Jak zmienić błędnie obraną ścieżkę kariery? Co zrobić, gdy wykonujesz niesatysfakcjonującą pracę? Albo gdy czujesz się uwięziona i popychana przez innych do kontynuowania kariery, do której nie masz już pasji?

Jeśli zadajesz sobie te pytania, musisz w pierwszej kolejności uświadomić sobie, z czym mierzysz się na zmieniającym się rynku pracy. Proces planowania kariery, z którego nadal korzystają prawie wszyscy, jest całkowicie zacofany. Zwykle opiera się na tym, kim inni ludzie myślą, że jesteś — lub powinnaś być — a nie na tym, kim naprawdę jesteś. 

Gdy jesteśmy młodzi, inni ludzie — nasi rodzice, bliscy, przyjaciele i nauczyciele — mówią nam, kim i jacy jesteśmy. Od momentu narodzin ludzie mają wobec ciebie oczekiwania i rzadko wstydzą się je ujawnić. 

BRAK RZETELNEGO WSPARCIA W SZKOLE I NA STUDIACH 

Niestety, ale większość porad zawodowych w szkole nie jest zbyt pomocna. Nie chodzi o to, że osoby udzielające takiego wsparcia nie mają dobrych intencji. Ale bardzo niewielu naprawdę rozumie rynek pracy. 

W rzeczywistości duża część osób zajmujących się doradztwem zawodowym w szkole nie została dobrze przeszkolona, ​​żeby pomóc uczniom wybrać ścieżkę kariery. W rezultacie studenci, którzy rozpoczynają studia, nie wiedząc, kim są i gdzie mieszczą się w świecie pracy, napotykają na poważne i kosztowne problemy. 

KIEROWANIE SIĘ EKONOMIĄ PRZY PLANOWANIU KARIERY

Z powodu braku planowania kariery wiele osób szuka odpowiedzi w ekonomii, zamiast we własnych zainteresowaniach, talentach i wrażliwości. Podejmują każdą pracę, która jest najłatwiejsza do zdobycia lub najbardziej dochodowa. Stwarza to długoterminową frustrację zawodową milionów ludzi. 

Pomyśl o tym w ten sposób. Co by było, gdybyś była zmuszona kupić samochód na podstawie tego, jakie modele są najbardziej dostępne lub co twoi rodzice myśleli, że potrzebujesz? Być masz przestronny samochód rodzinny, gdy naprawdę marzysz o samochodzie sportowym — lub na odwrót. 

Mówiąc o jeździe, rynek pracy jest tym, co napędza gospodarkę. Decyduje o tym, jakie są miejsca pracy, gdzie się znajdują i ile zapłacą za nie inni. Rynek pracy jest jak gigantyczna centrala z połączeniami prowadzącymi do miejsc pracy. Połączenia otwierają się i zamykają, gdy stanowiska stają się dostępne i są eliminowane. 

Niewielu ludzi rozumie, że każdy z nas ma unikalne połączenie z tą gigantyczną tablicą rozdzielczą. Nie możemy „wpadać” gdziekolwiek na podstawie jakichś uogólnień, takich jak „rynek potrzebuje więcej programistów”. Jeśli zamierzamy działać jak najlepiej, czerpać największą satysfakcję z naszej pracy i jak najwięcej wnieść do naszych organizacji i świata potrzebujemy zmiany myślenia. 

UOGÓLNIENIA, KTÓRE SPROWADZAJĄ CIĘ NA NIEWŁAŚCIWĄ DROGĘ

Przyjrzyj się przez chwilę bliżej twierdzeniu, o którym wspomniałam wyżej i zobacz, jak łatwo może cię zwieść. 

Rynek potrzebuje więcej programistów — to prawda. Ale jeśli twoje naturalne zainteresowania i talenty nie mają nic wspólnego z branżą technologiczną, jaki sens ma zdobycie dyplomu informatyka — zwłaszcza jeśli prowadzi to do pracy, która ci się nie spodoba i w której nie będziesz szczególnie dobra? 

Jednak wiele osób właśnie to robi — i wielu innych radzi im to robić — po prostu dlatego, że jest zapotrzebowanie na programistów. 

TRZY NAJCZĘSTSZE BŁĘDNE ŚCIEŻKI KARIERY

Przez takie właśnie uogólnienia większość z nas podąża jedną z trzech potencjalnie katastrofalnych ścieżek kariery: 

#1 Idziesz na studia głównie z myślą, że dyplom pomoże ci zarobić więcej pieniędzy i znaleźć lepszą pracę. Często zachęcana przez rodziców, nauczycieli i rówieśników, koncentrujesz swoje wysiłki na dostaniu się na studia i przetrwaniu (również finansowo) na studiach. W międzyczasie poświęcasz niewiele czasu lub w ogóle nie zastanawiasz się nad tym, jakie są twoje zainteresowania i jak mogą one odnosić się do świata pracy lub jakie wykształcenie jest ci potrzebne, żeby dopasować te dwa elementy. 

#2 Wybierasz karierę na zasadzie prób i błędów. Znajdujesz miejsce do życia — lub zostajesz w mieście, w którym się wychowałaś — i otrzymujesz pracę, która wykorzystuje niektóre z twoich umiejętności. Jeśli to w miarę dobrze ci pasuje, starasz się awansować; jeśli nie, szukasz czegoś innego. Wędrujesz po rynku pracy bez planu. 

#3 Koncentrujesz się na pieniądzach, bezpieczeństwie pracy lub obu tych rzeczach – całkowicie ignorując własne zainteresowania, szczęście i satysfakcję. Nie ma nic złego w robieniu czegoś tymczasowo, tylko dla pieniędzy – ale jeśli robisz to rok po roku przez czterdzieści godzin tygodniowo, jest to prosta droga do wypalenia zawodowego. 

To są wyzwania, z którymi większość z nas mierzy się w życiu. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Mam dla ciebie dobre wieści. Twoim przewodnikiem w wyborze dopasowanej do ciebie pracy może być Kod Kariery.

Kod Kariery to unikalny proces, który pozwoli ci zrozumieć siebie w odniesieniu do świata pracy. Aby znaleźć odpowiednią ścieżkę kariery, musisz w pierwszej kolejności zrozumieć siebie i środowisko pracy, które będzie najlepiej pasować. 

CO TO JEST KOD KARIERY? 

Każda osoba posiada Kod Kariery składający się z liter, które odpowiadają sześciu różnym obszarom zainteresowań. Sekwencja i waga kodu dla każdego z tych sześciu obszarów są wykorzystywane do tworzenia Indywidualnego Kodu Kariery. 

Twój osobisty Kod Kariery daje ci trzy różne możliwości: 

#1 Twój jednoliterowy Kod Zainteresowań określa twoje ogólne podejście do życia i pracy, a także to, co cię najbardziej interesuje i wewnętrznie motywuje. 

#2 Twoja dwuliterowa Kombinacja Kodu określa, który z trzydziestu bardzo różnych profili zawodowych najlepiej cię opisuje. Znajomość Kombinacji Kodu da ci więcej informacji niż jednoliterowy Kod Kariery i pozwoli ci skoncentrować się na tym, kim jesteś i co lubisz robić. Doprowadzi cię do miejsc pracy i ścieżek kariery, w których masz największe szanse na rozwój. 

#3 Twoja trzecia, czwarta, piąta i szósta litera Kodu Kariery określają twoje najlepsze dopasowanie na rynku pracy. Wyjaśniają również, czego nie lubisz. To może być równie ważne jak wiedza o tym, co kochasz robić. 

KOD KARIERY TWOIM PRZEWODNIKIEM W WYBORZE KARIERY

Kod Kariery może być twoją mapą. Nawet jeśli przez lata wędrowałaś drogami niesatysfakcjonującej kariery, nie jest za późno, żeby znaleźć nowy kierunek. 

Kod Kariery może być kluczem do osobistej rewolucji. Ludzie są najszczęśliwsi, gdy czują silną więź ze swoim celem w życiu. Wyobraź sobie, że wracasz do domu po skończonym dniu pracy i czujesz dumę z tego, co robisz w życiu. Jak by twoje życie wyglądało, gdybyś czuła, że coś zmieniasz lub kiedy po prostu robisz coś ekscytującego lub radosnego? 

Twój klucz do szczęśliwej i pomyślnej przyszłości jest na wyciągnięcie twojej ręki. Zależy od twojego Kodu Kariery. Czy chcesz go poznać? Kliknij grafikę poniżej i odkryj swój Kod Kariery, żeby znaleźć dopasowaną do ciebie pracę. 

Poznaj swój Kod Kariery

Pin It on Pinterest

Share This