Nienawidzisz swojej obecnej pracy, pragniesz zmiany, a mimo to wciąż w niej tkwisz? Każdy dzień w takiej pracy wydaje się być udręką, więc może już nie raz zadawałaś sobie pytanie: „dlaczego wciąż tu pracuję?!”.
Nienawiść do pracy to silny motywator do odejścia. Ale nie każdy ma możliwość dokonania tak znaczącej zmiany.
Być może mieszkasz w miejscu, gdzie masz ograniczone możliwości zatrudnienia dopasowane do twojego zestawu umiejętności i doświadczenia. Może ze względów finansowych nie możesz obecnie pozwolić sobie na zmianę pracy. A może twoja aktualna sytuacja rodzinna sprawia, że nie jest to dobry moment na zmianę ścieżki kariery.
Odejście z pracy jest ryzykowne, zwłaszcza gdy nie masz zabezpieczonej nowej oferty. Z drugiej strony, pozostanie w znienawidzonej pracy, może mieć negatywne konsekwencje na wiele ważnych sfer twojego życia.
I chociaż zmiana pracy lub rozpoczęcie nowej ścieżki kariery nie jest łatwym zadaniem, warto rozważyć dostępne opcje i zaplanować lepszą przyszłość.
Uświadomienie sobie, co tak naprawdę trzyma cię w tej pracy, może być pierwszym krokiem na drodze do znalezienia bardziej satysfakcjonującego zajęcia.
Zebrałam doświadczenia i informacje zwrotne od setek moich klientów i zauważyłam siedem najczęstszych powodów pozostawania w znienawidzonej pracy.
Sprawdź więc, czy któryś z poniższych powodów nie jest tym, który trzyma cię w obecnej pracy.
#1 CZERPIESZ KORZYŚCI Z OBECNEJ SYTUACJI
Choć może wydawać się to trochę dziwne na pierwszy rzut oka, to jednak zawsze jest jakiś pozytywny aspekt, który cię w trzyma w znienawidzonej pracy. Ta korzyść — nawet jeśli jest pozorna, przewyższa ryzyko związane ze zmianą. Jeśli byłoby inaczej, to już dawno byś odeszła. Ale jednak tego wciąż nie robisz.
Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co może sprawiać, że ciągle tkwisz w tym samym miejscu.
Poza oczywistymi aspektami, takimi jak regularne wynagrodzenie wpływające na konto, powodem pozostawania w obecnej pracy może być, to, że wciąż czujesz się w niej komfortowo. Ten komfort może wynikać ze zwykłego przyzwyczajenia.
Jeśli pracujesz w danej firmie od kilku lat, to prawdopodobnie znasz dobrze swoje zadania, wiesz, czego mniej więcej się spodziewać i czego się od ciebie oczekuje.
Znasz też ludzi, z którymi pracujesz, wiec wiesz, z kim można normalnie pogadać, a kogo unikać. Prawdopodobnie masz też rozpracowanego swojego szefa — wiesz, kiedy ma zły dzień, jakie ma przyzwyczajenia i oczekiwania.
Masz też dobrze rozpracowaną logistykę, która może być bardzo ważna zwłaszcza jeśli masz małe dzieci, które wymagają dowożenia i odbierania ze szkoły. Może masz też swoją rutynę w pracy — np. zawsze zaczynasz od jakiś konkretnych zadań lub zawsze kończysz pracę o tej samej godzinie.
To wszystko sprawia, że ciągle poruszasz się po znajomym środowisku. Być może emocje, które towarzyszą ci w ciągu dnia, nie należą do najprzyjemniejszych, ale przynajmniej wiesz, czego się spodziewać.
Problem w tym, że dopóki będziesz tkwić w tym tylko pozornym komforcie, nic się nie wydarzy. Zmiana wymaga wyjścia poza to, co znane, przewidywalne i wygodne. Bez tego trudno będzie dotrzeć do momentu, w którym będziesz uwielbiać to, co robisz.
#2 NIE MASZ PEWNOŚCI CO DO OSTATECZNEGO REZULTATU
Drugą rzeczą, która może cię trzymać w obecnej pracy, jest brak pewności co do ostatecznego rezultatu. Boisz się podjąć działania, bo nie masz pewności, czy ta zmiana dobrze się dla ciebie skończy. A co jeśli zmienisz pracę i okaże się, że ci się nie spodoba? Albo będzie jeszcze gorsza?!
