Czy błędy w CV mogą być przyczyną tego, że nie otrzymujesz zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną? Niestety tak. Niektóre błędy są nie do przyjęcia i mogą sprawić, że proces rekrutacyjny szybko się dla ciebie skończy.
Twoje CV jest niezbędne do zdobycia nowej pracy. Jest dowodem potwierdzającym twoje doświadczenie, umiejętności i osiągnięcia. Powinno dawać pracodawcy jasną informację, że możesz wykonać pracę, o którą się ubiegasz.
Jeśli jednak popełniłaś błędy w CV z poniższej listy, to raczej trudno będzie ci przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. Przejrzyj listę i sprawdź, czy masz jakieś błędy w CV, które mogą być przyczyną milczenia ze strony pracodawców.
#1 BŁĘDY OSOBISTE
Zamieszczasz w CV swoją datę urodzenia, stan cywilny, dokładny adres, ilość dzieci lub miejsce urodzenia? Jeśli tak, to czy zastanawiałaś się, po co te szczegółowe informacje mogą być potrzebne pracodawcy?
Być może wpisujesz je z automatu lub tak byłaś uczona. Jakikolwiek jest powód, wiedz, że nie mają one zazwyczaj żadnego znaczenia przy wykonywaniu większości prac. A już na pewno nie są istotne na wstępnym etapie selekcji kandydatów.
Co więcej, są to dość wrażliwe dane osobowe. Nigdy nie wiesz, do kogo trafi twoje CV i jak dalej te dane będą przetwarzane. W sieci zdarzają się fałszywe ogłoszenia zbierające dane z CV kandydatów, które są dalej wykorzystywane lub sprzedawane.
Podając wszystkie ważne informacje o sobie, chcemy być transparentni. Czasami podając wiek, kandydaci sądzą, że wpisze się to w ofertę pracodawcy: „pracę w młodym zespole”. Bądź jednak ostrożna przy podawaniu tego rodzaju danych. Pracodawców obowiązują surowe zasady – wiek, płeć, rasa czy wygląd nie powinny być brane pod uwagę przy rekrutacji ze względu na ryzyko oskarżenia o dyskryminację.
WSKAZÓWKA: Ogranicz się więc do podania niezbędnych danych kontaktowych: telefonu i adresu e-mail.
#2 BŁĘDY ORYGINALNE
Nikt z nas nie chce, żeby jego CV zostało pominięte, dlatego szukamy sposobów, żeby się wyróżnić.
Najszybszym sposobem jest przykucie uwagi wyglądem dokumentu. Niestety większość z nas nie ma doświadczenia przy tworzeniu atrakcyjnych wizualnie dokumentów, więc nie zawsze udaje nam się osiągnąć zachwycający efekt. A najczęściej efekt jest niestety słaby.
Grafiki, wykresy, jaskrawe kolory i wymyślna czcionka są często wykorzystywane, żeby wyróżnić twoje CV na tle innych. Ale są to też najczęstsze błędy w CV, które powodują wiele problemów.
Wymyślna czcionka może utrudniać czytelność, a grafiki mogą powodować błędy podczas wstępnej selekcji systemów do skanowania CV.
Jeśli nie masz doświadczenia w profesjonalnym przygotowywaniu tego typu dokumentów, lepiej trzymaj się tradycyjnych rozwiązań.
Wrażenie zbyt oryginalnego CV może powodować też niekonsekwentne formatowanie tekstu w dokumencie. To się zdarza, gdy kopiujesz tekst z innych dokumentów lub źródeł. Można to szybko dostrzec, bo czcionka jest inna, ma inny rozmiar i formatowanie. Niestety CV wygląda, jakby było poddane eksperymentom szalonego naukowca. Może i wygląda oryginalnie, ale czy o taką oryginalność ci chodziło?
WSKAZÓWKA: Staraj się zachować spójność i konsekwencję w całym dokumencie. Postaw na klasyczny układ CV, czcionkę i stonowane kolory. Jeśli koniecznie chcesz, żeby twoje CV wyróżniało się wizualnie, skorzystaj z usług osób, które zajmują się tym profesjonalnie. Takie osoby mają też doświadczenie przy przedstawianiu w czytelny sposób najważniejszych informacji w dokumentach.
