Masz sto pomysłów na siebie i nie masz pojęcia, który wybrać? Interesujesz się różnymi tematami i masz wiele pasji? A może ciągle odkrywasz dla siebie coś nowego i ciekawego? Jeśli na te pytania odpowiadasz twierdząco, to prawdopodobnie jesteś osobą z multipotencjałem.

Zgodnie z definicją Emilie Wapnick multipotencjał posiadają osoby, które mają wiele zainteresowań i nie chcą się ograniczać do działań w jednym obszarze zawodowym.


MULTIPOTENCJAŁ – JAK ZNALEŹĆ POMYSŁ NA SIEBIE?


Jak w takim razie znaleźć pomysł na siebie przy tak silnej potrzebie różnorodności? Czy istnieje jakiś jeden zawód, który wykorzysta w pełni głód ciekawości osoby z multipotencjałem?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zazwyczaj skupiamy się na wybraniu jednego zawodu. Już od najmłodszych lat pytają nas o to, kim będziemy w przyszłości. Rodzice i nauczyciele namawiają nas do wyboru konkretnego zajęcia. To sprawia, że osoby z multipotencjałem mogą czuć się szczególnie sfrustrowane przy zmianie zawodu.

Na szczęście nie musisz się już ograniczać do jednego zawodu!

Zaraz przedstawię ci kilka modeli kariery, które pozwolą w pełni wykorzystać multipotencjał i nie ograniczać się do jednego zajęcia.


MULTIPOTENCJAŁ – MODELE KARIERY

4 modele kariery, o których przeczytasz poniżej, zostały zaproponowane przez Emilie Wapnick dla osób z multipotencjałem. Wszystkie modele uwzględniają potrzebę zmienności i różnorodności w pracy, które są szczególnie ważne dla tych osób.


1. GRUPOWY UŚCISK

To model kariery, który pozwala łączyć twoje różne zainteresowania, pasje i umiejętności. Robisz to poprzez wcielanie się w różne role zawodowe lub poruszanie się po różnych obszarach zawodowych.

Świetnym przykładem może być praca w HR, która wymaga stałego wchodzenia w różnorodne role. Swoją karierę w tym dziale możesz zacząć od roli rekrutera poszukującego najlepszego kandydata do zespołu. Później możesz wcielić się w rolę trenera, kiedy prowadzisz szkolenia lub mentora, gdy rozwijasz umiejętności innych osób w ramach spotkań indywidualnych. A możesz też odpoczywać od kontaktu z ludźmi, kiedy musisz przygotować dokumenty dla pracownika lub zaktualizować jego dane w systemie.

Wchodząc w różnorodne role, możesz rozwijać kilka kompetencji.

Cechą charakterystyczną tego modelu jest to, że zazwyczaj istnieje jakiś element wspólny łączący wszystkie role, projekty lub umiejętności. Jest to ważny element dla osób, które wybierają ten model, ponieważ pozwala im budować spójną tożsamość zawodową.


2. KONTRASTOWE ZAJĘCIA

W tym modelu łączysz kilka miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin. Cechą charakterystyczną tego modelu jest to, że te zajęcia zazwyczaj nie mają ze sobą nic wspólnego. Na przykład pracujesz na etacie w marketingu, a po pracy i w weekendy pracujesz jako aktor, DJ czy instruktor tańca.

Jest to idealny model, jeśli lubisz często zmieniać obszary swoich zainteresowań zawodowych.

Ten model jest często wykorzystywany do stopniowego przechodzenia z etatu na własną działalność. Można go też wykorzystać do przekwalifikowania się na inny zawód. Redukujesz po prostu liczbę godzin na jednym etacie i w miarę jak zdobywasz coraz większe doświadczenie, przechodzisz na pełen etat w nowym zawodzie.

Zazwyczaj na takie kontrastowe połączenia zajęć decydują się osoby z artystycznym potencjałem. Na co dzień pracują w biurze, a wieczorami realizują się na scenie.

Ten model kariery świetnie sprawdzi się u osób, które bardziej cenią sobie swobodę i elastyczność niż stabilność.

W takim układzie możesz czerpać czystą przyjemność (i dodatkowe dochody) z zajęcia związanego z twoimi pasjami. Często takie zajęcie jest odskocznią i pomaga resetować się od problemów związanych z pracą na etacie.


multipotencjał_2


3. STRATEGIA EINSTEINA

Ten model oparty jest na strategii, którą wykorzystał Albert Einstein. Einstein przez wiele lat pracował na etacie w szwajcarskim urzędzie patentowym, a w tym samym czasie, po godzinach, opracowywał teorię względności.

Model ten oparty jest na posiadaniu stabilnej pracy zapewniającej stałe dochody, jednocześnie nieangażującej cię zbyt mocno. Chodzi o to, żebyś po godzinach pracy miała czas i energię na to, co kochasz robić najbardziej.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią bardziej stabilizację niż elastyczność.

Stały etat powinien być interesujący, ale zazwyczaj nie jest to praca, która stanowi sens twojego życia. Radość i spełnienie odnajdujesz w realizacji swoich pasji, czyli poza pracą zarobkową.


4. SERYJNY FENIKS

Jeśli nie lubisz zbyt długo tkwić w jednym miejscu, to ten model kariery może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. W tym modelu kariery zmieniasz zajęcie w momencie, kiedy czujesz stagnację w rozwoju. To może być zupełnie nowy zawód lub tylko zmiana branży na inną. Zazwyczaj osoby z multipotencjałem mają mnóstwo doświadczeń, wiedzy i umiejętności, więc zmiana pracy na inną nie stanowi dla nich problemu.

Dobrym przykładem dla tego modelu kariery jest interim manager.

Kim jest interim manager? To specjalista, który pomaga firmie w rozwiązaniu konkretnego problemu. Zazwyczaj zostaje zatrudniony na czas określonego projektu lub na zastępstwo nieobecnej osoby. To może być manager zatrudniony do wdrożenia zupełnie nowego systemu lub ekspert, który pomoże firmie wyjść z kryzysowej sytuacji.

Pracując jako interim manager, możesz specjalizować się w konkretnym obszarze: zarządzaniu projektami, HR, IT, marketingu itd. Dzięki temu, że pracujesz nad konkretnym problemem w określonym czasie, masz możliwość poznawania różnych organizacji. Dzięki temu nigdy się nie nudzisz – co prawda pracujesz w jednym obszarze, ale rozwiązujesz różne problemy, różnych organizacji w różnych branżach.

Cechą szczególną tego modelu kariery jest to, że różnorodność na co dzień nie jest tak istotna – nabiera znaczenia dopiero w perspektywie długookresowej.


MULTIPOTENCJAŁ – MODEL HYBRYDOWY

Multipotencjał jest niewątpliwie darem, bo daje nieskończone możliwości. Jak widzisz,  istnieją modele kariery, które pozwalają zostawiać otwarte opcje – nie musisz wcale wybierać jednego jedynego zajęcia! Wręcz nie powinnaś, by dawać sobie jak najwięcej szans rozwoju swojego bogatego potencjału.

Multipotencjał ułatwia dostrzeganie nowych możliwości zawodowych, więc wcale nie musisz się też ograniczyć do tych 4 modeli kariery. Możesz pomyśleć, jak stworzyć z nich model, który jeszcze lepiej dopasuje się do twoich potrzeb.


Pin It on Pinterest

Share This