Strefa geniuszu jest twoją wyjątkową mocą. Jest to przestrzeń fizyczna i psychiczna, w której zbiegają się twoje zainteresowania, pasje i umiejętności. Jest to jedyna w swoim rodzaju cecha, którą wnosisz do życia i pracy.
Dzięki twojej strefie geniuszu potrafisz robić pewne rzeczy lepiej niż inni. Często jest to trudne do dostrzeżenia, ponieważ przychodzi ci tak naturalnie. Możesz dzielić te same umiejętności, zainteresowania lub style pracy z innymi osobami, ale twoja strefa geniuszu jest niepowtarzalna.
Strefa Geniuszu to termin, który po raz pierwszy pojawił się w książce Gay’a Hendricks’a „Wielki skok”. Hendricks opisał w książce 4 strefy, w których ludzie spędzają czas: strefa niekompetencji, kompetencji, doskonałości i geniuszu.
STREFA NIEKOMPETENCJI, KOMPETENCJI I DOSKONAŁOŚCI
Strefa niekompetencji to strefa, w której robisz coś, w czym nie jesteś zbyt dobra. Inni ludzie wykonują te zadania lepiej od ciebie. To strefa, w której nie powinnaś spędzać zbyt wiele czasu. Chodzi o to, żebyś nie marnowała swojego czasu na robienie rzeczy, w których po prostu nie jesteś dobra.
Druga strefa to strefa kompetencji. To strefa, w której robisz rzeczy, w których jesteś dobra, ale ktoś inny mógłby to zrobić równie dobrze.
Najwięcej czasu spędzasz na zadaniach ze strefy doskonałości, czyli tam, gdzie zdobywasz najwięcej pochwał.
W tej strefie zgromadziłaś dużo wiedzy oraz zestaw umiejętności i narzędzi, które umiesz wyjątkowo dobrze wykorzystywać. Niewiele osób mogłoby zrobić daną pracę tak dobrze, jak ty.
Łatwo utknąć w strefie doskonałości, ponieważ czujesz się tam komfortowo — dobrze zarabiasz, zyskujesz uznanie społeczne i odnosisz sukcesy. Nie wywierasz jednak większego wpływu na innych i nie wychodzisz ze swojej strefy komfortu.
Ciągle robisz coś, w czym jesteś dobra, ponieważ ludzie chcą, żebyś robiła tego więcej. Skupiasz się więc, żeby zaspokoić potrzeby innych, ale nie wychodzisz poza utarty już schemat. Poruszając się wciąż w tych samych znanych obszarach, trudno jest dotrzeć do twojej strefy geniuszu.
Co ciekawe, zajęcia ze strefy doskonałości mogą być zajęciami, za którymi nie przepadasz. Podam ci przykład z mojego życia — jestem bardzo dobra w systemach, programach — generalnie technicznych tematach. Z łatwością uczę się obsługi kolejnych programów, szybko rozgryzając ich funkcje.
Niestety klikanie po kolejnych interfejsach i okienkach nie jest czymś, co daje mi największą satysfakcję w życiu. Dłuższa praca w programach powoduje u mnie coraz większe znużenie. Nie mogłabym na dłuższą metę mieć pracy opartej tylko na samych zadaniach w systemach, mimo że świetnie sobie z nimi radzę.
Czy ty też masz takie zadania, w których jesteś dobra, ale na dłuższą metę odbierają ci radość i energię?
STREFA GENIUSZU
Gay Hendricks opisuję strefę geniuszu jako genialną spiralę radości. Co ma na myśli, mówiąc o spirali radości? Na pewno nie raz widziałaś ptaki unoszące się z lekkością w powietrzu. Nie machają skrzydłami, a jednak przemieszczają się po niebie. Wykorzystują one podmuchy wiatru do unoszenia się w powietrzu.
