Brak odpowiedzi na CV to zdecydowanie jeden z najbardziej frustrujących momentów poszukiwania pracy. Po dokładnym dostosowaniu swojego CV i listu motywacyjnego do stanowiska wysyłasz dokumenty… i cisza.

Dla wielu z nas brak odpowiedzi od pracodawcy po złożeniu aplikacji o pracę jest gorsze niż natychmiastowe odrzucenie podania. Zaczynasz się zastanawiać, czy coś poszło nie tak. Czy moje CV przypadkowo się zgubiło? Czy ktoś je w ogóle przeczytał?

Czekanie jest torturą, a doświadczanie ciszy podczas czekania jest frustrujące – ale niestety zdarza się częściej, niż myślisz. Istnieje jednak kilka powodów, dla których pracodawca nie odpowiedział na twoje podanie.

BRAK ODPOWIEDZI NA CV – 7 POWODÓW MILCZENIA PRACODAWCY

Oto 7 najważniejszych powodów, dla których nie otrzymujesz odpowiedzi po złożeniu CV, wraz z sugestiami, co zrobić, by ich uniknąć.

#1 NIE POSTĘPUJESZ ZGODNIE Z WYTYCZNYMI

Niektóre firmy mają bardzo sformalizowane procesy rekrutacyjne i nie przetwarzają aplikacji od kandydatów, którzy nie trzymają się wytycznych. Jeśli pracodawca umieszcza w ogłoszeniu spersonalizowaną klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych – umieść ją w CV w takiej dokładnie formie. 

Jeśli ogłoszenie jest po angielsku i ten język jest jednym z wymagań, to prześlij w nim swoje CV. Jeżeli pracodawca prosi o przesłanie listu motywacyjnego, to wyślij go, nawet jeśli wydaje ci się, że nikt go nie przeczyta. Trzymaj się wymagań pracodawcy. Pokaż, że potrafisz stosować się do jego wskazówek.

Jeżeli już na wstępnym etapie rekrutacji nie potrafisz się dostosować do wytycznych pracodawcy, to nie dziw się, że masz brak odpowiedzi na CV.

#2 BŁĘDY W DANYCH KONTAKTOWYCH

Brak odpowiedzi na CV może wynikać z tego, że dokument zawiera różnego rodzaju błędy. Jeśli te błędy dotyczą twoich danych kontaktowych takich jak adres e-mail czy telefon, to pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować.

Sprawdzanie pisowni nie wykryje błędu w adresie e-mail lub numerze telefonu. Sprawdź więc dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, żeby upewnić się, że są prawidłowe. Najlepiej wydrukuj dokument przed wysłaniem i pokaż komuś, kto ma oko do wyłapywania szczegółów.

#3 BRAK SŁÓW KLUCZOWYCH

Firmy coraz częściej korzystają z systemów do wstępnego skanowania aplikacji. Jeśli system nie wychwyci w twoim CV odpowiednich słów kluczowych przypisanych do danej rekrutacji, to twoje CV może zostać pominięte. 

Dokładne zapoznaj się z ogłoszeniem i postaraj się umieścić najważniejsze słowa kluczowe w swoim CV. Słowa kluczowe sprawią też, że twoje CV będzie wydawać się bardziej dopasowane do oferty.

10 rzeczy skuteczność CV

#4 NIEWŁAŚCIWE POKAZANIE SWOJEGO DOŚWIADCZENIA

Czy zdarzyło ci się kiedyś wysłać aplikację na stanowisko, na które wydawało ci się, że masz kwalifikacje, ale spotkał cię brak odpowiedzi na CV? Jeśli tak, to czy masz pewność, że dobrze przedstawiłaś swoje doświadczenie, wiedzę i umiejętności w CV?

To, co może być problemem w tym przypadku to odpowiednie sprzedanie swoich atutów zawodowych. Chodzi o to, żeby rekruter i menadżer nie mieli wątpliwości, że będziesz umieć wykonywać podstawowe obowiązki w nowej pracy. 

Jeśli w twoim CV wpisane są tylko same stanowiska bez opisu zadań, to pracodawca może się zastanawiać, czy masz doświadczenie, jakiego on szuka. Te same stanowiska w różnych firmach mogą mieć całkowicie inny zakres zadań. W twoim interesie jest zadbanie o to, żeby pokazać swoje umiejętności i doświadczenie, tak żeby pracodawca nie miał wątpliwości, że świetnie wykonasz tę pracę.

#5 ZBYT WIELU KANDYDATÓW

Jeśli aplikujesz na bardzo popularne stanowiska, to naturalnie musisz liczyć się z tym, że konkurujesz z większą ilością innych osób. Przy wielu kandydatach, firmy najczęściej wybierają tych, którzy aplikowali na początku procesu rekrutacyjnego. 

Nie czekaj więc z wysłaniem CV do ostatniej chwili. Nawet jeśli spełniasz wszystkie wymagania, firma może nie uwzględnić cię na liście zaproszonych na rozmowę, bo inni byli po prostu szybsi. 

Włącz sobie powiadomienia o nowych ofertach i aplikuj od razu, jak tylko zobaczysz interesujące ogłoszenie.

#6 ZBYT WYSOKIE WYMAGANIA FINANSOWE

Zdarza się, że podczas aplikowania przez stronę internetową czy portal z ofertami trzeba podać swoje oczekiwania finansowe. Jeśli nie zrobiłaś wcześniej rozeznania, ile średnio zarabia się na danym stanowisku i podałaś za wysokie wynagrodzenie, to twoja aplikacja nie zostanie nawet rozpatrzona. 

Rekruter czy menadżer nie będzie marnować twojego czasu na rekrutację, jeśli nie może spełnić twojego podstawowego oczekiwania. Większość firm ma widełki płacowe przewidziane na każde stanowisko i rzadko poza nie wykracza. 

Sprawdź w internecie średnie wynagrodzenie na danym stanowisku i przeczytaj opinie o firmie, żeby rozeznać się, na jakim poziomie oferują płace.

#7 BRAK KWALIFIKACJI

Czy wiesz, że ​​aż 50 procent osób ubiegających się o dane stanowisko po prostu nie ma kwalifikacji? 

Jeśli aplikujesz na stanowisko, gdzie wymagane jest 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, a ty nigdy nie kierowałaś zespołem, to raczej mało prawdopodobne, że pracodawca zaprosi cię na rozmowę.

Tylko żebyśmy się dobrze zrozumieli – nie ma nic złego w aplikowaniu na stanowiska, na które nie spełniasz wszystkich wymagań. Nawet jest to zalecane, jeśli chcesz się rozwijać w swojej karierze. Jeśli jednak przepaść pomiędzy tym, co już umiesz a tym, co jest wymagane, będzie zbyt duża, to może spotkać cię rozczarowanie.

Nie licz na szczęśliwy traf – to się rzadko zdarza, bo ryzyko i koszty takiej rekrutacji są zbyt wysokie dla pracodawcy. Pamiętaj, że pracodawca patrzy na kandydatów przez pryzmat korzyści biznesowych – lepiej wykwalifikowany kandydat to mniejsze ryzyko i szybszy zwrot z inwestycji.

Brak odpowiedzi na CV - 7 powodów milczenia

POSZUKIWANIE PRACY TO PRACA

Poszukiwanie pracy to praca – dobre CV jest tylko jednym z elementów całej strategii zdobywania pracy. Nie spoczywaj na laurach po tym, jak stworzysz swoje CV – upewnij się, że dokument dotarł do właściwych osób. 

Najlepszym sposobem na upewnienie się, na jakim etapie jest twoja aplikacja, jest po prostu skontaktowanie się z firmą. Niewielu kandydatów wykonuje ten krok, więc może to być szansa dla ciebie na wyróżnienie się i przypomnienie o swojej aplikacji. 

Pamiętaj jednak, że przekazywanie informacji zwrotnej ma swoje konsekwencje prawne. Firmy często ograniczają się do bardzo ogólnych informacji, żeby zabezpieczyć się przed ewentualnymi pozwami o dyskryminację lub niesprawiedliwe traktowanie. Nawet jeśli rekruter czy menadżer chciałby podzielić się z tobą bardziej szczegółową informacją zwrotną, nie zrobi tego, bo ogranicza go wewnętrzna polityka firmy.

BRAK ODPOWIEDZI NA CV – CO ZROBIĆ

Co zrobić, jeśli nie otrzymujesz odpowiedzi od pracodawców? Poświęć trochę czasu na ocenę sytuacji. 

Jeśli od złożenia CV minęło tylko kilka dni, musisz dać pracodawcy trochę więcej czasu. Gdy minął już ponad tydzień, możesz wysłać wiadomość e-mail lub zadzwonić, żeby upewnić się, że twoje CV zostało faktycznie odebrane. 

Jeśli jednak minie miesiąc, a ty nadal nie otrzymałaś odpowiedzi, możesz rozważyć poprawki w CV i listu motywacyjnego. Przyjrzyj się też swojej obecności w mediach społecznościowych i skup się na budowaniu marki osobistej przed aplikowaniem na inne stanowiska.

Pamiętaj jednak, że brak odpowiedzi na CV nie oznacza »nie«. Dopóki firma nie powie ci, że nie jest tobą zainteresowana, nie poddawaj się. Wielokrotnie zdarzyło mi się podczas procesu rekrutacyjnego wracać do odrzuconych kandydatów. Czasami wybrany kandydat rezygnuje z oferty w ostatniej chwili albo pojawiają się nowe możliwości w firmie. Nie zniechęcaj się i próbuj dalej.

Pin It on Pinterest

Share This