#3 NIEWYBACZALNE BŁĘDY W CV
Błędy ortograficzne w CV są niewybaczalne dla większości menadżerów. Obecnie w każdym edytorze tekstu (Word czy Google) masz narzędzia do ich sprawdzanie. Z tego powodu każdy menadżer, który wyłapie kilka błędów ortograficznych, odbierze to jako twoje niedbalstwo.
Takie błędy w CV mogą sugerować brak uwagi do szczegółów. Menadżer może pomyśleć, że pisałaś to CV „na kolanie”. To z kolei może świadczyć o kiepskim zarządzaniu czasem. Błędy w CV mogą też zostać odebrane jako brak zainteresowania stanowiskiem i poważnego traktowania pracodawcy.
Natomiast błędy gramatyczne mogą wręcz świadczyć o słabo rozwiniętych umiejętnościach komunikacyjnych. Jeśli jest to jedno z kluczowych wymagań na stanowisku, to nie przejdziesz do kolejnego etapu.
Przy okazji błędów – warto sprawdzić aktualność klauzuli w CV dotyczącej przetwarzania danych osobowych. Zwróć też uwagę, czy klauzula wpisana w twoje CV zawiera nazwę właściwego pracodawcy.
WSKAZÓWKA: Korzystaj ze wbudowanych funkcji sprawdzania błędów w edytorze tekstu lub poproś kogoś o sprawdzenie CV.
#4 BŁĘDY NUDNE
Większość CV kandydatów w sekcji z doświadczeniem zawodowym umieszcza suchy opis stanowisk. Jeśli dziennie przegląda się setki takich CV, to wszystkie te same opisy zaczynają się w końcu zlewać w jedną całość. Dodatkowo ma się wrażenie, że przegląda się same opisy stanowisk, a nie doświadczenie żywej osoby, z którą chciałoby się dłużej porozmawiać.
Wypisanie zakresu obowiązków nie wyróżni cię wśród innych kandydatów, którzy mogą mieć podobne doświadczenie. Pracodawca w twoim CV będzie szukał potwierdzenia, czy zatrudnienie ciebie przyniesie mu korzyści. Jeśli chcesz go przekonać, umieść w CV swoje mocne strony i osiągnięcia.
WSKAZÓWKA: Opowiedz o swoich obowiązkach na przykładach – łatwiej będzie pracodawcy wyobrazić sobie ciebie w działaniu w jego własnej firmie.
#5 BŁĘDY TAJEMNICZE
Prawie każdy z nas ma jakąś przerwę w swojej historii zawodowej. Nie zawsze udaje się zachować ciągłość zatrudnienia. Szukanie dobrej pracy zajmuje często kilka miesięcy i nie zawsze da się idealnie zgrać terminy zakończenia i rozpoczęcia nowej pracy.
Przeciętna kariera to 35-40 lat – to długi okres czasu podczas którego, może się zdarzyć wiele sytuacji powodujących przerwę w zatrudnieniu. Narodziny dziecka, urlop wychowawczy, przerwa na podróżowanie, choroba twoja lub bliskiej osoby mogą uniemożliwić kontynuację pracy.
Nie ma nic złego w tego typu przerwach w zatrudnieniu. Jeśli jednak przerwa jest dłuższa – trwa od kilku miesięcy do kilku lat, to warto podać jej kontekst. Luki powodują, że automatycznie zaczynamy się zastanawiać nad ich przyczynami.
WSKAZÓWKA: Wyprzedź bujną wyobraźnię osoby czytającej twoje CV i podaj krótkie, zwięzłe wyjaśnienie tajemniczej przerwy.
#6 BŁĘDY CZYTELNICZE
Nic tak nie zniechęca do czytania, jak przytłaczająco długie bloki zbitego tekstu. Trudno wyłowić z takiej zbitki cenne informacje o twoim doświadczeniu. Gdy twoje CV jest zbyt długie, wręcz rozwlekłe, twoje kluczowe umiejętności mogą rozmyć się na tle przytłaczającej ilości informacji.
CV nie jest twoją autobiografią, nie musisz więc zamieszczać każdego szczegółu z twojej historii życia. Nie ma sensu wpisywać informacji o szkole podstawowej czy praktyce sprzed 15 lat.
