Dobry pomysł na życie jest przeciwieństwem życia, w którym z niechęcią wstajesz rano do frustrującej pracy. Taki pomysł daje ci możliwość doświadczenia pełniejszego życia. Życia, w którym dominuje radość, satysfakcja, wysoka motywacja i pozytywna energia. To życie, w którym masz poczucie, że robisz coś ważnego, coś, co daje ci niesamowite uczucie zadowolenia i dumy ze swoich działań.
Brzmi nieźle, prawda? Jednak wciąż wiele osób żyje z dnia na dzień i mimo tego, że jest niezadowolona ze swojego życia, niczego w nim nie zmienia. Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje, a jednym z nich jest obawa, że zmiana w życiu się nie uda.
Boimy się robić błędy, zwłaszcza gdy stawka jest wysoka tak jak w przypadku szukania pomysłu na życie. Jakich błędów więc unikać podczas szukania nowego pomysłu?
NOWY POMYSŁ NA ŻYCIE? 5 BŁĘDÓW, KTÓRYCH LEPIEJ UNIKAĆ
SKUPIASZ SIĘ TYLKO NA SFERZE ZAWODOWEJ
Nowy pomysł na życie dla większości ludzi oznacza po prostu nowe zajęcie. Naturalne jest więc, że skupiasz się na sferze zawodowej: znalezieniu nowej pracy, zawodu czy założeniu nowej firmy.
Pomysł na życie to jednak coś więcej niż tylko pomysł na nową pracę. To pomysł na sposób, w jaki żyjesz, w jaki wchodzisz w interakcje ze światem, co dajesz od siebie i co czerpiesz ze świata. Zachęcam cię do tego, żeby szukać takich pomysłów, które wykraczają poza sferę zawodową. Najlepsze pomysły na życie obejmują większość twoich ważnych sfer życia.
Nie musisz ograniczać swojego pomysłu na życie tylko do tego, co chcesz robić w życiu. Możesz realizować swoje najważniejsze cele życiowe na wiele różnych sposobów – przez swoje zainteresowania, pasje czy wolontariat.
OPIERASZ POMYSŁ NA ŻYCIE NA JEDNYM FILARZE
Drugim błędem podczas szukania pomysłu na życie jest opieranie go na jednym filarze.
Przyznasz, że konstrukcja oparta na jednej nodze zazwyczaj bywa wyjątkowo chwiejna? No właśnie – tak się dzieje, gdy opierasz swój pomysł na życie tylko na jednym elemencie. Nie ważne czy jest to pasja, talent czy coś innego.
Pomysł na życie nie jest pasją, choć pasja może go napędzać. Pasja podkręca twoje pozytywne emocje, ale to jeszcze za mało. Potrzeba więcej stabilnych filarów: dopasowania do twojej osobowości, wartości i wizji życia. Dopiero pomysł oparty na tych filarach tworzy solidny fundament, który przetrwa nie jedną życiową burzę.
KOPIUJESZ POMYSŁ NA ŻYCIE INNYCH
Często mamy pokusę, żeby powtórzyć sukces osób, które nas inspirują lub których ścieżka wydaje nam się atrakcyjna.
Programowanie, biznes online, coaching, własna firma – nieświadomie poddajesz się tym pomysłom. Twoi znajomi odnieśli sukces w tych obszarach i też chcesz spróbować? Tylko czy to jest na pewno najlepsza droga dla ciebie?
Z taktycznego punktu widzenia ma to sens, ale twój zamiar podążania tą samą ścieżką może bardzo się od nich różnić. Zanim pójdziesz w ich ślady, dowiedz się, co jest twoją motywacją i jak ten pomysł na życie wpisuje się w twoją wizję wymarzonego życia.
NIE WERYFIKUJESZ SWOJEGO POMYSŁU NA ŻYCIE
Twój pomysł na życie rodzi się w twojej głowie i… bardzo często poza nią nie wychodzi. Ma to swoje konsekwencje.
Po pierwsze nie sprawdzasz swojego pomysłu w rzeczywistości. Kiedy decydujesz się w końcu na odważny krok i wdrażasz pomysł w życie, okazuje się, że mocno różni się od twoich wyobrażeń.
Z reguły nasze pierwsze pomysły nie są zbyt udane, bo umysł podpowiada nam najwygodniejsze rozwiązania. Właśnie dlatego trzeba je szybko weryfikować, udoskonalać lub szukać nowych.
Po drugie zakładasz, że znalezienie pomysłu na życie jest procesem liniowym i prostym. Odkrycie pomysłu jest doświadczeniem edukacyjnym, który wymaga prób i błędów. To nie jest statyczny, jednorazowy proces. Będą chwile, kiedy wszystko może wydawać się mgliste, a innym razem doznajesz serię olśnień, kiedy wszystko układa się w spójną całość.
Zderzając swój pomysł na życie z rzeczywistością, otrzymujesz wiele cennych wskazówek.
Weryfikacja przynosi doświadczenia i ludzi, którzy odgrywają kluczową rolę w procesie odkrywania pomysłu. Jeśli nie pozostajesz otwarta na testowanie i eksperymentowanie, tracisz cenne wskazówki.
SZUKASZ POMYSŁU NA ŻYCIE, A NIE POMYSŁU NA SIEBIE
Znalezienie pomysłu na życie wymaga dużej samoświadomości i eksperymentowania. To proces, który wymaga zajrzenia z ciekawością do swojego wnętrza i poddaniu wszystkich tych niesamowitych pomysłów zderzenia z rzeczywistością.
Jednym z częstych błędów jest to, że podczas szukania pomysłu na życie koncentrujesz się na tym, co chcesz mieć, a nie na tym, jak żyć. Marzysz o rzeczach, które sobie kupisz: luksusowe przedmioty, nowy samochód, podróże w egzotyczne miejsca czy większy dom. Znacznie mniej myślisz o tym, jak chcesz żyć – na tym co chcesz odczuwać, w co wierzyć, jak chcesz się zachowywać.
Nowy pomysł na życie oznacza, że wchodzisz w nową rolę. A nowa rola w twoim życiu wymaga zupełnie innego myślenia i zachowania. Nie da się tego dokonać bez poruszania ważnych filarów, o których wspomniałam wcześniej: przekonań, wartości i wypływających z nich nawyków.
Jeśli chcesz prowadzić firmę, to twoje myślenie i działanie powinno odzwierciedlać to, jak myśli i działa właściciel firmy, a nie jej pracownik. Jeśli marzysz o kierowniczym stanowisku, twoje działania powinny być spójne z tym, jak myśli, w co wierzy i jak zachowuje się lider zespołu.
Zmiana w twoim świecie zewnętrznym szybciej się dokona, jeśli zaczniesz pracować nad swoją wewnętrzną zmianą.
POMYSŁ NA ŻYCIE – JAKICH 5 BŁĘDÓW UNIKAĆ
Dobry pomysł na życie to pomysł mocno wykraczający poza nowy biznes czy pracę. Jest oparty na stabilnych filarach takich jak twoje głębokie wartości, przekonania, osobowość i wizja życia.
Nie warto bezmyślnie kopiować pomysłów innych osób, bo nie wiesz, jakie motywacje stoją za sukcesem tych osób. Inspiruj się życiem innych, ale szukaj własnej interpretacji.
Zawsze poddawaj pomysł eksperymentom i sprawdzaj, jak działa w rzeczywistości. Wskazówki, które uzyskasz, będą bezcenne w dalszym procesie.
Unikniesz większości powyższych błędów, jeśli swój pomysł na życie rozpoczniesz od siebie.