Podobnie jest z twoją strefą geniuszu — jeśli jesteś świadoma i potrafisz wykorzystywać swoje naturalne talenty, robisz to, nie czując wysiłku. Poruszasz się po kolejnych zadaniach niemal tak gładko, jak wznoszący się na niebie ptak — czerpiąc radość ze swobody poruszania się przy kolejnym podmuchu sprzyjającego wiatru.
W tej strefie jesteś w swoim „flow”. Czujesz się podekscytowana, pewna siebie i zaangażowana w pracę. Czas prawie się zatrzymuje, a ty jesteś w pełni pochłonięta i czujesz, że wykorzystujesz swoje umiejętności.
W strefie geniuszu wykorzystujesz swoje naturalne zdolności, które są wrodzone, a nie wyuczone. Jest to stan, w którym znajdujesz nieustanną inspirację. Wykonujesz swoją pracę w sposób, który wyróżnia się daleko poza to, co robi ktoś inny.
STREFA GENIUSZU – JAK JĄ ODKRYĆ?
Znalezienie strefy geniuszu wymaga trochę pracy i autorefleksji. Nie jest łatwo ją odkryć, bo to w czym jesteś najlepsza, jest czymś tak naturalnym dla ciebie, że nawet tego nie dostrzegasz.
Jednym ze sposobów na znalezienie swojej strefy geniuszu jest zastanowienie się nad tym, co najbardziej lubisz robić, teraz lub w przeszłości. Co w twojej pracy daje ci najwięcej satysfakcji?
Pomyśl też o zabawach, które uwielbiałaś, będąc dzieckiem. Te zajęcia robiłaś z własnej woli. Wynikały one z twojej ciekawości i na pewno dawały ci mnóstwo radości.
Tropem, który naprowadzi cię na strefę geniuszu, będzie też brak poczucia upływającego czasu. Jakie zajęcia sprawiają, że całkowicie „wsiąkasz”? Kiedy ostatnio robiłaś coś i ze zdziwieniem uświadomiłaś sobie, że minęło już parę godzin, a ty tego nie czułaś?
Jedną z oznak, że jesteś w strefie geniuszu, jest brak strachu. Szukaj takich zajęć, w których ciekawość jest większa niż twoje obawy przed działaniem. Poszukaj tematów, które tak cię ciekawią, że jesteś w stanie pokonać dyskomfort i ewentualne ryzyko.
JAK SPĘDZAĆ WIĘCEJ CZASU W STREFIE GENIUSZU
Samo określenie, gdzie leży twoja strefa geniuszu nie zmieni wiele w twoim życiu, jeśli nie pójdą za tym działania. Wniesiesz w swoje życie więcej swobody, radości i spełnienia, jeśli zaczniesz poświęcać więcej czasu na zajęcia z twojej strefy geniuszu.
Tylko jak to zrobić, jeśli brakuje ci czasu?
Po pierwsze podejmij zobowiązanie wobec samej siebie, że chcesz mieć więcej zadań w swoim życiu, które wykorzystują twoje naturalne talenty. Myślę, że nie muszę cię do tego specjalnie przekonywać, bo to są zajęcia, które cię ciekawią i dają mnóstwo radości.
Zacznij od małych kroków — Gay Hendrickson proponuje, żebyś poświęciła zaledwie 10 minut dziennie. Założę się, że spędzasz znacznie więcej czasu, przeglądając media społecznościowe?
Te 10 minut pozwoli ci nawiązać kontakt ze sobą — swoimi potrzebami, motywacjami i wartościami. Usłyszysz w końcu swój głos i zbudujesz lepszą relację ze sobą.
Poświęcając zaledwie 10 minut na coś, co cię intryguje i sprawia, że zapominasz o całym świecie, szybko przekonasz się, że warto spędzać więcej czasu w swojej strefie geniuszu.
Działając z poziomu twojej strefy geniuszu, dajesz sobie większe szanse na osiągnięcie wymarzonych celów i większą satysfakcję w życiu.
Na pewno trudno będzie poświęcić 100% swojego czasu na pracę w swojej strefie geniuszu. Ale im więcej czasu w niej spędzisz, tym bardziej będziesz szczęśliwa.