Uwielbiam wystąpienia TED – tak jak niektórzy oglądają seriale, tak ja przepadam na całe godziny na stronie TED. Jest coś fascynującego w tych krótkich, 10 – 20-minutowych filmikach. Czasami zaskakują, poruszają do łez, rozśmieszają, ale zawsze przekazują coś ważnego.

Wybrałam 5 wystąpień TED, które mogą być pomocne przy szukaniu ścieżki kariery. Każde z wystąpień porusza ważny temat związany z poszukiwaniem właściwej drogi. Znajdziesz w nich odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się, gdy stoisz na rozdrożu zawodowym.

Odkrywanie ścieżki kariery to nie jednorazowe zajęcie, ale proces. Mam jednak nadzieję, że te 5 wystąpień TED zainspiruje cię i pomoże zrobić kolejny krok w tym procesie.

Wszystkie wystąpienia są tłumaczone na polski – wystarczy wybrać właściwy język klikając na ikonkę z transkrypcją.

TED #1: JAK ZNALEŹĆ PRACĘ, KTÓRĄ POKOCHASZ?

Poruszające wystąpienie, w którym Scott Dinsmore opisuje swoje zmagania ze znalezieniem właściwej dla siebie ścieżki. Podobnie jak 80% ludzi, Scott nie mógł znaleźć pracy, która dałaby mu satysfakcję. W swoim wystąpieniu odpowiada na pytanie, jakie 3 filary są niezbędne, żeby znaleźć pracę, którą pokochasz.

To wystąpienie jest też o tym, że czasami samo znalezienie swojego powołania, czy zbudowanie czegoś wartościowego nie wystarcza. Scott spędził 4 lata mozolnie budując społeczność Live Your Legend. Dopiero wsparcie innych ludzi pomogło mu dotrzeć do szerszej publiczności. To pokazuje, jak ogromną siłą są relacje międzyludzkie i jak ważne jest otaczanie się ludźmi, którzy nas wspierają.

TED #2: JAK WYBRAĆ JEDEN KIERUNEK, GDY MASZ ZBYT WIELE ZAINTERESOWAŃ?

Masz wiele zainteresowań? Ciągle rozpoczynasz coś nowego? Nie możesz się zdecydować na jeden konkretny kierunek zawodowy? Jeśli dręczą cię te pytania to musisz koniecznie obejrzeć wystąpienie Emilie Wapnick. Emilie miała dokładnie ten sam problem. Przez większość swojego życia czuła presję wyboru tego “jednego jedynego” powołania. W pewnym momencie zrozumiała jednak, że wszechstronność zainteresowań nie jest słabością, z którą powinna walczyć. Ta wszechstronność jest źródłem siły, którą może wykorzystać.

Świetne wystąpienie o tym, jak schematy narzucone przez innych mogą przysłonić mocne strony i autentyczność. Emilie mówi też o tym, że nie musisz wybierać jednego zainteresowania. Twoja wszechstronność to nie ograniczenie, a dar, dzięki któremu możesz wykorzystywać swoje 3 super moce.

TED #3: JAK ZNALEŹĆ TO, CO JEST NAJWAŻNIEJSZE?

Artystka Candy Chang w 2009 roku straciła ważną dla siebie osobę. To zdarzenie zmieniło sposób, w jaki do tej pory patrzyła na swoje życie. Śmierć bliskiej osoby uświadomiła jej kruchość i ulotność życia. Chwilę później artystka rozpoczęła pewien artystyczny projekt, którego rezultaty przeszły jej najśmielsze oczekiwania.

Wystąpienie Candy Chang to piękna opowieść o tym, co wzbogaca nasze życie. To wystąpienie ułatwi ci znalezienie wartości, którymi kierujesz się w życiu. To też dobra okazja, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie: co ty chciałabyś zrobić, zanim umrzesz.

#4: JAK PORADZIĆ SOBIE Z PRZESZKODAMI?

Niezwykła historia Amy Purdy, która w wieku 19 lat musiała zmierzyć się z ciężką chorobą. W wyniku tej choroby Amy straciła nie tylko nogi, ale również nadzieję na spełnienie marzeń o zostaniu snowboardzistką. W zaledwie 9 minut Amy opowiada swoją poruszającą historię o zmaganiu się z niewyobrażalnymi dla nas przeszkodami.

To niesamowite, jak po zmierzeniu się z tak ogromnym wyzwaniem Amy przekonuje nas, że przeszkoda to coś pozytywnego. I nawet w tak trudnej sytuacji wciąż mamy wybór. To inspirujące wystąpienie dla wszystkich, którzy napotykają na swojej ścieżce przytłaczające przeszkody. Po obejrzeniu tego filmu spojrzysz na przeszkody w całkowicie inny sposób i być może znajdziesz sposób na swoje ograniczenia.

#5: JAK PORADZIĆ SOBIE Z WYMÓWKAMI?

Na koniec zabawne wystąpienie profesora Larrego Smith’a. Zabawne, a jednak dające mocno do myślenia. Z całą pewnością łatwiej znaleźć wymówkę niż powołanie. Chyba że…;)

Pin It on Pinterest

Share This