Jak test osobowości Enneagram może pomóc ci w znalezieniu wewnętrznego spokoju i szczęścia?

Test osobowości Enneagram jest rozwinięciem współczesnej psychologii, której korzenie sięgają starożytnej duchowej mądrości z wielu różnych tradycji, w tym chrześcijan, buddystów, muzułmanów (zwłaszcza sufich) i Żydów. Słowo „Enneagram” pochodzi od greckich słów „ennéa” oznaczających dziewięć, a „grámma” oznaczających figurę geometryczną. 

Enneagram jest jednym z najbardziej pomocnych systemów do zwiększania poziomu samoświadomości i zrozumienia twojej wyjątkowej ścieżki do szczęścia. To bardzo bogaty i pouczający model ludzkiego zachowania, który wiele wyjaśnia o nas samych i naszych wzajemnych interakcjach. 

To, co Enneagram odróżnia od innych testów osobowości i odkrywania mocnych stron jest diagnoza naszych ludzkich … słabości. Enneagram pomaga nam określić dziewięć szkodliwych ścieżek, które wybieramy, gdy jesteśmy zestresowani i zmęczeni.

Jak możemy wrócić na właściwą drogę i odnaleźć wewnętrzny spokój, szczęście oraz wolność? Odpowiedzią na to pytanie może być książka „Święty Enneagram”.

„ŚWIĘTY ENNEAGRAM”

„Święty Enneagram” odkrywa, jak używać jednego z najgłębszych narzędzi osobowości do rozwoju osobistego i duchowego.

Autorem książki jest Christopher L. Heuertz. Trenował on pod okiem niektórych wielkich żyjących mistrzów Enneagramu, w tym ojca Richarda Rohra, Russa Hudsona, Marion Gilbert i Helen Palmer. Jego mentorką była sama Matka Teresa. Jest uznanym ekspertem i prowadzi warsztaty na całym świecie.

ENNEAGRAM – DROGA DUCHOWEGO ROZWOJU

Heuertz proponuje w książce „Święty Enneagram” ścieżki rozwoju duchowego, którymi możesz podążać po tym, jak już odkryjesz swój typ. Przekonuje, że Enneagram odzwierciedla 9 sposobów, na które możemy się w życiu zgubić, ale też zawiera 9 sposobów, by się ponownie odnaleźć. W swojej książce dokładnie opisuje obie ścieżki dla każdego typu.

Każdy typ ma specyficzną dla siebie postawę modlitewną (odosobnienie, milczenie i bezruch), która zawiera intencję modlitwy (zgoda, zaangażowanie i odpoczynek). Dostajesz więc odpowiedni i pomocny sposób rozwoju duchowego dla swojego typu.

Autor nawiązuje mocno do religii chrześcijańskiej – w końcu tytuł tej książki to „Święty Enneagram”. Ja sama nie wyznaję i nie praktykuję żadnej religii, ale jakoś specjalnie nie przeszkadzały mi te odniesienia do religii. Mając otwarty umysł, można spokojnie przeczytać książkę i wypróbować ścieżki rozwoju bez nawracania się na konkretną religię. Praktyki kontemplacyjne można zastąpić na przykład medytacją i ćwiczeniem uważności. 

Enneagram_symbol

ENNEAGRAM – WIĘCEJ NIŻ TEST OSOBOWOŚCI

Enneagram jest czymś więcej niż tylko kolejnym testem osobowości segregującym ludzi na 9 typów. Wyjaśnia, jak myślimy, działamy i czujemy. Pomaga nam odkryć nasze silne strony, ale też i ograniczenia, które mogą być dla nas źródłem wielu wyzwań w życiu.

Zrozumienie Enneagramu to nie tylko ćwiczenie w odkrywaniu siebie, ale podróż, która może prowadzić do głębokiej duchowej przemiany. Praca z Enneagramem powinna polegać na uświadomieniu sobie naszych przekonań i ograniczeń po to, by je przekraczać i zacząć żyć zgodnie z tym, kim naprawdę jesteśmy.

Enneagram składa się z dziewięciu liczb, z których każda reprezentuje inny „typ”. Każdy typ ma specyficzne dla siebie przekonania, pragnienie i obawy. 

Struktura Enneagramu może wyglądać na skomplikowaną – istnieje wiele różnych warstw i poziomów w obrębie każdego typu. W książce „Święty Enneagram” znajdziesz opisane charakterystyczne dla każdego typu fiksacje i pasje, święte idee, cnoty, ścieżki integracji i dezintegracji. 

