Jak dostać podwyżkę bez proszenia o nią szefa? Dla wielu osób rozmowa o wynagrodzeniu może być tak stresująca, że odwlekają ją w nieskończoność. Co jednak zrobić, gdy ceny idą w górę, szybko rosną koszty życia, a twoja pensja pozostaje wciąż ta sama? Jak przemóc strach, nieśmiałość i poprosić o podwyżkę?

A gdyby tak jakoś obejść tę trudną rozmowę?

Wyobraź sobie, że istnieją sposoby na to, żeby dostać podwyżkę bez proszenia o nią szefa.

Zanim jednak ci o nich opowiem, upewnij się, że pokazujesz zaangażowanie w pracę działu i firmy, w której pracujesz.

Pokaż swojemu szefowi, że jesteś gotowa, by osiągnąć swoje i firmowe cele. Jeśli w ostatnim czasie zdobyłaś nowe umiejętności, podjęłaś się nowych projektów lub zadań, poszerzyłaś edukację, to masz ułatwioną sprawę.

5 SPOSOBÓW, BY DOSTAĆ PODWYŻKĘ BEZ PROSZENIA

Poniżej znajdziesz 5 sposobów na to, by dostać podwyżkę bez proszenia o nią szefa. Sprawdź, który z nich najbardziej Ci odpowiada i najszybciej możesz go wprowadzić w życie, by zarabiać więcej.

SPOSÓB 1: Dodaj wartość swoją pracą

Najlepszym sposobem, by dostać podwyżkę bez proszenia, są po prostu lepsze wyniki w pracy. Jeśli Twoja praca będzie dawać świetne rezultaty, automatycznie przyciągniesz uwagę swojego szefa i będziesz pierwsza w kolejce, jak tylko pojawi się możliwość podwyżki. 

Dodawanie wartości swoją pracą może oznaczać wiele rzeczy. To może być przedstawienie nowych pomysłów lub usprawnienie procesów, które pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze. Stajesz się wartościowym pracownikiem dla firmy, gdy pomagasz firmie się rozwijać lub zabezpieczyć jej wynik finansowy.

Zacznij szukać sposobów, żeby dodać wartość swoją pracą, a będziesz zaskoczona, jak wiele możesz zrobić.

SPOSÓB 2: Znajdź ambasadorów

Jesteś nieśmiała i nie lubisz opowiadać o swoich sukcesach na forum? Mam dla ciebie rozwiązanie!

Świetnym sposobem na to, żeby zostać zauważoną przez przełożonych, jest otaczanie się ludźmi, którzy będą dobrze wypowiadać się o twojej pracy. Jeśli znajdziesz osoby, które będą pozytywnie mówić o twoich osiągnięciach i etyce pracy, może to znacznie zwiększyć twoją widoczność, a tym samym twoje zarobki. 

Najszybciej możesz to zrobić, pomagając innym w pracy. Znajdź obszar, w którym czujesz się mocna i szukaj osób, które słabo sobie z nim radzą. Chętnie przyjmą twoją pomoc i docenią wskazówki, które sprawią, że uporają się szybciej z zadaniem. Unikaj jednak wyręczania innych w pracy. Podpowiedz skuteczniejsze taktyki i metody, ale nie wykonuj ich za innych. 

Tacy „ambasadorzy” twojej marki osobistej będą w naturalny sposób promować twoją wartość wśród ludzi na stanowiskach decyzyjnych, takich jak twój szef. Gdy szef wielokrotnie usłyszy od twoich ambasadorów o twojej świetnej pracy, będzie bardziej skłonny dać ci podwyżkę bez większych negocjacji.

SPOSÓB 3: Zgłaszaj się do zadań, których nikt nie chce robić

Zostałaś zatrudniona do wykonania określonego zestawu zadań za określoną kwotę wynagrodzenia. Dlatego pracodawcy niechętnie rozdają podwyżki za samo wypełnienie obowiązków. 

Jeśli chcesz zarabiać więcej, postaraj się wyjść poza opis swojej pracy. Określ nowe obszary, w których chcesz pracować — zaangażuj się w projekty poboczne. Uwzględnij w tym współpracę z różnymi zespołami w całej organizacji. To pokaże, że z pasją rozwijasz swoje umiejętności i doświadczenie oraz że zależy Ci na dzieleniu się aktualną wiedzą z innymi.

W każdej pracy zajdziesz zadania, których inni unikają. Są to różne rzeczy: od wykonania czasochłonnego raportu po zorganizowanie imprezy firmowej. 

