Każda z nas, bez wyjątku ma mocne strony. Co więc sprawia, że tak trudno jest odkryć mocne strony? Skoro jest to coś mocnego lub silnego to dlaczego większość z nas ma z tym problem?

Jest kilka przyczyn, dlaczego tak trudno jest Ci odkryć mocne strony. Może któraś z nich dotyczy właśnie ciebie?

Nieświadomość swojego potencjału

Najczęstszym powodem, dlaczego jest Ci tak trudno odkryć mocne strony, jest niska świadomość swojego potencjału. Być może nigdy nie patrzyłaś na siebie pod tym kątem i nie uświadamiasz sobie jakie wewnętrzne zasoby posiadasz. Możliwe, że nigdy nie musiałaś robić takiej analizy.

Pierwszym krokiem jest więc spojrzenie na siebie, jak na kogoś, kto ma w sobie wiele wartościowych cech. Większa uważność, obserwacja swoich myśli i zachowań może pomóc w odnalezieniu twoich mocnych stron.

Słaba świadomość swoich mocnych stron może również wynikać z trudności w określeniu tego, kim jesteś. Najczęściej określamy siebie rolami, które pełnimy w życiu: jestem mamą, księgową, szefową itd. Zapominamy jednak o tym, kim jesteśmy, kiedy nie pełnimy tych ról. Twoja osobowość, cechy charakteru, temperament mogą nakierować cię na obszary, w których kryją się twoje mocne strony.

Powodem nieświadomości swoich mocnych stron może być też brak refleksyjności. Nie wszyscy mają naturalne tendencje do rozpracowywania swoich myśli i zachowań. Są osoby, które nie lubią obserwować, analizować i zastanawiać się nad przyczynami swoich zachowań. To może sprawiać, że trochę trudniej jest samodzielne odkryć swoje mocne strony.

Brak znajomości mocnych stron

Drugim powodem, dla którego tak trudno jest odkryć mocne strony, jest brak wiedzy, czym są mocne strony. Konsekwencją tego może być mylne rozumienie ich znaczenia.

Często mocne strony są mylone z zainteresowaniami. To, że lubisz coś robić samo w sobie, nie jest mocną stroną. Natomiast może być dobrą wskazówką, żeby poszukiwać w tym swoich mocnych stron.

Warto przejrzeć sobie listę mocnych stron, żeby poznać ich różne rodzaje:

Postrzeganie mocnych stron jako zwykłe

Kolejnym powodem utrudniającym Ci odkrycie mocnych stron jest ich minimalizowanie lub bagatelizowanie.

Nie przywiązujesz uwagi do mocnych stron, bo nie widzisz powiązań między ich używaniem a twoimi osiągnięciami w przeszłości. Trudno dostrzec te powiązania, zwłaszcza jeśli nie zdajesz sobie sprawy, jakie korzyści mogą przynieść.

Mocne strony są naturalnymi wzorcami, z których korzystasz, gdy myślisz, odczuwasz lub zachowujesz się w różnych sytuacjach. Mocne strony pomagają ci przede wszystkim w większej produktywności. Używając ich, możesz wykonać zadanie szybciej lub lepiej w porównaniu z innymi.

Znając i świadomie korzystając ze swoich mocnych stron, możesz zwiększyć swoje zaangażowanie w pracę, poprawić relacje z innymi ludźmi, a nawet zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe życie. Więcej o korzyściach i wpływie mocnych stron przeczytasz we wpisie: Jak mocne strony wpływają na Twój rozwój w różnych sferach życia.

Nadużywanie mocnych stron

Następnym powodem, dla którego jest Ci trudno odkryć mocne strony, jest to, że mogą się one kryć w zachowaniu, które postrzegasz jako negatywne. Jesteś zaskoczona? Podam ci przykład.

Większość kobiet ma problem z perfekcjonizmem. Silny perfekcjonizm potrafi mocno utrudniać osiąganie celów. Kiedy jednak przyjrzysz się, co składa się na perfekcjonizm, zobaczysz, że jest w nim sumienność, dbałość o szczegóły, docenianie piękna i doskonałości. Tyle że natężenie tych cech jest podkręcone do maksimum. Jeśli udałoby ci się nieco zmniejszyć nacisk, 😉 możesz zyskać piękne mocne strony, które zaczną wspierać twoje działania.

Trudna sytuacja w życiu

Dostrzeżenie mocnych stron może utrudniać szczególna sytuacja w twoim życiu. To może być utrata pracy, doświadczenie mobbingu w pracy, wypalenie zawodowe lub innego rodzaju kryzys. Te trudne sytuacje nie muszą być też powiązane ze sferą zawodową.

Dlatego jest tak trudno dostrzec mocne strony, gdy jesteś na tzw. rozdrożu zawodowym. Z jakiegoś powodu znalazłaś się w tym miejscu i często jest to coś, co wpływa na twoje poczucie wartości siebie. W takich sytuacjach często masz tendencję do wątpienia we własne umiejętności. Raczej widzisz swoje wady i niedoskonałości niż to, co jest w tobie silne i cię wyróżnia.

Badania pokazują, że w takich sytuacjach całą energię i uwagę koncentrujesz na sytuacji stresowej. To powoduje, że trudno jest ci spojrzeć z dystansem na sytuację i dostrzec, że mimo poniesionych strat wciąż jesteś wartościową osobą.

Co może Ci pomóc odkryć mocne strony

Najlepszym rozwiązaniem pomagającym odkryć mocne strony jest obserwacja swoich myśli, odczuć i zachowań. Dobrze jest też popytać bliskie ci osoby o to, w czym jesteś dobra.

Innym rozwiązaniem jest zrobienie testów lub praca z dodatkowymi materiałami. Jeśli wolisz szybsze rozwiązanie, to zawsze możesz skorzystać z pomocy osób, które zawodowo pracują z mocnymi stronami.

Weź jednak pod uwagę, że nie da się non stop świadomie używać mocnych stron. Mocne strony działają trochę jak automatyzmy – jesteśmy w czymś świetni, bo wykonywaliśmy to działanie już tysiące razy w naszym życiu lub pracy. Nic dziwnego więc, że mózg w pewnym momencie przełącza się na automat.

Najważniejsze, żebyś znała swoje mocne strony i nauczyła się z nich świadomie korzystać, bo mogą pomóc ci osiągnąć ważne cele.

Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This