Dodatkowo każdy typ mieści się w jednym z trzech ośrodków inteligencji (głowa, serce, ciało), dominującej grupie afektywnej (frustracja, przywiązanie, odrzucenie) i triadzie harmonii (idealista, racjonalista, pragmatyk).

W książce „Święty Enneagram” jest też opisana charakterystyczna dla niego koncepcja „zranienia pierwotnego” wyniesionego z dzieciństwa. Zakłada ona, że przychodzimy na świat doskonali, ale w rezultacie działań naszych opiekunów w dzieciństwie tracimy kontakt z naszym prawdziwym Ja. Powoduje to, że z czasem rozwijamy nieskuteczne, a nawet destrukcyjne strategie radzenia sobie w życiu. Celem Enneagramu jest jednak poprowadzenie nas do ponownego odkrycia naszego prawdziwego Ja i uzyskania wolności.

CZY ENNEAGRAM JEST ŚWIĘTY?

Czy faktycznie Enneagram jest święty? Pewnym rozczarowaniem może być to, że autor w zasadzie nie podaje żadnego istotnego, uzasadnionego powodu, dla którego można nazwać Enneagram „świętym”. Z góry zakłada, że tak jest i wierzy, że czytelnik zrobi to samo. Dla wielu osób może to być jednak za mało, by potraktować Enneagram jako „święte” narzędzie.

Duża część książki jest poświęcona duchowości i modlitwie kontemplacyjnej jako podstaw dla Enneagramu. Nie daje więc zbyt dużego wglądu w sam Enneagram. Ciągłe odniesienia do religii chrześcijańskiej mogą być trudne do przełknięcia dla niektórych osób. 

Praktyki kontemplacyjnej duchowości proponowane przez autora są dla mnie łudząco podobne do medytacji i niektórych praktyk uważności. Mam wrażenie, że tym samym ćwiczeniom po prostu zostały nadane inne nazwy. 

Po przeczytaniu książki „Święty Enneagram” łatwiej będzie ci odpowiedzieć na pytanie kim jesteś i jaki kierunek rozwoju duchowego wybrać. Niestety książka nie zawiera testu, żeby sprawdzić swój typ.

Jeśli chcesz sprawdzić, jaki jest twój typ osobowości Enneagram możesz to zrobić tutaj:

Enneagram ad blog

PODSUMOWANIE – „ŚWIĘTY ENNEAGRAM. ZNAJDŹ SWOJĄ ŚCIEŻKĘ DUCHOWEGO ROZWOJU”

Ze względu na częste odniesienia do religii, „Święty Enneagram” nie jest książką dla każdego. Choć widziałam też recenzje tej książki, że jest zbyt mało „chrześcijańska”. Faktycznie autor nie stara się na siłę przekonywać nas do swojej religii, nawet w kilku miejscach pisze o niej z pewnym dystansem. Jest to jednak książka, która proponuje praktyki duchowe powiązane z konkretną religią, co może być pewną barierą dla wielu osób. 

„Święty Enneagram” nie jest też łatwą lekturą na wolne popołudnie. Czytanie o swoich ciemnych stronach, słabościach i kłamstwach o sobie nie należy do przyjemnych. Mogą pojawić się trudne tematy z przeszłości, z którymi trzeba będzie się ponownie zmierzyć, żeby móc bez balastu podążać właściwą ścieżką. 

Warto jednak zainteresować się samym narzędziem, ponieważ Enneagram nie służy tylko do odkrywania duchowych ścieżek. Jest stosowany również w środowisku zawodowym, między innymi do określania stylów zarządzania i podejmowania decyzji biznesowych. 

Enneagram jest testem osobowości, który na pewno pomoże w lepszym poznaniu i zrozumieniu samej siebie. Mówi się, że Enneagram w przeciwieństwie do innych testów osobowości pozwala na uniknięcie zaszufladkowania. Paradoksalnie właśnie dzięki poznaniu słabych punktów naszego typu osobowości mamy szansę pokonać ograniczenia i znaleźć spokój, szczęście i wolność. Niczego jednak nie trzeba w nas naprawiać – wystarczy odnaleźć drogę do naszego prawdziwego Ja.  

Święty Enneagram sensus

Pin It on Pinterest

Share This