Jeśli wykonujesz dobrą robotę na swoim obecnym stanowisku, być może zastanawiasz się, jak zapytać pracodawcę o podwyżkę.

Powiedzmy sobie szczerze, rozmowa o pieniądzach nie należy do łatwych i sprawia, że ​​wiele osób czuje się dość nieswojo, pytając o podwyżkę. Ten dyskomfort jest czymś, co prawie każdy z nas odczuwa, chociaż zgodnie z ostatnimi badaniami kobiety odczuwają go dwukrotnie częściej. 

Pytanie o podwyżkę może być drażliwym tematem dla pracodawców i jeśli nie podejdziesz do tego we właściwy sposób, możesz pożegnać się z większą wypłatą. Dlatego ważne jest, żebyś wiedziała, jakie błędy często popełniają ludzie, próbując uzyskać podwyżkę. Jeśli przygotowujesz się do rozmowy z szefem o podwyższeniu wynagrodzenia, unikaj tych 3 kosztownych błędów negocjacyjnych. 

3 BŁĘDY, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ, GDY PYTASZ O PODWYŻKĘ

Jeśli chodzi o proszenie o podwyżkę, istnieje wiele typowych błędów, które ludzie zwykle popełniają. Poznaj 3 najczęstsze błędy, żebyś mogła ich uniknąć i zwiększyć szansę, że twój szef powie „tak”.

BŁĄD 1: SKUPIASZ SIĘ NA SWOICH POTRZEBACH

Często pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, gdy szukamy argumentu uzasadniającego podwyżkę, są wzrastające koszty życia. Ceny stale rosną, a z biegiem naszego życia dochodzą nam dodatkowe obciążenia i zobowiązania: kredyty, koszty związane z powiększeniem rodziny, itd. Być może istnieje mnóstwo powodów, dla których płaca, którą obecnie zarabiasz, już nie wystarcza.

Niestety twoje osobiste potrzeby nie są dobrym uzasadnieniem biznesowym podwyżki. Trudno będzie ci przekonać pracodawcę do dania Ci więcej pieniędzy tylko dlatego, że ich potrzebujesz. 

Zostałaś zatrudniona, ponieważ firma, w której pracujesz, miała konkretną potrzebę biznesową. Twoja wiedza, umiejętności i doświadczenie idealnie wpisały się w tę potrzebę. Dlatego twoje wynagrodzenie powinno być powiązane tylko z obowiązkami, które wykonujesz w firmie.

To ile zarabiasz, nie ma więc nic wspólnego z kosztem dojazdów, wzrostem raty kredytu, czy narodzinami dziecka. Z tego powodu lepiej nie powoływać się na te osobiste argumenty podczas rozmowy o podwyżce.

Twoje wynagrodzenie musi odzwierciedlać wartość, jaką wnosisz do firmy i tylko wtedy, gdy to wykażesz, szef będzie skłonny do podwyżki. Dlatego skuteczniejszym podejściem jest skupienie się na wartości Twojej pracy i pokazanie, jak pozytywnie wpływa na firmę. 

BŁĄD 2: NIE POKAZUJESZ SWOJEJ WARTOŚCI

Wiesz już więc, że jeśli chcesz zarabiać więcej, musisz wykazać, co zyskuje firma, mając cię na pokładzie. Jeśli uważasz, że jesteś warta więcej pieniędzy, musisz umieć to uzasadnić. Najlepiej pokazać swoją wartość na konkretnych przykładach swojej pracy.

Kiedy pytasz o podwyżkę, mówisz pracodawcy, że otrzymujesz zaniżone wynagrodzenie. Jeśli masz na to dowody, to tylko może to pomóc w negocjacjach.

Zanim umówisz się z szefem na rozmowę, zrób listę swoich osiągnięć. Zbierz przykłady, w jaki sposób twoja praca przyniosła firmie korzyści. W ten sposób zbudujesz solidną listę argumentów.

Jeśli szukasz inspiracji, żeby pokazać swoją wartość, zajrzyj do wpisu: Awans – 9 pytań, które musisz sobie zadać zanim o niego zapytasz

W moim e-booku „Jak napisać CV, które Cię wyróżni” znajdziesz cały rozdział opisujący szczegółowo, jak możesz pokazać pracodawcy swoją wartość zawodową. Znajdziesz tam również konkretne przykłady różnych działań w pracy, które pracodawcy postrzegają jako wartościowe osiągnięcia.

10 rzeczy skuteczność CV

BŁĄD 3: WĄTPISZ W SWOJĄ WARTOŚĆ

Pytając o podwyżkę, upewnij się, że doceniasz swoją obecną pracę. Nie chcesz brzmieć jak ktoś sfrustrowany swoją pracą. Takie nadmierne narzekanie i marudzenie może zirytować twojego szefa, tym samym zmniejszając twoje szanse na podwyżkę.

Jestem przekonana, że chętniej pracujesz z osobami, które są zadowolone i pozytywnie nastawione, niż z wiecznie narzekającymi marudami. Przypomnij sobie aspekty twojej pracy, które lubisz i które świetnie ci wychodzą. Pokaż w rozmowie z szefem, że jesteś chętna na więcej takich zadań.

Gdy będziesz mieć solidne argumenty i pozytywne nastawienie, łatwiej będzie ci zapytać o więcej pieniędzy. Będziesz mówić z większą pewnością siebie i jasnością podczas rozmowy. Unikaj słów i zwrotów, które mogą wskazywać na twoje wątpliwości lub niepewność np.: „może”, „wydaje mi się”, „jeśli nie masz nic przeciwko…” lub „jeśli to w ogóle możliwe…”

Jeśli ty sama nie wierzysz, że zasługujesz na więcej pieniędzy, trudno będzie przekonać kogokolwiek innego. Zachowaj profesjonalizm, ale nie bój się mówić o tym, co chcesz uzyskać.

PODSUMOWANIE – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, GDY PYTASZ O PODWYŻKĘ

Podstawą sukcesu w rozmowach z pracodawcą na temat pieniędzy jest Twoja niezachwiana wiara w swoją wartość, oparta na solidnych argumentach. Masz wpływ na budowanie tych argumentów codziennie w swojej pracy. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, by zwiększyć swoją wartość zawodową w oczach pracodawcy i przekonać go, żeby płacił Ci więcej.

Nawet jeśli twój obecny pracodawca nie doceni twojego zaangażowania i wysiłku, to na rynku pracy znajdzie się wielu innych, którzy chętnie za to zapłacą. Wcześniej jednak muszą mieć możliwość zobaczenia rezultatów twojej pracy — a to już w dużej mierze zależy od Ciebie.

Przekonaj pracodawce, żeby płacił Ci więcej

Pin It on Pinterest

Share This