Jeśli towarzyszą ci takie obawy, to oczywiste, że twoja obecna praca przestaje wydawać się taka straszna. Może nawet zaczynasz przekonywać samą siebie, że przecież nie jest tak źle, więc może lepiej w niej zostać.
Dodatkowo umacniając w sobie nastawienie, że zmiana może się nie udać, możesz spowodować, że takie przekonanie zadziała jak samospełniająca się przepowiednia.
W ten sposób znowu wracasz do sytuacji, w której czujesz się w miarę komfortowo. Nadal więc nie ma szans na to, żeby wydarzyło się coś, co zmieni tę sytuację.
#3 WYDAJE CI SIĘ, ŻE TWOJA PRACA JEST STABILNA
Być może powodem, który cię trzyma, jest po prostu poczucie stabilności, jakie daje ci obecna praca. Masz umowę o pracę, na twoje konto regularnie wpływa wynagrodzenie, masz opiekę medyczną i dodatkowe benefity, które sprawiają, że masz zapewnione bezpieczeństwo.
Niestety stabilność pracy na etacie jest złudzeniem. Żyjemy w burzliwych czasach i duże zmiany wydarzają się z dnia na dzień. Prawda też jest taka, że nawet w bardzo stabilnej firmie mogą cię zwolnić z dnia na dzień.
Przez wiele lat pracowałam w różnych firmach w HR i byłam świadkiem wielu niespodziewanych zwolnień, redukcji, konsolidacji i reorganizacji firm. Sama też doświadczyłam likwidacji stanowiska w bardzo stabilnej firmie w najbardziej niespodziewanym momencie.
Dzisiaj nikt nie da ci gwarancji, że twoje stanowisko będzie wiecznie istnieć. Stabilna praca jest złudzeniem, któremu ulegamy, by zaspokoić nasze pragnienie względnego bezpieczeństwa.
Druga sprawa to, że ta „stabilna” praca może rujnować twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Z jednej strony czujesz się bezpiecznie, a z drugiej w tym samym czasie nadwyrężasz mocno swoje zdrowie.
Pytanie więc, czy cena, jaką płacisz za złudne poczucie stabilizacji, nie jest za wysoka?
#4 CZUJESZ SIĘ ZAGUBIONA NA RYNKU PRACY
Całkowita zmiana zawodu może cię przerażać, bo nie wiesz, od czego zacząć, jak się do tego przygotować i jak pomyślnie przejść cały proces. Być może nie jesteś pewna, co do swoich pomysłów na nowe zajęcie, a może zupełnie nie wiesz, co to miałoby być. Trudno robić jakieś zdecydowane kroki, kiedy czujesz się niepewna i zdezorientowana.
Sam proces szukania pracy może być przytłaczający i zajmuje sporo czasu. Opracowanie CV, odpowiadanie na ogłoszenia i chodzenie na rozmowy wymaga wysiłku i czasu.
Poza tym trzeba się mierzyć z brakiem odpowiedzi i odrzuceniem, co może mocno obniżyć twoją pewność w powodzenie całej zmiany. Zaczynasz też wątpić w siebie i obniżasz swoje oczekiwania. Ostatecznie zarzucasz cały proces zmiany i zostajesz w obecnej pracy.
Jeśli nie masz opracowanej strategii zmiany pracy, to faktycznie proces szukania nowego zajęcia może wydawać się chaotyczny i męczący. Twoje nastawienie do szukania pracy może dodatkowo utrudniać cały proces. Jeśli wciąż powtarzasz sobie, że „nie nadajesz się”, „masz za małe / za wysokie kwalifikacje” lub że „nie ma dla ciebie ofert pracy”, to pewnie znajdujesz wiele na to dowodów.
Pamiętaj, że twoje przekonania kreują twoją rzeczywistość — jeśli twierdzisz, że twoje kwalifikacje są niewystarczające, to twój umysł będzie szukać dowodów, żeby potwierdzić to przekonanie.
#5 NIE MASZ SIŁY NA ZMIANĘ
Kolejną rzeczą, która może być sporą przeszkodą w zmianie zawodowej, jest brak energii do działania. Jeśli tkwisz we frustrującej pracy, jesteś wypalona, może masz pierwsze objawy depresji, to twój poziom energii jest bardzo ograniczony.
Przepracowanie, zmęczenie, znudzenie i wypalenie sprawiają, że twój organizm mocno oszczędza energię. W takiej sytuacji naprawdę trudno jest podejmować się procesu zmiany, który będzie wymagał od ciebie sporego wysiłku, odwagi, pokonywania przeszkód i w dodatku potrwa miesiące.
