Jak zmienić branżę, gdy brakuje ci doświadczenia? To jedno z pierwszych pytań, które zadajesz sobie, gdy chcesz się przebranżowić. Zdajesz sobie sprawę, że żeby dostać pracę, musisz mieć doświadczenie, a żeby zdobyć doświadczenie, musisz mieć pracę. Dylemat, który wydaje się na pierwszy rzut oka nie do rozwiązania.

A przecież rozpoczęcie nowej kariery bez doświadczenia jest stosunkowo łatwe: rocznie robią to setki tysięcy studentów.

Zmiana branży bez doświadczenia jest jak najbardziej możliwa, ale będzie wymagać od ciebie odrobiny inicjatywy i wyjścia poza znane schematy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zmienić branżę nawet jeśli brakuje ci doświadczenia.

POSTAW NA EDUKACJĘ

Pisząc ten artykuł, zastanawiałam się, czy w ogóle umieszczać tak oczywisty punkt. Trudno jest mi sobie wyobrazić, jak zmienić branżę bez etapu nauki. Jeśli brakuje ci doświadczenia w nowej branży, to edukacja będzie koniecznym krokiem

Postawienie na naukę świadczy o twoim zainteresowaniu i zaangażowaniu w nową dziedzinę, a także da ci przynajmniej pewne zaplecze, na którym można budować. Oczywiście teoria i praktyka to często dwie różne rzeczy, więc edukacja z pewnością nie zastąpi praktycznego doświadczenia. Ale to dobry sposób, żeby wypełnić lukę, gdy brakuje doświadczenia. Weź więc udział w kursach branżowych, uzyskaj certyfikat, a w razie potrzeby zdobądź nowy stopień naukowy. 

PODKREŚL UMIEJĘTNOŚCI W CV

Wiele osób, które chcą zmienić branżę, ma problem z napisaniem CV. Tradycyjne CV skupia uwagę zazwyczaj na doświadczeniu. Co więc zrobić, gdy ci go brakuje? Przekieruj uwagę na umiejętności, które już posiadasz. Tu właśnie przydaje się postawienie na edukację, bo możesz pochwalić się wiedzą i umiejętnościami, które zdobyłaś podczas nauki.

Zrób osobne podsumowanie umiejętności w CV. Nie wypisuj jednak całej listy umiejętności, które mogą się przydać w nowej branży. Wybierz 3-5 i postaraj się pokazać je w akcji. Poszukaj przykładów sytuacji, w których już zastosowałaś te umiejętności.

Zanim zaczniesz wypisywać swoje umiejętności, zastanów się, co robią najlepsi ludzie w pracy, która cię interesuje w nowej branży? Czego wymaga ta rola, o czym firma tak naprawdę nie mówi na głos? Poszukuj niewypowiedzianych i potencjalnie ważniejszych wymagań.

Jeśli potrafisz wykazać lepsze zrozumienie roli i firmy niż inni kandydaci, rozbieżności w doświadczeniu będą miały mniejsze znaczenie. 

10 rzeczy skuteczność CV

DODAJ MOCNY LIST MOTYWACYJNY 

Nie jestem zwolennikiem listów motywacyjnych, ale w przypadku zmiany branży i zawodu może być wyjątkowo przydatny. Ważne jest, żeby dołączony do CV list motywacyjny był silny. W nim wyjaśnisz, dlaczego chcesz zmienić branżę i jak twoje umiejętności sprawiają, że jest to logiczny postęp w rozwoju zawodowym. 

Pisząc list motywacyjny bądź konkretna i przekonująca. Krótko opowiedz swoją historię. Podziel się swoją pasją do nowej branży – wyraź swoją chęć nauczenia się nowych rzeczy. Pokaż, co już zrobiłaś do tej pory, żeby wprowadzić zmianę branży w życie (np. edukacja, wolontariat itp.).

Uwzględnij te same informacje w podsumowaniu LinkedIn, żeby ludzie zrozumieli, dlaczego twoje wcześniejsze doświadczenia nie pasują do twoich nowych celów zawodowych.

Pamiętaj, że doświadczenie nie jest jedyną rzeczą, jakiej poszukują potencjalni pracodawcy. Wiele firm jest bardziej zainteresowanych osobowością i dopasowaniem do kultury organizacji. Ponadto przy mniejszym doświadczeniu nie masz niepotrzebnego bagażu – np. niepożądanych zachowań i technik wyuczonych gdzie indziej. Jesteś czystym kontem, przynajmniej w tej branży. Wykorzystaj to na swoją korzyść.

