Odrzucenie jest częścią gry w procesie rekrutacyjnym. Codziennie, na całym świecie są odrzucane tysiące kandydatów. Często jednak powodem nie jest to, że kandydat źle wypadł na rozmowie. Najczęstsze powody odrzucenia kandydatów do pracy leżą zazwyczaj poza ich kontrolą.

Jeżeli uczestniczyłaś w procesie rekrutacyjnym i właśnie otrzymałaś informację, że nie zostałaś wybrana, to bardzo możliwe, że przyczyna jest poza twoją kontrolą. Zwłaszcza jeśli czujesz, że wypadłaś świetnie na rozmowie i spełniasz wszystkie wymagania stanowiska.

Niestety firmy niechętnie udzielają informacji zwrotnych o powodzie odrzucenia. Zazwyczaj jest to spowodowane ograniczeniami związanymi z polityką prawną obowiązującą wewnątrz firmy.

Natomiast te firmy, które udzielają odpowiedzi, z reguły ograniczają się do krótkich, suchych i nic niewyjaśniających komunikatów.

Jakie więc są, te 3 najczęstsze powody odrzucenia kandydatów?

3 najczęstsze powody odrzucenia kandydatów:

Kandydat wewnętrzny

Najczęstszym powodem odrzucenia kandydatów jest to, że firma decyduje się na kandydata wewnętrznego. Nie ma znaczenia, że wypadłaś na rozmowie świetnie – niektóre firmy mają politykę, że w pierwszej kolejności preferują wewnętrznych kandydatów.

Kandydat wewnętrzny stwarza mniejsze ryzyko dla menadżera. Menadżer może łatwo zweryfikować takiego kandydata, często już z nim pracował i zna jego możliwości. Wewnętrzne rekrutacje wspierają też rozwój i zwiększają zaangażowanie pracowników. Są to ważne powody dla organizacji, więc wewnętrzni kandydaci są znacznie częściej wybierani do nowych ról.

Wewnętrzny kandydat jest też lepiej przygotowany do pracy – zna środowisko, zna wewnętrzne systemy i procedury, zna ludzi wewnątrz firmy i partnerów zewnętrznych. Mając takie silne atuty, może od razu zacząć pracę, bo nie musi przechodzić dodatkowych szkoleń.

Taki kandydat może być dla ciebie silną konkurencją, dlatego następnym razem zapytaj podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy jest jakiś kandydat wewnętrzny w procesie. Jeśli tak, to nie znaczy, że nie masz szans.

Jeżeli zostałaś zaproszona na rozmowę, to prawdopodobnie znaczy, że kandydat wewnętrzny nie spełnia wszystkich wymagań. Kandydaci z wewnątrz firmy są przesłuchiwani w pierwszej kolejności, więc jeśli idealnie wpasowałby się w stanowisko, to firma nie traciłaby cennego czasu na przesłuchiwanie osób z zewnątrz.

Najczęstszym powodem, dlaczego pracownik nie spełnia wszystkich wymagań, jest brak doświadczenia na stanowisku (aplikują pracownicy na niższych stanowiskach lub z innych działów). I to jest dla ciebie wskazówka, co podkreślać na rozmowie jeśli wiesz, że twoim konkurentem jest kandydat z wewnątrz.

Kandydat polecony przez pracownika

Jedną z kluczowych kwestii przy szukaniu pracy jest networking. Korzystanie z sieci znajomych osób może mieć ogromne znaczenie dla twojej kariery.

Kandydaci, którzy zostali poleceni przez pracowników firmy to drugi rodzaj kandydatów najczęściej zatrudnianych.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co robi menadżer, jak otwiera się stanowisko w jego dziale? W pierwszej kolejności zastanawia się, czy jest ktoś w jego zespole lub firmie, kto szybko mógłby zapełnić stanowisko.

Jeśli nie ma takiej osoby, to następne co zrobi, to uruchomi swoją sieć kontaktów. Jeśli któryś z jego znajomych (lub znajomych znajomych) poleci osobę, która spełnia wymagania stanowiska, to możliwe, ze proces rekrutacyjny skończy się, zanim stanowisko zostanie opublikowane.

