Jednym z największych błędów, jakie widzę w CV, jest brak osiągnięć. Zazwyczaj widzę długie listy zadań, które raczej kojarzą mi się z opisem stanowiska. Trudno z takiego suchego opisu wyczytać, jakie masz kompetencje i jaką wartość wniesiesz do firmy.

Dlaczego osiągnięcia są tak ważne?

Osiągnięcia są ważne, bo pokazują całe bogactwo informacji o tym, jak pracujesz. Świadczą o tym, że jesteś świadoma swoich mocnych stron i wiesz, jak je wykorzystać w praktyce. Osiągnięcia mówią też o twojej postawie i zaangażowaniu w pracę, które jest cenne dla pracodawców.

Twoje osiągnięcia pomagają też przyszłemu pracodawcy wyobrazić sobie, jakich efektów może się spodziewać, jeśli cię zatrudni.

Mam nadzieję, że przekonałam cię do tego, żeby umieścić w swoim CV kilka swoich osiągnięć? A może odpowiesz: “ale ja nie mam żadnych osiągnięć”. Pocieszę cię, bo większość osób podobnie odpowiada, gdy pytam o osiągnięcia.

Zapewniam cię jednak, że jeśli masz już jakieś doświadczenie zawodowe, to znajdziesz parę rzeczy, którymi możesz się pochwalić.

Jeśli trudno jest ci je odnaleźć, przeczytaj post: Gdzie ukrywają się twoje sukcesy zawodowe?

10 rzeczy skuteczność CV

Twoje osiągnięcia – 9 rzeczy, które pomogą ci je określić

Poniżej znajdziesz listę, która ułatwi ci sprecyzowanie osiągnięć. Ta lista przyda ci się również, jeśli przygotowujesz się do rozmowy na temat podwyżki czy awansu wewnątrz firmy.

PROJEKT

Zacznij od przypomnienia sobie wszystkich projektów, w których brałaś udział. Od razu zaznaczam, że pod hasłem “projekt” rozumiem jakieś większe zadania, inicjatywę, przedsięwzięcie lub wydarzenie, które zakończyło się jakimś określonym rezultatem. Mogą to być mniejsze projekty np. jednodniowe lub dłuższe, kilkumiesięczne projekty.

STATYSTYKA

Liczby są bardzo ważne, dlatego zbierz wszystkie możliwe dane na temat tych projektów. To może być np. budżet, czas, liczba klientów – wszystko, co tylko można zmierzyć.

PROBLEM BIZNESOWY

Każdy projekt dotyczy jakiegoś tematu biznesowego. Najczęściej temat jest związany z większym problemem, który trzeba rozwiązać lub poprawić.

UCZESTNICY

Większe projekty czy przedsięwzięcia z reguły angażują dużą część ludzi. Przypomnij sobie wszystkich uczestników projektu, który prowadziłaś lub w którym uczestniczyłaś. To mogą być współpracownicy, klienci, partnerzy lub inne osoby, które były zaangażowane w projekt i skorzystały na jego rezultacie.

WYNIK i KORZYŚCI

Każdy projekt jest tworzony po to, żeby osiągnąć określony rezultat. Może to być rozwiązanie problemu biznesowego lub stworzenie czegoś zupełnie nowego. Ważne jest pokazanie korzyści z rezultatu projektu, które uzyskała firma lub jej klienci.

PRZEZWYCIĘŻONE WYZWANIA

Zazwyczaj w trakcie prac nad osiągnięciem rezultatu pojawiają się po drodze dodatkowe problemy. Przypomnij sobie, jak przezwyciężyłaś te wyzwania podczas całego projektu.

TWÓJ ROZWÓJ

Każdy projekt to ogrom nowej wiedzy i bogactwo cennych doświadczeń. Zawsze uczysz się czegoś nowego, rozwijasz swoje kompetencje i umiejętności miękkie. Warto zebrać wszystko, czego nauczyłaś się podczas realizacji projektu.

ROZWÓJ FIRMY

Realizacja projektu wpływa również na firmę, w której pracujesz. Projekt może pomóc rozwinąć lub poprawić konkretny obszar w firmie. Niektóre projekty pozwalają firmom wejść na wyższy poziom biznesowy – stają się wtedy możliwe ambitniejsze cele biznesowe.

SUKCES

Jeśli projekt został zakończony, pomyśl, co osiągnęłaś w trakcie jego trwania. Zwróć uwagę, że każdy inaczej definiuje sukces. Dla kogoś sukcesem będzie samo zakończenie projektu na czas. Dla innej osoby sukcesem będzie zdobycie cennych umiejętności podczas projektu.

Czasami jednak projekt nie zostaje w pełni wdrożony – możesz jednak wtedy pomyśleć, co do tej pory osiągnęłaś.

Daj znać w komentarzu, czy udało ci się lepiej określić swoje osiągnięcia 🙂

Pin It on Pinterest

Share This