Jak zmienić branżę

JAK ZMIENIĆ BRANŻĘ BEZ CV

Tradycyjne CV przy zmianie branży może działać na twoją niekorzyść ze względu na brak doświadczenia. Spróbuj więc też znaleźć inne sposoby pokazania pracodawcy swojej osobowości i umiejętności niż CV.

Masz teraz mnóstwo możliwości: nagraj wideo, przekieruj pracodawcę do twojej strony, gdzie zamieścisz informacje o projektach lub portfolio. Możesz też przekierować do bloga i kont w mediach społecznościowych, które z sukcesem prowadzisz. Materiały i miejsca powinny jasno pokazywać twoje zainteresowanie nową branżą.

Wbrew pozorom menadżerowie bardzo często zatrudniają osoby, które nie mają wszystkich kwalifikacji potrzebnych do pracy. Jeśli potrafisz pokazać swoje zainteresowanie nową branżą poprzez swoją stronę, blog czy portfolio, to znacząco zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie.

Kiedy ktoś pracujący na etacie poświęca wiele godzin po pracy na stworzenie bloga lub pracę na własny rachunek w wybranej przez siebie dziedzinie, to udowadnia, że naprawdę wie, co chce robić.

JAK ZMIENIĆ BRANŻĘ DZIĘKI PODOBIEŃSTWOM

Osoby, które chcą zmienić branżę, często mówią, że przeraża ich zaczynanie od zera. Jest to jedno z większych nieporozumień przy zmianie branży. Jeśli masz już kilka lat doświadczenia w pracy zawodowej, to już nie zaczynasz do zera!

Poszukaj w swoim doświadczeniu, umiejętnościach i wiedzy podobieństw do pracy w nowej branży. Zastanów się, jakie role pełniłaś, które były podobne do nowej pracy. Pomyśl, jakie masz umiejętności uniwersalne, które można przenieść i wykorzystać. Jaką wiedzę możesz wykorzystać w nowej pracy?

Szukaj podobieństw przez pryzmat potrzeb przyszłego pracodawcy. Czego może potrzebować firma na podstawie jej aktualnej sytuacji i co możesz zapewnić, nawet jeśli jest to poza oficjalnym opisem stanowiska?

Przejrzyj opisy stanowisk i zanotuj kluczowe rzeczy, których pracodawcy szukają u kandydata. Pomyśl o działaniach, projektach lub doświadczeniach z przeszłości, które pokazują, że posiadasz te umiejętności.

JAK ZMIENIĆ BRANŻĘ POPRZEZ ZANURZENIE

Im lepiej poznasz nową branżę, tym łatwiej będzie ci znaleźć w niej nową pracę. Będzie to wymagało od ciebie poświęcenia czasu, ale jeśli chcesz zmienić branżę, to zakładam, że interesują cię tematy z nią związane. Poświęcasz więc swój wolny czas, ale uczysz się rzeczy, które cię ciekawią i pomogą ci na dalszych etapach kariery.

Na początkowym etapie skup się na tym, czego chcesz się nauczyć i co pomogłoby ci najbardziej w zmianie branży. Nie ucz się wszystkiego na raz, bo ogrom wiedzy do przetworzenia przytłoczy cię i zniechęci do jej wdrażania.

Poszukaj w sieci stron, blogów, artykułów związanych z nową branżą. Czytaj książki i prasę branżową – bądź na bieżąco z nowinkami i wyzwaniami danej branży. Jeśli jakiś temat szczególnie cię zainteresuje, poszukaj kursów online, żeby lepiej zgłębić temat.

Poszukaj konferencji online, live, webinarów powiązanych z tematyką branży. Śledź w internecie osoby, które wydają się mieć największy wpływ na rozwój branży.

JAK ZMIENIĆ BRANŻĘ DZIĘKI LUDZIOM

Odpowiedz na pytanie, jak zmienić branżę bez doświadczenia w dużej mierze dotyczy poznawania ludzi. Nowe kontakty w branży to nowe inspiracje i możliwości przedstawienia tego, czego się do tej pory nauczyłaś. A każda taka możliwość zwiększa twoje szanse na znalezienie pracy w nowej branży.

Poszukaj grup na FB, LinkedIn, forów internetowych. Obserwuj i powoli włączaj się w dyskusje – dziel się zdobytą wiedzą z innymi. Pytaj osoby z branży, które poznajesz, jakie strony, osoby, wydarzenia polecają, co obserwują i od kogo się uczą. Zacznij od jednej, dwóch osób i stopniowo zwiększaj swoją sieć kontaktów.

