten krok, ten pomysł pozwoli ci zbliżyć się do tego, co będzie dla ciebie najlepsze?

Napisz w komentarzu, co sądzisz o takim sposobie oceniania pomysłów na życie? Czy chciałabyś coś jeszcze dodać?

Pin It on Pinterest

Share This