Pójście w drugą skrajność, czyli skrócenie CV do minimum też nie jest dobre. Najczęściej w takim CV brakuje podstawowych informacji o twoim doświadczeniu. Co ciekawe, ten błąd w CV robią kandydaci najlepszych firm w Polsce – wydaje im się, że rekruterzy doskonale wiedzą, co robi się na stanowisku X w znanej firmie. 😉
Rekruter dobrze znający branżę może faktycznie to wiedzieć, ale niekoniecznie taką wiedzę posiada menadżer rekrutujący do swojego zespołu. Podając same stanowiska, pozbawiasz się okazji do pokazania swoich umiejętności i przekonania menadżera, że idealnie pasujesz do stanowiska.
WSKAZÓWKA: Zadbaj, żeby tekst był przejrzysty, zwięzły i łatwy do przeczytania. Staraj się przedstawiać informacje w postaci łatwych do przeskanowania podpunktów.
#7 FOTO BŁĘDY
Zdjęcia w CV to temat rzeka. Wydaje się, że zdjęcie w CV powinno pokazywać twój profesjonalny wizerunek. A jednak wciąż widzę w CV zdjęcia, które dają wręcz odwrotny efekt.
Najczęściej w CV zdarzają się zdjęcia w garniturze…ze ślubu. Bardzo częste są też sefie z łazienki. Notorycznie zdarzają się zdjęcia, na których widać częściowo kogoś innego.
Postaraj się unikać tych błędów w CV. Staraj się też, żeby fotografia nie dominowała nad treścią dokumentu.
WSKAZÓWKA: Poproś o zrobienie paru fotek kogoś z twoich znajomych, kto robi ładne zdjęcia. Jeśli masz większy budżet, zainwestuj w profesjonalną sesję zdjęciową u fotografa. Zdjęcia wykorzystasz nie tylko w CV, ale też na LinkedIn i innych mediach społecznościowych.
#8 BŁĘDY DOPASOWANIA
Błędy w CV to również informacje, które są zbędne, ponieważ nie zainteresują pracodawcy. Do takich błędów zalicza się wpisywanie celu zawodowego w CV. Jest to stara szkoła, dziś już się tego nie wpisuje, ponieważ nie ma sensu umieszczania czegoś tak oczywistego w CV. Wiadomo, że skoro aplikujesz, to twoim celem jest zdobycie tej pracy. Każdy też szuka rozwoju zawodowego, zmieniając pracę, więc nie ma sensu na marnowanie miejsca w CV na takie banały.
Doświadczenie, które nie pasuje do wymagań stanowiska, raczej nie zainteresuje pracodawcy. Jeśli robiłaś coś ponad 10 lat temu, można to pominąć lub zamieścić jako informacje zbiorcze.
Bardzo często w CV wpisywane są umiejętności nic niemówiące o tobie lub takie, które ma każdy. Pracodawcy zależy głównie na umiejętnościach i mocnych stronach, które mogą być przydatne na nowym stanowisku.
Zbędną informacją w CV są referencje. Rekruterzy i pracodawcy potrafią sami dotrzeć do osób, które mogą wypowiedzieć się na temat twojej pracy. Na wstępnym etapie rekrutacji nikt raczej nie sprawdza referencji.
WSKAZÓWKA: Skup się na pokazaniu w CV doświadczenia, umiejętności i osiągnięć powiązanych ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz.
#9 BŁĘDY W CV, KTÓRE MOGĄ ZRUJNOWAĆ TWOJĄ KARIERĘ
Gdy szukanie pracy trwa zbyt długo, zaczynasz się zastanawiać, co robisz nie tak. Może cię kusić, żeby podkolorować lub nieco nagiąć fakty w CV.
Jeśli jest jedna rzecz, której powinnaś unikać jak ognia to właśnie kłamstwa w CV. Wszystko, co zapiszesz w CV, można zweryfikować. Jeśli wyjdzie na jaw, że gdzieś podałaś nieprawdziwe fakty, to pracodawca natychmiast straci do ciebie zaufanie. A to jest najgorsze, co może ci się przydarzyć w procesie rekrutacyjnym.