Osoba, która została polecona, znacznie zmniejsza ryzyko dla firmy i tym samym koszty obsadzenia nowego stanowiska. Nikt nie poleciłby osoby, która się nie nadaje na stanowisko.

Niektóre duże firmy mają nawet specjalne programy, gdzie pracownik może polecić inną osobę i otrzymać za to bonus, jeśli taka osoba zostanie zatrudniona. Taki polecony kandydat z reguły jest rozpatrywany przez dział HR w pierwszej kolejności.

Nie zaniedbuj więc swojej sieci kontaktów. Pamiętaj, że trzeba budować ją przez cały czas – nawet jeśli nie szukasz pracy.

10 rzeczy skuteczność CV

Sytuacje dziejące się wewnątrz firmy

Powodem odrzuceń są też różne sytuacje dziejące się wewnątrz firmy. W dużych dynamicznie rozwijających się firmach zdarza się, że projekty są tak samo nagle otwierane, jak nagle zamykane.

Według badań dotyczących nowych miejsc pracy, z ponad 100 tysięcy nowo otwartych stanowisk na świecie aż 10% nie zostało nigdy zapełnione. Wiele z tych sytuacji dotyczy decyzji podejmowanych wewnątrz firmy.

Jednym z powodów, dla których organizacja zamyka proces rekrutacyjny, może być to, że firma decyduje się na rozdzielenie tej pracy między kilka osób w danym zespole.

Czasami też, kiedy nie można znaleźć odpowiedniego kandydata, stanowisko przechodzi ponowną analizę i często pojawiają się zupełnie nowe wymagania. Firma musi na nowo rozpocząć proces rekrutacyjny, bo kandydaci nie mieszczą się w tych nowych wymaganiach.

Zdarza się również, że firma decyduje się na skorzystanie z usług partnera zewnętrznego. Na przykład, zamiast otwierać stanowisko w rekrutacji, postanawia skorzystać z usług agencji rekrutacyjnych, których nie brakuje na rynku.

Częstym powodem zakończenia procesu rekrutacyjnego są również pieniądze. Okazuje się, że po kolejnym podsumowaniu kwartału trzeba ograniczyć budżet i zaczyna się szukanie oszczędności. Zatrudnianie nowych pracowników jest bardzo kosztowne dla firmy, więc często w pierwszej kolejności ogranicza się plany zatrudnienia.

Duże znaczenie ma też sytuacja na rynku, na którym firma działa. Czasami pojawiają się niesprzyjające okoliczności rynkowe i trzeba zamknąć rekrutacje. Firma może też zmienić strategię rynkową i inaczej zaplanować strukturę stanowisk, żeby lepiej dopasować się do nowych warunków.

Może też zdarzyć się, że ktoś inny odejdzie z firmy i zamiast zapełniać dwa stanowiska, można połączyć je w jedno, ale na przykład na wyższym szczeblu. Wymagania automatycznie idą w górę i trzeba szukać kandydatów od nowa.

Nie poddawaj się i próbuj dalej!

Jak widzisz sytuacji, w których kandydat został odrzucony z przyczyn niezależnych od niego, jest wiele.

Najważniejsze, żebyś się nie przejmowała odrzuceniem. Musisz przyjąć, że odrzucenie jest ryzykiem wpisanym w proces rekrutacyjny.

Zamiast denerwować się, pomyśl, że każda rozmowa jest dla ciebie bezcennym doświadczeniem. To świetna okazja do nauczenia się jak zachowywać się podczas rozmowy i poprawić swoje odpowiedzi.

Im więcej doświadczenia, praktyki zdobędziesz podczas rozmów, tym lepiej sobie poradzisz na kolejnym spotkaniu.

Nawet jeśli nie otrzymasz stanowiska, to i tak zyskałaś. Poznałaś firmę, nowe osoby i przede wszystkim zdobyłaś doświadczenie, które możesz wykorzystać w przyszłości.

Nie przejmuj się i próbuj dalej. Skup się na rzeczach, w których jesteś świetna i które robisz dobrze.

I pamiętaj, ze każde „nie” zbliża cię coraz bardziej do tego upragnionego „tak”.

Pin It on Pinterest

Share This