Jeśli zgłosisz się na ochotnika i zrobisz to dobrze, pokażesz, że rozumiesz bolączki firmy i pomagasz przezwyciężyć problemy. To też świetny sposób na znalezienie zadań, w których mogłabyś być niezastąpiona. Skoro nikt nie chce robić tych zadań, to trudno będzie znaleźć kogoś na twoje miejsce, gdybyś odeszła.

Enneagram ad blog

SPOSÓB 4: Zajmij się projektem, który przyniesie Ci rozgłos

Jeśli chcesz odnieść sukces w swojej dziedzinie i uzyskać podwyżkę lub nawet awans, zrób wszystko, co w twojej mocy, żeby zostać zauważoną przez wyższe kierownictwo.

Jeśli weźmiesz udział w jakimś krytycznym projekcie, to z pewnością twoje nazwisko zostanie zauważone. Nie jest łatwo znaleźć miejsce w projekcie, który jest trudny, ale jeśli odpowiednio się w nim wypozycjonujesz i pomożesz firmie pomyślnie go ukończyć, to znacznie przyśpieszy to twoją karierę.

Udział w bardziej widocznym projekcie, sprawi, że kierownictwo i inne ważne osoby w firmie bliżej cię poznają, ponieważ twoje imię będzie pojawiać się częściej. To może być wdrożenie nowego systemu lub budowanie zupełnie nowego działu w firmie.

Wysoce widoczne projekty — takie, o których wszyscy w firmie mówią na co dzień, pomagają pokazać twoją pracę i zwiększyć twój wpływ. Gdy zdobędziesz większe uznanie, twój menedżer będzie bardziej skłonny dać ci podwyżkę bez proszenia, ponieważ twoja praca będzie już zauważona przez innych.

SPOSÓB 5: Zostań ekspertem i bądź niezastąpiona

Wyjdź poza standardowe umiejętności na stanowisku, poznaj lepiej branżę i konkurencję. Chłoń wszystko, co możesz o firmie, najnowszych technologiach, a co najważniejsze, o największych wyzwaniach. Pogłębianie wiedzy i jej praktyczne wykorzystanie dla dobra organizacji to dobry sposób na pokazanie swojej wartości w pracy.

Wybierz sobie jakiś interesujący temat w swoim obszarze zawodowym i postaraj się go lepiej zgłębić. Stań się osobą, do której wszyscy przychodzą, gdy mają pytania odnośnie tego tematu. Zaczniesz być kojarzona z tym tematem i zbudujesz opinię eksperta. Jeśli będziesz w stanie pomóc rozwiązać innym problemy związane z tym tematem, to inni to szybko zapamiętają i będą cię polecać.

Budowanie opinii eksperta może pomóc ci zrobić krok dalej — stać się osobą nie do zastąpienia. Możesz mieć specjalistyczną wiedzę i umiejętności połączone z twoimi cechami osobowości, które sprawią, że tylko ty będziesz w stanie wykonać pewne zadania w firmie.

Kiedy już staniesz się niezastąpiona, będziesz mogła poprosić o niemal wszystko, co chcesz (oczywiście w granicach rozsądku). Jeśli twoje odejście z firmy oznaczałoby na przykład zmniejszenie produktywności w firmie i wiązałoby się ze wzrostem kosztów — np. zatrudnieniem zewnętrznego konsultanta, oznacza, że praca zespołu jest mocno zagrożona, a twój szef zrobi wszystko, żeby cię zatrzymać.

Jeśli robisz świetną robotę — mów o tym głośno

Dzisiaj nie wystarczy być świetną w tym, co robisz. Jeśli jesteś niewidoczna w firmie — nikt nie wie, kim jesteś, co robisz świetnie, to trudno będzie uzyskać wysoką podwyżkę. Dlatego warto zadbać o podstawowy marketing — mówić głośno o rezultatach swojej pracy

Gdy zwrócisz się do szefa z pytaniem o podwyżkę, twój szef będzie już wiedzieć, że na nią zasłużyłaś. Na każdym kroku ułatwiaj więc szefowi dostrzeżenie, że jesteś osobą, która zasługuje na lepszy tytuł i wynagrodzenie.

Jeśli potrzebujesz więcej wskazówek, by skutecznie wynegocjować wyższe wynagrodzenie — sprawdź ten kurs:

Jak skutecznie wynegocjować wyższe wynagrodzenie

Pin It on Pinterest

Share This