Nawet jeśli uda ci się jakimś cudem przemycić kłamstwo w CV, będzie to ciągnąć się za tobą latami. Już na zawsze będziesz mieć to w swojej historii i będziesz musiała wymyślać kolejne kłamstwa, żeby to utrzymać. Po co w ogóle tracić czas i energię na coś takiego?
WSKAZÓWKA: Po prostu nie rób tych błędów w swoim CV.
#10 IRYTUJĄCE BŁĘDY W CV
Zapisywanie CV w Wordzie, Google doc., które są otwarte do dalszej edycji to zmora rekruterów. Często po otwarciu pliku rozjeżdża się całe formatowanie, co utrudnia odczytanie dokumentu.
Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zapisanie CV w pliku PDF. Twoje staranne formatowanie zostanie zachowane na stałe. Plik będzie wygodniejszy do odczytu i przesłania, bo zazwyczaj waży mniej niż pliki otwarte do edycji.
Za każdym razem jak skończysz pracę nad CV w edytorze tekstu, zapisz go w PDF. Jest to zazwyczaj jedno czy dwa kliknięcia, a oszczędzą ci wiele nerwów.
Przy zapisywaniu nazwy pliku zwróć uwagę, czy nie pojawia się tam nazwa innej firmy, niż ta, do której aplikujesz 😉
WSKAZÓWKA: Zapisuj i przesyłaj CV w pliku PDF podpisany twoim pełnym imieniem i nazwiskiem.
BŁĘDY W CV WARTO POPRAWIĆ
Jak widzisz, wszystkie te błędy w CV można w miarę szybko poprawić. Warto to zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę o pracę.
Traktuj CV jak wizytówkę, która ma reklamować twoje najlepsze atuty zawodowe, żeby zachęcić menedżera do poznania cię lepiej.
Twoje CV musi przedstawiać cię w jak najlepszym świetle. Musi dobrze mówić o tobie – często jest to jedyny głos, jaki masz podczas rekrutacji.
Dziękuję za kolejny wartościowy artykuł i oczywiście… mam pytanie. Czy również na portalu LinkedIn, w zakładce doświadczenie zawodowe, profesjonalniej jest przygotować ciekawy/przyjemny w odbiorze opis swoich osiągnięć, zamiast suchego wyliczenia zadań realizowanych na danym stanowisku? W końcu i na LinkedIn zaglądają rekruterzy…
O na pewno taki opis przykuje uwagę rekrutera! W przypadku LinkedIn wyróżnisz się już, wpisując opis obowiązków pod stanowiskiem.
Niestety LinkedIn wciąż jest traktowany po macoszemu w Polsce przez kandydatów – mimo że popularność tej platformy rośnie, to wciąż niewiele osób ma założony profil.
A jak już ktoś ma, to często są tam wpisane same stanowiska. To dla rekrutera czasami za mało, bo na tym samym stanowisku można mieć zupełnie inny zakres zadań w różnych firmach.
Także nawet jeśli wpiszesz sam suchy opis stanowiska, to już się wyróżnisz na tle innych kandydatów (którzy nic nie wpisują). Poza tym na LinkedIn nie musisz się niczym ograniczać przy podawaniu informacji o Twoim doświadczeniu i umiejętnościach tak jak w przypadku CV. Co prawda w niektórych miejscach można wpisać ograniczoną ilość znaków, ale można pokazać wszystkie prace, stanowiska, projekty, prace dodatkowe, itd
Przy tworzeniu opisów i w ogóle przy tworzeniu profilu na LinkedIn miej cały czas na uwadze słowa kluczowe. Rekruter szukając kandydata, wpisuje konkretne słowa – nazwę stanowiska, umiejętności, znajomość programów, itp. W takim “suchym” opisie zazwyczaj jest dużo słów kluczowych, więc spokojnie wystarczy – zwłaszcza u osób, które mogą mieć problem z pokazaniem osiągnięć na stanowisku.
Jeśli jednak masz dokonania, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę, to zawsze warto jest je umieścić, bo świetnie wpływają na Twoją pozycję negocjacyjną – już na tych wczesnych etapach rekrutacji. Poza tym świetnie Cię wyróżniają i pokazują Twoje mocne strony w akcji.
Dziękuję za wszystkie cenne wskazówki.