Jak zdobyć doświadczenie w nowej branży

JAK ZDOBYĆ PIERWSZE DOŚWIADCZENIE W NOWEJ BRANŻY

Przy szukaniu możliwości zdobycia doświadczenia potrzebna jest twoja inicjatywa. Masz już wiedzę i umiejętności zdobyte podczas edukacji w nowej branży. Czas na przełożenie ich na praktykę.

Zacznij szukać możliwości zdobycia doświadczenia w miejscu, w którym obecnie pracujesz. Nie zastanawiaj się jednak sama, czy w ogóle są takie możliwości, tylko zapytaj w firmie. Porozmawiaj najpierw ze swoim przełożonym, żeby się nie zdziwił, dlaczego wypytujesz o nowe możliwości. Zapytaj w dziale personalnym i podpytaj kierownika działu, w którym chciałabyś pracować. Porozmawiaj z osobami w dziale, czy nie przydałaby się im jakaś pomoc. Nawet najmniejsze zadanie, które będzie się w jakiś sposób wiązać z nową branżą, będzie dla ciebie na wagę złota.

Jeśli nie ma takiego działu w firmie, sprawdź, czy są inne powiązane zadania, które mogłabyś wykonywać. To, że nie ma działu, nie znaczy, że nie ma takich zadań lub że firma nie potrzebuje takiego działu. Zastanów się, kto się teraz zajmuje tymi zadaniami – sprawdź czy nie potrzebuje dodatkowej pomocy. 

JAK ZMIENIĆ BRANŻĘ WYCHODZĄC Z OFERTĄ

Wiele osób sądzi, że gdy chcesz zmienić branżę, to doświadczenie można zdobywać, tylko pracując na etacie. Jest to oczywiście nieprawda. 

Pierwsze doświadczenie zdobywasz już w trakcie edukacji, podczas ćwiczeń z innymi studentami. O kolejne doświadczenia możesz wzbogacić się, pomagając osobom z twojego najbliższego otoczenia: przyjaciółkom i znajomym.

Doświadczenie możesz też zdobyć, oferując drobne prace małym, często jednoosobowym firmom, które chętnie skorzystają z twoich usług za niewielkie pieniądze. 

Nie we wszystkich branżach będzie to możliwe, ale postaraj się poszukać sposobów na sprzedanie swoich umiejętności poza etatem. To nie jest strategia docelowa – chodzi o zdobycie pierwszych 3-5 zleceń, które pomogą ci poznać i zmienić branżę. 

Niech to będą drobne prace, które nie zajmą ci dużo czasu, ale potwierdzą, że masz już doświadczenie w tym obszarze. To może być poprowadzenie konta na Instagramie przez parę tygodni, utworzenie jednej strony internetowej do produktu. Możesz też przygotować grafiki do mediów społecznościowych lub zaoferować krótkie konsultacje dla firmy i indywidualnych osób.

Nie ma tutaj znaczenia czy będą to płatne zlecenia, czy nie. Ważne, że zdobyłaś doświadczenie, o którym możesz opowiedzieć w CV lub na rozmowie kwalifikacyjnej.

Te drobne prace mogą wzmocnić twoją pewność siebie i sprawić, że z większą odwagą będziesz mówić o swoim doświadczeniu. Potwierdzą też przyszłemu pracodawcy, że na poważnie chcesz zmienić branżę.

JAK ZMIENIĆ BRANŻĘ BEZ DOŚWIADCZENIA

O zdobyciu nowego doświadczenia myśl już w momencie decyzji o zmianie branży. Wybierając kursy, szukaj takich, które mają zajęcia praktyczne i sprawdź, jak będziesz mogła wykorzystać zdobytą wiedzę w aktualnej pracy lub w swoim otoczeniu. 

Rynek pracy się zmienia i pracodawcy zmieniają swoje nastawienie do osób, które chcą się przebranżowić. To już się dzieje w branży IT – ponad połowa osób pracujących w tej branży przekwalifikowała się z innych branż i zawodów.

Skutki ekonomiczne pandemii mogą wpłynąć na to, jak pracodawcy postrzegają osoby, które chcą zmienić branżę. Niektórzy są wręcz zmuszeni to zrobić, więc pracodawcy muszą się przyzwyczaić, że będzie więcej takich osób.

Jeśli masz jakieś pytania związane z tym, jak zmienić branżę bez doświadczenia, to napisz w komentarzu – chętnie odpowiem.

Profil LinkedIn - lista

Pin It on Pinterest

Share This