Jeśli jesteś ciągle w trybie przetrwania, to ciężko jest też wykrzesać z siebie pozytywne emocje. Nie cieszysz się życiem, nie patrzysz z optymizmem w przyszłość i nie tworzysz ekscytujących planów. Czekasz, aż coś się zmieni i odzyskasz siły.
Tylko pytanie, kiedy ten moment nadejdzie, skoro obecna praca wysysa z ciebie całą energię?
#6 LUBISZ SWOICH WSPÓŁPRACOWNIKÓW
To, co często nas trzyma w pracy, to dobre relacje. Masz z kim miło porozmawiać, zjeść lunch czy gdzieś wyjść. Być może masz nawet jakąś zaufaną osobę, której możesz szczerze się wygadać lub wspólnie ponarzekać na pracę. Czasami te więzi są tak silne, że trudno jest ci tak po prostu odejść z pracy. Wiesz, że będzie ci brakować tych ludzi.
Wspaniale jest mieć świetne relacje w pracy, ale ostatecznie to ty ponosisz koszty frustrującej pracy. Na szali jest twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Pamiętaj, że twoje koleżanki w pracy nie są psychologami, więc w pewnym momencie mogą nie być ci w stanie pomóc.
Jeśli zbudowałaś silne relacje to przetrwają one nawet jeśli zdecydujesz się zmienić pracę. Możesz przecież utrzymywać z koleżankami stały kontakt i jednocześnie cieszyć się nową, bardziej satysfakcjonującą pracą. Na pewno będą pierwszymi osobami, które ci pogratulują odwagi, być może staniesz się dla nich inspiracją, by zmienić pracę na lepszą.
#7 JESTEŚ LOJALNA WOBEC FIRMY
W pracy, której nie lubisz, od czasu do czasu zdarzają się też pozytywne sytuacje. To może być jakaś niespodziewana pochwała od szefa, zaproszenie do udziału w ważnym projekcie, szkolenie zagraniczne lub jakiś inny bonus.
Te wszystkie rzeczy odwracają na chwilę twoją uwagę od frustracji i sprawiają, że zaczynasz dochodzić do wniosku, że może jednak ta praca nie jest taka zła. Być może czujesz też, że gdybyś teraz odeszła, to w pewnym sensie zdradziłabyś firmę.
Pojawia się więc fałszywe poczucie lojalności. Jeśli pracujesz dla tej firmy przez dłuższy czas, możesz też zastanawiać się, jak firma poradzi sobie bez ciebie. Kto przejmie obowiązki i projekty, które tylko ty prowadziłaś? Jak poradzą sobie bez specjalistycznej wiedzy, którą tylko ty w firmie posiadasz?
Niestety nie ma ludzi niezastąpionych — nawet w sytuacji, gdy odchodzi osoba posiadająca kluczową wiedzę i doświadczenie, firmy mają wciąż wiele możliwości. Mogą rozdzielić obowiązki wśród zespołu, zatrudnić zewnętrznego konsultanta lub pozbyć się całkowicie tej części działalności. Na pewno jednak ostatecznie sobie jakoś poradzą.
Pozostając w pracy, której szczerze nienawidzisz, sprawiasz, że tak faktycznie firma nie korzysta w pełni z twojego potencjału. Nie jest to więc dobra sytuacja ani dla ciebie, ani dla firmy, która cię zatrudnia.
To ty zarządzasz swoją karierą, więc to ty decydujesz, gdzie są dla ciebie najlepsze warunki i możliwości rozwoju twoich mocnych stron. Jeśli firma nie spełnia tych kryteriów, to czas rozejrzeć się za nową. Na rynku jest wielu pracodawców, którzy chętnie zapłacą za twoje umiejętności i doświadczenie. Kiedy będziesz rozwijać się i czerpać radość z tego, co robisz, wszyscy na tym skorzystają.
Nie musisz jednak od razu podejmować jakieś drastyczne kroki. Chodzi raczej o to, żebyś zrobiła sobie faktyczny bilans strat i zysków pracy, której nienawidzisz. Jeśli okaże się, że koszty przewyższają zyski, to ten problem nie może czekać na rozwiązanie kolejne miesiące czy lata. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić już teraz by poprawić swoją sytuację.
Dowiedz się, jakie kroki podjąć, gdy nienawidzisz swojej pracy: Nienawidzę mojej pracy – co robić?
Potrzebujesz wsparcia w znalezieniu nowego, bardziej satysfakcjonującego zajęcia? Sprawdź konsultację Nowy Kierunek Zawodowy: