Zazwyczaj rozpoczynasz nowy rok z dużymi nadziejami i oczekiwaniami. Jesteś zdeterminowana, żeby zdrowo się odżywiać, zacząć ćwiczyć i wytrwać w swoich postanowieniach. Niestety kilka dni później dzieje się tzw. życie i … wracasz do starych nawyków.

I właśnie wtedy przydaje się mantra, czyli taka pozytywna afirmacja. To właśnie mantra pomaga utrzymać pozytywną energię towarzyszącą początkowi roku. 

Wymyślanie mantry na nowy rok może być świetną zabawą, a sama mantra będzie wspierać cię w trakcie osiągania celów.


CZY MASZ SWOJĄ MANTRĘ NA NOWY ROK?

Wyszukiwanie mantry zaczęło się u mnie od jednego słówka na nowy rok. Po raz pierwszy o tym pomyśle dowiedziałam się od Kasi z bloga Worqshop. Chodzi o to, że wybierasz jedno słówko – one little word (OLW), które będzie cię inspirować, motywować, nadawać ton na najbliższy rok. 

Bardzo spodobał mi się ten pomysł i przez kilka lat wybierałam swoje słówko. Jednak w starciu z życiowymi wyzwaniami potrzebowałam czegoś silniejszego – całej frazy, która będzie dawać kopa i nadzieję w chwili zwątpienia.

Mantra jest pozytywnym motywującym stwierdzeniem. Może się stać wzmacniającym przekonaniem, które będzie wspierać cię w drodze do upragnionego celu.

Każdy z nas ma pewne przekonania – są to zasady lub wytyczne dotyczące życia. Twoje przekonania tworzą system wierzeń decydujący o tym, jak się zachowujesz lub reagujesz na wszystko, co robisz w życiu. Przekonania zazwyczaj powstają podczas naszego wychowania.

Kiedy stajesz przed wyzwaniem w życiu, przekonania będą dyktować twoją reakcję, a często też sukces lub porażkę. Twoja koncepcja siebie wraz z przekonaniami często decyduje o twoim przeznaczeniu. Dobra wiadomość jest taka, że nigdy ​​nie jest za późno, aby zmienić swoje ograniczające przekonania!

Badania pokazują, że kiedy wypowiadamy krótkie, podnoszące na duchu mantry lub afirmacje, czujemy się lepiej i rozwijamy silniejsze poczucie własnej wartości. Wzrost poczucia własnej wartości pomoże ci poczuć się bardziej zobowiązaną do dbania o własne potrzeby.


JAKIE MANTRY CODZIENNIE UTRWALASZ

Mantra to starożytna praktyka powtarzania słowa lub frazy wiele razy. Czy wiesz, że codziennie nieświadomie używasz mantr? Czy zdarzyło ci się pomyśleć: „nie jestem wystarczająco dobra”, „nienawidzę swojego ciała”, „to nigdy się nie uda”? Są to negatywne mantry, które służą jedynie do nakarmienia tysięcy innych automatycznie powtarzanych myśli w twoim umyśle. 

W rzeczywistości większość twoich myśli, jest powtórzeniami z dnia poprzedniego. Każda powtarzana myśl, utrwala ścieżkę w mózgu. Przyjrzyj się swoim myślom, a wyłapiesz mantry, które automatycznie powtarzasz. Nie wszystkie powtarzalne myśli są prawdą – niektóre bardziej cię ograniczają, niż wspierają. Jeśli świadomie wybierzesz pozytywne myśli, polepszysz swoje życie.

Ponieważ twoje myśli tworzą rzeczywistość, w której żyjesz, mówienie lub ciche powtarzanie mantr może mieć duże znaczenie. Mantry mogą być używane przez ludzi dowolnej religii i podczas dowolnej aktywności. Oczywiście najczęściej mantry używane są podczas medytacji, ale nie musisz medytować, by ich używać. Mantry mogą być używany podczas chodzenia, sprzątania, gotowania i podczas innych rutynowych zadań.


CO TO JEST MANTRA 

Mantra to dźwięk, sylaba lub grupa słów, które wielokrotnie powtarzane, uważane są za zdolne do wytworzenia duchowej przemiany. Jest to słowo powszechne we wschodnim świecie i składa się z dwóch słów: „man” oznacza „umysł”, a „tra” oznacza „instrument”. Zatem mantra jest „instrumentem umysłu”.

We wschodnich religiach medytujący używają mantr, żeby się skupić i doświadczyć większej jedności między umysłem, ciałem i duchem. Mantra jest też obecna w zachodnim świecie. Na przykład benedyktyni regularnie używają Pisma Świętego, w kółko recytując słowa z psalmu: „Pan jest moim pasterzem”.

Inspirująca mantra to słowo lub fraza, które powtarzane, celowo zasiewa ziarno pod nowy pomysł. Jest to sposób na skupienie się na tym, czego chcesz dla siebie. 

Pod wieloma względami postanowienie noworoczne są rodzajem mantry. Podobnie jak mantry, postanowienia trzeba jednak praktykować codziennie, jeśli chcesz je zrealizować.

Recytowanie mantr nie ma jednak na celu, tylko ich powtarzania. W medytacji recytuje się mantry, żeby obudzić głębszą świadomość siebie i doświadczyć cudu wewnętrznej przemiany.

mantra na nowy rok 2

MANTRA, KTÓRA POPCHNIE CIĘ DO PRZODU

To słowo lub zdanie, które odzwierciedla twoje cele, intencje, energie, aspiracje itp. Tak naprawdę wszystko może być twoją mantrą. Mantra może stać się inspirującą zasadą lub mottem, które będzie towarzyszyć ci w myśleniu i działaniu. Mantra ma pomóc ci zrobić miejsce na jeden pomysł, na którym chcesz się skoncentrować. Powtarzanie mantry w twoim umyśle, całkowicie zanurzy cię w nim i zbliży do celu.

Wybranie mantry to świetny sposób na skupienie myśli na jednym zdaniu lub intencji, które oddają to, kim chcesz być lub co chcesz osiągnąć w ciągu roku.

Za każdym razem, gdy robisz coś, co cię przeraża, wypowiadasz mantrę i staje się ona powtarzającą się myślą, która gra w twoim umyśle w kółko i popycha cię do przodu.


SKUTECZNA MANTRA NA NOWY ROK

Wybierając silną mantrę, staraj się, by odzwierciedlała twoje doświadczenia z przeszłości. Wyzwania, które pokonałaś, dodadzą ci wiary w swoje siły. Skuteczna mantra odzwierciedla też to, czego chcesz dla siebie w nowym roku. 

Jest bardziej prawdopodobne, że osiągniesz cel, jeśli swoje działania powiążesz ze swoimi wartościami i przekonaniami o sobie i świecie. Wykorzystanie twoich wartości tworzy coś, co nazywa się „zaangażowanym działaniem”, w którym mantry i afirmacje zyskują swoją moc.


JAK ZNALEŹĆ SKUTECZNĄ MANTRĘ NA NOWY ROK

Zastanów się, co rezonuje z tobą, i wybierz mantrę, która nawiązuje do tego, co próbujesz pokonać lub osiągnąć.

Czy chcesz dowiedzieć się, jak tworzę moją osobistą mantrę sukcesu? Oto 5 prostych kroków:

#1 Tworzenie mantry zaczynam od zastanowienia się, co najbardziej chcę osiągnąć w nowym roku. Zazwyczaj jest to kilka rzeczy – wtedy staram się znaleźć jakiś wspólny motyw, który je łączy. Mantra ma pomóc mi skupić się na realizacji najważniejszego dla mnie celu, więc robię wszystko, żeby wybrać jeden cel i nie rozpraszać się. 

#2 Następnie zastanawiam się, jak będę się czuć po tym, jak osiągnę swój najważniejszy cel. Zapisuję słowa, które później pomogą mi ułożyć lub znaleźć gotową mantrę. Najczęściej te słowa w mniejszym lub większym stopniu odzwierciedlają to, co dla mnie jest ważne – czyli moje wartości.

#3 Łączę mantrę z moimi poprzednimi doświadczeniami. Robię listę 1-2 największych osiągnięć z poprzedniego roku, z których jestem najbardziej dumna. Robię też listę 1-2 największych rozczarowań – błędów lub porażek z poprzedniego roku. Przy każdym z sukcesów i rozczarowań zapisuję krótkie 1-2 zdania o tym, co się do nich przyczyniło. Szukam wtedy mantr i przekonań, które czasami nieświadomie sobie powtarzam w głowie.

#4 Wybieram najbardziej pozytywne, mocne stwierdzenia z punktów 2 i 3, które doda mi energii i pomoże skupić się na celu w nowym roku. Mantra sukcesu powinna być wyrażona w czasie teraźniejszym i jako wypowiedź pozytywna. Przeglądam sobie inspirujące cytaty, powiedzenia, fragmenty książek i wybieram takie, które najbardziej ze mną rezonuje.

#5 Regularnie powtarzam mantrę, tak by stała się moim nowym nawykiem. Robię sobie grafikę w Canva i wieszam na ścianie lub zapisuję w telefonie, komputerze jako tapetę lub wygaszacz ekranu.

WYBIERZ INSPIRUJĄCĄ MANTRĘ NA NOWY ROK

Moje mantry z poprzednich lat:

„Największa korzyść ze stawania się silniejszym, szczęśliwszym, dzielniejszym to znalezienie w sobie odwagi, by żyć w większej zgodzie z własnymi marzeniami teraz – niezależnie od przeszkód, jakie po drodze natrafisz”

To był cytat z książki SuperBetter. Życie to gra, naucz się wygrywać” Jane McGonigal. Choć cytat był zdecydowanie za długi, by powtarzać go w myślach jak mantrę i tak zrobił dobrą robotę. W kolejnym roku postanowiłam jednak wybrać coś krótszego:

„We dnie i w nocy wszystko mi sprzyja”

„Nie licz na cuda, licz na siebie”

Znajdź swoją własną mantrę – inspiracji poszukaj na tablicy z cytatami.

Przypomnij sobie swoją mantrę, za każdym razem, gdy potrzebujesz skupić się na swoim najważniejszym celu. Powtórz swoją mantrę, gdy zaczynasz wątpić w swoje umiejętności i siły. Podobnie jak pozytywna afirmacja, twoja osobista mantra sukcesu może znacznie podnieść cię na duchu, im więcej ją powtórzysz, przeczytasz lub zobaczysz.

Mantry pomogą zwiększyć twoją pewność siebie, dzięki czemu łatwiej będzie ci odnieść sukces. Dodadzą ci dodatkową moc i pozytywną energię, które pomogą ci stawić czoła nawet najbardziej niesprzyjającym sytuacjom w życiu.


Enneagram ad blog

Pin It on Pinterest

Share This