Zmiana zawodu to proces, który wymaga czasu i dobrego zaplanowania wszystkich kroków. Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest odnalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki ważny powód stoi za zmianą zawodu.

Ważne jest, żeby sprawdzić, czy jest to świadoma decyzja, czy zmiana wymuszona przez sytuację (np. utrata pracy lub zmiany na rynku pracy). Im więcej motywacji będzie płynąć z twoich wewnętrznych potrzeb, tym łatwiej będzie ci przejść cały proces przekwalifikowania.


W poprzednim artykule pisałam, od czego zacząć zmianę swojego zawodu. Drugim ważnym krokiem przy rozważaniu tej decyzji jest określenie, gdzie się teraz znajdujesz. Musisz dowiedzieć się, jakim potencjałem zawodowym obecnie dysponujesz i jak możesz to wykorzystać na rynku pracy.

TWÓJ POTENCJAŁ ZAWODOWY

Na Twój potencjał zawodowy składają się następujące elementy:
– cechy charakteru i osobowości
– umiejętności uniwersalne i techniczne
– doświadczenie zawodowe (sukcesy, osiągnięcia, ważne projekty zawodowe)
– wykształcenie i ukończone kursy.

Zrobienie takiego podsumowania swojego doświadczenia, umiejętności i zgromadzonej wiedzy bardzo dodaje pewności siebie. Patrząc wstecz na własne doświadczenie i sukcesy uświadamiasz sobie, że masz solidne zasoby, żeby dokonać zmiany w życiu zawodowym.

ZACZNIJ OD WŁASNEJ ANALIZY

Najlepiej zacząć od zrobienia samoanalizy. Przejrzyj swoje całe doświadczenie zawodowe, wypisz wszystkie stanowiska, wszystkie zajęcia, które do tej pory wykonywałaś. Przy każdym stanowisku czy zajęciu dopisz umiejętności, jakie na nim wykorzystywałaś.

Przypomnij sobie wszystkie osiągnięcia oraz wyzwania, z jakimi zmierzyłaś się, wykonując te role zawodowe. Dopisz również informację na temat wiedzy, jaką zdobyłaś przy każdym stanowisku.


Po wypisaniu wszystkich sukcesów zastanów się, jakie cechy twojej osobowości i jakie umiejętności pozwoliły ci osiągnąć wyjątkowe wyniki. Przyjrzyj się również wyzwaniom i określ, co pozwoliło Ci poradzić sobie z tymi wyzwaniami. Czy wykorzystałaś jakieś szczególne umiejętności? A może pomogły ci twoje cechy osobowości lub wiedza, z której skorzystałaś w odpowiednim czasie?


Zbierz wszystkie informacje, które składają się na twój potencjał zawodowy i spróbuj poszukać powtarzających się motywów. Za tymi powtarzającymi się informacjami ukrywają się twoje mocne strony.

ZAPYTAJ O SWOJE MOCNE STRONY

Jeśli jest ci trudno samej określić swoje mocne strony, to możesz poprosić o
pomoc bliskie Ci osoby. Bardzo często jest tak, że nie widzimy tego, w czym jesteśmy dobrzy. Jak to ujął autor książki „Zawodowo od nowa” Jon Acuff: „trudno przeczytać etykietę, jeśli jest się w środku butelki”.

Zapytaj rodzinę, przyjaciół i inne wspierające cię osoby: co najbardziej w tobie cenią, co uważają za twoją mocną stronę? Możesz też zapytać przewrotnie: czego ci zazdroszczą? Co przychodzi ci z łatwością, a im sprawia trudność?

Jestem przekonana, że taki wywiad da ci mnóstwo nowych spostrzeżeń na temat twoich mocnych stron. Pamiętaj tylko by prosić o takie informacje od osób, które są życzliwe wobec ciebie.

PRZETESTUJ SIĘ I ODNAJDŹ SWOJE ATUTY

Jednym ze sposobów na zrobienie takiej analizy własnego potencjału są również testy osobowościowe. Jest wiele testów, które badają różne obszary: osobowość, motywację, rolę pełnioną w zespole, radzenie sobie ze stresem w pracy, środowisko pracy najbardziej ci sprzyjające.

Warto poszukać sobie tych testów w internecie lub zapytać doradcę zawodowego. Każdy test może przynieść nowe spostrzeżenia odnośnie preferencji zawodowych.

Pamiętaj jednak, że nie ma testu, który zeskanowałby cię w 360 stopniach – każdy test bada jakiś określony wycinek. Test daje więc tylko informacje na temat ograniczonego obszaru. Nie spodziewaj się też, że wyniki testu powiedzą ci, jaki zawód powinnaś wybrać – nawet jeśli test podaje jakieś sugestie, to trzeba podejść do nich ostrożnie.

SPRAWDŹ, JAK MOŻESZ WYKORZYSTAĆ SWÓJ POTENCJAŁ ZAWODOWY

Zastanów się, które z twoich umiejętności i doświadczeń możesz wykorzystać w nowym zawodzie. Czasami najważniejsze umiejętności wymagane w danej pracy są bardzo podobne do tych, które zdobyliśmy w zupełnie innym zawodzie.


Sprawdź, jakie umiejętności lub talenty są najbardziej pożądane i cenione w nowej branży. Być może masz już to coś, co odróżni cię od reszty i pomoże ci zrobić szybciej karierę. To może być jakaś szczegółowa wiedza, unikalne umiejętności lub kontakty zawodowe. W niektórych przypadkach to mogą być też twoje osobiste przeżycia – takie jak poradzenie sobie z poważną chorobą, skuteczne pozbycie się nadwagi, poradzenie sobie z jakimś dużym życiowym wyzwaniem.


Spróbuj spojrzeć na swój obecny czy poprzedni zawód i poszukaj wspólnego wątku – czegoś, co mogłoby połączyć twój obecny zawód z nowym.

Spójrz na wnioski z analizy swojego potencjału zawodowego i zastanów się, jaką wartość możesz wnieść w kontekście nowego zawodu? Jaką masz wiedzę, czy umiejętności, których nie mają osoby wykonujące wymarzony przez ciebie zawód?

Po uświadomieniu sobie, jaki ważny powód stoi za decyzją o zmianie zawodu i zrobieniu analizy swojego potencjału zawodowego będziesz gotowa do zrobienia kolejnego kroku.

Tym kolejnym krokiem jest ustalenie, co dzieli cię przed zdobyciem nowego zawodu. Musisz ustalić jakie umiejętności, doświadczenie lub wiedzę będziesz musiała jeszcze uzupełnić. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego etapu, zapraszam cię na kolejny artykuł z serii „Jak zmienić zawód z sukcesem”Jak uzupełnić kwalifikacje przy zmianie zawodu.

10 rzeczy skuteczność CV

Pin It on Pinterest

Share This